چگونه قبل از تولید زباله مقدار آن را کم کنیم؟

۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۴ ۲۴ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
کاهش تولید زباله خانگی

با افزایش روند زندگی و شهرنشینی، انسان اثرات مخرب بیشتری بر محیط زیست می‌گذارد و موجب آسیب به ساختار اکولوژیک و طبیعت می‌شود. در این میان هر فرد باید تا حد امکان برای حفظ محیط زیست خود بکوشد تا بتوان آسیب کمتری به آن وارد کرد. کاهش رد پای انسان بر محیط زیست و زمین وظیفه‌ای است که باید آن را جدی گرفت. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای این منظور می‌توان انجام داد، کاهش تولید زباله خانگی است. این نکته یکی از مهم‌ترین اصول برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت محیط زیست به شمار می‌رود.

با استفاده از روش‌های ساده‌ای که می‌توانید به صورت روزانه دنبال کنید، دنیا به محل پاکیزه‌تری برای زندگی تبدیل می‌شود و زباله کمتری نیز بر جای می‌ماند. پس بهتر است قبل از تولید زباله، روش‌های کاهش آن را بیاموزید.

کاهش تولید زباله به چه معناست؟

اثرات زباله بر محیط زیست

حتما در مورد کاهش تولید زباله، استفاده دوباره و بازیافت شنیده‌اید. این سه اصل مهم از محیط زیست محافظت می‌کنند و اولین اصل یعنی کاهش تولید زباله مهم‌ترین آنها محسوب می‌شود. اگر زباله کمتری تولید شود، دو مرحله دیگر هم ضرورتی پیدا نمی‌کنند. اگر تولید زباله متوقف یا کم شود، به استفاده دوباره و بازیافت آن نیازی پیدا نمی‌کنید.

داشتن عادت‌های خوب زندگی که موجب کاهش تولید زباله می‌شوند، همیشه نسبت به اقدام برای اصلاح آسیب وارد شده به زمین برتری دارد. به همین دلیل کاهش تولید زباله اولین قدم برای محافظت از کره زمین به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: [اینفوگرافیک] تجزیه‌ی هر نوع زباله در محیط چقدر طول می‌کشد؟

خرید با مسئولیت

کاهش تولید زباله

اولین نکته‌ای که برای کاهش تولید زباله در نظر گرفته می‌شود، اهمیت خرید با مسئولیت است. کالاهایی که معمولا در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، به مقدار زیادی به سمت یک‌بار مصرف شدن پیش می‌روند و بسیاری از آنها به سادگی مصرف و سپس دور انداخته می‌شوند.

باید به عنوان یک فرد مصرف کننده مسئول باشید و تنها به سراغ خرید کالا و وسایلی بروید که به آن نیاز دارید و مطمئن هستید که از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. زمانی که به یک مصرف کننده منطقی و آگاه تبدیل شوید، از تولید زباله پرهیز خواهید کرد.

بررسی بسته‌بندی‌ها

تفکیک زباله

بسته‌بندی‌های پلاستیکی اضافی تأثیر بسیار زیادی بر محیط زیست دارند چون موجب تولید حجم زیاد زباله می‌شوند. یکی دیگر از راهکارهای کاهش تولید زباله این است که به بسته‌بندی محصولاتی که قصد خریدش را دارید، توجه کنید. برخی از محصولات با پلاستیک‌های اضافی بسته‌بندی شده‌اند و واقعا نیازی به استفاده از آنها نیست.

در بهترین حالت باید محصولات بدون بسته‌بندی خریداری کنید یا کالاهایی را بخرید که کمترین بسته‌بندی پلاستیکی را دارند. فراموش نکنید که همیشه از کیف‌های پارچه‌ای یا سبد برای خرید استفاده کنید تا از مصرف کیسه پلاستیکی اجتناب شود. همچنین بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که دارای بسته‌بندی‌های مقوایی یا کاغذی هستند یا درون ظروف شیشه‌ای قرار دارند.

بیشتر بخوانید: در سال جدید کم‌تر پلاستیک مصرف کنیم

لوازم برقی و الکترونیکی

زباله خشک

در بسیاری از مواقع بعد از به پایان رسیدن عمر وسایل الکترونیکی افراد تمایل دارند از شرشان خلاص شوند و تلاشی برای تعمیر آن‌ها نمی‌کنند. سعی کنید به سراغ لوازم برقی با بهترین کیفیت باشید تا عمر مفید طولانی‌تری داشته باشند. اگر وسیله برقی‌تان از کار افتاد یا آسیب دید، با یک متخصص تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل شما را حل کند.

اگر بعد از بررسی لازم متوجه شدید وسیله برقی تعمیر نمی‌شود، بهترین گزینه آن است که وسیله را به محل‌های مخصوصی ببرید که خریدار این وسایل قدیمی و کهنه هستند. برخی از مغازه‌های فروش لوازم برقی و الکترونیکی هم مدل‌های قدیمی را تحویل می‌گیرند زیرا می‌توانند از برخی اجزای آن استفاده دوباره داشته باشند.

بیشتر بخوانید: لوازمی که دست دوم آنها را هیچ‌وقت نباید بخرید

اگر نتوانستید وسیله آسیب دیده‌تان را بفروشید، آن را به مراکز بازیافت محل زندگی خود ببرید.

شانس دوباره

تولید زباله خشک

قبل از آنکه بخواهید یک وسیله را به عنوان زباله کنار بگذارید، همیشه از خود بپرسید که آیا قابلیت استفاده دوباره را دارد یا خیر. در هر خانه وسایلی وجود دارند که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ولی همچنان کیفیت مناسبی دارند و خراب نشده‌اند. قبل از آنکه این وسایل را دور بیندازید، کمی بیشتر فکر کنید. شاید فرد دیگری بتواند از آن استفاده کند. برای مثال می‌توانید برخی از لباس‌ها یا وسایل دیگر خود را با خانواده یا دوستانتان تعویض کنید.

برخی از مراکز هم امکان تحویل وسایل دست دوم را به شما می‌دهند تا شانس استفاده دوباره داشته باشند. در این مراکز یا وب‌سایت‌ها امکان خرید و فروش وسایل دست دوم نیز به راحتی ایجاد شده است.

چگونه تولید زباله غذایی را کاهش دهید؟

کاهش تولید زباله خانگی

یکی از روش‌های کاهش تولید زباله حاصل از مواد غذایی مصرف محصولات محلی و تازه است چرا که معمولا بسته‌بندی کمتری  دارند. در مورد بسته‌بندی مواد غذایی بهتر است به جای بطری‌های پلاستیکی، ظروف شیشه‌ای را انتخاب کنید. برای عملکرد بهتر ترجیح آن است که نوشیدنی‌ها و محصولات پاک کننده را در بسته‌های بزرگ‌تر تهیه کنید.

مصرف آب شیر یکی از روش‌های مناسب برای کاهش مصرف بطری‌های پلاستیکی محسوب می‌شود. برای آنکه آهک اضافی موجود در آب را از بین ببرید، می‌توانید از تصفیه کننده‌هایی استفاده کنید که روی شیرآلات آشپزخانه نصب می‌شوند تا مطمئن شوید که آب سالم‌تر و با کیفیت بهتری مصرف می‌کنید.

منبع: Step To Health

برچسب‌ها :
دیدگاه شما