شرایط جوی نامناسب باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
دراگون سرنشین‌دار

ابر و باران در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار (Crew Dragon) شد و انتظارها برای اولین ماموریت سرنشین‌دار این فضاپیما را طولانی‌تر کرد. طبق برنامه جدید این ماموریت حوالی نیمه‌شب شنبه، ۱۰ خرداد، (به وقت ایران) انجام خواهد شد.

با توجه به موقعیت ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین پرتاب فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار باید در زمان مشخصی انجام شود. به این ترتیب در حالی که همه چیز به خوبی پیش می‌‌رفت شرایط جوی نامناسبِ سایت پرتاب اولین ماموریت سرنشین‌دار فضاپیمای دراگون را به تعویق انداخت. تصمیمی که حدود ۲۰ دقیقه پیش از زمان تعیین شده برای پرتاب گرفته شد. در این ماموریت که Demo-2 نام دارد قرار بود Bob Behnken و Doug Hurley به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شوند. با لغو ماموریت امروز این دو فضانورد، که پیش از این نیز سابقه حضور در ایستگاه فضایی را داشته‌اند، برای سفر به ایستگاه فضایی باید تا شنبه صبر کنند.

ماموریت Demo-2 اولین ماموریت سرنشین‌داری است که پس از بازنشستگی شاتل‌های فضایی از خاک آمریکا انجام می‌شود. پس از پایان کار شاتل‌های فضایی در سال ۲۰۱۱ ناسا برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی راهی جز استفاده از فضاپیمای سایوز روسیه نداشت.

ناسا از همان ابتدا برای انجام مجدد پروازهای سرنشین‌دار از آمریکا تصمیم گرفت تا با شرکت‌های خصوصی همکاری کند. دو شرکت بوئینگ و اسپیس‌ایکس بر اساس قراردادهایی با ناسا مسئولیت طراحی و ساخت فضاپیماهای سرنشین‌دار جدید را بر عهده گرفتند. بالاخره و پس از چند سال تلاشِ اسپیس‌ایکس و ناسا فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار قرار بود امروز برای اولین بار به همراه دو فضانورد راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود که شرایط نامساعد جوی باعث تغییر برنامه شد. ماموریت Demo-2 آخرین ماموریت آزمایشی فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار خواهد بود. در صورت موفقیت این ماموریت از این پس این فضاپیما سفرهای منظم و عملیاتی خود را آغاز خواهد کرد.

انجام مجدد ماموریت‌های سرنشین‌دار از خاک آمریکا برای این کشور اهمیت بسیار زیادی دارد. ناسا اکنون برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی باید با پرداخت هزینه‌ای زیاد از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده کند.

اما جدا از اهمیت ماموریت Demo-2 برای آمریکا پرتاب فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار ماموریتی تاریخ‌ساز در کل صنعت هوا فضا است. تا کنون تنها دولت‌های شوروی/روسیه، آمریکا و چین توانسته‌اند فضانوردان خود را به مدار زمین اعزام کنند. اکنون اما یک شرکت خصوصی در آستانه رسیدن به این مهم قرار دارد. اتفاقی که باعث آغاز دورانی جدید در صنعت هوا فضا خواهد شد.

اسپیس‌ایکس برای این تاریخ‌سازی باید چند روز دیگر نیز صبر کند.

عکس کاور: فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار در سکوی پرتاب در زمان طلوع خورشید.

Credit: SpaceXبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. پوریا کریمی فر

    بسیار عالی بود اقای کامکار چقدر خوشحالم ک این فعالیت چشم گیرتون رو هم در عکاسی نجومی و هم در مقاله نویسی میبینم خیلی عالی بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما