موبایل ممنوع!

فرهنگ حشمتی ۱۰ دی ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۰ 22 جولای 2018

یکی دو سال پیش که هنوز اینستاگرام، کانال‌های تلگرام و Clash of Clans مد نشده بودند، جمع‌های دوستانه و حتی دورهمی‌های خانوادگی، حال و هوای دیگری داشت. همه با هم حرف می‌زدند، برای هم جوک تعریف می‌کردند و در مورد مسایل مختلف روزمره، با هم سخن می‌گفتند.

اما چند وقتی می‌شود که همه چیز تغییر کرده. وقتی رستوران‌ یا کافه می‌روید نگاهی به میزهای مجاور انداخته‌اید؟ الگوهای رفتاری اکثر کسانی که در این اماکن عمومی حاضر می‌شوند، خصوصا آن‌هایی که سن‌شان کم‌تر از ۳۰ است، از چند حالت عمده خارج نیست: یا در حال عکاسی از میز و متعلقات‌اش هستند؛ یا سلفی‌های تکی و دسته‌جمعی می‌گیرند؛ یا سرشان را پایین انداخته‌اند و بدون کم‌ترین توجه به همراهان‌شان‌ جوری که گوشی در فاصله‌ی ۱۰ سانتی‌متری ‌صورت‌شان قرار بگیرد (!) ‌مشغول گشت و گذار در تلگرام یا اینستاگرام هستند.

آیا باید تصویر هر غذا یا نوشیدنی‌ای در اینستاگرام منتشر شود یا به صورت لحظه‌ای کانال‌های طنز تلگرام دنبال شوند؟

این‌که وضعیت مخابرات ‌آن‌قدر خوب شده که تقریبا می‌توان در همه‌جا، به اینترنت پرسرعت‌ دسترسی داشت، جای خوشحالی دارد؛ ولی متاسفانه میزان استفاده از این فناوری‌ها، از تعادل خارج شده است.

مدتی است که اصطلاحی با عنوان «انباشت گوشی» (Phone Stack) برای مقابله با این شرایط به وجود آمده است. انباشت گوشی یعنی وقتی که چند نفر در رستوارن یا کافه، پشت میزشان می‌نشینند، باید گوشی‌های‌شان را به صورت برعکس آن‌هم وسط میز روی هم بچینند. اولین کسی هم که گوشی‌اش را به هر دلیلی بردارد، باید هزینه‌ی کل میز را بپردازد. ‌شاید این شیوه کمی خشن به‌نظر برسد، اما برای کنترل شرایطی که پیش آمده می‌تواند راه‌حلی مقطعی باشد.

No_Mobile_01

خود گوشی‌ها کم بودند؛ احتمالا در آینده‌ی نه‌چندان دور ساعت‌های هوشمند، عینک‌ها و دیگر گجت‌های پوشیدنی هم به این شرایط دامن خواهند زد؛ جوری که از همین حالا می‌توان حدس زد که «انباشت گوشی» هم جواب نخواهد داد. قطعا باید راهکارهای بهتری پیدا بشود. باید موضوع «هر چیزی جای خودش را دارد» اشاعه پیدا کند. متاسفانه شرکت‌هایی مثل فیسبوک (که مالک اینستاگرام هم هست) در کنار گوگل و دیگر شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان، روزبه‌روز به افرایش این روند کمک می‌کنند. مطمئنا برای این شرکت‌ها هم بد نمی‌شود تا  هر روز بر تعداد کاربران‌شان افزوده شود. با تمام این تفاسیر از بین بردن کامل این شرایط عملا غیر ممکن و شاید هم بیهوده به‌نظر برسد. برای همین هم باید بیش‌تر به فکر آموزش اعتدال در استفاده از تکنولوژی باشیم.

البته خودم هم جزو کسانی هستم که بیش از حد نرمال، از گوشی‌ام استفاده می‌کنم. ولی گاهی پیش می‌آید که حتی خود من هم در جمع‌های مختلف، از شدت وابستگی بعضی افراد به گوشی‌های‌شان، تعجب می‌کنم. نظر شما چیست؟ آیا باید تصویر هر غذا یا نوشیدنی‌ای در اینستاگرام منتشر شود یا به صورت لحظه‌ای کانال‌های طنز تلگرام دنبال شوند؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۰ دیدگاه
 1. احمد احمد

  مطلب خیلی جالبی بود، متشکرم
  یک بار با یکی از دوستانم که مدتها بود ندیده بودمش برای صرف ناهار رفته بودم بیرون
  بعد که در رستوران بودیم وقتی داشتم باهاش صحبت میکردم دیدم که یک چشمش توی گوشیه و یک چشمش به من! و اصلا حواثش پرته و گه گداری یه چیزی میخونه و میخنده من یکباره عصبانی شدم و گوشی رو از دستش گرفتم و گفتم یا با من حرف بزن یا برو خونه بشین با گوشیت بازی کن 🙂 بعدش گفت ببخشید اصلا حواثم نبود، معذرت میخوام. البته این دوست من خیلی منطقی برخورد کرد، بعضی ها که بهشون میگی هم باز درست نمیشن 🙂
  این رفتارها خیلی بد شده، وقتی سالهاست هم رو ندیدیم و هر دو مشتاقانه پذیرفتیم که برای صرف ناهار با هم وقت بگذاریم باز هم این گوشی داشت لذت با هم بودن رو از ما میگرفت و بعد کلی صحبت کردیم و گفتیم و خندیدیم و خاطرات گذشته رو مرور کردیم و از با هم بودن لذت بردیم (گوشی ها هم خاموش بود)
  هر روز باید ساعت خاصی رو اونم وقتی که تنها هستیم برای چک کردن پیام ها قرار بدیم البته باید در گروه ها و کانال هایی عضو باشیم یا صفحاتی عضو باشیم که حداقل یک مطلب مفید بتونیم از اونها یاد بگیریم نه هر گروه و هر پیجی که فقط وقتمون رو هدر بدیم
  موفق باشید

 2. ... ...

  کی گفته ایترنت مخابرات سریعه؟

 3. فرشاد فرشاد

  همین راه کار مقطعی هم جواب میده ، یه جورایی جدیده…خدا رو چه دیدی ؟ دیدی این روشم تو ایران مد شد.
  ممنون از راه کار توپتون ، پایا باشید

 4. مصطفی مصطفی

  بزن زنگو…

 • 1
 • 2