صدای مرموز موسیقی پاپ ایران؛ مروری بر آثار محسن چاوشی

صوفیا نصرالهی ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۳ ۱ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
محسن چاوشی

محسن چاوشی يكي از پرطرفدارترين خواننده‌هاي دهه ۸۰ و ۹۰ است و درنتیجه خبر مربوط به آلبوم «ابراهیم» او اهمیت زیادی پیدا می‌کند. الان چيزي حدود يك دهه است که چاوشی در اوج قرار دارد. در همه اين سال‌ها كارهايش با استقبال فوق‌العاده‌اي روبه‌رو شده‌اند و طرفداراني از اقشار مختلف در گروه‌هاي سني متفاوت دارد. اگر در اينترنت درباره چاوشي جست‌وجو كنيد مي‌بينيد كه لقبش «آقاي خاص» است. براي مرد مرموز موسيقي پاپ ايران لقب برازنده‌اي است. كمتر از هر خواننده ديگري از او عكس منتشر شده. از سال ۱۳۸۲ به صورت غيررسمي فعاليتش را در موسيقي شروع كرد و پنج سال بعد از آن، اولين آلبوم رسمي‌اش، «يه شاخه نيلوفر» را منتشر كرد ولي تا امروز حتي يك اجراي زنده هم نداشته است. كار به جايي رسيده كه بعضي‌ها فكر مي‌كنند مشكل كنسرت نگذاشتن چاوشي بخاطر صدايش است و بيشتر چيزي كه در آلبوم‌هايش مي‌شنويم افكت‌هاي صوتي هستند و با دستگاه صداسازي مي‌كند و به همين دليل توانايي‌هايش در حد اجراي زنده نيستند. دليل كنسرت نگذاشتن محسن چاوشي را هيچ‌كس نمي‌داند. دلايل خودش مبني بر نداشتن مجوز (تا قبل از انتشار آلبوم‌هاي رسمي‌اش) و بعد هم نبود امكانات خيلي قابل قبول بنظر نمي‌رسد. با اين وجود بعيد است كه حرف‌هاي مخالفانش هم درست باشد. به هرحال افكت‌هاي صوتي روي صداي خواننده براي اهل فن قابل تشخيص هستند. چاوشي صاحب سبك و صاحب سليقه است. حالا مي‌توانيد سبكش و صدايش را دوست داشته باشيد يا نه ولي مهم‌ترين ويژگي‌اش منحصربه‌فرد بودنش است. حتي آنهايي كه اوايل آمدنش او را با يكي از خوانندگان آن طرف آب مقايسه می‌كردند بعد از دومين آلبوم غيررسمی‌اش متوجه شدند كه محسن چاوشي يك مسير جديد در موسيقي است كه با هيچ‌كس قابل مقايسه نيست.

دیسکوگرافی محسن چاوشی

نفرین، لنگه کفش و متاسفم

اولين آلبوم محسن چاوشی با نام «نفرين» در سال ۱۳۸۳ در فضاي مجازي منتشر شد. آلبوم نفرین به خاطر ترانه‌هاي عاصي، خشمگين و متفاوتش خيلي زود مخاطبان خودش را ميان جوانان پيدا كرد. ترانه‌ی معروف‌ترين كارهای این آلبوم را مريم حيدرزاده و همكار سال‌های بعد چاوشی یعنی حسين صفا سروده بودند. سال بعد آلبوم «خودكشي ممنوع» بيرون آمد كه به اندازه «نفرين» نگرفت. دو آلبوم «لنگه كفش» و «متاسفم» هم در فضاي مجازي منتشر شد. در سال ۱۳۸۶ آهنگ‌های فيلم توقيف شده «سنتوري» به صورت غيرمجاز در اينترنت لو رفت. آلبومی كه در سال ۱۳۹۰ به صورت رسمي منتشر شد.

سنتوری

آلبوم سنتوری

چاوشي كنار اردوان كامكار ممكن است در وهله اول تركيب نامتجانسي بنظر برسد اما نتيجه سليقه داريوش مهرجويي كار درجه يكي درآمد و حتي پيش از ديدن «سنتوري» قطعات «سنگ صبور»، «زخم زبون»، «خيانت» و «من با تو خوشم» طرفداران زيادي پيدا كرد. شايعات مي‌گفتند كه اصلا «سنتوري» بخاطر مجوز نداشتن محسن چاوشي توقيف شده است اما چاوشي مجوز گرفت و همچنان فيلم مهرجويي توقيف ماند. همه قطعاتي كه چاوشي براي فيلم «سنتوري» خواند تبديل به هيت شدند. حسين صفا و ترانه مكرم حالا ديگر ترانه‌سراهايي بودند كه نام‌شان همراه چاوشي مي‌آمد. بعضي از قطعات مثل «خيانت» تركيب سبك پاپ و ترنس بودند و بين جوانان حسابي گل كردند.

يه شاخه نيلوفر

آلبوم یه شاخه نیلوفر

اولين آلبوم رسمي محسن چاوشي در سال ۱۳۸۷ منتشر شد و به معناي واقعي كلمه بازار موسيقي را تركاند. كساني كه سال‌ها چاوشي را در فضاي مجازي دنبال كرده بودند و بعد هم سر فيلم «سنتوري» از صدايش لذت مي‌بردند، حالا فرصت پيدا كردند كه يك آلبوم رسمي از خواننده موردعلاقه‌شان بخرند. آلبوم شامل ۱۲ قطعه بود كه بيشترشان تلفيقي از پاپ و يكي از سبك‌هاي ترنس، رگه، هاوس یا سافت راك بود. قطعات «يه شاخه نيلوفر»، «كجاست بگو» و «عصا» مهم‌ترين قطعات اين آلبوم پرفروش شدند. «يه شاخه نيلوفر» و «سنتوري» نشان دادند كه براي چاوشي ترانه و تنظيم هم از اهميت زيادي برخوردار است. او احتمالا جزو معدود خوانندگاني است كه مي‌شود يك خط سير مشخص را در ترانه‌هايش دنبال كرد. يكي از دلايلش همكاري دائمي او با حسين صفاست. حالا ديگر تصور چاوشي بدون صفا تقريبا غيرممكن است. بخشي از اهميت چاوشي بخاطر ترانه‌هاي تلخي است كه مي‌خواند و اتفاقا با صدايش خيلي جور درمي‌آيند.

ژاكت

آلبوم ژاکت

سال ۱۳۸۸ چاوشي دومين آلبوم رسمی خود را به بازار داد. آلبوم «ژاكت» توانست از آلبوم قبلي او هم موفق‌تر باشد. این آلبوم پرفروش‌ترين آلبوم ۸۸ و يكي از موفق‌ترين آلبوم‌هاي موسيقي اين سال به انتخاب مردم شد. امير ارجيني و حسين صفا ترانه‌سرا بودند و بيشتر آهنگ‌ها را خود چاوشي در سبك ترنس و راك تنظيم كرده بود. «چارديواري»، «اسيري» و «دلشوره» قطعات مهم اين آلبوم بودند. منتقدان موسيقي «ژاكت» را در مسير درست آلبوم قبلي چاوشي ارزيابي كردند. چاوشي در همه زمينه‌ها پيشرفت كرده بود.

حريص

آلبوم حریص

چاوشي كه انگار روي دور افتاده بود به فاصله يك‌سال سومين آلبومش را هم منتشر كرد. آلبومي كه خود چاوشي آن را كامل‌ترين اثرش مي‌داند. طرفداران چاوشي «حريص» را تبديل به پرفروش‌ترين آلبوم سال ۸۹ كردند. در نظرسنجی سایت موسیقی ‌ما، «حریص» توانست با کسب آرای بیشتر در رقابت با آلبوم‌های «رگ خواب» محسن یگانه و «یه خاطره از فردا» احسان خواجه‌امیری عنوان محبوب‌ترین آلبوم پاپ سال ۱۳۸۹ موسیقی ایران را نصیب خود کند. كار چاوشي يك لم خاصي دارد كه با وجود استفاده از ترانه‌هايي با مضامين مشابه و تنظيم‌هايي كه بعد از دو آلبوم ديگر به گوش آشنا بودند، باز هم مي‌تواند مخاطب جلب كند و كهنه بنظر نمي‌رسد.

پرچم سفيد

پرچم سفید

در فاصله «حريص» (۱۳۸۹) و «پرچم سفيد» (۱۳۹۰) آلبوم «سنتوري» اين‌بار به صورت رسمي به بازار آمد. «پرچم سفيد» نتوانست موفقيت‌هاي قبلي چاوشي را تكرار كند. البته همچنان در بازار توفيق زيادي پيدا كرد و يكي دو قطعه هيت هم داشت. ولي منتقدان آن را يك اثر تكراري از چاوشي خواندند كه نكته جديدي نداشت. این پنجمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی بود که با ترانه‌های حسین صفا و اسلام ولی محمدی و تنظیم‌های محسن چاوشی، کوشان حداد، سینا حجازی، امیر جمال‌فرد و شهاب اکبری ساخته شد. آهنگسازی کلیه قطعات با خود محسن چاوشی بود.

من خود آن سيزدهم

آلبوم من خود آن سیزدهم

«من خود آن سیزدهم» سال ۱۳۹۱ يكي از پرفروش‌ترين آلبوم‌هاي سال بود. پس از گذشت ۲ روز از انتشار آلبوم محسن چاوشی در صفحه رسمی فیسبوک خود اعلام کرد که آلبوم برای تیراژ دوم رفته است. چاوشي اين‌بار سراغ اشعار كلاسيك خيام و باباطاهر رفته بود. این آلبوم موردعلاقه طرفداران چاوشي نيست. ششمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی با تنظیم‌های آشنای شهاب اکبری، کوشان حداد، امیر جمال فرد و محسن چاوشی منتشرشد. در این آلبوم هم آهنگسازی کلیه قطعات با محسن چاوشی بوده است.

پاروي بي‌قايق

آلبوم پاروی بی قایق

مهم‌ترين نكته آلبوم «پاروی بی‌قایق» همكاري چاوشي با روزبه بماني در دو قطعه «دزيره» و «قهوه قجري» بود. ناگهان شبكه‌هاي اجتماعي از نظرات مختلف درباره «پاروي بي‌قايق» كه اكثرا هم مثبت بود، پر شد. این آلبوم هم پرفروش‌ترين آلبوم سال ۱۳۹۳ شد. «پاروی بی‌قایق» شروع دوره جدیدی از کارنامه محسن چاوشی است که کم‌کم ترانه‌های متفاوت‌تری می‌خواند. میکس و مستر آلبوم پاروی بی قایق توسط کریس بائونر در آلمان انجام شده است.

امیر بی‌گزند

آلبوم امیر بی گزند

هشتمین آلبوم رسمی چاوشی، «امیر بی‌گزند»، در سال ۱۳۹۵ منتشر شد و نه تنها نبض بازار فروش را به دست گرفت که توسط منتقدان و روزنامه‌نگاران حوزه موسیقی هم تحسین شد. این آلبوم با اشعاری از مولانا و اشعار دیگری از حسین صفا و علی‌اکبر یاغی‌تبار روانه بازار شد. دو قطعه «این کیست این؟» و «متصل» با تنظیم‌های خوب‌شان خیلی زود گل کردند. بهترین قطعات این آلبوم آنهایی بودند که تنظیم‌شان برعهده خود چاوشی یا بهروز صفاریان بود.

آلبوم‌های گروهی

آلبوم سلام اقا

چاوشي در آلبوم‌هاي گروهی و مناسبتي زيادي حضور داشته و تك‌آهنگ هايي منتشر كرده است. اولين آلبوم گروهی چاوشی «سلام آقا» (محصول ۱۳۸۸) بود كه به مناسبت محرم منتشر شد. چاوشی در این آلبوم دو قطعه اجرا كرد. آهنگ «غدير خون» تبديل به مهم‌ترين قطعه‌ی این آلبوم شد. يك سال بعد با بابك جهانبخش، رضا صادقي، رضا يزداني، حامي، علي اصحابي و عليرضا شهاب براي تولد امام رضا آلبوم گروهي «هشت» را به بازار داد. آلبوم «خاص» محصول ۱۳۹۰ در سبك ترنس بود و بخاطر رويكرد جوان‌پسند آهنگ‌ها موردتوجه قرار گرفت. قطعات چاوشي، فرزاد فرزين، رضا يزداني و مازيار فلاحي در این آلبوم بيشتر از بقيه مشهور شد. همين موقع آلبوم گروهي «دل‌صدا» هم با قطعاتي از چاوشي، فريدون آسرايی، فرزاد فرزين، شهاب رمضان و يكي دو چهره نه چندان معروف منتشر شد كه خيلي موفق نبود. در آلبوم «من و ما» آهنگ «ديگه دوستم نداره» چاوشي اولین قطعه بود اما مرتضي پاشايي با قطعه «قلبم رو تكراره» حضور موفق‌تری داشت.

به روز رسانی شد: از امروز می‌توانید آلبوم «ابراهیم» محسن چاوشی را از اینجا بخرید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar احسان

  عشقه…..

 2. Avatar امیرحسین

  سلام خانم نصرالهی.خسته نباشید
  همیشه مطالب جالب شما را دنبال میکنم و با اشتیاق آنها را میخوانم
  موفق باشید…
  در ضمن این مطلب واقعا عالی بوووووووود…