ویدیوی پرتاب هیجان‌انگیز سفینه‌ی اوسیریس-رکس به فضا را ببینید

۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

یک دستگاه موشک اطلس ۵ با موفقیت فضاپیمای «اسیریس-رکس» (OSIRIS-REx) را از «دماغه کاناورال» در فلوریدا به فضا برد. به این ترتیب سفر این فضاپیما برای نمونه‌برداری از  سیارک «بنو» (Bennu) و بازگشت به زمین آغاز شد. البته ماموریت این فضاپیما کوتاه مدت نخواهد بود. ملاقات اسیریس-رکس با این سیارک، برداشتن نمونه از آن و بازگشتش به سیاره ما هفت سال طول می‌کشد. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، این اولین باری خواهد بود که ناسا تکه‌ای از یک سیارک را به زمین می‌آورد و به محققان این امکان را می‌دهد که ساختار شیمیایی بنو را از نزدیک مطالعه کنند.

حالا اسیریس-رکس در راهش به سمت مدار سیارک بنو قرار دارد. در ظرف دو هفته، ناسا تمام ابزارهای این فضاپیما را روشن می‌کند تا ببیند که آیا درست کار می‌کنند یا خیر. سپس این فضاپیما یک سال به دور خورشید می‌چرخد. اسیریس-رکس در نهایت در سپتامبر ۲۰۱۷ به سمت زمین برمی‌گردد و از جاذبه آن استفاده می‌کند تا صفحه مداری‌اش را تغییر دهد و در صفحه مداری مشابه بنو قرار گیرد. سپس یک سال دیگر در فضا سفر می‌کند تا در آگوست ۲۰۱۸ به سیارک برسد.

در این زمان، این فضاپیما نقشه‌ای از سیارک بنو تهیه می‌کند. اسیریس-رکس بهترین مکان را برای نمونه‌برداری از سطح بنو پیدا می‌کند. سپس در جولای ۲۰۲۰ سعی می‌کند تا ۶۰ گرم از مواد این سیارک را نمونه‌برداری کند. این فضاپیما به یک بازوی رباتیک و دستگاه نمونه‌برداری مجهز است. این فرایند تنها ۵ ثانیه طول می‌کشد، این فضاپیما بازوی رباتیکش را به سمت بنو باز می‌کند و به آرامی دستگاه نمونه‌برداری را به سیارک می‌زند.

قرار است پس از نمونه‌برداری، اسیریس-رکس در مارس ۲۰۲۱ به زمین بازگردد و سال ۲۰۲۳ برسد. اما تنها بخشی از این فضاپیما روی زمین بازمی‌گردد. یک محفظه‌ حاوی نمونه سیارک از بقیه اسیریس-رکس جدا شده و با چتر روی زمین فرود می‌آید. پس از آن، تحقیقات و بررسی‌های دانشمندان شروع می‌شود.

منبع: The Verge

Birthday_Footer

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امين

    سلام.
    این ماده میشه گرانترین ماده دنیا. هزینه این مأموریت، ۹۸۳ میلیون دلار، نزدیک به یک میلیارد دلاره. یعنی بیش از ۳ هزار میلیارد تومن. فقط برای ۶۰ گرم از یه ماده شبیه خاک با چند تا عنصر دیگه.
    هر گرم از اون ماده، ۵۰ میلیارد تومن میشه. حدود ۵۰۰ هزار برابر گرون تر از طلا.
    چه خبره؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه