دردسرهای سایبری ناسا در دوران تعطیلی دولت آمریکا

امیررضا کامکار ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۶ ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ناسا

تعطیلی ۳۵ روزه‌ی دولت آمریکا که بر سر اختلاف دولت و کنگره بر سر بودجه پیش آمد دردسرهای فراوانی را پیش روی سازمان‌های دولتی آمریکا قرار داد. دردسرهایی که گریبان ناسا را نیز گرفت. تقریبا تمام کارکنان این سازمان بزرگ به مرخصی اجباری رفتند و حقوق‌های خود را دریافت نکردند. اما یکی از مشکلات اصلی و چالش‌برانگیز ناسا در این مدت تهدیدهای امنیت سایبری بود.

«ناسا در میان آژانس‌های دولت فدرال در زمینه‌ی امنیت سایبری با بیشترین تهدیدها مواجه می‌شود». این گفته‌ی جیم بریدنستاین، مدیر ناسا، در میان تعدادی از کارکنان این  سازمان است.

طبق گفته‌ی او «در سراسر دنیا دولت‌هایی هستند که به آن چه ما انجام می‌دهیم بسیار علاقه‌مندند. چرا که فناوری در نهایت توازن قدرت در زمین را مشخص می‌کند و ما در حال انجام کارهایی هستیم که فناوری‌های بسیار بسیار پیشرفته‌ای را شامل می‌شود».

نزدیک به ۹۵ درصد کارکنان ناسا در دوران تعطیلی دولت به مرخصی اجباری رفتند. اما با این حال پرسنل مرکز اداره‌ی امنیتی (SOC) این سازمان هیچ وقت فعالیت خود را برای مقابله با تهدیدهای امنیت سایبری متوقف نکردند. این مرکز به صورت شبانه‌روزی و در تمام روزهای سال در حال فعالیت است و هیچ مسئله‌ای پرسنل آن را از زیر نظر گرفتن شبکه‌ها بازنمی‌دارد.

مرکز امنیتی ناسا پس از پایان تعطیلات دولت آمریکا تعداد حوادث صورت گرفته را بررسی کرد. طبق این گزارش به طور میانگین در هر روز یک تهدید امنیت سایبری گریبان‌گیر ناسا شده بود. البته این لزوما به معنی حمله‌ی هکرها نیست. بلکه به طور مثال گم شدن تلفن همراه دولتی کارکنان نیز در لیست این تهدیدها قرار می‌گیرد. رییس بخش اطلاعات ناسا در جلسه‌ای با کارکنان این سازمان در این باره گفت: «لطفا گوشی‌های خود را گم نکنید».

در جریان تعطیلی دولت آمریکا برخی از وبسایت‌های ناسا نیز غیرفعال شدند. چرا که اعتبارشان به اتمام رسید. این سازمان در جریان ۳۵ روز تعطیلی دولت آمریکا حداقل ۳۵ سایت را به دلیل اتمام اعتبار امنیتی‌شان غیرفعال کرد.

مشکلات کماکان ادامه داشت و کارکنانی که در دوران تعطیلات به فعالیت خود ادامه می‌دادند نیز با مشکلات نرم‌افزاری مواجه بودند. آن‌ها نمی‌توانستند لایسنس نرم‌افزارها را به‌روزرسانی و پَچ‌های امنیتی را نصب کنند. پس از اتمام تعطیلات طولانی مدتِ دولت کارکنانی که به محل کار بازگشتند محبور بودند پیش از آغاز کار صبورانه منتظر نصب آپدیت‌های جدید باشند.

به هر حال با وجود تمام این مشکلات که در طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت آمریکا پیش روی ناسا قرار گرفت ناسا این مرحله را نیز با موفقیت و بدون مشکل پشت سر گذاشت.

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما