[ویدیو] چین اتوبوسی ساخت که از روی ماشین‌ها حرکت می‌کند

۱۳ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۰:۱۸ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

حدود دو ماه پیش خبری از طرح مفهومی یک اتوبوس چینی منتشر کردیم، که ایده بسیار جالبی در آن پیاده شده بود. این اتوبوس از زمین فاصله دارد و از بالای خودروها عبور می‌کند. این اتوبوس به عنوان راه حلی برای مشکل ترافیک بسیار سنگین چین معرفی شد، اما همه از طراحی آن تعجب کرده بودند و می‌گفتند به نظر می‌رسد اتوبوس خودروها را می‌خورد.

حالا این شرکت چینی یک نمونه‌ی آزمایشی از این وسیله نقلیه را ساخت. طبق خبرگزاری «شینهوا»، این اتوبوس که Transit Elevated Bus (TEB) نامیده می‌شود، روز سه شنبه اولین آزمایشش را انجام داد. اتوبوس TEB از شمال شرق شهر «کینهوانگداو» حرکت کرد.

تصاویر منتشر شده، فضای داخلی بزرگ و جادار آن را نشان می‌دهد که طولش حدود ۲۲ متر و عرضش ۷ متر است. مسافران درون این اتوبوس از پنجره به بیرون خیره شده‌اند. ارتفاع این وسیله حدودا ۵ متر است و زیر آن فضایی قرار دارد تا خودروها از میان آن عبور کنند. ظرفیت این اتوبوس ۳۰۰ مسافر است و در طول ریل مخصوصی که در جاده کار گذاشته شده حرکت می‌کند.

این اتوبوس در سال ۲۰۱۰ رونمایی شد و دوباره طرح مفهومی آن در نوزدهمین نمایشگاه تکنولوژی پکن به نمایش گذاشته شد. «سونگ یوژو»، طراح این اتوبوس، می‌گوید نمونه‌های اولین اتوبوس TEB در دست ساخت هستند و پنج شهر با شرکت توسعه‌دهنده تکنولوژی TEB قرارداد امضا کرده‌اند.

البته هنوز سوال‌های زیادی درباره این اتوبوس باقی مانده و از همه‌ی آنها مهم‌تر اینکه چگونه به تصادف‌های مرگبار منجر نمی‌شود. احتمالا اولین نمونه اتوبوس TEB که در کینهوانگداو راه‌اندازی شد می‌تواند به بعضی از این نگرانی‌ها پاسخ دهد.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar reza ch

  اینا دارن کجا میرن ما داریم بکجا میریم (پراید ) هه 🙁

  1. Avatar علیرضا حبیب زاده

   میشه بگید “پراید” دقیقا چه ربطی به “اتوبوس TEB” داره؟

 2. Avatar پدرام

  کاش تو ایرانم بیاد فوق العادست واقعا عالیه و میتونه خیلی سریع مسافران رو حمل کنه فکر کنید تو همت با سرعت بیاد از رو ترافیک و ماشین ها رد بشه و آدم دیگه ماشین نبره و تو ترافیکم نمونه !

 3. Avatar حسین

  این واسه تهران عالیه

 4. Avatar mohamma:D

  مطمئنا نیاز به مسیر های مشخص و تعیین شده داره و هم محدودیت در محل ها و مسیر هایی که میتونه بره. ولی مزیتش نسبت به مترو اینه که هزینه خیلی کمتری برای راه اندازی اون صرف می شه و محدودیت اجراش از مترو کمتر هست. خیلی شبیه مونوریل هست با این تفاوت که نیازی به هزینه کردن برای ریل سازی هوایی و مشکلات ناشی از اون نیست. به نظر می رسه در صورت بهره برداری موفق چین از این اتوبوس ایران پتانسیل زیادی برای به کار گیری این اتوبوس داره.
  در ضمن مقالات نویسنده کمابیش داره بهتر و مفید تر می شه.

 5. Avatar مسافر

  چه خلاقانه