مقایسه دوربین‌های سامسونگ گلکسی S7 و سونی اکسپریا X

۲۴ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

آن روزها را به خاطر دارید که مردم از وعده‌های غذایی‌شان عکس می‌گرفتند، فیلم دوربین را ظاهر می‌کردند و بعد چند نسخه از عکس غذای‌شان را برای دوستان‌شان می‌فرستادند؟ نه؟ معلوم است که به خاطر نمی‌آورید چون هیچ آدم بیکاری در آن روزها حاضر نبود برای عکس گرفتن از یک وعده غذایی ساده چنین زحمتی به خود بدهد. عکس گرفتن از جزییات زندگی روزمره، از نهار و شام، از تمرین‌های ورزشی روزانه، از خیلی چیزهای کوچک روزمره زمانی در این حد معمول شد که گوشی‌های هوشمند دوربین‌های با کیفیتی پیدا کردند و عکس گرفتن کار بسیار ساده و سریعی شد. بعد از این اتفاق بود که افراد شروع کردند به عکس گرفتن از زیست روزمره‌شان، عکس گرفتن و بعد به اشتراک گذاشتن این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف.

همه این مقدمه‌چینی‌ها برای این بود که بگوییم دوربین گوشی‌های هوشمند امروزه اهمیت غیرقابل انکاری پیدا کرده‌اند و بخشی از زیست روزمره مردم شده‌اند. تمام مقایسه‌های مختلف بین دوربین‌ها هم به دلیل همین اهمیت ویژه است که انجام می‌شود.

این بار گوشی سونی اکسپریا X ستاره میدان رقابت ما است. این گوشی یک دوربین قدرتمند ۲۳ مگاپیکسلی دارد که امکان فوکوس خودکار بسیار سریع و لنز اکسترا واید بر قابلیت‌های آن برای عکاسی افزوده. آن سوی میدان هم سامسونگ گلکسی S7 ایستاده، با یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، گوشی پرچم‌دار شرکت سامسونگ که به دوربین فوق‌العاده و کیفیت تصاویرش معروف است.

این مقایسه را انجام داده‌ایم تا پی ببریم کدام یک از این دوربین‌ها کیفیت بالاتری دارند.

در جدول زیر می‌توانید یک نگاه کلی به قابلیت‌های دوربین‌های این دو گوشی بیندازید:

Untitled-1

پیش از هر چیز باید این موضوع را بدانید که گرچه اکسپریا X یک دوربین ۲۳ مگاپیکسلی دارد اما عکس‌های این مقایسه با رزولوشن ۸ مگاپیکسلی و ابعاد ۱۶:۹ گرفته شده‌اند. این رزولوشن و ابعاد، پیش فرض‌هایی هستند که از طرف خود کارخانه بر روی گوشی تنظیم شده‌اند و احتمالا اغلب افرادی که با این گوشی عکاسی می‌کنند از آن استفاده می‌کنند. عکس‌هایی هم که در این متن به کار رفته رزولوشن کامل تصاویر را نشان نمی‌دهند و برای دیدن رزولوشن اصلی باید روی هر عکس کلیک کنید. حال بگذارید برویم سراغ اصل مطلب.

صحنه اول: پیچک

sony-1

Sony Xperia X

sam-1

Samsung Galaxy S7

درباره این تصویر باید به یک موضوع که تا به حال بارها هم به آن اشاره کرده‌ایم توجه کنید. پیکسل بیشتر به معنای دوربین بهتر نیست. اساسا دوربین اکسپریا X شرکت سونی مثال خوبی برای شرح این قضیه است. اگرچه این دوربین از نظر مگاپیکسل بالاتر از گوشی سامسونگ است اما دوربین‌اش موفق نشده جزییات را به خوبی مشخص کند. بویژه اگر به بخش‌هایی از قاب که دور از مرکزند توجه کنیم. البته عکسی که اکسپریا گرفته هم کاملا قابل استفاده است اما جزییات بیشتر را می‌توان در عکسی پیدا کرد که سامسونگ گلکسی S7 گرفته است. درباره دقت رنگ‌ها باید گفت در هر دو تصویر ضعف‌هایی وجود دارد. رنگ‌های گرمی که سامسونگ گلکسی S7 ثبت کرده تا حدی مصنوعی به نظر می‌رسند. اکسپریا X هم عکس را با رنگ‌های سردتر و با نوری بیش از حد ثبت کرده. با این حال در این تصویر امتیاز گلکسی S7 بیشتر است. دوربین این گوشی موفق شده عکسی واضح‌تر و شفاف‌تر بگیرد.

صحنه دوم: گوشه دنج اتاق

sony-2

Sony Xperia X

sam-2

Samsung Galaxy S7

در این مورد اکسپریا X تصویری سردتر که چندان باب طبع چشمان‌مان نیست ثبت کرده. اگر دقت کنید ماشین قرمز آتش‌نشانی کمی صورتی به نظر می‌رسد و کابینت‌های سفید پایین تصویر به آبی می‌زنند. در کل ثبت جزییات عکسی که اکسپریا گرفته هم چندان چنگی به دل نمی‌زند. به نظر می‌رسد که گلکسی S7 در این عکس خیلی راحت پیروز میدان است. عکس گوشی سامسونگ هم جزییات را بهتر ثبت کرده و هم از نظر رنگ دقیق‌تر عمل کرده است.

صحنه سوم: گل‌های صورتی

sony-3

Sony Xperia X

sam-3

Samsung Galaxy S7

در این تصویر مشخص کردن برنده به این سادگی‌ها نیست. هر دو عکس حسابی خوب از کار درآمده‌اند. رنگ‌ها واقعی‌اند و جزییات به خوبی ثبت شده. می‌توانید در هر دو عکس به گلبرگ‌ها و قطرات باران نگاه کنید تا متوجه این دقت شوید. در کل هر دو تصویر امتیاز بالایی می‌گیرند و اگر فقط می‌شد یک چیز را به این مجموعه اضافه کرد بد نبود اگر کمی وضوح به عکس اکسپریا X اضافه می‌کردیم و کمی از وضوح عکسی که گلکسی S7 گرفته کم می‌کردیم. به هر حال در این بخش رقابت بیش از حد نزدیک است و باید نتیجه را مساوی اعلام کنیم.

صحنه چهارم: نیمه شب در خیابان

sony-4

Sony Xperia X

Sam-4

Samsung Galaxy S7

در این بخش می‌خواهیم وارد قلمروی عکاسی در نور کم شویم. یک چالش واقعی برای همه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند. در این بخش تقریبا هر دو دوربین عکس به نسبت خوبی گرفته‌اند. همه زیبایی نورهای شبانگاهی در کنار تضادی که با سایه‌ها دارند در این تصاویر به چشم می‌خورند. خلاصه حال و هوای صحنه در هر دو عکس ثبت شده و حس می‌شود. با این حال عکسی که با دوربین گلکسی S7 گرفته شده واضح‌تر است و جزییات بیشتری هم دارد. شاید دلیلش هم این باشد که اکسپریا X عکس را با حساسیت بالاتری (ISO1000) ثبت کرده است؛ این حساسیت بالا برای حفظ سرعت بالای شاتر و جبران نبود لرزشگیر اپتیکال تصویر در دوربین این گوشی است. کسانی که با جزییات تکنیکی موضوع آشنا نیستند باید بدانند سطوح بالاتر حساسیت باعث افزایش نویز می‌شود. گلکسی S7 عکس را با حساسیت کمتر (ISO400) گرفته و به همین دلیل هم عکس بهتری ثبت کرده است. برنده این بخش گلکسی S7 است.

صحنه پنجم: کلیسا

sony-5

Sony Xperia X

sam-5

Samsung Galaxy S7

این بار گلکسی S7 کار خیلی آسانی در پیش دارد چون عملکرد اکسپریا X در ثبت دقیق این صحنه بسیار بد بوده. نورهایی که این صحنه را روشن کرده‌اند گرم و زرد رنگ‌اند. اما در عکسی که اکسپریا X گرفته نورها به رنگ سبز متمایل شده‌اند. جزییات تصویر هم در مقایسه با عکسی که گلکسی S7 گرفته بسیار ضعیف‌تر ثبت شده‌اند. پرچم‌دار گوشی‌های سامسونگ این بار خیلی راحت پیروز میدان است.

صحنه ششم: نور مصنوعی

11----sony-xperia-x.JPG

Sony Xperia X

12---samsung-galaxy-s7

Samsung Galaxy S7

ثبت این تصویر توسط هر دوگوشی بسیار ناامیدکننده از کار در آمده. اکسپریا X با نوری بیش از حد صحنه را ثبت کرده و برخی از جزییات کاملا از دست رفته‌اند. از طرف دیگر دوربین گوشی سامسونگ هم عملکرد مطلوبی نداشته و با وجود استفاده از فلش، عکسی با نور بسیار کم گرفته است. باید گفت هر دو عکس آنقدر بد هستند که نتیجه را در این مورد مساوی اعلام کنیم.

نتیجه نهایی: سامسونگ در رقابت با اکسپریا X به آسانی برنده شد

راستش نتیجه آنقدرها هم غافلگیر کننده نبود. سامسونگ گلکسی S7 یکی از بهترین دوربین‌های حال حاضر در میان گوشی‌های هوشمند را دارد و گرچه نمی‌توان گفت کاملا بی‌عیب است اما رقابت با آن کار دشواری است. دوربین اکسپریا X دوربین بدی نیست ولی توان رقابت با برترین دوربین‌های حال حاضر گوشی‌های هوشمند را ندارد.

البته دوربین گوشی اکسپریا X نسبت به گلکسی S7 یک برتری دارد و آن هم میدان دید وسیع‌تر دوربین این گوشی است که آن را برای ثبت مناظر و عکاسی در فضاهای تنگ و باریک مناسب‌تر می‌کند اما از زوایای دیگر دوربین سامسونگ گلکسی S7 نسبت به دوربین این گوشی برتری دارد. هر دو گوشی سرعت قابل توجهی در ثبت عکس دارند، هر دو قابلیت ردیابی شی هنگام فوکوس کردن را دارند اما وقتی بحث کیفیت کلی عکس مطرح باشد گلکسی S7 یک سر و گردن از رقیبش بالاتر قرار می‌گیرد.

‌‌

‌منبع: PhoneArena

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷۴ دیدگاه
 1. Avatar sadegh

  وقتی گوشی سونی روی حالت هشت مگاپیکسله واقعا توقع دارید که کیفیت بهتری داشته باشه??????
  اخه این چه مقایسه ی غیر منطقی ایه!!!
  باید هردو گوشی روی حداکثر رزولوشن خودشون باشن بعد مقایسه انجام بشه
  دلیل نمیشه چون گوشی های سونی توی حالت اتوماتیک هشت مگاپیکسله، مقایسه هم روی همون حالت انجام بشه.

  1. Avatar Farshid

   قبول دارم مقایسه غیر منطقی هست حالت اتوماتیکx فقط کیفیت ۸مگاپیکسلو نداره کیفیت بالاتر هم داره

 2. Avatar سینا

  طرفداران سونی یه حرفی داشتم عزیزان سونی شرکت باباتونه؟ خب نه نیست پس وقتی یجا شکست میخورید قبول کنید
  من گوشیم اس ۷ هست تلوزیون سامسونگ لپتاپ ام اس ای هاردم سونی اسپیکرم مارشال یه لپتاپم دل
  گوشی قدیمیم نوکیا
  خب این یعنی تعصب به خرج ندید برا یه شرکت خارجی
  سونی اکسپریا ایکس یه گوشی میان رده با قیمت بالا هستش و مقایسه این گوشی ها کلا اشتباهه

 3. Avatar Ali S

  یه عده متعصب همیشه باید بیان بگن نه این مقایسه غلطه من خودم میدونم و….
  مقایسه غلط بوده سامسونگ هیچی نیست باشه.
  خب حداقل شما عکسای سایت های دیگه رو هم ببینید. که الان نیاید راجب سامسونگ نظر غیر منطقی بدید
  یه جا به من نشون بدید که عکس گوشی سونی از سامسونگ بهتره ، من میگم شما راست میگی

 4. Avatar shahabmp

  حالا من با هیچی کاری ندارما ولی این که با دوربین ۲۳م عکس ۸م بگیری بعد بگی جزیاتش کمه یه خورده خنده داره، هر کسیم تنظیمات گوشیش از اول رو ۸ باشه خودش تغییرش میده ، دلیل نمیشه تا آخر عمر گوشی با همون ۸ عکس بگیره، حالا خدایی سونی خودش در حق پرچمداراش با این تعداد پیکسل های بالا روی سنسور موبایل ظلم میکنهو پیکسل هارو کوچیک میکنه، ولی بازم این مقایسه خنده دار بود 😀

 5. Avatar داریوش

  سلام .مادربزرگم۷۰سالش,گوشی الجی جی۵ با گلکسی اس ۷ نشونش دادم تو چند ثانیه گفت سامسونگ میخوام.هر پرچم داری داشتم.اپل و سامسونگ و …العان بهتر دوربین اس ۷ تمام ال تمام خودتون برید ببینید.

 6. Avatar Reza

  دوستانی که خیلى فهمیدن براشونسخته اولاً دیجى این مقایسه رو انجام نداده و منبع رو ذکر کرده! من خودم سامسونگ ندارم و به نظرم تو این مقایسه s7 عملکرد خیلى بهترى داشته

 7. Avatar صادق حسینیان

  یه چیزی که من تازه متوجه شدم اینه که این روزا از GSM Arena دیگه مطلب نمیزارین!
  من Phone Arena رو قبول ندارم پستاش خیلی غیرحرفه ای و تعصبی هست!
  GSM Arena تخصصی تر و بعضاً مقایسه و نقد و بررسی های منصفانه داره!
  لطفا از این سایت بیشتر مطلب بزارین ممنون!

 8. Avatar رضا 963

  خیلی خیلی جالبه
  وقتی مقایسه ی عکس ها رو میدیدم و اومدم پایین , دقیقا انتظار اعلام برتری ۸۰درصد عکسارو به سمت سونی از کارشناسای دیجیکالا داشتم .اما در کمال تعجب دیدم …
  ضمن اینکه اگه حتی یک درصد رای به برتری عکس های گرفته شده با سامسونگ بدیم باید توی نظر کارشناسانه برتری جزیی رو مطرح کنید نه اینکه خیلی خیلی واضح و برنده ی آسان!!!
  نکته آخر: دوستان کارشناس , گلکسی s7 رو به عنوان پرچمدار سامسونگ رو باید با xperia x perfomance مقایسه کرد نه x!!!
  اونوقته که همگی خواهیم دید برنده ی آسان کدوم گوشیه و برتری کاملا محسوس کجاست.
  با تشکر

  1. Avatar Ali S

   هردو گوشی سونی دوربین یکسان دارن

 9. Avatar amin

  آقای دلخموش فقط تو سایت فون آرنا هستید

 10. Avatar رضا

  من با اینکه شدیدا طرفدار سامسونگم از نوت ۳ تا الان نوت ۵ داشتم و دارم ولی نمیگم عکسای سامسونگ بده ولی رزولیشن عکسای سونی رو ۸ مگاپیکسله چون باید کوشیهای سونی رو با حالت دستی با حداکثر رزولیشن عکس بگیری هروقت با رزولیشن ۲۳ عکس گذاشتن بد بود منم بدون شک میگم اس ۷ بهتره ولی این مقایسه غیرمنصفانه و معلومه توسط فردی ناوارد انجام شده و اینکه عکسای آخر هم که اصلا ادیت شده کاهش رزولیشن داده شدن تو دتایل عکسا برند و مدل گوشیها وجود ندارن از عکسها که معلومه توسط خودتون گرفته نشده احتمالا اون سایتی هم که گذاشته قصد بالاتر جلوه دادن اس ۷ رو داشته من الانشم نمیگم این بده اون خوبه نه من تا عکسای سونی رو با رزولیشن ۲۳ مگاپیکسل که در حالت دستی تنظیم میشه فقط از یه موضوع و اس ۷ رو در کنار هم نبینم نمیگم کدوم بهتره ولی وقتی سونی با رزولیشن ۸ اینقدنمیگم فاصله کم یه مقدار بیشتر از کم پایین تره پس احتمالا باید با رزولیشن ۲۳ خیلی بهتر باشه یعنی اختلاف ۱۳ مگاپیکسلی ۱ مگاپیکسل هم از رزولیشن دوربین اس ۷ بیشتر فقط اختلاف رزولیشن اصلی گوشی سونی با این رزولیشنی که در این مطلب عکساش گذاشته شده پس ممنون میشم یه مقایسه منصفانه قرار بدین

 11. Avatar امیررضا

  لنز دوربین گوشی s7 رو شرکت سونی ساخته در نتیجه چه سامسونگ دوربینش بهتر باشه چه x سونی برندس چون هردو دوربینو سونی ساخته و باید سونی بخاطر ساخت همچین دوربینایی به خودش افتخار کنه

 12. Avatar Pouya abn

  واقعا مقایسه نامردانه ای بود خیلی خیلی مسخره بود اصلا انتظار نداشتم مخصوصاً اون قسمت آخر که گفتید دوربین s7 یه سر و گردن از اکسپریا x بالاتره انگار
  دارید با دوربین گوشی های جی ال ایکس مقایسه میکنید
  خوب از اول می فرمودید بهترین دوربین :S7
  بد ترین هم :اکسپریا x!!!!!!!!!!!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه