افراد «کنجکاو» خلاق‌ترند!

۴ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

اگر می‌خواهید کارکنان خلاق داشته باشید که همیشه برای مشکلات راه ‌حل‌های نو دارند؛ دنبال افراد کنجکاو بگردید. پژوهش جدیدی در دانشگاه ایالتی اورگان (Oregon State University) نشان می‌دهد که تست‌های شخصیت می‌توانند کنجکاوی را پیش‌بینی کنند. افرادی که در تست‌های شخصیت کنجکاوتر شناخته می‌شوند، در کارها و وظایفشان بیشتر راه‌های خلاقانه ارائه می‌دهند.

افراد کنجکاو بیشتر برای پیدا کردن راه‌حل و ایده پردازی وقت گذاشته و ایده‌ی بهتری ارائه کرده بودند.

کنجکاوی گوناگون، یعنی کنجکاو بودن در مورد چیزهای مختلف؛ ویژگی مهمی در حل مسئله است. دلیل آن روشن است. افراد کنجکاو در حوزه‌های مختلف اطلاعات دارند. آن‌ها می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد یک مشکل جمع کنند و در نتیجه راه‌حل بهتری ارائه دهند.

از طرف دیگر، هرروز که می‌گذرد محیط‌های کاری و مشاغل، پویاتر و پیچیده‌تر می‌شوند. در دنیای امروز نیاز به کارکنانی که می‌توانند با شرایط متغیر سازگار شوند و مهارت‌های جدید بیاموزند بیشتر احساس می‌شود. یک سازمان برای موفق شدن به این ویژگی‌ها نیاز دارد.

معمولا کارفرمایان تاکید می‌کنند دنبال کارمندان خلاق و کنجکاو هستند. اما گاهی وقت انتخاب کارکنان که می‌رسد این ویژگی‌ها فراموش می‌شوند.

این پژوهش چطور انجام شد

این پژوهش که در ژورنال Personality and Individual Differences به چاپ رسیده، با بررسی ۱۲۲ دانشجو صورت گرفت.

کارکنان کنجکاوتر بهتر اطلاعات را جستجو می‌کنند، بنابراین راه‌حل‌های بهتری ارائه می‌دهند.

در این مطالعه از دانشجویان خواسته شد تا تست شخصیت بدهند. پژوهشگران به این وسیله کنجکاوی آن‌ها را ارزیابی کردند. بعد این دانشجویان تکلیفی آزمایشی در مورد توسعه برنامه تجاری یک محصول انجام دادند. پژوهشگران سطوح ابتدایی و پیشرفته‌ی خلاقیت را در این تکلیف ارزیابی کردند. ایده‌های دانشجویان بر اساس کیفیت و اصالتشان ارزش‌گذاری شدند.

یافته‌ها نشان می‌دهد:

  • نمرات کنجکاوی گوناگون شرکت کنندگان، با نمره‌ی عملکرد خلاقانه‌ی آن‌ها ارتباط قوی دارد.  یعنی کسانی که کنجکاوتر بودند بیشتر برای پیدا کردن راه‌حل و ایده پردازی وقت گذاشته بودند و ایده‌ی بهتری ارائه کرده بودند. به یاد داشته باشید خلاقیت در حوزه‌های مختلف دید افراد را گسترده‌تر می‌کند.
  •  کنجکاوها به‌طور متفاوتی اطلاعات را جستجو می‌کنند. این یعنی کارکنانی که کنجکاوترند بهتر در منابع مختلف به دنبال اطلاعات می‌گردند و درنتیجه راه‌حل‌های بهتری می‌دهند. آن‌ها همان ابتدا سوال‌های بیشتری می‌پرسند و وقت بیشتری برای مرور جزئیات می‌گذارند.
    خلاقیت یک مهارت است که می‌توانید آن را پرورش دهید. هرچه بیشتر برای آن تمرین و تلاش کنید بیشتر نتیجه می‌گیرید.

خلاقیت یک مهارت است که می‌توانید آن را پرورش دهید. هرچه بیشتر برای آن تمرین و تلاش کنید بیشتر نتیجه می‌گیرید.

شما چقدر کنجکاوی به خرج می‌دهید؟ چقدر به دنبال راه‌های خلاقانه برای مشکلات روزمره‌تان هستید؟

منبع: sciencedaily

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه