خودروی پروتوتایپ هوندا E در حال دلربایی از بازدیدکنندگان اروپایی است

۲۵ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

در حال حاضر نمایشگاه خودرو در شهر ژنو در حال برگزاری است و در گوشه کنار این نمایشگاه، می‌توان خودروهای برقی را دید اما در این بین تنها یک خودرو بیش از بقیه در حال دلربایی از بازدیدکنندگان است و آن محصولی نیست جز هوندا e پروتوتایپ. این خودرو درواقع نسخه تکامل یافته پروتوتایپ دیگری از هوندا با نام Urban EV Concept است که در سال ۲۰۱۷ یدده بودیم. Urban EV Concept طراحی رترو و قدیمی داشت و از نوع سه درب بود. صندلی آن مثل نیمکت از درب راننده تا سمت دیگر خودرو کشیده شده بود و جلوی آن هم نمایشگری به همان درازا قرار داشت. این خودرو ظاهری مینیمال و البته قدیمی داشت که با تکنولوژی در هم آمیخته شده بود.

حالا خودروی جدید که با نام e Prototype شناخته می‌شود، زیر عنوان «کاربردی بودن» برخی از ویژگی‌های Urban EV Concept را از دست داده است.صندلی جلویی این خودرو دیگر مثل نیمکت یک پارچه نیست و نمایشگر یکپارچه و فوق عریض نیز به دو نمایشگر بزرگ تبدیل شده است. نمایشگرهایی که روی بخش داخلی درب‌های Urban EV Concept گذاشته شده بودند نیز به داشبورد منتقل شدند و تصویر دوربین‌های کناری خودرو را نشان می‌دهند چراکه خبری از آینه روی درب‌های این خودرو، نیست. همچنین تعداد درب‌های این ماشین در نسخه جدید e Prototype به عدد ۵ رسیده است. به طور کلی بدنه و بخش جلویی خودروی e Prototype کمی تیز‌تر و شبیه‌تر به خودروهای کنونی شده و دیگر مثل خودروی Urban EV Concept یک خودروی فضایی به نظر نمی‌رسد. همه این تغییرات اعمال شده، یعنی این محصول به پروسه تولید انبوه بسیار نزدیک‌تر شده است.

باید اعتراف کنیم که بخش‌های زیادی از ظاهر کارکتریستیک خودروی Urban EV در کانسپت جدید، کاسته شده اما همچنان چیزهای زیادی درباره e Prototype وجود دارد که می‌توان عاشق آن شد. همانطور که گفتیم، در کناره‌های این خودرو به جای آینه شاهد دوربین هستیم که روی این دوربین‌ها، چراغ راهنما هم تعبیه شده است. چراغ‌های جلو و عقب ماشین، به شکل بی نقصی دایره‌ای شکل و جذاب هستند و این خودرو به گونه‌ای به نظر می‌رسد که گویا از چهره یک انسان ساخته شده است. دستگیره‌های درب خودرو نیز کاملا هم‌سطح بدنه هستند و برای باز کردن درب خودرو، مکانیزمی مثل تسلا مدل ۳ یا خودروهای آستون مارتین دارند. پنجره‌های روی درب‌ها نیز بدون فریم هستند که البته چیز انقلابی نیست اما در این طراحی مینیمال، نبودن فریم‌ها جذابیت بیشتری دارد.

کانتراستی که پنل‌های مشکی رنگ در این خودرو با رنگ سفید بدنه هوندا e Prototype ساخته‌اند نیز جذابیت زیادی دارد اما در این بین، هنوز درباره شیشه‌های استفاده شده در جلو و عقب بدنه، مطمئن نیستیم. شیشه قرار گرفته در بین دو چراغ جلویی و چراغ‌های عقبی، پر از گرد و خاک و خط و خش می‌شوند که در نهایت باعث می‌شود از جذابیت این خودرو کم شود. در مدت تنها یکی دو روزه که این خودرو در نمایشگاه ژنو به نمایش در آمده، می‌توان دید که خط و خش‌هایی روی شیشه جلویی بین چراغ‌های e Prototype نقش بسته است. برای شارژ این خودرو، پورت شارژر و درب محفظه آن، در وسط پنل شیشه‌ای جلوی خودرو قرار گرفته است. همچنین چراغ‌های LED هم در این قسمت وجود دارند که میزان شارژ خودرو را نشان می‌دهند.

خودروی e Prototype می‌تواند تا ۲۰۰ کیلومتر را با یک بار شارژ بپیماید. این خودرو همچنین از شارژ سریع پشتیبانی می‌کند و این یعنی می‌تواند در سی دقیقه، تا ۸۰ درصد شارژ شود. برای خودرویی که قرار است شهری باشد و برای سفرهای طولانی ساخته نشده، این میزان از شارژ دهی در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

داشبورد این خودرو نیز ظاهری مدرن و در عین حال، راحت دارد. هوندا از میزان زیادی چوب و مواد مشابه در ساخت داشبورد این خودرو استفاده کرده است. در مقایسه با Urban EV Concept که داشبوردی شبیه به تسلا داشت و بسیار شبیه به آینده بود، این خودرو ظاهری معمولی‌تر دارد. اما همچنان اگر e Prototype را با خودروهای معمولی مقایسه کنیم، می‌بینیم که تعداد زیادی نمایشگر در داشبورد آن تعبیه شده و تقریبا همه موارد به جز برخی تنظمیات مثل تنظیمات هوای کابین، به صورت دیجیتال است.

هوندا می‌گوید خودرویی که با خود به نمایشگاه ژنو آورده، تا حد زیادی به تولید انبوه نزدیک شده و این شرکت قصد دارد این خود را تا قبل از ۲۰۱۹، در بازارهای اروپایی برای فروش عرضه کند. زمان تحویل خودرو به خریداران نیز در سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است. قیمت این خودرو هنوز مشخص نیست اما به گفته هوندا، این محصول در بریتانیا، قیمتی بین ۲۵ هزار تا ۴۰ هزار پوند خواهد داشت که اگر آن را به دلار تبدیل کنیم، به بازه قیمتی ۳۳ تا ۵۲ هزار دلار می‌رسیم. این یعنی این خودرو می‌تواند با این قیمت با تسلا مدل ۳ رقابت کند. شما درباره این خودرو چه فکر می‌کنید؟

منبع: TheVerge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar بابک

    هنوزراه درازی بایدطی کنن هونداوتسلا وبنز تا به آپشن های خودروی محترم وبزرگ جناب پرایدبرسند.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه