هیئت‌داوران، نتایج «چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا» را اعلام کرد

۳ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

ابتدای مرداد امسال بود که در فراخوانی عمومی، از همه‌ی طراحان کشور دعوت کردیم تا در راستای خلق یک تجربه‌ی خرید لذت‌بخش برای مشتریان دیجی‌کالا و همچنین بهبود فرایندهای این کسب‌وکار، در «چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا» شرکت کنند. رقابتی که در بستر همکاری با «آیدیران»، برترین برگزارکننده‌ی مسابقات تخصصی طراحی صنعتی ایران، اجرا شد.

برای تعریف دقیق و کامل مسئله، کوشیدیم تا با بیان نیازمندی‌های متفاوت و محدودیت‌‌های موجود در زمینه‌ی بسته‌بندی سفارش‌های یک فروشگاه اینترنتی، بتوانیم شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان را از جزئیات و ظرافت‌های موجود در این حوزه آگاه کنیم. همچنین به‌منظور افزایش کیفیت طرح‌ها و نزدیک‌ترشدن آن‌ها به نمونه‌های ملموس و واقعی، گزیده‌ای از مهم‌ترین اطلاعات مربوط‌به هویت بصری برند دیجی‌کالا را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دادیم.

پس از پایان مهلت ارسال طرح‌ها و غربالگری و سامان‌دهی آن‌ها، ۱۱۲ طرح وارد فرایند داوری شدند. هیئت‌داوران این رقابت، از ترکیب داوران محترم آیدیران در سال ۱۳۹۶ و نمایندگان تخصصی دیجی‌کالا تشکیل شده است. مشخصات نمایندگان دیجی‌کالا در هیئت‌داوران، به شرح زیر است:

 • پروین بیات، مدیر استودیوی گرافیک چاپی دیجی‌کالا؛
 • فربد مستوفی، مدیر رسانه‌ی تصویری دیجی‌کالا؛
 • محسن رحمانی، مدیرمحصول پردازش سفارش‌های دیجی‌کالا.

 

گوشه‌هایی از نشست‌ها و مراحل داوری را می‌توانید در ویدیوی زیر ببینید:

نتایج ارزیابی‌ها و جزئیات مراحل داوری، در بیانیه‌ی هیئت محترم داوران ذکر شده است. متن این بیانیه، عیناً در ادامه آمده است:

بیانیه‌ی هیئت‌داوران نخستین چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا

فرایند طراحی و برنامه‌ریزی نخستین چالش طراحی بسته‌بندی در صنعت تجارت الکترونیک ایران، از ابتدای سال ۱۳۹۶ طی همکاری و تعامل «دیجی‌کالا» به‌عنوان بزرگ‌ترین کسب‌وکار اینترنتی کشور و «آیدیران» در جایگاه برترین برگزارکننده‌ی رقابت‌های تخصصی طراحی صنعتی آغاز شد. در ابتدای مرداد سال جاری، فراخوانِ این رقابت به‌طور عمومی منتشر شد تا این بار جامعه‌ی طراحان کشور، با مصداق دیگری از به‌کارگیری «نوآوریِ باز» از سوی دیجی‌کالا برای شناخت توانمندی‌های موجود و رفع نیاز صنعت روبه‌رو شود.

بر پایه‌ی گزارش تیم اجرایی، در مهلت قانونی شرکت در این چالش و پس از غربالگری و سامان‌دهی آثار دریافت‌شده، ۱۱۲ اثرِ یکتا از سوی شرکت‌کنندگان ارسال شده است. باتوجه‌به موضوع این رقابت که نیازِ مشخص یک صنعت، یعنی بسته‌بندی سفارش‌های مشتریانِ یک فروشگاه اینترنتی بود، معیارهای داوری نیز مطابق با تعریف مسئله در نظر گرفته شدند. این معیارها، به‌طور دقیق و مشخص، از سوی برگزارکننده در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است و گزیده‌ای از مهم‌ترین اطلاعات مربوط‌به هویت بصری برند دیجی‌کالا نیز برای استفاده در طرح‌ها، با کیفیت بالا به مخاطبان عرضه شده است.

برای حصول اطمینان از دقت و جامعیت ارزیابی همه‌ی آثار، هیئت‌داورانِ این چالش، از ترکیب تیم داوری آیدیران و تیم تخصصی دیجی‌کالا تشکیل شد. همه‌ی آثار از سوی تک‌تک داوران در معیارهای تعریف‌شده امتیاز دریافت کردند. در مرحله‌ی بعد طی بحث‌های کِیفی، هر یک داوران از منظر حوزه‌ی تخصص خود، دیدگاه‌شان را درباره‌ی هر اثر مطرح کردند. درنهایت، پس از سه روز ارزیابی و انجام بحث‌های تخصصی، وضعیت نهایی آثار مشخص شد.

هیئت‌داوران با درنظرگرفتن همه‌ی معیارهای مطرح‌شده در تعریف مسئله و نیاز واقعیِ بیان‌شده از سوی برگزارکننده، در میان طرح‌های دریافت‌شده طرحی را حائز همه‌ی شرایط و ویژگی‌های مدنظر تشخیص نداد؛ طرح‌هایی که نسبت‌به دیگر آثار، شاخص و باکیفیت بودند نیز از دیدگاه هیئت‌داوران، در سطحی برابر قرار داشتند و برتردانستنِ هریک از آن‌ها بر طرح‌های دیگر، منصفانه و صحیح نبود. از طرفی، هر یک از طرح‌های شاخص و چشمگیر، در یک یا چند معیار مشخص از میان معیارها و نیازهای تعریف‌شده، دارای ارزش و شایسته‌ی تحسین بودند. بدین‌ترتیب، با هدف ارج‌نهادن به تلاش شایسته و هنرمندانه‌ی صاحبان این آثار، هیئت‌داوران تصمیم گرفت به‌جای معرفی طرح‌های اول تا سوم، طرح‌هایی را که در یکی از معیارهای مهم مسئله، ارزشمند و موفق بودند به برگزارکننده معرفی کند تا ضمن تقدیر از ایشان، همه‌ی جوایز نقدی با ساختار پیشنهادیِ جدید، به این عزیزان تقدیم شود.

با عنایت به مهم‌ترین معیارهای پیش‌گفته و پس از بررسی و تحلیل مقایسه‌ای طرح‌های شاخص و شایسته، نتایج چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا، «به ترتیب الفبا» به شرح زیر اعلام می‌شود.

 • آقای «امیرحسین شناسا» تقدیرشده در موضوع «سرعت بسته‌بندی»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۱ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
 • آقای «رضا صفار» و خانم «نسیم جوانی» تقدیرشده در موضوع «شکل و فیزیک بسته‌بندی»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
 • آقای «رضا صفار» و خانم «نسیم جوانی» تقدیرشده در موضوع «هزینه‌ی تولید و مقیاس‌پذیری»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
 • آقای «رضا صفار» و خانم «نسیم جوانی» تقدیرشده در موضوع «شیوه‌ی ارائـه‌ی طرح»؛ برنده‌ی لوح تقدیر ویژه‌ی هیئت‌داوران به‌خاطر ارائه‌ی شیوا و حرفه‌ای اثر؛
 • آقای «فرشید نادری» تقدیرشده در موضوع «حس و ادراک مشتری»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
 • آقای «مصطفی توحیدی‌فر» تقدیرشده در موضوع «حفظ محیط‌زیست»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
 • آقای «معین موسوی» تقدیرشده در موضوع «استفاده‌ی مجدد»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی؛
 • خانم «فرانک خان‌محمدی» تقدیرشده در موضوع «طراحی بصری»؛ برنده‌ی لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه‌ی نقدی.

چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا را می‌توان نخستین گام صنعت خرده‌فروشی آنلاین ایران در مسیر به‌کارگیری توانمندی‌های داخلی برای پاسخ‌گوییِ شایسته به نیاز مشتریان ایرانی در زمینه‌ی بسته‌بندی سفارش‌ها دانست. بی‌تردید، حضور سازنده و ثمربخش همه‌ی شرکت‌کنندگان و نیز بازخوردها و تعامل ارزشمند فعالان حوزه‌ی بسته‌بندی و طراحی صنعتی بود که به این فعالیت جمعی معنا و ارزش بخشید و امیدواریم این مسیر با مشارکت همین فعالان، ادامه یابد. بر این باوریم که با الگو قراردادن این تلاش‌های جمعی و به‌کارگیری عملی «نوآوریِ باز» در صنایع ایرانی، می‌توانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد تسریع و تسهیل نوآوری‌ها و رشد کارآمدی در بنگاه‌های اقتصادی کشورمان باشیم.

۳۰ شهریور ۱۳۹۶

هیئت‌داوران چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا

 

در پایان برگزاری این فراخوان، از همه‌ی شرکت‌کنندگان محترم، همکاران‌مان در شرکت آیدیران، هیئت محترم داوران، تیم اجرایی این چالش و مخاطبان و مشتریانی که با ارائه‌ی بازخوردها و دیدگاه‌های سازنده‌شان، به این فعالیت جمعی معنا و ارزش بخشیدند صمیمانه قدردانی می‌کنیم. در مراسم اختتامیه که زمان و مکان آن از طریق دیجی‌کالامگ به اطلاع مخاطبان خواهد رسید، از طراحان ارجمندی که در بیانیه‌ی هیئت‌داوران معرفی شده‌اند، قدردانی خواهد شد و جوایز این چالش نیز مطابق با نظر داوران، به این همراهان گران‌قدر تقدیم خواهد شد.

چالش طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا، گامی کوچک در مسیر استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای کشورمان در حوزه‌ی تخصصی بسته‌بندی برای بهبود تجربه‌ی مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی است. بی‌تردید با ارتباط‌های مثبت و کارآمدی که در نتیجه‌ی این فعالیت گروهی بین دیجی‌کالا و فعالان حوزه‌ی بسته‌بندی ایجاد شده است، می‌توانیم گام‌های بعدی را بلندتر و مؤثرتر برداریم؛ پس منتظر خبرهای خوب بعدی درباره‌ی طراحی بسته‌بندی دیجی‌کالا باشید.


دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar ایمان

  افرین به دیجیکالا واقعا کار عالی بود. واقعا دیجیکالا به چیزهایی اهمیت میده که تو ایران نبودشون واقعا احساس میشه . موفق و پیروز باشید.

 2. Avatar وحید حسینی

  با توجه به اینکه هیچ طرحی ٰحائز همه‌ی شرایط نبوده، احتمال برگزاری مجدد وجود داره؟

 3. Avatar امید

  با سلام
  خواستم دو نکته جهت بهبود کیفیت بسته بندی بگم
  ۱- داخل جعبه ها بی رنگ باشه و از رنگ قرمز استفاده نشه به دلیل رنگ پس دادن و بهتر است وسایل ابتدا داخل یه نایلون قرار داده بشه بعد داخل جعبه بگذارید این گونه محافظت از وسایل بهتر صورت می گیرد.
  ۲- جعبه ها همیشه باید بزرگتر از وسیله ای که داخل آن قرار می گیرد باشد تا در صورت ضربه و فشار به جعبه باعث آسیب به وسایل داخل آن نگردد.

 4. Avatar حسین

  کاش تصاویر کارهای برنده رو قرار میدادین تا ببینیم خلاقیت ها به چه صورت بوده

  1. Avatar مرکز نوآوری دیجی‌کالا

   حسین عزیز، سلام؛ باتوجه‌به ملاحظات مالکیت معنوی طرح‌ها، امکان انتشار عمومی آن‌ها وجود ندارد؛ اما طبق روال مرسوم در این‌گونه رقابت‌ها، در مراسم اختتامیه و هنگام تقدیم جوایز، نمایی از طرح‌های تقدیرشده به نمایش در خواهد آمد.

 5. Avatar علی

  با سلام،
  تبریک به عزیزان موفق
  شکل ظاهری و خلاصه طر حایشان را منتشر نمیکنید؟
  باتشکر

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه