مخترع Bitcoin، نامزد جایزه‌ی نوبل اقتصاد

۱۸ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۳ ۱۴ آذر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

مخترع Bitcoin، واحد پولی دیجیتالی، از سوی پروفسور اقتصاد در دانشگاه UCLA به عنوان نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل اقتصاد انتخاب شده است.

برای انتقال Bitcoin کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی به نظارت دولت‌ها، بانک مرکزی یا دیگر واسطه‌های مالی مثل ویزا، مسترکارد و Paypal نیست.

جایزه‌ی نوبل در رشته‌ی علوم اقتصاد، مثل دیگر جوایز نوبل اهمیت ویژه‌ای دارد. برندگان قبلی این جایزه‌، همه افراد سرشناس و مشهور اقتصاد هستند. ظاهرا، قرار است در سال ۲۰۱۶ نام مخترع «بیت‌کوین» هم به لیست برندگان این جایزه اضافه شود. البته، اگر مشخص شود که مخترع بیت‌کوین دقیقا چه کسی است.

در جامعه‌ی اقتصاددانان، عموما «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) را به عنوان مخترع Bitcoin می‌شناسند. او در سال ۲۰۰۸ مقاله‌ای منتشر کرده بود که این مفهوم را شرح می‌داد و اولین نرم‌افزاری را که پایه‌ی محبوب‌ترین واحد پولی دیجیتالی است، برنامه‌نویسی کرد. اما ساتوشی ناکاموتو یک اسم مستعار است و علیرغم تمام تجسس‌ها و جست و جوهای دیجیتالی، هیچ‌کس چیزی درباره‌ی ناکاموتو نمی‌داند.

اما با تمام این اوصاف، وقتی اعضای کمیته‌ی جایزه‌ی نوبل از Bhagwan Chowdhry، پروفسور دانشگاه UCLA، خواستند کسی را به عنوان نامزد نوبل اقتصاد معرفی کند، او فقط به ناکاموتو فکر می‌کرد. Chowdhry در Huffington Post نوشته:

“اختراع Bitcoin – واحد پولی دیجیتالی – دست کمی از یک انقلاب ندارد… این واحد پولی مزیت‌های بسیاری در مقایسه با پول فیزیکی یا کاغذی دارد. بیت‌کوین بر پایه‌ی کد‌های رمزی نفوذناپذیر قرار دارد و کاملا امن است؛ می‌توان آن را به میلیون‌ها واحد کوچک‌تر تقسیم کرد؛ می‌توان آن را با امنیت و بلافاصله از شخصی به شخص دیگر در جهان منتقل کرد؛ برای انتقال Bitcoin کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی به نظارت دولت‌ها، بانک مرکزی یا دیگر واسطه‌های مالی مثل ویزا، مسترکارد و Paypal نیست. به این ترتیب تاخیرات زمانی و هزینه‌های انتقال وجه حذف می‌شود.”

صرفه‌نظر از استفاده‌هایی که دلالان مواد مخدر می‌توانند از Bitcoin ببرند، این اختراع بسیار هوشمندانه و فوق‌العاده مهم است. تاکنون سابقه نداشته که جایزه‌ی نوبل اقتصاد به یک شخص ناشناخته یا گروهی از افراد تعلق گیرد. بنابراین، معلوم نیست که اعضای کمیته‌ی جایزه‌ی نوبل درباره‌ی این نامزد چه تصمیمی بگیرند. اما در هر صورت، همین که درباره‌ی جایزه‌ی نوبل و Bitcoin در کنار هم صحبت می‌شود، اهمیت این اختراع را نشان می‌دهد. در ضمن، ساتوشی ناکاموتو یک اسم ژاپنی است.

منبع: Huffington Post

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar فرشيد

    بیت کوین چطوری کار میکنه ؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه