[CES 2016] پهپاد مجهز به تکنولوژی اینتل هیچ‌وقت تصادف نمی‌کند!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پهپاد اینتل

احتمالا شما هم خبرهایی را در مورد برخورد پهپاد با خواننده در کنسرت موسیقی یا مزاحمت پهپادها در پیست‌های ورزشی شنیده‌اید. حالا شرکت اینتل در کنفرانس CES، تکنولوژی‌ای را معرفی کرده که احتمال بروز چنین اتفاقاتی را ممکن است به صفر برساند.

‌‌‌‌شرکت اینتل در CES 2016 مراسم پرشوری را برگزار کرد. پرشور بودن کنفرانس اینتل بیش از همه به‌خاطر شیوه‌ی ارایه و حرکات نمایشی آن بود. این شرکت در کنفرانس خود نمایشی را برگزار کرد و در آن پهپادی را نشان داد که به‌‌هیچ وجه با اشیای پیرامونش برخورد نمی‌کند. این پهپاد ساخت شرکت «یونیک» (Yuneec) است و به تکنولوژی شرکت اینتل مجهز شده است.

‌‌‌‌‌

پهپادی که اینتل در CES امسال معرفی کرد، Typhoon H نام دارد و در واقع ساخت شرکت Yuneec‌ است. در این پهپاد از تکنولوژی دوربین سه‌بعدی RealSense شرکت اینتل استفاده شده. این تکنولوژی به پهپاد کمک می‌کند تا موانع را یکی پس از دیگری رد کرده و از برخوردهای احتمالی جلوگیری کند. این تکنولوژی از سه دوربین استفاده می‌کند: یک دوربین که تصویر محیط را می‌گیرد، یک دوربین مادون قرمز و یک پروژکتور لیزر مادون قرمز. این سه در کنار هم عمق را می‌سنجند و دیدی کامل نسبت به محیط پیرامون پیدا می‌کنند.

پهپاد یونیک

برایان کرزانیچ (Brian Krzanich) مدیر عامل شرکت اینتل دستاورد شرکت خود را این‌گونه توصیف کرد: «پیچیده‌ترین تکنولوژی‌ای که در یک پهپاد به‌کار رفته و از تصادف آن با اشیای پیرامون جلوگیری می‌کند.» پهپادی که در مراسم اینتل معرفی شد، به یک دوربین ۴K‌ مجهز است. بال‌های پهپاد هم به‌سادگی جمع‌ می‌شوند و دستگاه را بیش‌از‌پیش قابل حمل می‌کنند. نمایشگری هم وجود دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تصویر دوربین را به‌صورت بلادرنگ ببیند.

سال گذشته هم اینتل، تکنولوژی مشابهی را معرفی کرده بود. اما مدل پارسال فقط در قالب یک نمونه‌ی اولیه بود. اما این دفعه صحبت از یک نمونه‌ی واقعی و قابل خرید است. پهپاد Typhoon H با قیمت کمتر از ۲۰۰۰ دلار در نیمه‌ی اول همین امسال (۲۰۱۶) به فروش خواهد رسید.

منبع: PCWorld

CES_2016_Slider_Finalبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. فرزاد

    اینتل ادعای بزرگی کرده که بعیده حداقل تا ۲-۳ سال آینده عملی بشه.
    یکی از مواردی که باعث میشه این ادعای اینتل رو نپذیرم، وجود مارکرهای سیستم motion capture هست (توپهای خاکستری روی ربات که تو ثانیه ۲۰ مشاهده میشه). این مارکرها برای موقعیت یابی پرنده با دقت میلیمتر تو محیط آزمایشگاه (مثل محیطی که این فیلم توش گرفته شده)استفاده میشه. به همین خاطر میشه گفت حرکت و مانور ربات بدون این سیستم و تو شرایط واقعی، به خوبی این ویدئو نخواهد بود.
    از طرف دیگه، دوربین سه بعدی که صحبت شد تکنولوژی کاملا مشابه کینکت ماکروسافت داره و به خاطر تاخیر و محاسبات سنگین (نرخ پایین پردازش) تو حرکتهای سریع درست عمل نمی کنه و برای حرکتهای نسبتا آهسته مناسبه.
    snapdragon flight هم یه ویدئو مشابه از سیستم جدیدش که اون هم با همکاری شرکت یونیک ساخته، منتشر کرده که چندان واقعی نیست و بیشتر آینده ی تکنولوژی رو نشان میده.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما