همه‌ی آنچه در مورد اندروید نوقا می‌دانیم

۱۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
اندروید نوقا - اصلی

همان‌طور که می‌دانید سرانجام گوگل چند روز پیش نام نهایی نسخه‌ی بعدی سیستم‌عامل محبوب موبایل خود را که تا پیش‌ازاین تنها با نام اندروید N خوانده می‌شد اعلام کرد. اندروید بعدی رسما «نوقا» (Nougat) نام خواهد داشت و به‌احتمال‌زیاد با عدد ۷ شناخته خواهد شد. البته نام این نسخه از اندروید تا آن اندازه که از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موجب سروصدا شد به شیرینی سنتی نوقای تبریز ارتباط ندارد. تلفظ اصلی این کلمه در لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی «نوگا» یا «نوگت» است، ولی ما نیز با توجه به پذیرفته شدن نام «نوقا» از سوی کاربران ایرانی آن را با همین نام خواهیم خواند. تعیین شدن نام رسمی اندروید N احتمالا نشانه‌ای است از این که به زمان انتشار نسخه‌ی نهایی آن نزدیک می‌شویم. البته گوگل هنوز زمان دقیقی را برای انتشار اندروید نوقا اعلام نکرده و احتمالا باید چند ماه دیگر هم برای رسیدن آن صبر کنیم. البته با توجه به این‌که نسخه‌ی بتای اندروید جدید مدت نسبتا زیادی است که منتشر شده همین‌الان می‌توانیم بیشتر قابلیت‌های جدیدی را که به آن اضافه خواهد شد با هم بررسی کنیم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

تقسیم صفحه‌نمایش و تصویر در تصویر

اندروید نوقا - تقسیم صفحه

امکان تقسیم صفحه‌نمایش (Split-Screen) بین دو اپلیکیشن و استفاده‌ی هم‌زمان از آن‌ها  برای بسیاری از کاربران اندروید چیزی چندان جدیدی نیست. بسیاری از تولیدکنندگان پیش از اقدام گوگل این قابلیت را به گجت‌های اندرویدی خود افزوده بوده‌اند. ولی حال که سرانجام گوگل خودش پشتیبانی از این قابلیت را به اندروید افزوده می‌توانیم امیدوار باشیم که امکان استفاده از اپلیکیشن‌های بیشتری (یا حتی شاید تمام اپلیکیشن‌ها) در این حالت وجود داشته باشد و تجربه‌ی بهتری در این زمینه برای کاربران فراهم شود. قابلیت دیگری که گوگل آن را با استفاده از یک اپلیکیشن پخش ویدیو نشان داد، تصویر در تصویر (Picture in Picture) نام دارد. این قابلیت در اصل اجازه می‌دهد یک اپلیکیشن در پنجره‌ای کوچکتر روی اپلیکیشنی دیگر یا رابط کاربری دستگاه شناور باشد.

منوی تنظیمات جدید در اندروید نوقا

اندروید نوقا - منوی تنظیمات

از دیگر تغییرات اندروید نوقا می‌توان به طراحی جدید منوی تنظیمات اشاره کرد. تغییرات ظریف زیادی در منوی تنظیمات داده شده تا اطلاعات مرتبط سریع‌تر در اختیار کاربر قرار بگیرد. در منوی تنظیمات جدید دیگر نیاز نخواهد بود برای دستیابی به اطلاعات بیشتر وارد زیرمنوها شوید؛ چراکه تمام گزینه‌های صفحه‌ی اصلی دارای زیرنویس‌هایی با اطلاعات مرتبط هستند. همچنین یک منوی کشویی، که به دلیل آیکن سه خطی به منوی همبرگری معروف شده، کمک می‌کند در صورت نیاز به‌سرعت به هر بخش دیگری از منوی تنظیمات بروید.

حالت شبانه

اندروید نوقا - حالت شبانه

گوگل حالت شبانه (Night Mode) با تم رنگ‌های تیره را ابتدا در نسخه‌های بتای اندروید مارشمالو معرفی کرد ولی در نهایت تصمیم گرفت هنگام عرضه‌ی نسخه‌ی نهایی آن را حذف کند. ظاهرا گوگل امسال در تصمیم خود بازنگری کرده و قصد دارد حالت شبانه را در اندروید نوقا اضافه کند. در نسخه‌ی بتای اندروید مارشمالو این قابلیت در منوی تنظیمات دولوپرها قرار داشت. با توجه به این‌که در نسخه‌ی بتای اندروید نوقا قابلیت حالت شبانه به منوی اصلی تنظیمات رنگ و ظاهر رابط کاربری منتقل شده، احتمال راه یافتن آن به نسخه‌ی نهایی محتمل‌تر از قبل به نظر می‌رسد. حتی گزینه‌ای در نظر گرفته شده که اجازه می‌دهد با فرارسیدن زمان غروب خورشید رابط کاربری به‌صورت خودکار به حالت شبانه تغییر وضعیت دهد.

طراحی جدید بخش تنظیمات سریع

اندروید نوقا - تنظیمات سریع

در طراحی جدیدی بخش تنظیمات سریع اندروید نوقا دیگر نیاز نیست برای دسترسی به تنظیماتی نظیر Wi-Fi، بلوتوث یا موبایل دیتا نوار نوتیفیکیشن را حتما دوبار پایین بکشید؛ با پایین آوردن نوار نوتیفیکیشن‌ها ردیفی باریک از آیکن‌های تنظیمات را خواهید دید.

رابط کاربری جدید اپ سوییچر

اندروید نوقا - اپ سوییچر

یکی از تغییرات جالب اندروید نوقا به بخش اپ سوییچر مربوط می‌شود که در آن می‌توانید فهرستی از آخرین اپلیکیشن‌های استفاده‌شده را ببینید و از اپلیکیشنی به اپلیکیشن دیگر بروید. در اندروید نوقا کارت‌های به نمایش درآمده در این بخش بسیار بزرگتر شده‌اند و اجازه می‌دهند بخش بیشتری از رابط کاربری اپلیکیشن‌ها را ببینید. البته این موضوع باعث می‌شود که برای رسیدن به اپلیکیشن‌های دیگر نیاز به اسکرول کردن بیشتری هم داشته باشید.

استفاده از Doze هنگام خاموش شدن صفحه‌نمایش

اندروید نوقا - Doze

گوگل قابلیت Doze را که برای صرفه‌جویی در مصرف باتری طراحی شده اولین بار در اندروید مارشمالو معرفی کرد. البته در اندروید مارشمالو این قابلیت تنها زمانی فعال می‌شود که گوشی به معنی واقعی برای مدتی بلااستفاده مانده باشد؛ یعنی بدون حرکت با صفحه‌نمایش خاموش گوشه‌ای قرار داده شده باشد. ولی در اندروید نوقا گوگل قابلیت Doze را به شکلی فعال‌تر به کار گرفته است. حال حتی زمانی که گوشی را در جیب خود گذاشته باشید قابلیت Doze می‌تواند فعال شده و مصرف باتری گوشی را کمتر کند.

پروژه‌ی Svelte

اندروید نوقا - پروژه Svelte

گوگل علاوه بر پیشرفته‌تر کردن حالت Doze به کار بر روی پروژه‌ای به نام «سولت» (Svelte) هم ادامه می‌دهد. هدف این پروژه این است که اندروید را در تخصیص حافظه از قبل بهینه‌تر کند. با اضافه شدن پروژه‌ی Svelte به اندروید نوقا این نسخه می‌تواند روی طیف گسترده‌تری از گجت‌ها به شکلی روان اجرا شود. همچنین بهینه شدن پروسه‌های پس‌زمینه، مصرف منابع را در اندروید نوقا کمتر کرده و میزان صرفه‌جویی در باتری را باز هم بالاتر خواهد برد.

بهینه‌سازی استفاده از داده (Data Saver)

اندروید نوقا - بهینه‌سازی مصرف داده

استفاده از دیتا در پس‌زمینه گاهی می‌تواند برای افرادی که حجم محدودی از اینترنت ماهیانه روی سیم‌کارت خود دارند مشکل‌ساز باشد. گوگل قابلیت بهینه‌سازی استفاده از داده یا Data Saver را در اندروید مارشمالو به کار برده بود ولی عملکرد آن در این نسخه از اندروید چندان چشمگیر نیست. در اندروید نوقا این قابلیت به یک گزینه‌ی مجزا در اپلیکیشن تنظیمات اندروید تبدیل شده که با فعال کردن آن می‌توانید میزان حجم داده‌ی مصرفی گوشی را کمتر کنید.

اطلاعات اضطراری

اندروید نوقا - اطلاعات اضطراری

امیدواریم که هیچ‌گاه حادثه‌ای برای شما همراهان دیجی‌کالا مگ رخ ندهد ولی درهرحال در دسترس بودن اطلاعات پزشکی افراد برای مواقعی که به هر دلیل نیاز به خدمات اورژانسی پزشکی داشته باشند کار عاقلانه‌ای است. گوگل فکر این موقعیت را کرده و در اندروید نوقا اجازه می‌دهد اطلاعات ضروری پزشکی از جمله گروه خونی، بیماری‌های خاص، حساسیت‌های دارویی یا مواردی نظیر این را هنگام راه‌اندازی گوشی یا بعدها از طریق منوی تنظیمات وارد کنید. شخصی که در صحنه‌ی حادثه حضور یافته قادر خواهد بود از طریق دکمه‌ای که روی لاک‌اسکرین گوشی دیده می‌شود به این اطلاعات اضطراری دسترسی پیدا کند.

قابلیت‌های جدید اپلیکیشن مدیریت فایل

اندروید نوقا - مدیریت فایل

درست است که گوگل سرانجام در اندروید مارشمالو اپلیکیشن فوق‌العاده ضروری مدیریت فایل را اضافه کرد ولی بسیاری از قابلیت‌های مهم آن نظیر امکان جابجا کردن فایل یا تغییر دادن نام پوشه‌ها و فایل‌ها را فراموش کرده بود. ظاهرا گوگل متوجه این نواقص شده و آن‌ها در اندروید نوقا برطرف کرده است.

تغییر سطح زوم صفحه‌نمایش (DPI)

اندروید نوقا - تغییر DPI

این قابلیتی است که احتمالا بسیاری از توسعه‌دهندگان و کاربران حرفه‌ای را خوشحال می‌کند. با استفاده از این قابلیت می‌توان کاری کرد که در مواقع لزوم سیستم تصور کند صفحه‌نمایشی بزرگتر یا کوچکتر دارد. پیش‌ازاین تغییر دادن DPI صفحه‌نمایش تنها با استفاده از اپلیکیشن‌های متفرقه روی گوشی‌های روت شده یا با استفاده از فرمان‌های adb ممکن بود. ولی حال که این گزینه جزوی از منوی تنظیمات اندروید نوقا است، رفت‌وبرگشت بین حالت‌های مختلف به‌سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۱ comment
 1. Avatar ابراهیم

  سلام. جالبه. شما میگین چون نوگا هست، پس نوقا نیست. حتما نان هم نون نیست. شایدم اسم تبریز باعث میشه انکار کنین.

  1. Avatar جعفر

   دوست عزیز نام اندروید جدید هیچ ارتباطی با شیرینی نوقای تبریز نداره

   1. Avatar رضا

    خوبه عکس نوقا رو میبینی و میگی ربطی نداره . برو تو گوگل سرچ کن :
    Nougat
    تو سایت ویکی پدیا تو قسمت سرزمین هایی که این خوراکی با اون شناخته میشه اسم تبریز رو هم نوشته حتی نوشته که تو تبریز بهش میگن لوکا . برو ببین بعد حرف بزن بدون اطلاعات حرف نزن .

   2. Avatar آموزش کسب و کار اینترنتی

    ظاهرا این شیرینی فقط ربط به تبریز نداره! و ایرانی ها برای تبلیغ و گسترش نام شیرینی تبریز اخبار زیادی رو منتشر کردن که الان همگان فکر می کنیم که گوگل نام شیرینی تبریز رو انتخاب کرده البته من انکار هم نمی کنم چون حقیقت رو خود گوگل می دونه، ولی این شیرینی علاوه بر تبریز، در اسپانیا نیز شناخته شده است و هم اکنون نیز در بسیاری از نقاط دنیا تولید می‌شود. اما خاورمیانه و اروپای جنوبی به عنوان زادگاه‌های اصلی Nougat مطرح هستند. به نظر می‌رسد که نوعی از این شیرینی به نام تورون در دوران غلبه اسلام بر اسپانیا در آنجا به شیرینی محلی تبدیل شده است، گرچه برخی معتقدند که تورون از واژه لاتین توست به معنای ترد گرفته شده است.
    به نظر می رسه که در اسپانیا و برخی کشور های دیگر قدمت بیشتری این شیرینی داره تا کشور ایران به هر حال اساتید تاریخ باید درباره اش نظر بدن 🙂

   3. Avatar سامان

    در ضمن این نکته رو هم اضافه می کنم که
    بر خلاف دید فرهنگی ما این موضوعات برای بقیه مردم کشور ها اهمیتی نداره. افتخار فرستادن فضا نورد ، فرستادن ادم به ماه و مریخ، کشف درمان بیماری های خاص… افتخار داشتن قویترین اقتصاد ،افتخار داشتن قدرت نظامی و تجهیزات پیشرفته است.اینا برای مردم کشور های دیگه افتخاره نه اینکه نام نسخه بعدی اندروید نوقا تبریز ماست!!!

   4. Avatar کیاوش

    سلام

    عزیز ویکی پدیا بعد از این که اسم اندروید منتشر شد همه رفتن تغییرش دادن

    جهت اطلاع ، یه بار یزد بود یه بار اصفهان و …

   5. Avatar ایرانی

    متاسفانه از اینگونه توهم تو ایران زیاده
    یادمه اوایل که سایت یاهو روی صفحات اینترنت امد ایرانی های شتاب زده گفتند از دروایش ایرنی گرفته شده. بعد مشخص شد کوهنوردان آلپ برای اینکه همدیگر گم نکنند و یا در جستجوی رفقای خود که گم شده اند با کلمه یاهو صدا و جستجو می کردند لطفا ان قدر توهم نزنید .شما تو ویکپدیا همه چی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد می توانی پیدا کنید چه برسد به نوقای تبربز آخرین بار راش توهم می زنید

   6. Avatar علی

    اقای رضا شیرینی نوقا منحصرا یک شیرینی ایرانی و تبریزی نیست در جاهای دیگه دنیا هم تولید میشه مثل باقلوا که فقط مخصوص ایران نیست. در ضمن ویکی پدیا فقط یه سایت اطلاع رسانیه که همه میتونن توش دخل و تصرف داشته باشند و مطالب رو ویرایش و تغییر بدن به هیچ وجه به عنوان رفرنس محسوب نمیشه

   7. Avatar رضا

    شیرینی نوقا اصالتا مال اسپانیاست

   8. Avatar ادریس

    دوستان اینقدر متعصب نباشیداین که بحث نداره اگر این چنین باشه حتما دور از دسترس نخواهد بود

   9. Avatar کاوه

    ویکی پدیا یکی از بی اعتبار ترین هاست
    چون.هرشخص میتونه ویرایش کنه اطلاعاتش رو.

  2. Avatar وحید

   برادر چرا عصبانی میشی خب.

  3. Avatar حمید

   بابا تا کی می خواست سر اصالتتون جنگ کنید
   باور کن کارشناسی دیجیکالا الکی نمیگن
   شاید واقعا اونی نیست که شما فکر می کنید
   اتفاقا اگه همچین چیزی صحت داشته باشه
   خیلی هم خوشحال کننده است
   ولی دوستان همه ما ایرانی هستیم.

  4. Avatar سجاد

   شما نوگت رو سرچ کنید ببینید چه صفحه ای میاد تو ویکی پدیا . . .
   نوگت تلفظ انگلیسی نوقای تبریز هستش!
   حرف شما مثل اینه که بگیم کشور ایجپت به مصر ربطی نداره!
   در حالی که تلفظ انگلیسی نام مصر میشه ایجپت

 2. Avatar امیرحسین

  انصافا تغییرات اش از تغییرات iOS 10 بهتر و هیجان انگیزتره!

  1. Avatar علی

   ولی شاید برای کسی که سامسونگ دراه این طور نباشه چون خیلی از این امکانات مثل دوال ویندو یا اپلیکیشن شناور روی اس۶ وجود داره شما فقط به این موضوع توجه کنید که این امکانات رو سامسونگ چهار سال و نیم زود تر از گوگل و سه سال زود تر از اپل ارائه داده بود و خودم به شخصه بار ها از استفاده ازشون لذت بردم اون وقت میگن سامسونگ فقط کپی میکنه اپل فقط ابداع میکنه!!

   1. Avatar محمد

    بله حق با شماست ولی اگه سیستم عامل خودش طوری طراحی بشه که این قابلیت ها رو داشته باشه تعداد نرم افزارهای قابل اجرا بیشتر میشه ضمن اینکه تعامل بیشتری با سخت افزار پیدا میکنه.شناور بودن صفحه مثلا پلیر حتی در اس4 هم اجرا میشه.یعنی سامسونگ سال2013 این قابلیت رو اضافه کرده وحالا خیلی بهتره که گوگل هم اینکارو میکنه

 3. Avatar nima

  جالبه اگه الان نوقا سوغاتی شیراز یا اصفهان بود، اینهمه مخالفت روی اروپایی بودنش نمیشد
  اسم تبریز همیشه مث اسپری فلفله برای برخیا

 4. Avatar ارمین

  حرف شما قبول که نوقای تبریز نیست ولی استدلالتون به مجسمه شیرینی نوقا که زیر مجسمه ندروی هست چیه پس؟

 5. Avatar ایمان

  تو صفحه ویکی پدیا که نوقا همون نوقا هست اتفاقا تو صفحه انگلیسی ویکی پدیا عکس نوقای تبریز رو هم انداخته
  من ترک نیستم ولی گویا همونه

 6. Avatar Parsa

  خیلی خشک و بی روح قابل مقایسه با ios نیست

  1. Avatar علی

   اصلا ios به خشکی و سردی معروفه، اونوقت اندروید بی روحه؟؟!!

   1. Avatar sina

    ios خشکو سرده؟؟؟ چرا وقتی نگرفتی دستت نظر میدی؟؟؟

 7. Avatar آرزو

  اول یه سری به ویکی پدیا بزنین بعدا در مورد نوگا یا نوقا بودنش نظر بدین اخه اصلا مگه تو زبان انگلیسی غ داریم ما؟!!!

 8. Avatar Smash

  دوستان عزیز مگ، این “ق” از کجا اومد!!؟؟
  انگلیسی درنظر گرفتین یا آمریکایی!؟ تو هیچ کدوم نوقـا در نمیاد.
  ناسلامتی همگی فول اینگیلیش هم هستین. مترجمین.
  حتماً تو شرکت به فرمت GIF هم میگین قیف!!! (:

  ولی جداً یه کم بیشتر دقت کنید. چون همینجوری میافته سر زبون ملت.

  درستش “نوگــا” میشه. حتی میتونید T رو هم تلفظ کنید (ناگت یا نوگت) ولی تلفظ G رو چطور “ق” کردین خیلی عجیبه.
  برچست “اندروید نوقا” و “نوقا” هم که راه انداختین…

  1. سلام دوست عزیز. چرا پیش از این که نظر بدید چند خط از مقاله رو مطالعه نمی‌کنید! قطعا ما بهتر از شما نسبت به مسئله آگاه هستیم و در همون چند خط اول همین موارد رو توضیح دادیم. ولی در نهایت هیچ اشکالی نداره حال که ما کلمه‌ی معادلی برای نام این شیرینی در فارسی داریم ازش استفاده کنیم. نام اندروید جدید کلا هم به نوقای تبریز بی ارتباط نیست. نوقای تبریز هم از خانواده‌ی همین شیرینی Nougat محسوب می‌شه. فقط نکته اینجاست که نباید رگ میهن‌پرستیمون بیجا باد کنه و انتخاب این نام رو یک افتخار ملی قلمداد کنیم. متاسفانه در این جور زمینه‌ها همیشه دچار افراط و تفریط می‌شیم. موفق باشید.

   1. Avatar Smash

    این توضیحا دیروز بودن!! 😯
    😳 بنده همینجا جاداره که عرض پوزش بطلبم برای عجله در ثبت کامنت 😉 من فقط دیدم انگلیسی و فارسی به هم نمیخوره. مقدمه رو هم نخوندم 😀

    ولی این شیرینیه فقط مختص ایران نیستا… 😆

  2. Avatar آیدین

   نوقا تو کشورهای اروپایی مثل ایتالیا و فرانسه و آلمان به شکل های مختلف پیدا میشه از سفید بگیرید تا قهوه ای. اصل شیرینی هم برای یه جایی هست حوالی بغداد و حران. اسمش هم نطیف بوده و ق نداشته اصلا! این شیرینی ربطی به تبریز نداره.

 9. Avatar علی

  ایول من همیشه منتظر امدین حالت شب به اندروید بودم

 10. Avatar امیرمحمد مرتضی قلی

  دوستان یعنی اگه الان با یه گوشی به غیر از نکسوس(مثلا اکسپریا)اندروید رو آپدیت کنیم این قابلیت ها اضافه میشه؟

 11. Avatar Apksky

  واقعا تغییرات کوچیکیه…..
  این تغییرات می تونست در قالب اندروید 6.1 و یا 6.2 آشکار بشه نه در اندروید جدید.
  زمانی وقتی اندروید ارتقا پیدا می کرد یه عالمه تغییرات مثبت توش ایجاد می شد.
  صنعت موبایل مخصوصا اندروید بدجور در حال درجا زدنه 🙁

 12. Avatar علی

  اگه یه وقت این شیرینی مال تهران یا اصفهان بود بازم ازین حرفا پیش میومد؟!
  اولش میگفتن نوقا چیه؟!!! واقعا وقتی تو کشورمون کسایی هستن که هنوز نمیدونن نوقا چیه همچین چیزایی بعید نیس
  کسی نگفت که این شیرینی فقط فقط مال تبریزه…

 13. Avatar saeed

  نوقا یه شیرینی بین المللی هست و اسمش از ی کلمه فرانوسوی گرفته شده اما اصل این شیرینی برمیگرده ب شرق ترکیه وجنوب غربی اذربایجان و شمال غربی ایران اذری هاهم دب این شیرینی لوکا میگن ن نوقا

 14. Avatar ساعد

  فامیهای ما هروقت از تبریز بیان برامون نوقا میارن هیچ جای دیگه به جز تبریز ندیدیم حتی یکی از دوستامون در آلمان هم همیشه سفارش نوقا میده تا براش بفرستیم خیلی دوست دارن و فقط به اسم تبریز میشناسن. درسته در کشورهای دیگه هم شبیهش هست ولی اسم هیچکدومشون نوقا نیست. واقعا نمیدونم این انکارها یرای چیه؟ حالا اگه اسمش گز میشد همه به ایرانی بودنشون افتخار میکردن ولی وقتی اسم تبریز میاد طرز تفکر ها عوض میشه و اسم اندروید بی اهمیت میشه.

 15. Avatar عباس

  سلام،
  نمیدونم چرا ما همیشه دنبال یه بهونه برای درگیر شدن هستیم.
  اصلا مهم نیست نوقا اصالتا مربوط به چه شهر یا کشوری میشه. همین که یه شیرینی که توی ایران هم شناخته شده هست به عنوان نام اندروید انتخاب شده برای خوشحال شدن ما کافیه چون تلفظش برای ما راحتتر میشه و حس خوبی میده.

  البته نمیدونم نویسنده چه اصراری داشته که حتما این جمله رو بنویسه: « البته نام این نسخه از اندروید تا آن اندازه که از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موجب سروصدا شد به شیرینی سنتی نوقای تبریز ارتباط ندارد. »

  واقعا هیچ ربطی به شیرینی نوقای تبریز نداره؟

  1. Avatar fatijooon77

   هم ربط داره هم نه..
   انتخاب این کلمه هیچ ربطی به ایران نداشته این اسم رو کاربرای هندی انتخاب کردن. توی نظر سنجی که گوگل گذاشته بود برای انتخاب اسم اندروید n. حتی ایرانیا یه کمپین راه انداخته بودن و اسم نبات رو پیشنهاد میدادن.. اما اسم انتخابیه هندیا رای آورد که به خاطر جمعیت زیادش تعجبیم نداره..
   اما خب این جور که معلومه اون شیرینی به جز هند توی تبریز هم درست میشه..
   این جور که من از نظرات دوستان تبریزی فهمیدم Naugat با هر تلفظی که بخونیش همون نوقای تبریز هم هست.. ولی به خاطر ایرانیا انتخابش نکردن..

 16. Avatar یاشار

  والا اونا اندروید رو درست کردن. نسخه های مختلفش رو هم خودشون دارن درست میکنن. ما سر اینکه صاحب اسمش هستیم یا نه داریم بحث میکنیم. افتخارش واسه سازنده هاشه. حالا اسمشو هر چی میخوان بذارن.

 17. Avatar iMAN

  سلام
  جالبه خیلی جالبه اینجا 11 تا ویژگی از اندروید جدید رو معرفی کرده و اکثر دوستان فقط رو اسمش متمرکز شدن! مثل همون خلیج فارس می مونه که فقط رو اسمش حساسیم…..!!!!!!!

 18. Avatar محمد رضا

  سلام خدمت شما اگر میشه بگید این نسخه از اندروید برای چه گوشی هایی میاد یعنی آیا میشه Samsung Galaxy Note 5 رو از نسخه ۶ به نسخه ۷ یا همون نوگات ارتقا داد ؟

 19. Avatar hanzaleh

  خیلی ممنون از دیجی کالا بابت اطلاعات مفید و رایگانی که به کاربران ایرانی هدیه میده
  اما انتظار می رفتدر جهت هوشمند سازی گوگل یک گام جدی برداره مثل یکپارچه کردن دیوایس های مختلف در منزل نه فقط گوشی با ساعت هوشمند!

 20. Avatar مرتضی

  سلام. دوستان و هموطنان عزیز تبریزی لطفا شتابزده نشید. این برای همه ایرانیها قطعا افتخار خواهد بود. بقیه دوستان هم سعی کنن این موضوع رو تبدیل به سیبل تیراندازی نکنن. بهتره بیشتر درباره خواص این نسخه بحث کنید.
  بنظر من هم تغییرات خوبی داده شد. سونی هم قابلیت تصویر در تصویر رو خیلی وقته که توی گوشیهاش اضافه کرده. ولی این حرکت گوگل باعث آزادی عمل بیشتر کاربر شده. امیدوارم که بهبودو هماهنگی با دوربین هم بخوبی توی این نسخه دیده شده باشه

 21. Avatar اپل

  چهرتاش رو از اي او اس تقدليد كرده

 22. Avatar سروش

  من تا اینجا همه نظرها رو خوندم. بااینکه خودم ترک یا آذری نیستم وقتی شنیدم این اسم مشابه اسم نوقا یا لوکا هست که تو تبریز هم درست میشه خیلی برام جالب بود. گرچه مطلب اصلی صحبتم در مورد این اسم نیست.

  مطلب اصلی اینه که چرا دوستان ترک یا آذری ما همش توهم طرد شدگی و دشمنی بقیه ایرانی ها رو نسبت به خودشون دارن؟ بخدا من که خودم هم ترک نیستم تبریز رو یکی از بهترین شهرهای ایران یا حتی بهترین شهر میدونم و افتخار می کنم یک همچین شهری داریم و ترک ها رو برادر خودم میدونم. بخدا هر وقت بخوام بهترین سفرم رو برای کسی تعریف کنم از تبریز میگم. شما برادر ما هستید و مایه افتخار همه ایرانیا هستید.

  اگه کسی میاد در مورد اینکه این اسم به تبریز ربط داره یا نداره نظرش رو میگه اصلا ربطی به مخالفت با ترک ها و آذری ها نداره. هممون برای اینکه در صلح و آرامش زندگی کنیم باید این افکار مربوط به تعصب وطنی و نژادی و کلا هر تعصبی رو کنار بذاریم تا اصلا فکرمون بتونه رشد کنه و به مسائل سطح بالاتر برای سازندگی و پیشرفت بتونیم فکر کنیم و مشورت کنیم.

  هر کی هم فکر میکنه ترک ها و یادیگر قومیت ها مشکلی دارن حتما خودش مشکلی داره که میخواد برای پنهان کردنش فرافکنی کنه و اذهان رو متوجه دیگران کنه. باهوش باشیم.

 23. Avatar سپهر

  این عکسایی که گوگل میاره خوب تبلیغ هایی است که قبلا و هم اکنون برای سوغات مخصوص تبریز انجام شده و nougat به معنی شیرینی بادام دار است و این که چه جالب هست که در تبریز نوقا خوانده میشه ولی در جهان نوگا که باید یک تاریخ شناس بیاد بگه آیا نوگا را از نوقا تبریز گرفتن یا نه? که مسئله مهمی هم نیست
  نوگا چون در تبریز سوغات خاصه است و به اون نوقا میگویند ما ایرانی ها بخاطر احترام به
  تبریز داریم به اون میگیم نوقا
  خبری نشده

 24. Avatar ممد

  ربطی به ایران و تبریز نداره

 25. Avatar آیدین

  دوستان اگه عکس اندروید N رو تو اینترنت جستجو کنید ،به عکس ربات اندروید کنار شیرینی نوقای تبریز میرسید ،خیلی از‌کلمه ها که از یه کشور به کشور دیگه یا زبان دیگه ای منتقل میشن این نوع تغییر واج و آوا رو دارن ،بعضی کلمات حذف میشن یا تلفظشون عوض میشه،ولی چیزی که نمیشه ازش گذشت اینه که این شیرینی دقیقا مطابق شیرینی نوقای تبریز هستش(تصویر نوقا).حالا چه بخواین و نخواین .گوگل هم سعی میکنه با اینکارش توجه همه مناطق دنیا رو جلب کنه،از بستی حصیری گرفته تا آبنبات چوبی و …..حالا بماند خواستگاه این شیرینی و شکلات ها کجا هستش ولی مهم اینه که اینبار اسم نوقا یا نوگا یا نوگات ،یادآور شیرینی تبریزه .ایشالا دفعه بعد اسم اندروید جدیدو میزارن قرابیه،یا ریس ،یا گز ،یا حتی ارده

 26. Avatar امیر

  با سلام و احترام
  دوستانی که گوشی یا لپ تاپ خودرا گم کرده اند یا به سرقت رفته است تنها در سامانه رسمی و کشوری به نام همیاب 24 ثبت نمایید و در سایت های نامعتبری که اطلاعات شخصی شما و کالا را به نمایش می گذارند جدا خودداری بفرماید تا دچار مشکلاتی هم چون اخاذی و سو استفاده از شماره تماس نشوید

 27. Avatar fatijooon77

  این جور که معلومه هیچ کس نمیدونه نوقا یا همون نوگارو کاربرای هندی انتخاب کردن. . علتش هم اینه که گوگل چند وقت پیش یه نظر سنجی گذاشته بود که کاربرا اسم اندروید n رو انتخاب کنن.. خیلیا اسم هایی مثل نوتلا رو پیشنهاد دادن .. یا اسمی که کاربرای ایرانی پیشنهاد میدادن اکثرا نبات بود… اما خب میدونین جمعیت هند چقدر زیاده برای همینم اونا رای بیشتری داشتن..من نمیگم این شیرینی همون نیست.. اتفاقا دقیقا همونه… یه غذا یا خوراکی فقط مختص یه کشور نیست .. اما علت انتخابش رای بیشتری بوده که به خاطر جمعیت زیاد شرکت کننده هندیا داشته.. ولی خوشحالم حداقل این اسم برای تبریزیا نا آشنا نیست…

 28. Avatar حمید رضا

  خیلی جلبه گوگل اومده کاملا از روی رام گوشی های شیائومی تقلید کرده با کمی تغییر اینو نمیشه گفت یه رام یا یک سیستم عامل متمایز و عالی این یک کپی برداری فوق العاده و بینظیر هستش !!!!
  پیشنهاد من برای دوستان اینه که رام های رسمیو کنار بزارن و فقط از رام های سیانوژن استفاده تا مزه اصلی اندروید زیر دندونشون بره

 29. Avatar کارشناس زبان فرانسه

  سلام بر دوستان گرام
  بنده با توجه به تحصیلاتم، این کلمرو تو دیکشنری معتبر این زبان (Le Robert) سرچ کردم و تو اتیمولوژی (ریشه شناسی) کلمه نوشته بود :
  étym. 1750; nogas plur. 1595; provençal nougo « noix », d’un latin populaire °nuca, classique nux « noix »
  دقت کنید به سال ها، ۱۵۹۵ !
  ریشه این کلمه به همون noix برمیگرده و از لاتین وارد زبان فرانسه شده، یعنی همون میوه مغزدار که شامل گردو و بادام و فندق و … میشه.
  تو توضیح کلمه هم آورده شده که : « شیرینی ای که با مغز بادام و یا گردو و یا فندق، به همراه کارامل و شکر و عسل تولید میشه ».
  صد درصد که نوقا ایرانی و تبریزی ارتباطی با این کلمه داره و درواقع فارسی شده ی این کلمه به حساب میاد، ولی این کلمه از لاتین وارد ایران شده و نه برعکس.
  به نظر من هم بهتره « نوقا » به کار ببریم، چون فارسی تر از نوگا هستش. هرچند اونایی که وسواس به کار بردن شکل دست نخورده تر کلمرو دارن، باید همون تلفظ انگلیسی و یا فرتنسوی رو بگن.
  متعصب نباشیم و سعی کنیم از منابع درست تحقیق کنیم.????
  با سپاس

 30. Avatar سعید هاشمی

  از اکتیو بودن کودک درون برخی از عزیزان در عجبم و بس….

  خسته نباشید. مطلبتون عالی بود 3>