جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به یک کیهان‌شناس و دو اخترشناس رسید

۱۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۸:۲۹ ۱۶ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
نوبل فیزیک ۲۰۱۹

برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۹، یکی از مهم‌ترین جوایز دنیای علم، امروز اعلام شدند و بار دیگر این جایزه به دانشمندانی که در حوزه‌ی کیهان‌شناسی و اخترشناسی فعالیت می‌کنند رسید.

James Peebles، کیهان‌شناس کانادایی-آمریکایی دانشگاه پرینستون، نیمی از جایزه را به خود اختصاص داد. او به دلیل کشف‌های نظری در زمینه کیهان‌شناسی فیزیکی این جایزه را از آن خود کرد. نیم دیگر جایزه نوبل فیزیک امسال به دو اخترشناس سوییسی به نام‌های Michel Mayor و Didier Queloz رسید. این دو دانشمند موفق به کشف یک سیاره فراخورشیدی به دور یک ستاره خورشیدمانند شده بودند.

پژوهش‌های نظری James Peebles منجر به کشف این مسئله شد که تنها پنج درصد از عالم از ماده و انرژی عادی تشکیل شده و ۹۵ درصد باقی‌مانده را ماده‌ تاریک و انرژی تاریک تشکیل داده‌اند.

پژوهش‌های دو اخترشناس دیگر نیز به کشف اولین سیاره فراخورشیدی به دور یک ستاره خورشیدمانند منتهی شد. کشفی که در سال ۱۹۹۵ و در زمانی که سیارات فراخورشیدی بسیار کمی شناخته شده بودند انجام شد. این سیاره یک غول گازی در حد و اندازه‌های سیاره مشتری است که ۵۱Pegasi b نام دارد.

در بیانیه نوبل آمده است: «این کشف انقلابی را در اخترشناسی آغاز کرد و از آن زمان تا کنون بیش از چهار هزار سیاره فراخورشیدی در کهکشان راه شیری کشف شده است».

ارزش مادی جایزه نوبل فیزیک ۹ میلیون کرون سوئد (معادل ۹۰۹ هزار دلار آمریکا) است که بر اساس سهم هر فرد از جایزه بین این سه دانشمند تقسیم خواهد شد.

عکس کاور: برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۹، James Peebles (چپ)، Michel Mayor و Didier Queloz (راست).

برچسب‌ها :
دیدگاه شما