نقد فیلم ما همه با هم هستیم؛ کاسبی بزرگ

صوفیا نصرالهی ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۸ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
نقد فیلم ما همه با هم هستیم

واقعیت این است که چیزی به اسم نقد فیلم ما همه با هم هستیم نمی‌تواند وجود داشته باشد. چون چیزی که کمال تبریزی ساخته و رضا میرکریمی تهیه‌کننده‌اش بوده اصلا به ساحت فیلم نزدیک هم نمی‌شود. اگر شما یک دوربین فیلمبرداری داشته باشید و از جلویش بازیگران مطرح سینمای ایران رد شوند آیا لزوما اسمش فیلم می‌شود؟ اگر دکمه‌ی ضبط دوربین را بزنید و از حرف‌های بی‌سروته آدم‌هایی که معلوم نیست کی هستند و چه‌کاره‌اند فیلمبرداری کنید نتیجه‌اش فیلم است؟ طبعا نه. برای اشاره به «ما همه با هم هستیم» نمی‌شود از لفظ فیلم استفاده کرد. می‌شود به «چیزی» یا «پدیده‌ای» به نام «ما همه با هم هستیم» اشاره کرد و به عنوان یک آسیب بزرگ سینمای ایران آن را نقد کرد.

این به قهقرا رفتن کمال تبریزی و رضا میرکریمی دلیلش چیست؟ جز این است که سرمایه بی‌حساب‌وکتاب به یک فیلم داده می‌شود که نمی‌دانند با آن چه کنند؟ جز این است که یادشان رفته معنای سرگرم کردن مردم چیست و راه سرگرم کردن مخاطب فریب دادنش با بازیگران ستاره نیست؟

وقتی کمال تبریزی یک شعار انتخاباتی مشهور را که همه می‌شناسند برمی‌دارد و به عنوان اسم فیلمش انتخاب می‌کند، همه انتظار دارند که کمدی‌اش حداقل اشاره‌ای به آن ماجرا داشته باشد. از خط قرمزی عبور کرده باشد. بالاخره او کارگردان «فیلم‌»های کمدی درجه یکی مثل «مارمولک» و «لیلی با من است» بوده. اما دریغ که «ما همه با هم هستیم» یک فاجعه تمام عیار است.

تمام مدتی که در سینما نشسته‌اید و خیل بازیگران مشهور را روی پرده می‌بینید دائم این سوال در سرتان می‌چرخد که: خب که چی؟ این‌ها یعنی چه؟ اصلا این که اسم فیلم را گذاشته‌اند «ما همه با هم هستیم» آیا معنایش چیزی جز تجارت با المانی است که حس می‌کنند مردم را به سینما می‌کشاند؟ و خب در کسب‌وکارشان اشتباه هم محاسبه نکرده‌اند. اشکال کار اینجاست که سینما قرار بوده اول هنر باشد و نه کاسب‌کاری. فیلم پرفروش ساختن ایرادی ندارد به شرط این که در قدم اول فیلمی در کار باشد!

«ما همه با هم هستیم» داستانی ندارد که بشود تعریفش کرد ولی ایده‌ای یک خطی داشته که می‌توانسته جذاب باشد. صاحب یک شرکت هواپیمایی برای نجات شرکتش از ورشکستگی تصمیم به سقوط یک هواپیما می‌گیرد تا بتواند از بیمه پول دریافت کند. برای این هواپیما دنبال مسافر است و سراغ کسانی می‌رود که از زندگی‌شان سیر شده‌اند و با رضایت خودشان وارد این هواپیما می‌شوند. این وسط اما یکی دو نفر به اشتباه سوار هواپیما می‌شوند.

فکر کنید اگر قرار بود داستان زندگی این کاراکترها را تعقیب کنیم ممکن بود چه فیلم جذابی داشته باشیم. داستان زندگی‌ آدم‌هایی که به هر دلیلی به ته خط رسیده‌اند. اما آقای کارگردان ما گویا محافظه‌کارتر از این‌ها شده که بخواهد حتی چنین قصه‌ای داشته باشد. به جایش می‌رود سراغ شوخی و از آنجایی که فیلمنامه‌نویسان‌اش شوخی‌نویس‌های خوبی هم نبوده‌اند نتیجه می‌شود چیزی که نمی‌خنداند، قصه ندارد و شخصیت‌هایش روح و معنایی ندارند. یک مشت آدم که جلوی دوربین حرکت می‌کنند و چیزهایی می‌گویند که مخاطب از آن‌ها سردرنمی‌آورد.

از میان سه فیلمنامه‌نویس، پورامیری و دوماری را سال گذشته در جشنواره‌ی فیلم فجر با فیلم دمُده و متوسط رو به پایین «جاندار» دیدیم. اگر آن فیلم را دیده باشید متوجه می‌شوید آخرین کسانی هستند که برای نوشتن یک فیلمنامه‌ی کمدی ممکن است انتخابشان کنید!

«ما همه با هم هستیم» حتی یک لحظه‌ی خنده‌دار هم ندارد. جمعیت به سینما می‌آیند اما صدای قهقهه‌شان را نمی‌شنوید. همان خنده‌هایی که حتی سر کمدی‌هایی مثل «تگزاس» یا «مصادره» به گوش می‌رسد. کمدی‌هایی که چندان هم سطح بالا نیستند ولی به هر ضرب و زوری شده از تماشاگرشان خنده‌ای می‌گیرند.

ما همه با هم هستیم

مهران مدیری و محمدرضا گلزار کاراکترهای سرگردانی در فیلم دارند که با هیچ چسبی به فیلم نمی‌چسبند

این چیزی که تبریزی و میرکریمی ساخته‌اند (اتفاقا روی اسم آقای میرکریمی به عنوان تهیه‌کننده هم تاکید دارم که خودشان هم در کارنامه‌شان فیلم‌های خوب دارند) تنها ضرب و زورش پول زیادی است که لابد بخش اعظم آن همان‌طور که خود کمال تبریزی هم گفته صرف دستمزد بازیگران می‌شود. اسمش را می‌گذارم کاسبی چون چنین چیز بی‌سروتهی اصلا نیاز به این همه بازیگر ندارد.

اصلا کاش یکی بیاید توضیح بدهد که «ما همه با هم هستیم» قرار بوده چه مدل کمدی باشد؟ کمدی فانتزی؟ این را به خاطر لحن مهران مدیری می‌گویم و آن میزانسن عجیبی که دادگاه پرسش و پاسخ از سرنشینان هواپیما در آن اتفاق می‌افتد. که چقدر آن لحن مدیری و تفرعن و اشاره دائمش به خوردن مهوع از کار درآمده. به خاطر شیوه‌ی بازی لیلا حاتمی که تا امروز چنین بازی بدی از او ندیده بودیم. به خاطر شخصیت روی هوای محمدرضا گلزار که با هیچ چسبی به فیلم نمی‌چسبد و اصلا دلیل حضورش معلوم نیست. وگرنه که کمدی فانتزی هم المان‌هایی دارد که باید در یک فیلم رعایت شوند. «ما همه با هم هستیم» گاهی ردی از فانتزی در خودش دارد و گاهی موقع حرف زدن پژمان جمشیدی شبیه فیلم‌های اجتماعی رئال می‌شود.

هر گوشه‌ی قاب را نگاه کنی یکی از ستارگان سینمای ایران را می‌بینی و سؤال می‌شود که چه چیزی دست آن‌ها داده‌اند که حاضر شده‌اند در چنین معجون عجیب و غریبی جلوی دوربین بروند؟ مانی حقیقی که فیلم‌های روشنفکری می‌سازد این وسط چه کار می‌کند؟ حسن معجونی که آبروی تئاتر است واقعا نپرسیده که اشاره به ماجرای پزشکی کیارستمی به این روش لوس و دم دستی خجالت‌آور نیست؟ این وسط تنها بازیگرانی که شیرینی‌شان حفظ شده، آن هم نه به خاطر شخصیت‌هایی که بازی می‌کنند که بیشتر به دلیل این که کاراکترهای آشنایشان جلوی دوربین را حفظ کرده‌اند، جواد عزتی و سروش صحت هستند.

میرکریمی و تبریزی

همکاری مشترک تبریزی در مقام کارگردان و میرکریمی در مقام تهیه‌کننده فاجعه از کار درآمده است.

این به قهقرا رفتن کمال تبریزی و رضا میرکریمی دلیلش چیست؟ جز این است که سرمایه بی‌حساب‌وکتاب به یک فیلم داده می‌شود که نمی‌دانند با آن چه کنند؟ جز این است که یادشان رفته معنای سرگرم کردن مردم چیست و راه سرگرم کردن مخاطب فریب دادنش با بازیگران ستاره نیست؟ که مخاطب را دست کم نگیرند و او را کم‌هوش فرض نکنند. فاجعه‌ی «ما همه با هم هستیم» توهین مستقیم به شعور تماشاگرانش است. فیلمی که از بودجه‌اش حتی چیزی صرف جلوه‌های ویژه و کارگردانی هم نشده است. نماهای بسته در محیط‌های بسته و چند نمای بیرونی که جلوه‌های ویژه‌اش بچگانه و مضحک از کار درآمده همه‌ی زور کمال تبریزی بوده است؟

کمال تبریزی و رضا میرکریمی سال‌هاست که فعالیت صنفی برای اهالی سینما انجام می‌دهند. به نظرم با این چیزی که روی پرده رفته بهتر است حسابشان را از اهالی سینما جدا کنند چون «ما همه با هم هستیم» به هر چیزی مربوط می‌شود به جز سینما! کاش یک جایی حسابشان را با مخاطبان سینما و فیلمی که ساخته‌اند صاف کنند. به عنوان کارگردان‌های «مارمولک»، «لیلی با من است»، «خیلی دور، خیلی نزدیک» و «یک حبه قند» به «ما همه با هم هستیم» نگاه کنند و صادقانه بگویند که به نظرشان چیزی از این پدیده به سینما شبیه است؟ ما قدردان یک لحظه صداقتشان می‌شویم که به خودشان بیایند و بگویند که «ما همه با هم هستیم» اشتباه بزرگ کارنامه‌شان بوده است.

سعی کردم به نقاط ضعف «ما همه با هم هستیم» اشاره کنیم؛ به فیلمنامه‌ای که وجود ندارد، به بازی‌هایی که بد هستند، به راکورد لحن فیلم که رعایت نمی‌شود و به کارگردانی سردستی و سطحی. ولی همه‌ی این‌ها مربوط به فیلم می‌شود. «ما همه با هم هستیم» آسیب‌شناسی پول‌های بی‌حسابی است که وارد سینما می‌شوند و در یک چرخه‌ی معیوب ممکن است عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را هم بگیرند، اما ضربه‌ی بزرگی به پیکر سینمای ایران و اهالی‌ و حتی مخاطبانش می‌زنند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم شبی که ماه کامل شد؛ دستاوردی در سینمای ایران

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۰ comment
 1. Avatar کورش بزرگ

  با سلام و احترام
  ای کاش قبل از خرید بلیط سینما و هدر دادن وقت پای این فیلم بی سر و ته؛ اول نقد شما رو خونده بودم و گول حضور بازیگران نامی و سرشناس سینما و همچنین کارگردان رو نخورده بودم.!
  فیلم به اسم طنز به مردم غالب شد. استفاده از واژه ای مثل کاپیتان بد سابقه به کاپیتان پرواز زیاد خوشایند نبود و ذهنیت بیننده را به سمت مقصر بودن کاپیتان ها در سقوط هواپیما های درب و داغون هواپیمایی ایران منحرف می کرد. در صورتی که کاپیتان های ایرانی همه زحمت کش و مجرب و فداکار هستند.
  به جای چنین فیلمی اگر فیلم مستند پرواز کاپیتان های ایرانی و مشکلات شون و مهارت شون در نشاندن هواپیماهای معیوب رو ساخته بودند بهتر بود!!!
  با تشکر

 2. Avatar عاشوری

  با کمال احترام نقدتون به حدی بد بود که ترجیح دادم وقتمو صرف کامل خوندنش نکنم. احتمالن نویسنده اینفیلمو تو سینما ندیده.

 3. Avatar ali

  اتفاقا به نظر من که در عین حال هم تیکه های طنز داشت و هم حامل پیام بود جدا از بحث انتقادات سیاسی فیلم یک پیام قشنگ ام داشت که برای قهرمان بودن لازم نیست که حتما ادم بزرگی بوده باشید یا قدرت خاصی لازم باشه یا حتی شخصیت خاصی باشید بعضی وقت ها قهرمان داستان ی ادم معمولی که دنبال منافع خودشه مثل همین فیلم که قهرمانش پژمان جمشیدی بود و یک ادم معمولی که دنبال زنده موندن خودش بود فقط در کل فیلم خیلی خوبی بود ولی نیاز به یکم فکر کردن داشت

 4. Avatar منتقد- مهران

  آشغال و مزخرف واژه بسیار بزرگی برای توصیف این فیلم بی قدر و ارزش هست از تمامی مردم عاجزانه استدعا دارم که با تحریم کردن تماشای چنین فیلم هایی منجر به شکست و رخت بستن این دست از مفسدین و پوچ مغزان از عرصه ارزشمند هنروسینما بشوند !!!!
  واقعا جای تاسف فراوان وجود دارد برای عوامل و مفت خورهایی که با چنین هرزگی هایی، انگلل وار بدون توجه به هرگونه ارزش متعالی انسانی می خواهند به منافع مادی برسند و قداست واژه هنرمند رو به زیر گل می ببرند…
  (بازیگر، کارگردان، تهیه کننده و ….) و واقعا همه با هم هستید

 5. Avatar علي

  يك لحظه فكر كنيد كه ما هم سرنشينان هواپيما هستيم و يك عده براي منافع شخصي مي‌خواهند هواپيمايي كه ما سوار آن هستيم در سكوت و رضايت ما د رخليج فارس نابود كنند.
  جمله مهران مديري در تفسير كلمه ” غنا ” و جمله سيروس گرجستاني كه گفت ما مي خواهيم برويم غرب و اين ما را به شرق مي برد چه معنايي دارد؟

 6. Avatar سودا

  دیدن این همه ستاره سینما در فیلمی که شعور و وقت مخاطب رو به سخره گرفته واقعا تامل برانگیزه.

 7. Avatar صادق

  فیلم تماما مزخرف به کنار، زمانی که هدر رفت و لبخندی که ۹۵ دقیقه منتظرش بودم و روی لب خشک شد به کنار، فقط یکی برای من توضیح بده نقش گلزار چی بود این وسط؟ چرا به مهران مدیری میگه آخرش که هرچی بشه یا میندازن گردن من یا تو؟
  غیر از اینه که داشتن بی دلیل با دیالوگ های مسخره (مثل سروش صحت که به گلزار میگه ۷ بار برات فیلمنامه فرستادم ولی قبول نکردی) گلزار رو بزرگ کنن؟
  کاشکه لااقل یکی از مسافرهای هواپیما بود!

 8. Avatar gol

  واقعأ پشت اين فيلم چه تفكر و انديشه اي بوده،تنها دليلي كه باعث شده اين تعداد هنرپيشه نسبتأ خوب در اين فيلم حضورداشته فقط پول بوده،از اين كه وقت گذاشتم براي ديدن اين فيلم پشيمون هستم و شديدأ توصبه ميكنم كه وقتتون رو با ديدن اين فيلم هدر نديدن.

 9. Avatar محمد

  چیزی برای نقد وجود نداره، به لحاظ سینمایی واقعا ما قبل نقد هست، اما در تعریف دقیق میشه گفت یه اشغال تصویری که حال و روز و جایگاه سینمای ما رو به خوبی نشان میده، البته از یک مشت مزدور فرهنگی ( چه بازیگران و چه سازندگان ) بیش از این هم انتظار نمیره، مصداق بارز فاجعه تصویری اون هم در قرن ۲۱ ام.

 10. Avatar farid

  انتهای همین مطلب لینک نقد فیلم شبی که ماه کامل شد رو گذاشتید. وقتی از نظر شما چنین فیلمی دستاوردی برای سینمای ایران باشه دیگه چه انتظاری از سینما میتونید داشته باشید؟! خسته نشدید از این نقد های مغرضانه؟
  شما بفرمایید عبدالحمید ریگی کجای زندگی ماست ؟! اون به اصطلاح عشق یک آدم تروریست کجای زندگی اجتماعی- عاطفی مردم ما ست ؟ چه فسلفه ایی پشت این فیلم بوده و چه تاثیری برای جامعه داشته .
  حداقل یادبگیرید با سلیقه ی هالیودی به تماشای فیلم ایرانی ننشینید .
  اتفاقا هدف فیلم به نمایش گذاشتن همین اوضاعی ست که توصیفش کردید، محتوای فیلم در برگیرنده بی محتوایی جامعه ی ماست، جامعه ی شعار زده ی تو خالی که خودش هم نمی داند چه می کند؟ چه باید بکند ؟ جامعه ی رو به سقوط هرچه بیشتر که تنها دلخوشی اش همین شعار ها و… است .

 11. Avatar الینا

  به نظر من فیلم فلسفی بود که فلسفشو هر ادم احمقی نمی تونن بفهمن وا قها که ????????????

 12. Avatar zizi

  خیلی خوب بود ازاون فیلم هاییه که مخاطب کل فیلم درگیرفیلم میشه چون موضوع جدیدی داره وفیلم خسته کننده نیست وجذابه…هرچند اخر فیلم مسخره تموم شد ولی درکل من خوشم اومد.

 13. Avatar یک وبگرد ساده...

  سلام بر تمامی اساتید بزرگ
  من هنوز این فیلم رو ندیدم اما با توجه به مطالعه ماجرای این فیلم و بازخوردی که از اونایی که دیدن گرفتم این موارد دستگیرم شد…
  این فیلم دقیقا میدونسته داره چی میسازه و از عمد هم همینو ساخته
  هواپیمایی با پر از آدمهایی که مهره سوخته هستند و باید سقوط کنند تا وضعیت اسفناک اون شرکت هواپیمایی (که بنظر من میتونه همون ایران ما باشه) نجات پیدا کنه، اما نجات پیدا نمیکنه
  آخر فیلم هم هیچکس نمیفهمه که اصلا چرا این بازی شروع شد؟!
  چرا این فیلم ساحته شد؟
  منو دقیقا یاد بخشی از تاریخ میندازه (تاریخ که میگم همین چند سال پیشه ها)
  از شعار تبلیغاتی اون کاندید میشه چیزای از این فیلم دستگیرمون بشه
  دقیقا بازی که نمیدانیم چرا شروع شد
  و آخرش هیچکدوممون نفهمیدیم
  و نه بهش خندیدیم و نه گریه کردیم
  دقیقا مثل همین فیلم

 14. Avatar آرام

  من تعجبم از هنرپیشه هایی که جایزه بهترین بازیگر رو از جشنواره ی فجر میگیرن و جایگاه خودشون رو با پذیرفتن فیلم مضحکی مثل همه ی ما باهم هستیم از دست میدن، واقعا داره تو سینمای ایران چی میگذره که بازیگرای خوبمون شان و شخصیت خودشون رو با اجرا تو این فیلمها از دست میدن،من که خیلی ناراحت شدم، واقعا تاسف آوره بهترین نقدی که از فیلم میشد کرد همین بود

 15. Avatar مرتضی

  خیلی خیلی فیلم بدی بود. توصیه می کنم نه خودتون فیلم رو ببینید و به دوستانتون هم توصیه کنید فیلم رو نبینند. حیف از هزینه و وقتی که گذاشتم…

 16. Avatar الهه

  بهترین نقدی که میشد از این فیلم بی محتوا کرد دقیقا همین بود!!
  متاسفم که وقتم الکی هدر رفت برای دیدن این فیلم شدیدا درجه ۶!

 17. Avatar مسعود اکبری شاندیز

  با سلام و احترام به نقد و بهتر بگیم دیدگاه شخصی شما ناقد محترم شاید به نظر اکثریت موضوع دم دستی باشد ولی چرا از جهت دیگر به موضوع نگاه نکنیم هواپیما را میشه به اوضاع ورشکسته ایران تشبیه کرد و مسافرین رو به مردم از هر قشری هنرمند دکتر معتادین…. و کسانی که به زور تو این چرخه میافتن مثل جواد عزتی وغیره که امیدی برای زنده موندن ندارن ولی بازهم با این وجود میخوان تو نماد ایرانی بودن یعنی خلیج فارس بمیرن وجود یک نفر که میخواد امید( علی حاجتی) بده رو میتوان به مسئولین کشور تشبیه کرد که اوضاع رو همیشه خوب جلوه میدن و از اولین قسمت حضور در فیلم میخواد برای گرفتن بلیط از سلبریتی ها استفاده کنه با زنگ زدن به حاجی کاری که در جامعه ما مرسوم هر رفتار و عملی رو با سلبریتی ها یی که مردم به اونا اعتماد دارند در جامعه القا میکنند و یا در قسمت دیگر فیلم وقتی پیرمرد با خوردن قرص به حالت بیهوشی میرود تمام مسافرین با حالت مضحکه میخندند و این شاید اشاره داره به این مسئله که هر موضوع مهمی در جامعه که حتی به جان مردم ربط دارد همیشه به صورت جک و طنز در جامعه پخش میشود و چندین مورد دیگر که پیشنهاد میدم یکبار دیگر فیلم رو ازاین دریچه نگاه کنیم و مطمئنم نکات مشترکی با زندگی کنونی پیدا میکنیم با تشکر از وقت و حوصله شما بابت خواندن مطلب

  1. Avatar آرام

   فرمایش شما صحیح،اتفاقا من از این چارچوب فیلم رو تماشا کردم ؛ آقای کمال تبریزی کارگردان باتجربه ای هست که کارنامه ی خوبی از خودش داشته، ایشون میتونستن همین محتوا رو تو یه قالب بهتر و جذابتر تهیه کنند، من به شخصه همون ۵ دقیقه ی اول گفتم فیلم مضحکی هست منتهی گفتم زود قضاوت نکنم تو اخر فیلم رو تماشا کردم

 18. Avatar نایت کینگ

  دقیقا اون جمله که گفتید سرمایه بی حساب و کتاب درسته … نمی دونم چرا ولی انگار اون جمله معروف که میگه ادم تو محدودیت ها ستاره میشه تو ایران کاملا درسته مثلا یه فیلم با بودجه کم مثل مارمولک و فیلم های با بودجه زیادی که تو چند سال اخیر ساخته شده و بیشتر به خاطر بازیگراش فروش می کنه که هم عوامل هم بازیگرا فقط دنبال پولن !! تاسف

 19. Avatar علیرضا

  موافقم :/