نتيجه برد – برد ورود سايت‌های معتبر به حوزه‌هاي فرهنگی

۲۷ مرداد ۱۳۹۴ | ۰۹:۰۰ ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

  در دوراني زندگي مي‌كنيم كه زندگي بدون شبكه‌هاي اجتماعي و بدون سايت‌ها و نرم‌افزارهاي مختلف، غیرقابل‌تصور به نظر مي‌رسد. حضور اين شبكه‌ها در زندگي روزمره ما چه افراد عادي و چه آن‌هایی كه از اهالي رسانه هستند، آن‌چنان زياد شده است كه ديگر ممكن نيست بتوان همچون شرايط پيشين به زندگي ادامه داد.

با توجه به اين كه سال‌ها در فضاي رسانه و روزنامه‌نگاري فعاليت كرده‌ام، تاثير شبكه‌هاي اجتماعي در كارم تجربه كرده‌ام. وقتي شما تعداد زيادي فالوئر يا دنبال‌كننده در شبكه‌هاي اجتماعي داشته باشيد كه اخبار مربوط به شما را دنبال مي‌كنند، به شيوه موثرتر و حتي بيشتر از رسانه‌هاي قديمي همچون روزنامه‌ها يا راديو و تلويزيون مي‌توانيد از اين امكان براي اطلاع‌رساني و جذب مخاطب بيشتر بهره ببريد. گاهي منتشر كردن تنها يك عكس در شبكه‌هاي اجتماعي مي‌تواند از يك ساعت برنامه تلويزيوني يا راديويي تاثيرگذارتر باشد! اين تاثير شامل تفسيرهاي متعدد و بازخوردهاي بيشتري است كه بي‌واسطه با مخاطب صورت مي‌گيرد. در اين زمينه با تجربيات متعددي روبرو بوده‌ام. براي مثال اخيرا قرار بود در دانشكده‌اي تدريس كنم اما دانشكده اطلاع‌رساني لازم را انجام نداد و تصور بر اين بود كه متقاضيان آن كلاس چيزي بيش از ۲۰ نفر نباشند و با اين تعداد كلاس برگزار خواهد شد. به دنبال اينكه من برگزاري اين كلاس را روي صفحه اينستاگرام خودم گذاشتم، با تعداد زيادي مراجعه‌كننده روبرو شديم كه امكان اين به وجود آمد كه به جاي يك كلاس، ۸ يا ۹ كلاس مشابه برگزار شود و اين استقبال را نتيجه جادوي شبكه‌هاي اجتماعي مي‌دانم! من هميشه دنيا را به قبل از الكتريسيته و بعد از الكتريسيته تقسيم مي‌كنم كه نه تنها تقسيم‌بندي من كه تقسيم‌بندي بسياري ديگر از كساني است كه در حوزه جامعه‌شناسي مدرن تحقيق مي‌كنند.

دوران بعد از الكتريسيته را مي‌توان به دوران قبل و بعد از اينترنت تقسيم كرد و دوران اينترنت را بايد به قبل و بعد از فيس‌بوك و دوران فيس‌بوك را بايد به دوران قبل و بعد از شبكه‌هاي اجتماعي تقسيم كرد. البته دوره‌هاي اين تقسيم‌بندي‌ها در حال كوتاه شدن است. اين نوع فناوري عليرغم اين كه زندگي را راحت‌تر كرده‌اند و حتي شيوه زندگي را تغيير داده‌اند، در عين حال بسيار ترسناک‌اند زيرا نمي‌توانيم پيش‌بيني كنيم در روزهاي آينده چه اتفاقي خواهد افتاد و جهان به كدام سمت خواهد رفت! اميدوارم حضور تكنولوژي در جهان به ضد خودش تبديل نشود و به جاي اينكه زندگي را راحت بكند، روزي نرسد كه زندگي را سخت‌تر كرده باشد. مزاياي خريد آنلاين آن‌قدر بديهي است كه لازم نيست من آن‌ها را يادآوري كنم از جمله افزايش سرعت عمل و كاهش برخي از سفرهاي درون شهري بي‌مورد كه در نهايت به محيط زيست كمك مي‌كند و ميزان استفاده از كاغذ را پايين مي‌آورد. خريد آنلاين با همه اين مزايا، يك خطر بزرگ دارد و آن هم خريدهاي بي‌مورد است درست مثل وقتي كه براي خريد دو قلم جنس به فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي مي‌رويد ولي با سبدي پر از خريدهايي كه واقعا احتياج نداريد، برمي‌گرديد. خريد آنلاين به واسطه راحت‌ و جذاب بودن، اين خطر را در خود دارند. سايت‌هايي هستند كه معتبر نيستند و خدمات‌رساني خوبي ندارند و به تصور شما درباره خريد آنلاين لطمه مي‌زنند ولي وجود بعضي از شركت‌هاي معتبر كه در ارائه خدمات سريع هستند و اين اطمينان را در شما ايجاد مي‌كنند كه جنس خريداري شده، داري كيفيت و مرغوبيت لازم  است، ميل خريد آنلاين را در شما افزايش مي‌دهند.

شخصا با نوع ديگري از اين سايت‌ها مواجه بوده‌ام كه اتفاقا به سايت «ديجي كالا» بي‌ارتباط نيست. چند هفته گذشته كتاب «برگ اضافي» من جز پيشنهادات شگفت‌انگيز اين سايت بود و به گفته ناشر تعداد زيادي از كتاب فروخته شد. اين اتفاق براي صنعت نشر بسيار مبارك است زيرا يكي از مشكلات بخش‌هاي فرهنگي ارائه بد محصولات است و ورود سايتي مثل «ديجي كالا» به اين حوزه، كمك موثري است كه نتيجه آن براي هر دو طرف، برد- برد خواهد بود.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar حسین

    سلام
    آقای ضابطیان، این بخش از صحبت‌های شمابرای بنده قابل تامل است:
    من هميشه دنيا را به قبل از الكتريسيته و بعد از الكتريسيته تقسيم مي‌كنم .. دوران بعد از الكتريسيته را مي‌توان به دوران قبل و بعد از اينترنت تقسيم كرد … البته دوره‌هاي اين تقسيم‌بندي‌ها در حال كوتاه شدن است.
    دوره‌هایی که برای عبور از آن‌ها نیازمند یک برنامه‌ریزی و البته آموزش همگانی هستیم، برنامه‌ریزی در مواجه با دوران‌هایی که پشت سر هم و بدون معطلی در حال آمد و شد هستند.