فیس‌بوک با لیزر برای مناطق محروم اینترنت می‌فرستد

۱۰ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۵ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

«مارک زاکربرگ»، مدیر عامل شرکت بزرگ فیس‌بوک، دیروز از پیشرفت پروژه‌ی اینترنت‌رسانی‌شان به مناطق مختلف خبر داد. زاکربرگ گفته است که پهپادهای آن‌ها (Drones) که توسط نور خورشید فعالیت می‌کنند، می‌توانند توسط لیزرها و سیگنال‌های رادیویی، مناطق محروم را مجهز به اینترنت کند.

مدیرعامل فیس‌بوک سیستم‌های پشت پهپادهای‌شان را که قرار است به مناطق محروم دنیا اینترنت بفرستد توضیح داده است.

زاکربرگ در این باره نوشته است: “خوشحال‌ام که از پایان ساخت هواپیمای «آکیلا» (Aquila) که برای پروژه‌ی Internet.org از آن استفاده خواهیم کرد خبر دهم. آکیلا هواپیمایی بدون سرنشین است که از آسمان اینترنت پخش می‌کند. پهنای بال آن (Wingspan) به‌اندازه‌ی یک «بویینگ ۷۳۷» است، اما وزنی به‌اندازه‌ی یک ماشین دارد و می‌تواند برای ماه‌ها در آسمان بماند.”

مدیر فیس‌بوک درباره‌ی تکنولوژی ارسال داده‌شان می‌نویسد: “پیشرفت بزرگی هم در زمینه‌ی ارتباطات لیزری داشته‌ایم. با موفقیت لیزر جدیدی را آزمایش کرده‌ایم که می‌تواند با سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه اطلاعات را انتقال دهد که ده برابر سریع‌تر از سیستم‌های قبلی است. این لیزر هم‌چنین می‌تواند به نقطه‌ای به‌اندازه‌ی یک سکه از ۱۰ مایلی متصل شود.”

کاملا واضح است که قرار نیست سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه برای یک کامپیوتر استفاده شود و این هواپیماها می‌خواهند اینترنت را بین افراد زیادی تقسیم کنند.

این شبکه مثل پرژوه‌ی Loon شرکت گوگل کار می‌کند. تفاوت شبکه‌ی فیس‌بوک و گوگل هم در وسیله‌های نقلیه‌ی آن‌ها است. گوگل از بالن‌های بزرگ برای پخش سیگنال استفاده می‌کند، اما فیس‌بوک هواپیماهای بدون سرنشین دارد.

GoogleLoon

لیزرهایی که در هواپیماهای فیس‌بوک قرار می‌گیرند، برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌شوند. سیگنالی هم که اینترنت را پخش خواهد کرد، سیگنال‌های رادیویی خواهد بود.

زاکربرگ در این باره توضیح داده است: “ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌های رادیویی را به یک هواپیمای مادر می‌فرستند و سپس آن توسط لیزر داده‌ها را به هواپیماهای دیگر منتقل می‌کند.”

پروژه‌ی Internet.org شرکت فیس‌بوک قصد دارد استفاده از خدمات اینترنتی را برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند را ممکن کند. فیس‌بوک در حال حاضر در بخش‌های مختلفی از دنیا با اپراتورهای مختلف موبایل برای ارایه‌ی اینترنت مجانی همکاری می‌کند.

FBDrone

مدیر فیس‌بوک معتقد است که باید تمام افراد دنیا به اینترنت متصل باشند:‌ “تلاش‌های ما مهم است چون ده درصد از جمعیت دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی به اینترنت در آن محدود است یا بطور کلی وجود ندارد. برای اینکه بتوانیم هزینه‌های چنین پروژه‌ای را کمتر کنیم، نیاز داریم تکنولوژی‌های جدیدی بسازیم.”

منبع: ArsTechnica

برچسب‌ها :
دیدگاه شما