ژن درمانی، کودک یک ساله‌ی مبتلا به سرطان را از مرگ نجات داد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

پزشکان بیمارستان Great Ormond Street شهر لندن برای اولین بار در دنیا با استفاده از درمان ژنتیکی سرطان را درمان کرده‌اند.

شرکت Cellectis پیش از این تنها روی موش راهکارهای درمانی‌اش را آزمایش کرده بود.

«لیلا ریچاردز» انگلیسی که یک سال بیشتر ندارد، از پنج ماه پیش به سرطان خون حاد (لوکمیا) دچار شده بود؛ طوری که بیماری‌اش غیرقابل درمان بود. پزشکان برای مقابله با سرطان او، از سلول‌های تغییر ژنتیکی یافته استفاده کرده‌اند. هنوز هم برای اینکه درمان لیلا را قطعی دانست زود است، اما محققان می‌گویند پیشرفتی که او داشته است، تا به حال در علم پزشکی سابقه نداشته است.

پزشکان پس از اینکه بیماری لیلا را کشف کرده بودند، از شیمی‌درمانی و پیوند مغز استخوان برای درمان او استفاده کردند، اما پاسخی از این راهکارها نگرفتند.

Laylafamily

دکترها زنده ماندن لیلا را رد کرده بودند. با این حال، پدر او تصمیم می‌گیرد تا به شرکت Cellectis که در زمینه‌ی زیست‌فناوری فعالیت می‌کرد برای انجام تحقیقات روی دخترش اجازه دهد. شرکت Cellectis پیش از این تنها روی موش راهکارهای درمانی‌اش را آزمایش کرده بود.

سلول‌هایی که برای درمان لیلا استفاده شدند، توسط تغییرات ژنتیکی پیشرفته ساخته شده بودند. محققان از قیچی‌های میکروسکوپی برای DNA داخل سلول‌ها استفاده کرده‌اند. این سلول‌ها برای از بین بردن سلول‌های لوکمیا طراحی شده‌ بودند. سپس این سلول‌ها به بدن لیلا تزریق شدند. لیلا هم‌چنین برای بازگشت سیستم ایمنی بدنی‌اش دوباره به یک پیوند مغز استخوان نیاز داشت.

Layla2

چند ماهی بیشتر از کشف سرطان در لیلا نمی‌گذرد و او نه‌تنها زنده است، بلکه اثرات لوکمیا دیگر در بدن‌اش هم وجود ندارد.

منبع: BBCدیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. مهدی عسگری

    با سلام
    این خبر رو تو سایتهای دیگه هم دیده بودم.واقعا خوشحالم که این کودک از مرگ نجات پیدا کرد و سرطان او درمان شد. اینو به اونهایی میگم که از لطف و نظر خدا مایوس هستند. خدا هر کاری که بخواد رو میتونه انجام بده

    به قدرت خدا شک نکنید

    مرسی از این که پست منو خوندید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما