نشر ققنوس مسابقه طراحی و کاریکاتور برگزار می‌کند

مجید نوردوست ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۰ ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

نشر ققنوس به مناسبت چهلمین سال تاسیس خودش برای یک مسابقه بزرگ طراحی و کاریکاتور فراخوان داده است. این مسابقه با موضوع «آینده‌ی نشر کاغذی» برگزار می‌شود و مهلت ارسال آثار تا ۱۵ فروردین‌‌ماه ۹۶ خواهد بود. نوین کتاب گویا از همراهان نشر ققنوس در برگزاری این مسابقه بزرگ است و ۱۰ تن از استادان برجسته حوزه‌های نقاشی، کتاب و کاریکاتور، این مسابقه را داوری خواهند کرد. آيدين آغداشلو، كامبيز درم بخش، قباد شيوا، جواد مجابي، ساعد مشكي، مسعود مهرابي و فيروزه مظفری داوران این مسابقه هستند. طبق اعلام برگزارکنندگان، هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر دو اثر از طریق نشانی اینترنتیwww.qoqnoos.ir  ارسال کند.

جشنواره طراحي و كاريكاتور:  در جامعه امروز ميل به استفاده از تكنولوژي‌هاي نو به سرعت در حال افزايش است ولي متاسفانه فرهنگ و توليدات فرهنگي نتوانسته از اين پيشرفت بهر‌ه‌ی مناسبي ببرد؛ براي همين، پيشرفت تكنولوژي و به تبع آن ايجاد شبكه‌هاي اجتماعي نه تنها به رشد كتاب و كتاب‌خواني كمكي نكرده بلكه با پر كردن اوقات فراغت مردم باعث دوري آن‌ها از كتاب شده است. البته ناگفته نماند چند سالي است كه شركت‌هايي مانند فيديبو، بزرگترين توليدكننده كتاب الكترونيك، نوين كتاب گويا و آوانامه، از فعالان حوزه كتاب صوتي، استفاده از تكنولوژي‌هاي نو را در دستور كار خود قرار داده‌اند و سعي كرده‌اند با اقدامات خود باعث بالا رفتن سرانه‌ی مطالعه شوند.
با اين مقدمه دوست داريم نظر شما را در مورد آيند‌ه‌ی نشر كاغذي جويا شويم. آيا كتاب الكترونيك و صوتي در كنار كتاب كاغذي قرار مي‌گيرد يا در مقابل آن؟
آيا كتاب الكترونيك و صوتي باعث گسترش فرهنگ مطالعه مي‌شود يا رشد اين نسخه‌ها باعث نابودي كتاب كاغذي ‌مي‌شود؟
آيا گسترش فروشگاه‌هاي قانوني كتاب الكترونيك و صوتي به كمتر شدن دانلود غيرقانوني كمك مي‌كند؟
تنوع ديدگاه‌ها در مواجهه با اين جريان ما را برآن داشت تا نظر مخاطبان را در قالب طراحي و كاريكاتور جويا شويم و ضمن برگزاري رقابتي در اين زمينه، پاي مردم را نيز به اين مسئله بكشانيم و از آن‌ها نظر خواهي كنيم.
زمان‌بندی: زمان اعلام فراخوان سه‌شنبه ۲۷ بهمن است و آخرين فرصت ارسال آثار ۱۵فروردين است.
ارسال آثار از طريق سايت www.qoqnoos.ir امكان پذير است و هر شخص مي‌تواند ۲ اثر ارسال كند.

اعلام نتايج در ۳ مرحله انجام خواهد شد: مرحله‌ی مقدماتي: ۱۰۰ اثری که بالاترین امتیاز را از ديد داوران داشته باشند در پايان فروردين ماه ۱۳۹۶ معرفي و به رای علاقه‌مندان گذاشته مي‌شوند.
هنرمنداني كه آثارشان به اين مرحله رسيده باشد مي‌توانند با لينكي كه در اختيارشان قرار مي‌گيرد اثر خود را تبليغ و راي جمع كنند.
كساني كه در نظرسنجي شركت مي‌كنند ۳ راي دارند كه مي‌توانند ۳ راي خود را به يك يا چند اثر بدهند.
مرحله‌ی نيمه‌نهايي: ۴۵ اثر برتر از ديد داوران، به همراه ۵ اثر محبوب از دید مردم، ۵۰ اثر مرحله‌ی نيمه‌نهايي را تشكيل مي‌دهند كه همزمان با نمايشگاه كتاب معرفي خواهند شد.
مرحله‌ی نهايي: ۱۰ اثر برتر بر اساس نظر داوران و يك اثر محبوب از نظر مردم معرفي و در مراسمي تجليل مي‌شوند.
داوران: برای داوری از بزرگان طراحی و کاریکاتور دعوت شده است تا كيفيت انتخاب آثار برتر بالا رود و مخاطبان بیشتری برای شرکت در این مسابقه ترغیب شوند.
حضور اساتيد جناب آقایان آیدین آغداشلو، کامبیز درم‌بخش، قباد شیوا، جواد مجابی، ساعد مشکی، مسعود مهرابی و خانم فیروزه مظفری قطعي شده است.
حاميان: موسسه خانه كتاب و شركت‌هاي فيديبو، نوين كتاب گويا و آوانامه از حاميان اين جشنواره‌اند.
جوايز:

  • نفر اول: دو ميليون تومان+ تنديس جشنواره و لوح تقدير
  • نفر دوم: يك‌ونيم ميليون تومان+ تنديس جشنواره و لوح تقدير
  • نفرسوم: يك ميليون تومان+ تنديس جشنواره و لوح تقدير
  • نفر چهارم تا دهم: بستة فرهنگي + لوح تقدير
  • منتخب مردمي: يك ميليون تومان + لوح تقدير

آثاري كه به مرحله‌ی نيمه‌نهايي راه يافته‌اند در نمايشگاهي به نمايش گذاشته و در مجموعه‌اي چاپ خواهند شد. اين مجموعه به طور رايگان در سطح وسيعي توزيع خواهد شد. برگزاري نمايشگاه و چاپ اين مجموعه، علاوه بر حمایت از طراحان جوان، كارنامه‌اي مناسب برايشان به حساب خواهد آمد.

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما