پیر امیدیار؛ موسس eBay، ثروتمندترین مرد ایرانی

۲۵ آبان ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۰ ۱۴ آذر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

می‌خواست جلوی نامزدش خودی نشان داده و او را تحت تاثیر قرار دهد که از اقبال بلندش نتیجه‌ی این خودنمایی، شیوه‌ی حراج و خریدوفروش را در کل جهان دگرگون کرد. با زندگی‌نامه‌ی «پیر امیدیار» موسس وبگاه خریدوفروش «ای‌بی» (eBay) همراه دیجی‌کالا مگ باشید.

کودکی و تحصیل

«پیر (پی‌یِر) مُراد امیدیار» در ۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ در پاریس فرانسه متولد شد. پیش‌تر نامش پرویز بود که بعد از مهاجرت به آمریکا تغییرش داد. والدین ایرانی پیر برای تحصیل به فرانسه آمده بودند که آن‌جا با هم آشنا شده و ازدواج می‌کنند. مادرش «الٰهه میرجلالی امیدیار» یک زبان‌شناس مشهور و از استادان دانشگاه «سوربون» بود. پدرش جراح اورولوژی بود و با تلاش زیاد موفق شد در دانشگاه «جانز هاپکینز» ایالات متحده کار پیدا کند. به واسطه‌ی کار پدر در ایالات متحده، پیر در کودکی به همراه خانواده به این کشور (ایالت مریلند) مهاجرت می‌کند.

علاقه‌اش به رایانه در دبیرستان «سنت اندرو»ی مریلند و در کلاس نهم شروع شد. اولین برنامه‌ی رایانه‌ایش را در ۱۴ سالگی و در کتاب‌خانه‌ی همین دبیرستان نوشت. سر کلاس‌های مدرسه حاضر نمی‌شد و برای کار با رایانه به آزمایشگاه می‌رفت؛ بارها هم به‌خاطر غیبت جریمه شد. مدیر مدرسه که علاقه‌ی پیر به رایانه و برنامه‌نویسی را دید به جای مقابله با آن تصمیم گرفت در این مسیر هدایتش کند. او از پیر خواست برای کتاب‌خانه‌ی مدرسه برنامه‌ای بنویسد که خودش کارت‌های راهنمای کتاب‌ها را چاپ کند در عوض بابت کارش ساعتی ۶ دلار هم دست‌مزد بگیرد؛ هرچند مبلغ زیادی نمی‌شد ولی همین انگیزه‌ای شد برای تلاش هدف‌مند در این زمینه. امیدیار بعد از دیپلم، تحصیلات دانشگاهی را در «تافتس» (Tufts) ماساچوست گذراند و در رشته‌ی علوم رایانه لیسانس گرفت.

دوران کارمندی و محک کارآفرینی

در دوره‌‎ی لیسانس در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی اپل به نام «کلریس» (Claris) مشغول شد و در آن‌جا برای کمک به برنامه‌نویسان مکینتاش اپل یک برنامه‌ی مدیریت حافظه نوشت. آن برنامه را به‌صورت آنلاین منتشر کرد و از کاربران خواست هر چقدر که می‌توانند بابت نرم‌افزار بپردازند؛ ولی معدود وجوه دریافتی به‌زحمت حتی هزینه‌ی اجاره‌ی صندوق پستی‌اش را تامین کرد.

ebay8

پیر به همراه سه تن از دوستانش در ۱۹۹۱ یک شرکت نرم‌افزاری به نام Ink Development Corp در زمینه‌ی Pen-Computing (رابط کاربری رایانه با استفاده از قلم استایلوس) تاسیس کرد. از دل آن، یک وبگاه تجارت الکترونیک به نام eShop بیرون آمد که بعدا خود شرکت هم به همین نام تغییر داده شد. Pen Computing در آن زمان یک فناوری جالب‌توجه بود ولی این وبگاه eShop آن‌ها بود که توجه شرکت مایکروسافت را به خود جلب کرد. مایکروسافت نهایتا این شرکت را در ۱۹۹۶ از امیدیار و شرکایش خرید.

راه‌اندازی eBay و شروع کارآفرینی

داستان شکل‌گیری وبگاه eBay بزرگ‌ترین حراجی آنلاین جهان به تابستان ۱۹۹۵ برمی‌گردد. پیر با «پالما وزلی» نامزد کرده بود؛ پالما کلکسیونر یک نوع بسته‌‌بندی آبنبات به نام Pez بود؛ او که می‌خواست مجموعه‌ی خود را تا حد ممکن کامل کند از پیر کمک خواست.

ebay3

امیدیار هم مثل هر تازه‌نامزد دیگر خیلی دوست داشت او را هیجان‌زده کند و خودی نشان بدهد یک صفحه در وبگاه شخصی‌اش درست کرد و اسمش را Auction Web (حراجی وب) گذاشت تا مردم از طریق آن کلکسیون خود را برای حراج عرضه کنند.

امیدیار: اصلا این طور نبود که برنامه‌ریزی کرده باشم تا eBay را به یک تجارت بزرگ تبدیل کنم؛ وقتی این اتفاق خودش افتاد من فقط از آن به‌درستی استفاده کردم.

در کمال تعجب این صفحه با چنان استقبالی از سوی خریداران و فروشندگان مواجه شد که پیر مجبور شد برای حراجی‌اش یک وبگاه مستقل درست کند؛ همان موقع بود که اسم حراجی را به eBay تغییر داد. با دریافت هزینه بین ۲۵ سنت تا ۲ دلار برای قرار دادن هر آگهی حراج و درصد جزئی از هر فروش، توانست به‌راحتی به درآمد خوبی از محلی که برای اجماع خریداران و فروشندگان درست کرده بود برسد.

ebay7

«پیر امیدیار» در کنار «ریچاردبرنسون»

پیر می‌گوید: «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم شرکتی راه بیندازم و روزی به موفقیت برسد. تنها انگیزه‌ام این بود که روی فناوری‌های هیجان‌انگیز کار کنم؛ به‌علاوه اصلا این طور نبود که برنامه‌ریزی کرده باشم تا eBay را به یک تجارت بزرگ تبدیل کنم؛ وقتی این اتفاق خودش افتاد من فقط از آن به‌درستی استفاده کردم.»

امیدیار آن موقع در General Magic، یک شرکت تلفن اینترنتی زیرمجموعه‌ی اپل کار می‌کرد. کم‌کم شرکت خودش را با همان نام eBay ثبت کرد و وقتی تعداد حراجی‌ها زیاد شد General Magic را ترک کرد تا تمام‌وقت روی شرکت خودش متمرکز شود. در ماه مه ۱۹۹۸ امیدیار به عنوان رئیس هیات مدیره‌ی eBay، «مگ ویتمن» (Meg Whitman) را برای مدیریت عامل شرکت انتخاب کرد. ای‌بی تحت هدایت ویتمن به‌سرعت رشد کرد و به خدمات خود را به کشورهای مختلفی چون استرالیا، کانادا، آلمان، ژاپن و بریتانیا گسترش داد و حتی برای توسعه‌ی بیشتر چند شرکت را به تملک خود در آورد.

ebay4

«پیر امیدیار» در کنار همسرش

شرکتش تا آخر ۱۹۹۸ بیش از ۲٫۱ میلیون عضو داشت و از طریق آن‌ها ۷۵۰ میلیون دلار درآمد کسب می‌کرد. این اعداد آن‌قدر وسوسه‌کننده بود که آمازون، غول تجارت الکترونیک هم به فکر تاسیس یک حراجی بیفتد. آمازون در ۱۹۹۹ حراجی‌اش را راه انداخت؛ کمی بعد وبگاه‌های کوچک دیگری هم برای این کار تاسیس شدند و حسابی کسب‌وکار را آشفته کردند. ایده‌ی حراجی آنلاین آن‌قدر گرفته بود که بسیاری از ناظران این صنعت پیش‌بینی می‌کردند این شیوه حراجی در آینده مدل غالب کسب‌وکار الکترونیک می‌شود. امیدیار در ژانویه‌ی ۲۰۰۰ میلادی برای اولین بار به عضویت هیات مدیره‌ی یک شرکت دیگر در آمد. به او سمتی در شرکت ePeople پیشنهاد شد که یک فروشگاه آنلاین برای عرضه‌ی پشتیبانی فنی بود.

علایق دیگر

پیر با درآمدی که به‌دست آورده بود کم‌کم به فکر امور خیریه افتاد تا این‌که موسسه‌ی Omidyar Network را برای این منظور تاسیس کرد. در کنار هدایت کسب‌وکار اصلی و موسسه‌ی خیریه‌اش او که همیشه به دنیای خبرنگاری علاقه‌مند تصمیم گرفت بخت خود را در این زمینه هم محک بزند. روزنامه‌نگاری پژوهشی را خیلی دوست داشت و می‌خواست محلی برای جمع کردن و هدایت این روزنامه‌نگاران درست کند.

ebay1

به سراغ «گلن گرین‌والد»، گزارشگر سابق روزنامه‌ی گاردین رفت. گرین‌والد همان روزنامه‌نگاری است که اسناد محرمانه‌ی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) را «ادوارد اسنودن» (Edward Snowden) در اختیار داشت منتشر می‌کرد. در اوایل ۲۰۱۴ به همراه دو تن دیگر از خبرگان این حوزه وبگاهی با نام The Intercept راه انداخت که پشتیبانی مالی آن را امیدیار انجام می‌داد. هدف این مجموعه به گفته‌ی او ارایه‌ی اخبار مستقل و آزاد است.

زندگی شخصی

پیر امیدیار که با «پالما وزلی» ازدواج کرده صاحب سه فرزند است. دارایی او طبق برآورد مجله‌ی فوربز تا سپتامبر ۲۰۱۶ بالغ بر ۸٫۱ میلیارد دلار است و با این دارایی ثروتمندترین ایرانی به‌حساب می‌آید.

‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌       ‌

بارها در زندگی‌نامه‌ی بزرگان خوانده‌اید که از پیش برنامه‌ای برای تاسیس کسب‌وکارشان نداشته‌اند و مسیر، آن‌ها را به سمت خود کشیده است؛ اگر این طور است پس چه وجه تمایزی در این کارآفرینان بوده که با میلیون‌ها انسان بی‌برنامه‌ی دیگر متفاوت شده‌اند و به موفقیت‌های بزرگ رسیده‌اند؟

نظرتان درباره‌ی خریدوفروش اینترنتی چیست؟ تا به حال کالایی داشته‌اید که برای فروش آن از اینترنت استفاده کنید؟ یا کالایی را به این شیوه خریده‌اید؟ تجربه‌ی خود را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌

telegram_ad2_1

‌‌‌

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۷ comment
 1. Avatar علی

  جالبه که سایت ebay حتی زبان فارسی هم نداره 🙂

 2. Avatar ami

  چرا سایتش زبان فارسی نداره؟:|

  1. Avatar ali

   خب چرا باید داشته باشه؟؟؟ وقتی که خدماتی در ایران نداره؟
   تو فرانسه به دنیااومده تو امریکا بزرگ شده و تحصیل کرده و کار کرده حالا چطوری ایرانی شد؟؟

 3. Avatar محمدامین ساجدی

  وجه تمایز این افراد دیدن مسیر درست و تمرکز و حرکت و پایداری در مسیر بوده

 4. Avatar افسانه

  اولا عموی من ثروتش از این آقا بیشتره!
  دوما، ایشون که نه ایران به دنیا اومدن، نه ایران بودن، نه ایران هستن، کجاش ایرانیه؟!

  1. Avatar امیرحسین م

   شما می تونی به من بگی 8.1 میلیارد دلار چقدر می شه؟
   اگر نصف تهران هم برای عمو شما باشه همراه با ایران خودرو اینقدر نمی شه

   اینقدر توهم پول داری نداشته باشید

   1. Avatar عرفان

    رفیق 8/1 میلیارد دلار داراییشه تو حساب بانکیش مطمعنن زیر 3 میلیارد نیس و سود هر ماهش حالا نوش جونش شما حساب کن با دلار 12 تومن چقدر میشه
    در اخر اگه حساب کردی شما هم میتونی داشته باشی 3>

  2. Avatar Mahziyar

   راست میگی ها. البته فکر کنم تو ایراندبه دنیا اومده

 5. Avatar علی اکبر

  مهمترین عامل برای موفقیت در کار همونطوری که در متن اشاره کردین انگیزه است. بعدش اگر دنبال کاری را تا آخر بگیری مطمئنا موفقیت در پی داره. که پیر امیدیار مانند افراد موفق دیگه این اصول به خوبی انجام داد و به جایگاهی که میخواست رسید.
  تمام

 6. Avatar بهنام

  والا این سایتش که برای ایران بستس. این یعنی توهین. غیر اینه؟ ( Access Denied)

  1. Avatar پویان

   شما تو هر مملکتی که زندگی و کار میکنید
   مجبورید….مجبور
   که قوانین و مقررات اونجا رو بپذیرید و رعایت کنید
   مگه نه!!؟؟؟؟

   1. Avatar FUNNY PEOPLE

    عزیز کشوری که ادعا می کنه فضای لیبرالیسم حاکم چرا باید پس چنین قوانین و دیدگاهی داشته باشه

   2. Avatar بهنام

    دوست عزیز چه ارتباطی به اجبار دارد؟ آمازون هم تو همون کشور هاست ولی سایتش باز هست و صرفا هنگام خرید این اخطار برای ایرانی نمایش داده میشود.!!.

   3. Avatar رحمان

    با سلام بله ما باید قوانین و مقررات کشورمان را رعایت کنیم ولی …. یک مثال می زنم
    در تلویزیون دولتی ما موسیقی های yahel به وفور پخش می شود ولی در گوگل فیلتر است صرفا باید برای ما فیلتر باشد ؟؟؟؟؟ و….

  2. Avatar مهدی

   چرا توهین ؟ وقتی ایران براش سودی نداره ، البته اینم بگم بستر این کار در سال95 گسترش یافت که کمتر کسی تو ایران اینترنت داشت چه برسه به خرید و فروش اینترنتی.
   الان هم شما می تونید از ورژن های ایرانی استفاده کنید که رایگان هم هستند.

   ولی در کل همین که یک ایرانی اصیل باعث بشه اسم ایران بر سر زبونا بیاد خودش افتخاریه

 7. Avatar افتخار

  كار اميديار قابل تحسينه اما مهم اون بستر و جامعه اي هست كه ايده قراره در اون رشد كنه و بزرگ بشه، اميديار اين شانس رو داشته كه در فضايي ايده خودش رو اجرايي كرد كه نه تنها مخالفتي با اون نداشت بلكه به رشدش هم كمك كرد وگرنه خيلي ها ايده هايي نابي دارن كه در جوامع واپسگرا در نطفه خفه ميشه

 8. Avatar Alireza

  عجب دلم شکست … زبان فارسی نخواستیم ولی …
  آخه ایشون که ایرانی هستن چرا حدودا سه ماه پیش eBay رو به طور کامل برای ایرانیا بستن ؟؟؟؟؟
  من که اگه حتی روزی eBay برای ایران باز بشه و امکان خرید ازش فراهم بشه کوچکترین محلی بهش نمیزارم .قضاوت با خودتون …. 🙁

  1. Avatar elmosio

   دليلش خيلي واضحه! تحريمات آمريكا! اين شركت توى آمريكا ثبت شده و چه دلش بخواد چه دلش نخواد بايد از قوانين اون كشور پيروى كنه وگرنه عواقب بسيار بدى در انتظارشه.
   ايران هم پاى ثابت تحريمات آمريكاست
   هيچ شركت موفقي حاظر نيست كسب و كارشو بيهوده از دست بده.
   فكر نميكنم اين آقا خصومت شخصي با ايران داشته باشه.

 9. Avatar امیر

  ایران به خاطر تحریم‌های داد و ستد مالی و همچنین محدودیتهای سیستم پستیمون، و همچنین عدم ثبات ارزش ارز کشورمون امکان فروش و خرید بین‌المللی نداره! چرا باید این سایت تو ایران باز باشه؟ اگه یک ایرانی که نمیتونه خرید کنه قیمت یک مزایده رو خراب کنه کی جوابگوست؟ اگر یک کالا عرضه کنه و کسی بیرون بخره و نتونه دریافت کنه چی؟

 10. Avatar جعفر

  این شخص که نه ایران دنیا اومده نه ایران بزرگ شده نه ایران زندگی میکنه اصلا چرا باید ایرانی نامیده بشه؟ ایشون رو تنها میشه ایرانی تبار نامید شما بهتره از ایرانیهایی نام ببرید که یا در ایران زندگی میکنند یا دستکم تو ایران به دنیا امده و بزرگ شده اند

 11. Avatar امین

  واقعا چرا همش در مورد نژاد این آدم حرف میزنید ? بهتر نیست به عنوان یه انسان موفق به شیوه زندگی ایشون توجه کنیم.

 12. Avatar مادانی

  12 ساله باebay کار میکنم عالیه هر کسی هر کمکی خواست می تونم

  1. Avatar حجت

   سلام
   شما کجا زندگی میکنید،تو ایران که بستس

  2. Avatar نوری

   باسلام راستش من سایت فروش صنایع دستی دارم، چگونه می شود محصولات سایت را بصورت مشارکتی با سایت های فروشگاهی بزرگ شریک کرد؟ مانند شخصی که می خواهد اجناس خودش را با دیگری ادغام کند؟ باتشکر نوری

  3. Avatar ایرانی

   سلام.
   لطفا ایمیل خودتون یا هر راه تماس دیگه ای که تمایل دارین را اعلام فرمایید.
   باسپاس

 13. Avatar مهدیه

  با عرض سلام و احترام خدمت هم وطن عزیزم جناب آقای امیدیار .
  دوست عزیز من مدتی است همسرم دچار یه بیماری بد شده و متاسفانه هزینه داروهایش زیاد است و ما خانه نداریم واقعا دیگر از عهده تامین مخارج زندگیم برنمی آیم . لطفا به من کمک کن .
  باشد خداوند یارو یاورتان در تمام مراحل زندگی

 14. Avatar شیرمحمدی

  با سلام و احترام :
  لطفا ایمیل شخصی یا شماره تماس برای طرح موضوعی خاص اجتماعی