کاوشگر اینسایت سفر شش ماهه‌ی خود به سمت مریخ را آغاز کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کاوشگر اینسایت

کاوشگر بزرگ بعدی دقایقی پیش به فضا پرتاب شد. کاوشگر «اینسایت» (InSight) امروز از پایگاه هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا سفر شش ماهه‌ی خود به سمت سیاره‌ی سرخ را آغاز کرد. ماموریت کاوشگر اینسایت بررسی لرزه‌های مریخ با هدف کشف عناصر تشکیل دهنده‌ی این سیاره است.

ماموریت کاوشگر اینسایت، بررسی لرزه‌های مریخ با هدف کشف عناصر تشکیل دهنده‌ی این سیاره است.

برای اولین بار نیست که ناسا ماموریتی به سمت مریخ را برنامه‌ریزی می‌کند و این سازمان فضایی، سابقه‌ای بلند و بالا در ماموریت‌هایی با محوریت مریخ دارد. با این حال، اولین بار است که ناسا پرتاب خود را از کالیفرنیا انجام می‌دهد. تمام ماموریت‌های اکتشافی ناسا تا به امروز از پایگاه هوایی فلوریدا پرتاب شده بودند؛ طوری که موشک‌ها به سمت شرق حرکت می‌کردند تا به خاطر گردش زمین، سرعتی مضاعف داشته باشند.

کاوشگر InSight

با این حال کاوشکر اینسایت نسبتا کوچک است و موشک Atlas V که آن را حمل می‌کند، به اندازه‌ی کافی قوی است تا بتواند روی اقیانوس آرام به سمت جنوب حرکت کند و محموله‌ی خود را به مقصدش برساند.

پرتاب این موشک ناسا با اینکه روی قرار دادن کاوشگر اینسایت در مسیر اصلی خود تمرکز دارد، ولی در عین حال دو ماهواره‌ی دیگر را هم حمل می‌کند. این دو ماهواره‌ی بسیار کوچک به بالای موشک Atlas V متصل شده‌اند و قرار است به محققان در کسب داده‌های مختلف فضایی کمک کنند. این نوع ماهواره‌های کوچک که CubeSat نام دارند، معمولا چندان از اتمسفر زمین دور نمی‌شوند، ولی دو ماهواره‌ی CubeSat جدید، قرار است برای اولین بار به عمق فضا سفر کنند. ناسا با فرستادن این دو CubeSat بیشتر می‌خواهد توانایی آن‌ها را در ارسال داده از فواصل بسیار دور آزمایش کند.

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. حمید

    منم میخوام پرایدمو بفرستم فلاورجون…

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما