استفاده از فناوری تعلیق مغناطیسی غیرفعال در هایپرلوپ

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تعلیق و هایپرلوپ

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، چند سال پیش ایده‌ی سیستم حمل و نقل هایپرلوپ را مطرح کرد. در این سیستم مردم به جای اینکه سوار خودرو، اتوبوس یا قطار شوند، سوار بر لوله یا تیوب‌هایی می‌شوند که آنها را به مقصدشان می‌برند. این تیوب درون یک تونل قرار دارد و با نیروی مغناطیسی حرکت می‌کند. سیستم هایپرلوپ را به نوعی می‌توانیم تکامل سیستم راه آهن و قطارها بدانیم.

شرکت «تکنولوژی‌های حمل و نقل هایپرلوپ» (Hyperloop Transportation Technologies)، یکی از شرکت‌هایی است که می‌خواهد نمونه‌ی اولیه‌ی این سیستم را بسازد. این شرکت می‌خواهد برای این منظور از طرح مفهومی سیستم‌های حمل و نقل قطاری فعلی کمک بگیرد. مسوولان این شرکت اخیرا اعلام کرده‌اند که آنها در حال حاضر می‌خواهند نمونه‌ی اولیه‌ای از هایپرلوپ را بسازند که برای کار کردن به فناوری «تعلیق مغناطیسی غیرفعال» (passive magnetic levitation) نیاز دارد.

احتمالا این تکنولوژی مشابه فناوری قطارهای «مگلو» (maglev) است که در حال حاضر در سیستم حمل و نقل قطاری ژاپن، چین و اروپا استفاده می‌شود. اما تفاوت اصلی در این است که این تکنولوژی در مقایسه با فناوری مگلو ارزان‌تر و امن‌تر است.

«بیباپ گرستا»، مدیر ارشد عملیات شرکت HTT گفته است: «با استفاده از سیستم تعلیق غیر فعال نیاز به ایستگاه‌های تامین برق در طول مسیر هایپرلوپ از بین می‌رود. به همین دلیل این سیستم برای هایپرلوپ بسیار مناسب است و هزینه‌ی ساخت آن را پایین می‌آورد. این سیستم از لحاظ ایمنی هم مزیت‌های زیادی دارد.  حالت تعلیق فقط با حرکت تیوب رخ می‌دهد، بنابراین در صورت قطع شدن برق، تیوب‌های هایپرلوپ همچنان در حالت تعلیق می‌مانند و فقط وقتی سرعت آن به حداقل برسد، به زمین می‌نشیند.

منبع: Ubergizmo

  کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما