هزینه حافظه رم و حافظه داخلی موجود در گوشی شما چقدر است؟

یوسف اسفندیاری ۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۰ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
حافظه رم

اگر پیگیر اخبار مربوط به گلکسی اس 10 بوده باشید، احتمالاً به جدیدترین گزارش‌های مربوط به قیمت این گوشی‌ها برخورده‌اید. در یکی از موثق‌ترین گزارش‌ها، به قیمت مدل‌های مختلف گلکسی اس 10 در اروپا اشاره شده است. بر اساس آن، گران‌ترین مدل اس 10 پلاس که از 12 گیگابایت حافظه رم و 1 ترابایت حافظه داخلی بهره می‌برد، با قیمت 1599 یورو (حدود 1818 دلار) روانه‌ی بازار می‌شود. تا مدتی قبل، فروش گوشی‌های 1000 دلاری سروصدای زیادی را ایجاد می‌کرد ولی ظاهراً به‌زودی گوشی‌های 2000 دلاری هم به یک امر عادی بدل خواهد شد.

تنها موارد متفاوتی که با خرید این گوشی‌ها نصیب کاربر می‌شود، حافظه رم و حافظه داخلی بیشتر است. تا آنجایی که ما می‌دانیم، تغییری در دیگر مشخصه‌های این مدل‌ها اعمال نمی‌شود. با این حال، به‌نظر می‌رسد پولی که کاربران برای حافظه رم و حافظه داخلی بیشتر می‌پردازند، به‌طور فزاینده‌ای بیشتر شده است.

گلکسی اس 10

طبق گزارش مذکور، قیمت مدل‌های مختلف اس 10 پلاس در اروپا بدین شرح است که ما معادل دلاری آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • اس 10 پلاس 6 گیگابایت رم/128 گیگابایت حافظه داخلی: 1193 دلار
 • اس 10 پلاس 8 گیگابایت رم/512 گیگابایت حافظه داخلی: 1477 دلار
 • اس 10 پلاس 12 گیگابایت رم/1 ترابایت حافظه داخلی: 1818 دلار

البته باید بگوییم که در کشورهایی مانند آمریکا این قیمت‌ها پایین‌تر خواهد بود ولی روی هم رفته مدل‌های موردنظر با قیمت هنگفتی روانه‌ی بازار خواهند شد. تفاوت مدل‌های 6/128 و 8/512 گیگابایتی مبلغ 284 دلار است. به عبارتی دیگر، برای بهره‌گیری از 2 گیگابایت حافظه رم و 384 گیگابایت حافظه داخلی بیشتر، باید مبلغ 284 دلار بپردازید. اختلاف قیمت مدل‌های 8/512 و 12/1 هم 341 دلار است و این یعنی استفاده از 4 گیگابایت حافظه رم و 512 گیگابایت حافظه داخلی بیشتر برای کاربر 341 دلار هزینه در پی دارد.

حافظه رم و حافظه داخلی معمولاً گران‌ترین قطعات داخل گوشی نیستند و این عنوان عموما نصیب نمایشگر و تراشه می‌شود. با این حال، اگر بخواهیم منصفانه نظر بدهیم، ساخت بهترین حافظه‌ها در ظرفیت زیاد، معمولاً هزینه‌ی زیادی برای شرکت سازنده دارد. اما در نهایت، هزینه‌ی این قطعات به قدری هست که چنین اختلاف قیمتی را توجیه کند؟

انواع حافظه‌ها چه هزینه‌ای دارند؟

حافظه

دستیابی به قیمت دقیق حافظه رم و حافظه فلش مبتنی بر تکنولوژی NAND کار ساده‌ای نیست؛ بخشی از این موضوع به تقریباً غیرممکن بودن یافتن قیمت قطعات برمی‌گردد. در این زمینه ظرفیت‌ها، تکنولوژی‌ها و سازندگان بسیار متنوعی وجود دارد که قیمت هرکدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است. در همین زمینه باید خاطرنشان کنیم که شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ، با توجه حجم انبوه قطعاتی که خریداری می‌کنند، بسیار ارزان‌تر از قیمت‌های رسمی به این موارد دست پیدا می‌کنند.

با توجه به این موضوع، بهتر است با مراجعه به هزینه قطعات گلکسی اس 9 پلاس، در این زمینه به گمانه‌زنی بپردازیم. طبق این گزارش، هزینه 6 گیگابایت حافظه رم موجود در گوشی اس 9 پلاس، فقط 39 دلار است که احتمالاً دلیل پایین بودن قیمت آن به قدرت و ظرفیت سامسونگ در زمینه‌ی تولید حافظه رم و حافظه فلش برمی‌گردد. در همین رابطه، باید بگوییم 64 گیگابایت حافظه فلش UFS ساخت توشیبا فقط 12 دلار قیمت دارد.

حافظه فلش

با وجود اینکه احتمالا اس 10 پلاس در زمینه‌ی حافظه داخلی از تکنولوژی‌های جدیدتری استفاده می‌کند، ولی با توجه به این ارقام، تا حدی می‌توانیم مبلغ حافظه‌های 512 گیگابایتی و 1 ترابایتی را تخمین بزنیم. با وجود اینکه طبق گزارش‌ها قیمت حافظه‌ها کاهش یافته و اگر کاهش قیمت حاصل تولید انبوه را هم نادیده بگیریم، برای 512 گیگابایت حافظه به 96 دلار و برای 1 ترابایت به 192 دلار می‌رسیم. در ضمن طبق نظر کارشناسان این حوزه، هزینه تولید حافظه فلش برای شرکت‌های بزرگ در سال جاری، 0.08 دلار به ازای هر گیگابایت است که چنین چیزی می‌تواند تخمین‌های ما را به نصف برساند.

حافظه رم

در رابطه با حافظه رم هم باید بگوییم این گوشی‌ها از تکنولوژی جدیدی استفاده می‌کنند ولی روی هم رفته در این زمینه می‌توانیم تخمین‌هایی را مطرح کنیم. مهاجرت از 6 به 8 گیگابایت رم، حداکثر حدود 33 درصد هزینه‌ی بیشتری دارد. این یعنی چیپ 8 گیگابایتی LPDDR4 حدود 52 دلار برای سامسونگ هزینه دارد و در همین حین، هزینه چیپ 12 گیگابایتی حدود 78 دلار خواهد بود. البته، بار دیگر باید خاطرنشان کنیم چنین تخمین‌هایی بسیار محافظه‌کارانه است و مطمئناً سامسونگ هزینه‌ی بسیار پایین‌تری را برای این موارد می‌پردازد. در ضمن، به دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه، در حال حاضر قیمت حافظه‌های DRAM رو به کاهش است.

قیمت نهایی مدل‌های موردنظر چقدر است؟

حافظه رم

با توجه به این بررسی‌ها، حالا می‌توانیم تا حدی به هزینه‌ی این قطعات در مدل‌های موردنظر بپردازیم.

 • قیمت رم و حافظه داخلی در مدل پایه اس 10 که از 6/128 گیگابایت بهره می‌برد حدود 63 دلار است.
 • قیمت رم و حافظه داخلی در مدل 8/512 گیگابایت هم حدود 148 دلار است که این یعنی شاهد افزایش قیمت 85 دلاری نسبت به مدل ارزان‌تر هستیم.
 • در نهایت قیمت رم و حافظه داخلی مدل 12 گیگابایت/1 ترابایت هم حدود 270 دلار است که 122 دلار گران‌تر از مدل ارزان‌تر محسوب می‌شود.

این یعنی اختلاف هزینه ساخت مدل‌های اس 10 پلاس به ترتیب حدود 85 دلار و 122 دلار خواهد بود. نه 284 دلار و 341 دلار که سامسونگ می‌خواهد از مشتریان دریافت کند. این یعنی سامسونگ برای این قطعات، 179 درصد تا 234 درصد پول بیشتری دریافت می‌کند که با توجه کاهش قیمت این حافظه‌ها، این درصد می‌تواند بیشتر هم شود.

البته این را هم در نظر داشته باشید که قیمت‌گذاری مدل‌های مختلف به این سادگی‌ها هم نیست و انواع و اقسام هزینه‌های شرکت‌های سازنده را باید مدنظر قرار دهیم. ولی با وجود تمام این حرف‌ها، باز هم چنین اختلافی واقعاً زیاد و چشمگیر است. بعد از معرفی این گوشی در تاریخ 20 فوریه (1 اسفند)، سایت‌های زیادی هزینه‌ی قطعات استفاده شده در این گوشی‌ها را منتشر می‌کنند و آن موقع می‌توانیم از دقت تخمین‌های انجام شده خبردار شویم.

سخن آخر

البته ما قصد نداریم فقط سامسونگ را مقصر جلوه دهیم. اختلاف قیمت زیاد برای مدل‌های مختلف گوشی‌ها، به نوعی هنجار بدل شده و این موضوع محدود به صنعت گوشی‌ها نیست. از نگاه خریداران، شرکت‌ها به دلیل بهره‌گیری از این رویکرد بسیار حریص به حساب می‌آیند. اما اگر خود را جای مدیرعامل بخش موبایل این شرکت‌ها بگذارید، این اقدامات منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

بالا بودن قیمت پرچم‌داران، می‌تواند به عنوان نوعی یارانه برای پایین نگه داشتن قیمت گوشی‌های پایین‌رده-که سود چندانی به ارمغان نمی‌آورند- انجام وظیفه کند. در ضمن حافظه داخلی و حافظه رم از جمله معدود فرصت‌های شرکت‌های سازنده گوشی‌ها هستند تا بتوانند کاربران را ترغیب به خریدن مدل‌های گران‌تر گوشی مشخصی کنند. در این بازار به شدت رقابتی، شرکت‌ها با عرضه‌ی گوشی‌های بسیار گران‌قیمت مجهز به قابلیت‌های پر زرق‌وبرق، می‌توانند سود کافی به دست بیاورند تا ناچار به حذف گوشی‌های مقرون به صرفه نشوند.

بیشتر بخوانید: یک گوشی اندرویدی به چه مقدار حافظه رم نیاز دارد؟

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar Sina

  پایین ماندن قیمت گوشی های پایین رده مانند میلیون ها گوشی چینی با برند های بی نام و نشان و یا کمتر شناخته شده که تولید هرچند کم هزینه ی آنها در سطح انبوه مقادیر بالایی را ایجاد می کند. در نبود این گوشی ها شرکت های بزرگ می توانستند با حفظ کیفیت (و افزایش قیمتی بسیار کنترل شده تر) سرپا بمانند و برند هایی نظیر نوکیا، مایکروسافت، موتورولا… با همان قدرت و اعتبار قبل گوشی هایی در همه ی کلاس های موجود تولید کنند.

  1. Avatar saeed

   اتفاقا اگه شرکتهای چینی نبودن سامسونگ واپل بیشتر گوشیهاشونو گرون میکردن

 2. Avatar shahabmp

  شما خیلی چیزارو نادیده گرفتید!!!! بعضیارو اینجا عنوان میکنم: ۱- قیمت اعلام شده قیمت تک فروشی گوشی هاست نه توزیع عمده و در توزیع عمده پولی که نصیب سامسونگ میشه خیلی کمتر از این مبالغه!!! ضمنا هرچی گوشی ها پرمیوم تر میشن فروش کمتری دارن و سامسونگ هم بر همین اساس باید سود بیشتری به تک فروشی ها برسونه در مقایسه با مدل های پایین رده تر و ارزون تر بنابراین اختلاف قیمت تک و عمده این مدل های پرمیوم خیلی بیشتره
  ۲- توی بحث تولید، اگر تولید یه محصول حداقل ۱۰۰ در صد سود نداشته باشه با توجه به هزینه های ثانویه مثل تبلیغات و انبار داری و توزیع و حقوق نیروی انسانی و … کاملا تولید ضررده خواهد بود، و وقتی از ۱۰۰ درصد سود صحبت میکنیم منظور مدل های پرفروشه نه مدل های پرمیوم که فروش به مراتب پایین تری دارن و تو این موارد به طور میانگین ۲۰۰ درصد، واقعا درصد معقولیه با توجه به براورد های شما و حتی تو پرمیوم ترین مدل که فروشش چند برابر کمتر از مدل پایه است حتی سود ۳۰۰ درصد هم کاملا منطقی و درسته.
  در مورد این مسایل وقتی صحبت میکنید باید درباره فرایند تولید و توزیع اطلاعات داشته باشید تا بتونید مطلب منطقی منتشر کنید. متاسفاته این مطلب اصلا منطقی و درست نیست!!!!

 3. Avatar شاهین زارعی

  سال ب سال گرون تر میشه چون قیمت قطعات بیشتر میشه ولی باز این پول ماست که بی ارزش هست باید چند ماه کار کنیم تا بتونیم هزار دلار به دست بیاریم اما برای اروپا و امریکا با یک ماه کار کردن جدا از مالیات و چیزهای دیگه خیلی راحت میشه میشه خرید