چرا فیجت اسپینر واقعا برای سلامتی مفید است؟

۱۸ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۰۰ ۴ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

همه‌ی ما فیجت می‌کنیم. فیجت حرکت‌های کوچک و ساده‌ای هستند که وقتی بی‌قراریم و استرس داریم انجام می‌دهیم. بعضی‌ها با موهایشان بازی می‌کنند، بعضی‌ها ناخن‌هایشان را می‌جوند یا ممکن است با گوشه‌ی لباسشان بازی کنند. تکان دادن پا، چرخاندن مداد یا کلید بین انگشتان هم نوعی فیجت است. ما بارها در روز از این فیجت‌ها استفاده کنیم. اما چرا فیجت اسپینر بین بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها محبوب شده‌اند؟ این مقاله در مورد دلایل محبوبیت اسپینرها است.

با فیجت اسپینر کاری متفاوتی با دستانتان انجام می‌دهید. این اسباب‌بازی شبیه پنکه سقفی با دو سه پره است. شما می‌توانید آن را بین انگشتانتان بچرخانید و دستانتان را با آن مشغول کنید.

تصور کنید مغز شما مثل یک خانواده است که می‌خواهد تصمیم مهمی بگیرد.
اگر بچه‌های کوچک خانواده با اسباب‌بازی‌هایشان بازی نکنند،حواس آن‌ها را پرت می‌کند و باعث می‌شود خانواده نتواند درست تصمیم بگیرد.

می‌بینید اسپینر خیلی اختراع پیچیده‌ای نیست و جز صدای غژغژ کمی که دارد چیزی تولید نمی‌کند. فیجت برای ما واقعا چیز جدیدی نیست. کسی نیست که اصلا فیجت نکند. فیجت اسپینرها قیمت زیادی هم ندارند. چیزهای دیگر که معمولا انگشتان ما را مشغول می‌کنند مثل مداد، خودکار، توپ و سکه هم قطعاً به‌اندازه‌ی اسپینرها لذت‌بخش نیستند.
خرید محصول از دیجیکالا

شاید شما هم درباره‌ی فایده‌های فیجت اسپینر شنیده باشید. کم کردن استرس و اضطراب، بالابردن توجه و تمرکز مخصوصا در بیش‌فعال‌ها یا کسانی که بعد از حادثه‌ای دچار اضطراب شده‌اند. اما این‌ها چقدر واقعی هستند؟
فیجت اسپینر

فیجت اسپینر به تمرکز کمک می کند

نگاهی به مقالات علمی در مورد سودمندی فیجت اسپینرها ممکن است کمی گیج کننده به نظر بیاید. نظریات زیادی هست ولی شواهد علمی زیادی وجود ندارد.
یک تفکر این است که فیجت و استفاده از اسپینرها بخشی از مغز شما را به خود مشغول می‌کند و باعث می‌شود که افکار دیگر جایی در ذهن شما نداشته باشند و حواس شما را به خود پرت نکنند. تصور کنید مغز شما مثل یک خانواده است که می‌خواهد تصمیم مهمی بگیرد. اگر بچه‌های کوچک خانواده با اسباب‌بازی‌هایشان بازی نکنند، ممکن است بیش از حد توجه دیگران را بطلبند و حواس آن‌ها را پرت می‌کند. این باعث می‌شود خانواده نتواند درست تصمیم بگیرد.

افکار وسواسی را دور کنید

Roland Rotz و Sarah D. به‌خوبی توضیح داده‌اند که فیجت اسپینرها چطور در تمرکز به ما کمک می‌کنند. آن‌ها در کتاب فیجت برای تمرکز (منحرف کردن خستگی و حواس‌پرتی : راهکارهایی برای بیش‌فعالی) به‌خوبی توضیح داده‌اند چطور فیجت ما را از حواس‌پرتی دور می‌کند. «فیجت می‌تواند افکار وسواسی را از ذهن شما دور کند. فکرهایی مثل: معنی زندگی چیست، دیگران در مورد من چه فکری می‌کنند، چرا من جذاب نیستم، چرا همه دوستانم موفق‌تر از من هستند، چرا چاق هستم و فکرهای دیگری مثل این‌که شاید ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کند.»

فیجت اسپینر کمک می‌کند بهتر فکر کنید

تفکر دوم در مورد فیجت ها بر این تاکید دارد که حرکت‌های بدنی بخشی از فرآیند فکر و بیان هستند. سعی کنید در حالی که کاملا بی‌حرکت هستید یک ایمیل بلند بنویسید، یک سخنرانی ارائه کنید، هنگام ملاقات با کسی صحبت کنید یا آواز بخوانید. این وضعیت عدم تحرک نه تنها ترسناک به نظر می‌رسد بلکه احتمالا حسی «غیر طبیعی» خواهد داشت. پژوهش‌ها نشان داده که حرکت فیزیکی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی مانند خط خطی کردن هنگام تفکر یا نوشتن چیزها برای یادآوری به فعالیت‌های شناختی ما کمک کند. بنابراین فیجت و یا بهتر بگوییم استفاده از چیزی مثل اسپینر می‌تواند به ما در فکر کردن و بیان افکارمان کمک کند.
فیجت اسپینر

فیجت آیینی آرامش‌بخش است

احتمال سوم این است که فیجت کردن مثل یک آیین عمل می‌کند. رسوم و آیین‌ها می‌توانند پیش‌بینی‌پذیری، آشنایی و ساختار آرامش‌بخشی را ارائه کنند که ممکن است تا حدی در زندگی واقعی غایب باشد. Scientific American در مورد تعدادی از فواید رسوم و آیین مثل آرامش بخش بودن و تمرکز نوشته است. حرکات تکراری مثل فشردن یک توپ اسفنجی یا ضرب گرفتن با مداد می‌توانند به‌عنوان آیین‌هایی کوچک شما را آرام کنند. چرخاندن یک اسپینر بین انگشتان هم چیزی شبیه یک آیین کوچک است و می تواند شما را آرام کند.

چهارم این‌که شاید فیجت کمک می‌کند به یک شیء وابستگی عاطفی پیدا کنید. این مسئله تا حدی می‌تواند جایگزین حضور یک انسان واقعی شود. ارتباط عاطفی یک نیاز اساسی انسانی است که مردم تا حدی می‌توانند آن را با یک پتو، توپ، اسباب‌بازی یا شی مورد علاقه‌ی دیگر ارضا کنند. مطمئنا منظورمان این نیست که فیجت اسپینر می‌تواند جای کسی را در زندگی شما بگیرد. با این حال می‌تواند به شما کمک کند و احتمالا بیشتر از چیزهای دیگر دوست داشتنی بماند.

راهی کوچک برای تحرک

در آخر این‌که فیجت می‌تواند از نظر فیزیولوژیکی ما را فعال نگه دارد و با بی‌تحرکی این روزهای ما مقابله کند.

مقاله‌ای که در Journal of Preventive Medicine منتشر شده نشان می‌دهد که فیجت ریسک مرگ مرتبط با نشستن بیش از حد را در زنان مورد پژوهش کم کرده است. پژوهشی دیگر روی دیابتی‌ها و افراد چاق نشان داده که فیجت می‌تواند در سوزاندن کالری مقداری موثر باشد. البته یادتان باشد فیجت اسپینر جای ورزش کردن را نمی‌گیرد.

اگر ناخن جویدن اذیتتان می‌کند یا مدام پایتان را تکان می‌دهید چه چیزی بهتر از فیجت اسپینر؟!

هرچند دلایل و پژوهش‌های علمی زیادی در مورد فیجت وجود ندارد ولی مشاهدات نشان می‌دهد که اسپینرها مفیدند.  در حال حاضر پژوهشگران بیشتری به اسپینرها به‌عنوان ابزاری که به‌سلامت کمک می‌کند علاقه‌مند شده‌اند.

با همه‌ی این اوصاف شاید واقعا فیجت اسپینر چیزی باشد که خیلی از ما لازم داریم. بد نیست یک اسپینر بگیرید و در جیب یا کیفتان داشته باشید. اگر ناخن جویدن اذیتتان می‌کند یا مدام پایتان را تکان می‌دهید چه چیزی بهتر از این؟!

فیجت اسپینرفیجت اسپینر

منبع: Forbes

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۱ دیدگاه
 1. Avatar رابین

  والا من ازش خوشم میاد

 2. Avatar ز

  تسبیح ربط داره.اگه معنی تسبیح رابفهمی بروزن تفعیله.ازسبح گرفته شده پس براذکرگفتن است.وگرنه چندتامهره هم کاراین اسباب بازی سرگرم کننده راانجام میده.

 3. Avatar shadow

  من خودم یه دونه رو می خرم ۲۰۰۰ تومن بعد رو ساده اش ۱۲۰۰۰ تومن قیمت گذاشتین آخه این نامردیه

 4. Avatar علی

  البته یه دلیلی برای فروش این فیجت مسغره باید داشته باشند.من خودم دارم اما فقط ۱۰دقیقه میشه باهاش کنار اومد

 5. Avatar علی

  مشکلات عصبی دلیل دارن و باید از ریشه حلشون کرد با این کارهای سطحی و مسکن گونه نمیشه از مشکلات عصبی به آرامش رسید

 6. Avatar DAL

  این که باعث ارامش میشه صرفا یه تلقینه و حقیقت نداره چون اگه از همه یک حرفی رو بشنوی کم کم خودت هم بهش معتقد میشی. اسباب بازی هستش که زیبایی تصویریش باعث میشه ادم به اون جلب بشه . حتی اگه یه اسباب بازی متحرک هم بگیریم دستمون ساعت ها باهاش مشغول میشیم. این کار ها هیچ چیزی نداره جز اینکه سازندگانش رو پر پول میکنه…بعدحالا این هم مرتبط کردن به دین …اگه حتی بی دین هستی اشکالی نداره من هم مذهبی نیستم اما احترام به عقاید خیلی مهمه…

 7. Avatar ali

  سرگرمی عالی برای بزگترها و کودک ها

 8. Avatar اس

  طبق مطالعه ی من در مجله علمی باید بگم که این گجت ها به دلیل اینکه جایگزین کار های بد دیگر مثل ناخون جویدن یا خراب کردن وسایل و… میشن خوب هستن.به قولا برای کسایی که دستاشون سالم یک جا نمیشینه و مدام اسنطرف و اونطرف میره.اما باید گفت که تا الان هیچ تحقیق علمی رو ویجت هایی مثل اسپینر نشده و اگر تحقیقی منتشر شده مربوط به خود سازندگان هستش.پس اینها چیزی رو از بین نمیبرن بلکه میتوان جایگزین کار های بد کرد.در ضمن اسپینر اگر خواستین بخرین اون مدلی رو بخرین که بلبرینگ خوبی رو داشته باشه و مدت زمان زیادی رو حرکت کنه.
  موفق باشید

 9. Avatar مسعود

  نکته جالبی بود! پس شما هم فهمیدی تسبیحی که دست بیشتر مردم دیده میشه احتمالا نوعی فیجت هست. نه شمارنده ذکر! این تنها گوشه ای از تناقض دیده شده در جوامع ادغام شده با دین است. یادم باشد تسبیح بعدی را بیشتر نوعی فیجت بدانم تا شمارنده ی ذکر! تا با تغییر در دیدگاه اعتماد نابجا نکرده باشم و دست کم از یک آسیب دور شده باشم.

  1. Avatar skrillex

   لزوم داشتن خاصیت فیزیکی برای یک عمل منکر داشتن خاصیت متافیزکی برای آن عمل نمی‌شود. شما می‌گید چون تسبیح حسن افزایش تمرکز مشابه فیجت‌ها دارد به این معناست که محاسن معنوی آن انکار می‌شود! ?!wtf

 10. Avatar هامون

  سرگرمی خوبیه.آدمای عصبی رو به خودشون مشغول می کنه.هرکسی استرس وعصبانیتشو یه جور خالی می کنه.بعضیا عصبانیتشونو سر بقیه ی مردم خالی می کنن.با این وسیله سرگرم می شن وکمتر به اطرافیان گیر می دن.کافیه یکی از اینارو بگیرین.خودتون متوجه حرفام می شین.

 11. Avatar اکبر

  یک چیز کاملا مسخره است …

 12. Avatar محمد

  سلام جالبه و باعث تمرکز فکر و یک حالت خوبی میشه. اما اگر هم خودتون یک لحظه فکر بکنید شاید متوجه بشید که همه اینها زمانیه که خودتون یه وسیله رو گرفتید دستتون و دارید باهاش وَر می رید بدون اینکه هیچ توجهی بهش داشته باشید ولی در صورتی که براش این مبلغ رو هزینه کنید شک دارم که از فکر وسیله بیرون بیاید و به اون موارد تمرکز و ……مخصوصا برای مطالعه دست پیدا بکنید علاوه بر اون چه فیجتی بهتر از تسبیح که هم ثواب داره و هم دقیقا داره این کار رو انجام میده و هم اتفاقا به نظر من تو انظار وجهه بهتری داره و من که خودم از اثرش کاملا راضی هستم. موفق باشید

  1. Avatar امین

   مشخصه که زکر و تسبیح خدا از همه چیز بهتره ولی باید در نظر داشت که این یک نوع اسباب بازیه که شادی آوره(:

 13. Avatar محمد

  عالی است ضربان قلب و قندم را پایین آورد

  1. Avatar حمید رضا

   تسبیح….خیلی خنده دار بود…آحه تو این جور کارا هم دین رو وارد نکنید تو رو خدا

   1. Avatar روژان

    دقیقا . من خوندم خنده ام گرفت :)))))

   2. Avatar یاشار سعیدی

    هر دوتون بجای خندیدن فکر کنید شاید جواب داد !

   3. Avatar سعید

    تسبیح چه ربطی به دین داره؟
    شما بدون ذکر گفتن نمی تونی تسبیح بگردونی؟
    شما یک تسبیح زیبا بگیر دستت و بدون هیچ ذکری بگردون. ببین چقدر باعت آرامشت میشه

 14. Avatar Miladkhan1997

  بسیار عالی بود باعث ارامشم میشه

  1. Avatar Mahan

   واقعا فوق العادست