چه‌کسی می‌تواند مدیر بهتری باشد؟

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ ۱۲ تیر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

خلاقیت در بسیاری از شرکت‌ها یک امتیاز محسوب می‌شود. به‌خصوص درجایی مثل «گوگل» که همیشه در حال تولید محصولات و محتوای خلاقانه است. یک مدیر ایده‌آل در هر سازمان، کسی است که بتواند ایده‌های نو و مفیدی داشته باشد. طبیعتا کارمندان هم باید مسئولیت ایده‌های جدید را بپذیرند و همکاری کنند.

دینا کراسیکوا (Dina Krasikova)، استاد مدیریت در دانشگاه تگزاس سن آنتونیو (UTSA) پژوهشی درباره‌ی ویژگی‌های یک مدیر موفق انجام داده است.

کارکنان را در حضور دیگران توبیخ و تحقیر نکنید

پژوهش دکتر کراسیکوا در مورد مدیریت نشان می‌دهد رهبران و مدیران ناکارآمد در محیط کار استرس ایجاد می‌کنند. این استرس بیشتر با تحقیر و نکوهش کارمندان مقابل هم به وجود می‌آید. معمولا این مدیران به زیردستانشان اجازه نمی‌دهند کار را به نحوی که دوست دارند، انجام دهند.

رهبران و مدیران ناکارآمد در محیط کار استرس ایجاد می‌کنند.

ما وقتی استرس داریم، احساس درماندگی می‌کنیم. در این حالت بهره‌وری و خلاقیت بسیار کمتر می‌شود. اغلب اوقات این مسئله از اشتباهات مدیران سرچشمه می‌گیرد. مثلا یک روز کاری را تصور کنید که نمی دانید باید دقیقا چه کاری انجام دهید. چون سرپرست یا رئیس شما انتظارات متفاوت و متضادی دارد.

یک مدیر خوب  نقش‌های کارمندان را به روشنی مشخص می‌کند. ارتباط مناسب مدیر و کارمند هم باعث می شود بتوانند با مشورت، کار و نقش مناسب را انتخاب کنند.

خلاقیت و اعتماد به‌نفس مسری است

ازآن‌جایی که پژوهش‌های پیشین بر اهمیت خلاقیت مدیران تاکید داشته، پژوهشگران تصمیم گرفتند بفهمند چه چیزی باعث می‌شود یک مدیر خلاق تاثیرگذارتر باشد؟

تجربه تنها چیزی نیست که یک مدیر به آن نیاز دارد.

به‌طور معمول رهبران خلاق، تجربه‌ی خوبی در ایده پردازی دارند. علاوه بر این وقتی ایده‌های خلاقانه‌شان توسط مدیران رده بالاتر تایید می‌شود، اعتماد به‌نفسشان هم بالاتر می‌رود. چیزی که ما را در این پژوهش شگفت‌زده کرد این بود که خلاقیت و اعتماد به‌نفس مسری است.

عامل مهم در سرایت و انتقال اعتمادبه‌نفس قدرت مثبت اندیشی است. در واقع مدیران می‌توانند بر زیردستانشان تاثیر بگذارند. یک مدیر با رفتار خلاقانه و بااطمینان می‌تواند الگویی موثر برای کارمندان باشند و کارکنانی خلاق و با اعتمادبه‌نفس بسازد.

رابطه‌ی خوب مدیر و کارمند؛ خلاقیت را بالا می‌برد

مسئله‌ی دیگری که کراسیکوا به آن اشاره کرده، اهمیت رابطه‌ی خوب مدیران و کارمندان است. صداقت، وفاداری و احترام متقابل، سازنده‌ی یک رابطه‌ی بین فردی خوب بین مدیران و کارمندان است.

خلاقیت در یک محیط حمایتگر شکوفا می‌شود.

وقتی یک مدیر خلاق و با اعتماد به‌نفس، رابطه‌ی خوبی با کارمندانش داشته باشد، تاثیر بیشتری بر آن‌ها دارد. شکوفایی خلاقیت در یک محیط حمایتگر ممکن است. جایی که رهبران و مدیران رابطه‌ی خوبی با کارمندانشان دارند. در این‌چنین محیطی کارکنان حاضرند بدون هیچ توقعی کار بیشتری انجام دهند. مدیران و کارمندان به هم وابسته‌اند چراکه به هم اعتماد دارند.

کدام مدیر را استخدام کنیم؟

با این اوصاف حتما می‌توانید تصور کنید یک مدیر بی‌اعتمادبه‌نفس و بدون خلاقیت چه تاثیری بر کارمندان خواهد داشت. این پژوهش هم تایید کرده کارمندان این مدیران، اعتمادبه‌نفس کافی برای اینکه ایده‌های جدید و خلاقانه بدهند ندارند.

امیدواریم این مقاله بتواند به شرکت‌ها در انتخاب مدیران کمک کند. به یاد داشته باشید تجربه تنها چیزی نیست که یک مدیر به آن نیاز دارد. بهترین مدیر کسی است که اعتمادبه‌نفس بالا دارد و می‌تواند روابط کاری مثبت و محکمی داشته باشد.

بهترین مدیر کسی است که اعتمادبه‌نفس بالا دارد و می‌تواند روابط کاری مثبت و محکمی داشته باشد.

توانایی رهبری و مدیریت پدیده‌ی پیچیده‌ای است. ما رهبر و مدیر به دنیا نمی‌آییم. رهبری یعنی از توانایی‌هایتان در موقعیت‌های مختلف به بهترین شکل استفاده کنید.

منبع: Science Daily

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما