چه‌طور مانیتورتان را در ویندوز ۱۰ کالیبره کنید؟

فرزانه احسانی مؤید ۴ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۰ 25 ژانویه 2017

برای این‌که بتوانید بهترین تصویر ممکن از عکس‌ها، ویدیوها و بازی‌ها را در مانیتورتان ببینید، باید مانیتور را کالیبره (Calibrate) کنید. کالیبره کردن شامل تنظیم شفافیت، خلوص و وضوح رنگ‌های مانیتور است، به طوری که دقیق‌ترین تصویر ممکن را به چشم کاربر منتقل کند. در صورتی که مانیتور شما کالیبره نباشد، تصویری که می‌بینید با چیزی که پرینت می‌شود، یا روی اینترنت و مانیتور بقیه‌ی کاربران دیده می‌شود، متفاوت خواهد بود.

شما می‌توانید با ابزارهایی که داخل خود ویندوز ۱۰ فراهم شده، مانیتورتان را کالیبره کنید. در ادامه به شما می‌گوییم که چه‌طور با اجرای ۱۰ مرحله این کار را انجام بدهید. ضمنا این ابزارها در نسخه‌های ۷ و ۸٫۱ ویندوز هم در دسترس هستند.

برای شروع کالیبره کردن، باید ۱۰ دقیقه از روشن بودن سیستم و مانیتورتان بگذرد تا خوب گرم شده باشد و ضمنا فراموش نکنید که سطح مانیتور را کاملا تمیز کنید.

۱. روی دسکتاپ راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Display را انتخاب کنید.

1

۲. حالا روی Advanced Display Settings کلیک کنید.

2

۳. مطمئن شوید که Resolution مانیتورتان در مناسب‌ترین حالت ممکن تنظیم شده باشد. باید روی حالتی تنظیم کنید که جلوی آن نوشته شده: Recommended

3

۴. حالا کمی پایین‌تر از قسمت تنظیم Resolution، گزینه‌ای به نام Color Calibration هست که باید آن را انتخاب کنید.

4

۵. روی Next  بزنید تا کالیبره کردن آغاز شود.

5

۶. در ادامه شما باید یک سری تنظیمات را انتخاب کنید. اگر مانیتورتان این قابلیت را دارد، حالت تنظیمات رنگ پیش‌فرض کارخانه (Factory Default Color Settings) را برای آن در نظر بگیرید.

نوردهی (Gamma) نمایشگر را طوری تنظیم کنید تا شبیه به تصویر نمونه شود.

5-1

۷. میزان روشنایی و کنتراست را هم تنظیم کنید.

5-2

۸. تعادل رنگی هم باید اصلاح شود.

5-3

۹. در پایان روی Finish کلیک کنید تا تنظیمات‌تان ذخیره شود.

6

منبع: Laptop Mag

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. khashayar khashayar

    باسلام من این کار رو کردم لطفا راهنمایی کنید چطور به حالت اولیه برگردم کاش اون رو هم در آموزش جای میدادین چون شاید کسی بعد پشیمان بشود لطفا راهنمایی کنید

  2. D&A D&A

    این کار رو انجام دادم صفحه ام بد رنگ شد ? البته برای چشم یه مقدار بهتر بود ولی رنگ سفیدم کمی زرد شد. دوباره با نرم افزار خود ایسوس درستش کردم.
    این تشخیص عددی هم که گذاشتین و سخت ترش کننین. -انتگرال، معادله دو مجهول-