چهارم شهریور، جشن بزرگ بازی‌سازان ایران برگزار می‌شود

۳ شهریور ۱۳۹۴ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نشست خبری پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران گفت: “در یک سال گذشته شاهد رشد تعداد بازی‌های ساخته شده در ایران بوده‌ایم که این مساله نشان می‌دهد پس از گذشت بیش از هفت سال صنعت بازی‌سازی ما به بلوغ رسیده است. به همین دلیل شعار پنجمین دوره از جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران را «بلوغ صنعت بازی‌های رایانه‌ای» گذاشته‌ایم.”

 

نشست خبری پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران در تاریخ ۲ شهریور ماه در سالن کنفرانس خبری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، با حضور مدیر عامل این بنیاد و دبیر پنجمین دوره برگزار شد.

 

نشست خبری پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران در تاریخ ۲ شهریور ماه در سالن کنفرانس خبری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، با حضور مدیر عامل این بنیاد و دبیر پنجمین دوره برگزار شد.

«حسن کریمی‌قدوسی» مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه امروزه بازی‌های رایانه‌ای سودآورترین صنعت سرگرمی در دنیا هستند، گفت: “گردش مالی این صنعت در سال به ۸۱ میلیارد دلار رسیده که این مهم نشان می‌دهد آینده صنعت سرگرمی به بازی‌های رایانه‌ای گره خورده است.”

کریمی‌قدوسی به ایفای نقش کشورهای غیرصنعتی در صنعت بازی‌های رایانه‌ای اشاره کرد و گفت: “کشورهایی مانند فنلاند، لهستان و حتی ترکیه در سال‌های اخیر توانسته‌اند سهمی از این صنعت را در اختیار خود بگیرند. این کشورها با برنامه‌ریزی دقیق، تدوین راهبردهای مشخص و حمایت‌های مناسب توانسته‌اند جایگاه مناسبی برای خود ایجاد کنند.”

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به تدوین برنامه ملی بازی‌های رایانه‌ای در کمیسیون ارتقای محتوای شورای عالی مجازی اشاره کرد و گفت: “با تصویب نهایی این برنامه در شورای عالی مجازی مشکلات قانونی صنعت بازی‌های رایانه‌ای در کشور رفع یا کمتر خواهد شد.”

Bonyyaad1

او ادامه داد: “با همه این شرایط در یک سال گذشته شاهد رشد تعداد بازی‌های ساخته شده بوده‌ایم که این مساله نشان می‌دهد پس از گذشت بیش از هفت سال صنعت بازی‌سازی ما به بلوغی رسیده است که می‌تواند بدون حمایت بنیاد یا نهاد خاصی روی پای خودش بایستد و در این بازار نابرابر به حیات خود ادامه دهد. به همین دلیل شعار پنجمین دوره از جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران را «بلوغ صنعت بازی‌های رایانه‌ای» گذاشته‌ایم.

در ادامه این نشست متین ایزدی، دبیر پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران گفت: “در راستای بلوغ صنعت تلاش کردیم تا این دوره از جشنواره را نیز به بلوغ برسانیم. یکی از مهم‌ترین حلقه‌های گم‌شده صنعت بازی، عدم اتصال آن به بازار بود که در این دوره تلاش کردیم تا این زنجیره ناقص را به کمک جشنواره کامل کنیم.”

او در ادامه صحبت‌هایش گفت: “جهت دست‌یابی به این هدف، سه کار مهم ارتباط با فروشگاه‌های دیجیتالی، معرفی بازی‌ها به مخاطبان از تمام کانال‌های اطلاع‌رسانی و تعیین جوایز عملیاتی انجام شد که مکملی برای جوایز نقدی این جشنواره خواهند بود.”

ایزدی با اشاره به کاربردی بودن جوایز عملیاتی گفت: “فکر می‌کنیم این جوایز برای بازی‌سازان مفید و کاربردی خواهد بود. از جمله این جوایز می‌توان به بسته‌های حمایتی طلایی، نقره‌ای و برنزی تبلیغات و اطلاع‌رسانی بنیاد، حضور بازی‌های برتر در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مرتبط بین‌المللی، استفاده رایگان از آزمایشگاه موبایل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و بهره‌مندی از بنرهای تبلیغاتی فروشگاه‌های دیجیتال اشاره کرد.”

Bonyyaad2

دبیر پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران به نبود حمایت‌های ریالی از بازی‌سازان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: “پیش‌بینی می‌کردیم تعداد آثار ارسالی نسبت به سال گذشته کاهش یابد که این اتفاق نیفتاد و با افزایش تعداد آثار روبه‌رو شدیم. ۱۴۹ اثر به این دوره از جشنواره ارسال شد که ۲۰ اثر، بازی‌نامه و ۱۲۹ اثر نیز بازی بودند. “

ایزدی به برنامه‌های کلی اختتامیه اشاره کرد و گفت: “ما به اختتامیه این جشنواره به عنوان جشن بزرگ بازی‌سازان نگاه می‌کنیم. در نتیجه قصد داریم کمی از فضای خشک فاصله گرفته و این مراسم را بیش‌تر به یک جشن تبدیل کنیم. از جمله برنامه‌های ویژه این دوره می‌توان به معرفی تعدادی بازی برای اولین بار اشاره کرد.”

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران، روز چهارشنبه مورخ ۴ شهریور ماه راس ساعت ۱۸ در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

منبع: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه