آیا کره‌ی شمالی واقعا بمب هیدروژنی آزمایش کرده است؟

۱۷ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۵ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

کره‌ی شمالی دیروز ادعا کرد که توانسته اولین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کند. ولی کارشناسان شک دارند آن چیزی که کره‌ی شمالی آزمایش کرده، واقعا یک بمب هیدروژنی باشد. قطعا انفجار رخ داده و آزمایشی انجام شده، ولی پرسش این است که کره‌ی شمالی دقیقا چه آزمایشی انجام داده؟

شکی وجود ندارد که کره‌ی شمالی نوعی آزمایش انفجاری را نزدیک به جایی که در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ بمب هسته‌ای تست کرده بود، انجام داده است. دیروز ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۵٫۱ ریشتر را دقیقا با همان الگوی امواجی که در آزمایش‌های قبلی کره‌ی شمالی دیده شد، ثبت کردند. زلزله‌شناسی به نام «براین استامپ» (Brian Stump» می‌گوید: «این انفجار می‌تواند شیمیایی یا هسته‌ای باشد؛ ولی با توجه به قدرت نسبتا زیاد، احتمالا انفجار هسته‌ای است.» اکنون پژوهشگران در حال بررسی الگوی امواج ثبت شده توسط لرزه‌نگارهای موجود در منطقه هستند. زلزله‌شناسی دیگر به نام «اندی فراستو» (Andy Frassetto) می‌گوید که باید بررسی‌هایی انجام شود تا بتوانیم تفاوت این الگوها را با الگوهای لرزه‌های سال ۲۰۱۳ بفهمیم.

مقایسه‌ی امواج لرزه‌ای آزمایش‌های هسته‌ای کره‌ی شمالی در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶

مقایسه‌ی امواج لرزه‌ای آزمایش‌های هسته‌ای کره‌ی شمالی در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶

قدرت آزمایش دیروز به اندازه‌ی انفجار بین ۷ تا ۱۰ هزار تن TNT بود. یعنی به اندازه‌ی یک بمب اتمی کوچک که با فناوری شکافت هسته‌ای کار می‌کند. بزرگترین بمب هیدروژنی که تا به حال آزمایش شده، قدرتی به اندازه‌ی ۵۰ مگاتن TNT داشت. یعنی به اندازه‌ی ۲۰۰۰ برابر بمب اتمی که روی شهر ناکازاکی انداخته شد. (نام این بمب «تزار» بود که اتحاد جماهیر شوروی آن را آزمایش کرد.)

یک فیزیک‌دان هسته‌ای از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست در کمبریج به نام «اسکات کمپ» (Scott Kemp) می‌گوید: «توضیحات مختلفی می‌تواند درباره‌ی قدرت به نسبت کم انفجار آزمایشی کره‌ی شمالی وجود داشته باشد.» یک توضیح می‌تواند این باشد که کره‌ی شمالی دیروز نوعی بمب شکافت هسته‌ای خیلی کوچک که انفجار آن برای فعال کردن بمب هیدروژنی نیاز است را آزمایش کرده است. بنابراین یا اساسا بمب هیدروژنی در کار نبوده یا اینکه نتوانسته فعال شود. توضیح دیگر آن است که شاید این آزمایش صرفا یک بمب شکافت هسته‌ای معمولی که با پلوتونیم و اورانیوم کار می‌کند، بوده است.

بمب‌های هسته‌ای دست کم بر دو نوع هستند. نوع معمولی که با شکافت هسته‌ای کار می‌کند و نوعی پیچیده‌تر که با همجوشی هسته‌ای کار می‌کند. به بمبی که با همجوشی هسته‌ای کار می‌کند، بمب گرماهسته‌ای یا هیدروژنی می‌گویند. بمب‌‌های هیدروژنی معمولا قوی‌تر از بمب‌های شکافت هسته‌ای هستند. در بمب‌های هیدروژنی هم برای شروع زنجیره‌ی واکنش همجوشی، ابتدا از شکافت هسته‌ای استفاده می‌شود.

ساخت بمب هیدروژنی خیلی پیچیده‌تر است و کره‌ی شمالی هم دوست دارد به فناوری آن دست پیدا کند. تلویزیون کره‌ی شمالی در سال‌های گذشته مرتب اعلام می‌کرد که دانشمندان این کشور در حال پیشروی در پژوهش روی ساخت بمب همجوشی هسته‌ای هستند. ماه گذشته هم رهبر این کشور اعلام کرد که کره‌ی شمالی اکنون یک بمب هیدروژنی دارد.

بنابراین آیا انفجار دیروز واقعا یک بمب هیدروژنی بوده است؟ کمپ می‌گوید که شما نخست باید بین بمب هیدروژنی و بمبی که با همجوشی هسته‌ای کار می‌کند، تفاوت بگذارید. دومی در حقیقت یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت شده است که از یک واکنش همجوشی محدود برای افزایش قدرت استفاده می‌کند. ولی بمب‌های هیدروژنی واقعی، (مثل همان‌هایی که آمریکا و روسیه تعداد زیادی از آن‌ها را دارند) بمب‌هایی دو مرحله‌ای هستند که در مرحله‌ی دوم آن‌ها به طور کامل واکنش گرما هسته‌ای (همجوشی) رخ می‌دهد. مرحله‌ی اول آن هم از نوع شکافت هسته‌ای است. بر اثر گرما و فشار شکافت هسته‌ای مرحله‌ی اول، همجوشی هسته‌ای مرحله‌ی دوم رخ می‌دهد و در نتیجه انرژی خیلی بیشتری رها می‌شود.

کمپ می‌گوید که ساختن یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت شده آسان‌تر است. ایزوتوپ‌های سنگین هیدروژن، یعنی دوتریوم و تریتیوم به مرکز یک محفظه‌ی پلوتونیومی تزریق می‌شوند. گرمای واکنش شکافت هسته‌ای باعث شکل گرفتن زنجیره‌ی واکنش همجوشی می‌شود و قدرت بمب را افزایش می‌دهد؛ ولی نه به اندازه‌ی بمب‌های دو مرحله‌ای هیدروژنی. آن‌طور که کارشناسی هسته‌ای به نام «لی بین» (Li Bin) می‌گوید، اینکه کره‌ی شمالی یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت شده ساخته باشد، خیلی باورپذیرتر از ساخت یک بمب هیدروژنی کامل است.

بمب‌های هیدروژنی دو مرحله‌ای هستند. در مرحله‌ی اول شکافت هسته‌ای رخ می‌دهد و بر اثر گرما و فشار ایجاد شده، همجوشی هسته‌ای شکل می‌گیرد تا انرژی اصلی آزاد شود.

به هر حال تنها راه اینکه بفهمیم کره‌ی شمالی یک بمب هیدروژنی و یا یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت شده آزمایش کرده این است که تشعشعات رها شده در محیط پیرامون انفجار را بررسی کنیم. یک فیزیک‌دان هسته‌ای از آژانس تحقیقات دفاعی سوئد می‌گوید: «آزمایش کره‌ی شمالی زیر زمین انجام شد، ولی مگر در صورتی که خیلی مهر و موم مرکز آزمایش خوب بوده باشد، باید بتوانیم گازهای نجیب پرتوزا (مثل ایزوتوپ‌های رادیوزنون) که به بیرون نشت می‌کنند را در یکی دو روز آینده ببینیم.» او ادامه می‌دهد: «اگر بتوانیم ایزوتوپ‌های زنون را ببینیم، مثل این است که دود شلیک یک تفنگ را دیده‌ایم و ماهیت انفجار را متوجه می‌شویم.»

نوترون‌هایی که در واکنش همجوشی هسته‌ای تولید می‌شوند حدود هفت برابر پر انرژی‌تر از نوترون‌های تولید شده در واکنش شکافت هستند. این بدین معنیست که تشعشعات انفجار همجوشی با شکافت متفاوت است. کمپ می‌گوید: «باید بتوان آن را آشکار کرد. با افزایش تاخیر در نشت گازها، نمونه‌برداری ما سخت‌تر می‌شود.»

«سازمان پیمان منع جامع آزمایش‌ هسته‌ای» (CTBTO) دارای شبکه‌ای بین‌المللی از آشکارگرهای گازهای نجیب پرتوزا است. آشکارگرهای این سازمان توانستند چند هفته بعد از آزمایش سال ۲۰۱۳ کره‌ی شمالی، گازهای زنون ۱۳۳ و زنون ۱۳۱-ام را ثبت کنند. این آشکارسازی دیرهنگام باعث شد که مشخص نشود کره‌ی شمالی از پلوتونیم برای انجام واکنش هسته‌ای استفاده کرده یا از اورانیوم. ژاپن، کره‌ی جنوبی و آمریکا دارای آشکارگرهای گازهای نجیب پرتوزایی هستند که روی هواپیما نصب شده‌اند و حساس‌تر از آشکارگرهای CTBTO عمل می‌کنند. با این حال اطلاعاتی که آن‌ها از آزمایش‌های قبلی دریافت کردند به طور عمومی اعلام نشد. ممکن است این بار هم اعلام نشود؛ بنابراین ما صرفا یا باید حرف کره‌ی شمالی را باور کنیم یا به طور کلی آن را نادیده بگیریم.

منبع: ScienceMag

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۳ دیدگاه
 1. Avatar هوشنگ محمدی سرشت

  سلام باطلاع میرساند که بمب هیدروزنی که اخیرا توسط کره شمالی آزمایش شد و تمام رسانه ها هم خبرش را باطلاع عموم مردم جهان رسانیدند. بله بمب دارد و آنرا آزمایش کرد.

 2. Avatar حافظ

  دوستانی که همه رو متهم به بی سوادی میکنن و از آمریکا دفاع میکنن همه دنیا شاهد بوده آمریکا زمانی بمباران کرد ژاپن رو که عملا جنگ تموم شده بود ولی رسمی نبود واین کار جز برای نشون دادن اینکه آمریکایی ها از هیچ کاری برای برد جنگ کوتاه نمیان بود برای قدرتهای اون دوران که روس ها در صدرش بودن ! حالا هرچی که یه عده اینجا به زور معده بخوان کار آمریکارو توجیح کنن ! شما میگید وزیر ژاپنی گفته لازم بوده بمباران شیمیای .گیریم که گفته ! در مقابل این هزاران دانشمند و سیاست مدار و عالم و ادیب آمریکایی از این موضوع اعلام سرشکستگی و خجالت کردن رو بزارید .ولی به دور از این بحث ها من تعجب میکنم که چقدر بعضی کشورها تو ایران طرفدار دارن !!! آیا اون ها هم طرفدار شما هستن ؟ اینکه بعضی ها هنووووووز هم سیاست های استعماری بعضی کشورهارو نمیبینن واقعا جای تعجبه

 3. Avatar عباس پاکدل

  وقتی نظرات دوستان رو می خوندم متوجه این موضوع شدم که اونا بیشتر در زمینه ی جنگ هسته ای به جنگ امریکا و کره فک میکنن اما از نظر من این محاله کشوری مثل امریکا سالهاست ک سیاست های جنگ مستقیم رو کنار گذاشته سیاست هایی نظامی امریکا بیشتر نشون دهنده ی دخالت نظامی نه جنگ مستقیم امریکا به به ایجاد جنگ در خاور میانه و اسیا علاقمنده تا بتونه از طریق جنگ اسلحه بفروشه و سود ببره هم چنین این مناطق رو نا امن کنه . نمونش رو هم در داعش دیدیم . از نظر من اگه روزی جنگ هسته ای هم در بگیره در اسیا رخ میده و بین کشور های خاور میانه . به عنوان مثال حتی ممکنه روزی برسه که امریکا کشور هایی مثل عربستان یا افغانستان رو در صورت نیاز برای مقابله با کره به سلاح هسته ای تجهیز کنه چون این دوکشور و خیلی دیگه از کشورای خاور میانه تحت سلطه ی کامل امریکا هستن.

 4. Avatar مسافر

  دلم میخواست یه خبر درباره کره شمالی بشنوم خوب باشه و درباره جنگ و بمب و تهدید و نابودی نباشه کاری نه به امریکا دارم نه به کره شمالی چون به اندازه کافی خودمون بدبختی داریم که به فکرش باشیم فقط بعضی از نظرات رو که میخوندم واقعا متاسف میشم امید به اینده ای روشن و زندگی بهتر تو بعضی از جوونای ما مرده و به جاش کینه دشمنی انتقام جای اونو پر کرده با هم دوست باشین بخدا دنیا ارزش نداره بالاخره یه روز همه میمیریم جنگ بده بمب بده حتی ازمایش این چیزها هم بده چون رو طبیعت هم تاثیر مخربی داره- امریکاه هم یه کشوره مثل بقیه کشورها بیایین به هیچ کشوری توهین نکنیم وقتی به دیگران احترام نمیزاریم چطور انتظار داریم بقیه بهمون احترام بزارن

 5. Avatar بی نام

  دوست عزیزی گفته بود آمریکا برای پایان دادن به جنگ از بمب اتمی استفاده کرده،بهتره ایشون یکم مطالعاتشون بیشتر کنن،تمامی سیاست مداران دنیا و نظریه پردازان عالم سیاست متفق لاقول بر این عقیده هستند که جنگ جهانی دوم عملا پایان پذیرفته بود و امریکا از بمب استفاده کرد تا به کشور های متحد خودش از جمله شوروی بفهمونه که برای برنده شدن تو جنگ از هیچ کاری دریغ نمیکنه.پس اینکه برای پایان جنگ یا تسلیم ژاپن بود دلیل ساده اندیشانه ایست.اگر بخوایم پی به معدلات نظام بین الملل ببریم بهتره بریم نظریه واقع گرایی یا رئالیسم کامل بخونیم تا بفهمیم چه چیزی بر نظام بین الملل حاکم هست.یه سرچ تو اینترنت بزنین کلیاتش و سر فصل هاش میاد.تو نظام کنونی ضعیف بودن مساوی با نابودی یا مستعمره شدن هست به شکل نوینش.من به هیچ عنوان موافق کره شمالی نیستم که البته برای بررسی این کشور از منظر بین الملل و قرار گیریش در معادلات باید اصولی و دقیق صحبت کرد اما به طور کلی مبارزه بلوک شرق با تفکر کمونیستی ،با بلوک غرب با تفکر لیبرالیستی است.هر چند هر دوی این تفکر در اصل زاده جهوده ولی خوب فعلا بازی هست که تو دنیا داره پیاده میشه.ما الان در دوران گذار هستیم و به اعتقاد خیلی از نظریه پردازان بعد از فروپاشی شوروی و نظام دو قطبی بر خلاف نظرایت رایج نظام تک قطبی به وجود نیامده بلکه بعد از ۱۹۹۱ تا به امروز دنیا در حال گذار به نظام چند قطبی است .پس همه باید منتظر یک جنگ جهانی دیگه باشیم که خیلی به نظر دور نمیرسه و قطعا این جنگ مرکزیتش در هارتلند یعنی خاورمیانه خواهد بود.پس تا میتونیم باید خودمون قوی کنیم.

 6. Avatar mohammad

  مقصر اصلی آمریکاست چون تا اتفاقی میفته میگه گزینه نظامی روی میزه بعد اونوقت انتظار داره کره شمالی گزینه غیرنظامی روی میز بیاره

 7. Avatar reza

  هیچکدام از این نوع بمبها دیگه قابل استفاده نخواهند بود اینها فقط کری خوندن کشورها واسه همدیگست.وگرنه کشوری مثل پاکستان هم بمب اتم داره.
  قبلا یه جا خوندم که آمریکا میتونه با کلاهکهای هسته ایش ۱۸ بار کل زمین رو نابود کنه!!!!
  پس عملا وقتی اولین بمب اتم استفاده بشه دیگه زمینی نمیمونه.چون کشور مقابل هم استفاده میکنه و ….

  1. Avatar زمان

   برای همینه که دارند روی پروژه مریخ جان کار میکنند!! قبل از اینکه همگی کل دنیا رو خراب کنند تشریف بردند مریخ و از اونجا دارند انفجارات کره زمین و با آدمهایی که مثل خودشون جزو نوابغ بشری نبودند و نشدند رو مشاهده مینمایند…عجب تصاویر کیهانی ای بشه ها!!!

 8. Avatar farid

  کره شمالی توانایی ایجاد انفجارهای هسته ایی رو داره (با حمایت روسیه و بس ) اما هنوز این تکنولوژی که بتونه یک بمب هسته ایی رو بصورت کلاهکی برای موشک تعبیه کنه نداره .
  قدرت هسته ایی کره ی شمالی تهدیدی برای هیچ کشوری نیست جز خودش! اصلن کره ی شمالی تو معاملات جهانی چیزی به حساب نمیاد.
  آمریکا تکنولوژی ضد موشکی فضایی در اختیار داره که هر موشک هسته ایی از هر کشوری شلیک بشه، تو آسمون همون کشور منهدم کنه.
  آمریکا از این تحرکات استقبال میکنه !!!!!!!!!!! چون بهونه ی مورد نیاز برای تقویت نیروی های خودش در جزایر ژاپن و کره و همچنین اطراف چین رو به دست میاره و الا کره ی شمالی که تا همین چند وقت پیش خوردن سیب زمینی سرخ کرده توی خیابانوش ممنوع بوده چه تهدیدی بحساب میاد! آه ندارن با ناله سودا کنن . بمب هسته ایی کجا بود آخه !!!!!

 9. Avatar رضا

  هرچی بودجه کشور صرف ساخت بمب میکنه و اقتصادش شکست خوردس و مردمش در رنج و عذاب
  حالا کره جنوبی رو که چه قدر در اقتصاد پیشرفت کرده و مردمش در رفاهن

 10. Avatar علی

  دمش گرم که تسلیم آمریکا نشده و با این شیطان وارد مذاکره هم نمیشه !!!

 11. Avatar محمد

  بمب با قدرت انفجار ۱۰ هزار تن TNT قدرت زیادی نداره. اگه کره فناوریشو داشت یه بمب ۱۰۰ مگاتنی آزمایش می کرد که همه بفهمن قدرت کره چیه. با این وضع اگه بین آمریکا و کره جنگ اتمی بشه کره میخوره. در ضمن قدرتمند تریم بمب هیدروژنی رو آمریکا داره با روکشی از کبات و قدرت انفجار ۴۰۰ مگاتن TNT ولی تا حالا آزمایش نکرده. یه جا خوندم اون بمبو آزمایش نمیکنه تا جنگ هسته ای پیش بیاد و بندازه رو یه کشوری به عنوان آزمایش !

 12. Avatar م محسن

  لطفا در مورد بمب نوترونی هم مقاله ای بنویسین.

 13. Avatar محمد

  خطر هسته ای دنیا رو تهدید میکنه

 14. Avatar Shayan_Django

  جالب اینجاست که بمب حاصل از شکافت هسته ای ( بمب اتمی ) چه جاندار و چه غیر جاندار (مواد ) رو از بین میبره اما بمب هم جوشی ( هیدروژنی ) فقط حیات رو نابود میکنه و به ساختمان ها و …. آسیب نمیرسونه ولی خوب این کار رو با قدرتی ٢٠ برابری نسبت به بمب اتم انجام میده .

 15. Avatar عرفان

  آقا کره ی شمالی داره با این کاراش کره ی زمین گرم تر میکنه؛ آلودگی تولید میکنه ، محیط زیست رو نابود میکنه. واقعا متاسفم؛ همینجوری دمای قطب شمال رسیده به۲،۳ درجه، در صورتی که باید ۳۰- می بود.

 16. Avatar حسین

  تزار رو توسیبری آزمایش کردند نه تو ناکازاکی …لطفاً اصلاح بفرمایید

  1. Avatar امير

   اقا حسین اینجا گفته که بمب تزار ٢٠٠٠ برابر بمب ناکازاکی قدرت داشته نه اینکه رو اون ازمایش شده، تا جایی که من میدونم ازمایش روسیه روی یه جزیره ی خالی از سکنه در اقیانوس اطلس بوده…

 17. Avatar مینا

  واقعا اگر ازمایش کرده باشه
  با توجه به کشور کره دنیا رو تهدید بزرگی است
  چون به هیچ تعهد بین المللی پایبند نیستند

  1. Avatar سامان

   مگه آمریکا که پایبند بود هیروشیمارو بیچاره نکرد ؟ تهدید بزرگتر اونجاییه که یک بار این جنایت رو روی مردم بیگناه یک منطقه انجام داده

   1. Avatar Un

    از قدیم گفتن نبین کی میگه، ببین چی میگه!!
    شما برو دو صفحه تاریخ بخون بعد بیا صحبت کن. لازم نمی‌بینیم بیام الان پنج صفحه برای شما بنویسم که توجیح بشی، ولی فقط همین رو بدون که خود وزیر دفاع وقت ژاپن اقدام آمریکا رو هر چند خیلی وقیح و جنایتکارانه بود ولی اون رو برای پایان دادن جنگ جهانی دوم لازم دانسته بود. دقت کن، وزیر دفاع خود ژاپن خیلی صریح به این موضوع اشاره کرده!! پس نیازی نیس من و شما کاسه داغ تر از آش باشیم و تا هروقت بحث بمب اتمی شد پای آمریکا رو وسط بکشیم که چرا میاد کشورها رو محدود میکنه. آره خودش استفاده کرد جنایت بزرگی رو هم متحمل شد ولی این تمام ماجرا نیست!

    لطفا همین رو تأیید کنید، قبلی اشتباه تایپی داشت. ممنون

   2. Avatar reza

    حالا شما چرا از آمریکا دفاع میکنید؟؟
    تنها کشوری که تا حالا از بمب اتم بر علیه انسان استفاده کرده آمریکاست توجیه مسخرشم اینه که برای پایان دادن به جنگ اینکارو کرده! جالبه برای اینکه جلوی خونریزی و جنگ رو بگیریم باید خون بریزیم!
    مجموع کشته های ۸ سال جنگ ایران و عراق ۲۰۰ هزار نفر مساویست با کشته های هیروشیما وناکازاکی که در یک روز این اتفاق افتاد.
    وجالبتر اینکه اگه میخوای به جنگ خاتمه بدی چرا دوبار از بمب اتم استفاده میکنی! یا چرا تو یه جای کم جمعیت یا تو بیابونها استفاده نمیکنی. یا چرا یه جوری میزنی که در فاصله ۲۰ متری زمین بترکه تا تلفات بیشتری بده؟(البته حتما واسه این هم توجیه دارن!!!).

   3. Avatar mj

    ۲۰ متر نه.در ارتفاع ۵۴۸ متری منفجر شد.

   4. Avatar محمد

    انصافا حرفا و توجیحت در مورد استفاده امریکا از بمب اتمی بسیار ساده انگارانه بود
    واقعا باعث تعجبه اینجور استدلالها!
    جالبه امریکا داره برای نسل بعدی بمبها اتمی سرمایه گذاریهای زیاد میکنه سالانه بارها ازمایشهای هسته ایی انجام میده تنها کشوریه که از بمب اتم استفاده کرده

    بعد کره شمالی تهدید کننده امنیت جهانیه!!

   5. Avatar حسین

    البته حرف یک نفر نمیتونه قبح کشتن ۵۰۰۰۰ نفر در یک نفر و ۷۰۰۰۰ نفر رو یک جا نادید کنه…
    مثل اینکه مثلا الان رییس جمهور بیاد بگه حق ما بود که هواپیمای مسافر بری ما رو آمریکا سرنگون کنه
    هیچ عقل سلیمی اینو قبول نمیکنه که مردم بی گناه حقشون باشه کشته بشن

   6. Avatar علیرضا

    اگه تاریخ رو مطالعه بفرمایید، متوجه میشید که اقدامات ژاپن در اون زمان، بسیار شدیدتر از داعش کنونی بود و عملاً ژاپن می خواست یه امپراتوری عجیب و غریبی رو تشکیل بده که با تصرف کشورهای همسایه و غیر همسایه انجام میشد. چه جنایاتی که ژاپن در چین مرتکب شد و واقعاً نمیشد راهی پیدا کرد که این کشور رو متوقف کرد. کافیه فقط در مورد این جنایات کمی مطالعه کنید تا متوجه بشید این جنایات چه میزان هولناک تر از جنایات داعش بوده و چقدر میزان این جنایات وسعت داشته.
    نمیخوام کاری که آمریکا کرده رو توجیه کنم، چون غیرقابل توجیه هست. عملی افراطی بوده، و شاید میشده از راه های دیگه ای ژاپن رو متوقف کرد. یا حداقل به نحوی ژاپن رو متوقف کرد، که شمار قربانیان افراد غیرنظامی حداقل ممکن باشه.
    اما خب نمیشه آمریکای اون زمان رو با آمریکای فعلی مقایسه کرد. سیاست های آمریکای سابق با سیاست های کنونی کاملاً متفاوت هست؛ هر چند خیلی ها نمیتونن این رو قبول کنن. نمیگم زمین تا آسمون عوض شده، ولی حداقل میل به بهتر شدن داره. در اون زمان، بحث نژاد پرستی هم در آمریکا مطرح بود و مشکلات داخلی آمریکا بی حد و حساب بود. قرن بیستم برای آمریکا قرن عجیبی بوده و در این قرن بزرگترین تشکیلات گنگستری و مافیایی رو میتونید در آمریکا پیدا کنید. قرنی که جان اف کندی ترور میشه و خیلی موارد دیگه. این موارد در آمریکا در این سال های اخیر، به حداقل رسیده و خب کم کم با منع استفادۀ همگانی سلاح گرم (کاری که اوباما پیگیرش هست)، فکر می کنم وضعیت بهتری رو هم پیدا کنه.
    به هر حال، این صحبت ها رو داشتم که در نهایت بگم اگه نیم قرن پیش، آمریکا از هسته ای علیه کشوری استفاده کرده، به این معنی نیست که مجدداً از اون بخواد استفاده کنه. وگرنه میتونست به راحتی از همین هسته ای برای حمله به کرۀ شمالی و هر کشوری که مخالفش هست استفاده کنه.
    بهتره که آمریکاستیزی و غرب ستیزی رو کم کم کنار بذاریم و منطقی تر با اطرافمون برخورد کنیم. لازم نیست که قربون صدقۀ آمریکا و غرب بریم و فلان کشور رو تحسین کنیم که جلوی قدرت های جهانی قد علم کرده و از این حرفا 🙂 یکی از دلایلی که سومالی مبنی بر قطع ارتباطش با ایران مطرح کرد، دخالت ایران در امور کشور سومالی بوده. همونطور که گفتم، حتی لازم نیست ما دخالت کنیم در کار کشورهای دیگه. ما میتونیم ارتباطمون رو با کشورهای دیگه حفظ کنیم، و در عین حال، حواسمون به کشور خودمون باشه. در حق هموطنانمون اجحاف نکنیم، بهشون خیانت نکنیم و احترام همدیگه رو نگه داریم.

   7. Avatar arshia

    آقای UN کاملا حرفشون درسته شما برو بخون ژاپن آمریکا رو ب بمب هسته ای تحدید کرد و گفت نیویورک رو تا فردا با خاک یکسان میکنیم و غیر از این ژاپن خیلی جنایت های دیگه ای علیه آمریکا انجام داد

   8. Avatar hellman

    شما احتمالا در جریان نیستی که اگر امریکا ژاپن رو بمباران هسته ای نمیکرد ژاپن این کار رو می کرد. امریکا کلا تا اون لحظه دوتا بمب داشت و هر دو رو بر سر ژاپن انداخت و گفت اگر جنگ را ادامه دهید باز هم اینکار را می کنیم(عملا بلف زد تا ژاپن تسلیم شه)
    ضمنا امریکا اگر قرار بود تعداد کشته ها را زیاد کند بمب را بر روی شهرهای بسیار پرجمعیت تر نظیر توکیو می انداخت ولی رو هیروشیما و ناکازاکی انداخت که در واقع مراکز تولید اسلحه در ژاپن بودند.

   9. Avatar محمد

    ترومن سه روز قبل از بمباران اتمی هیروشیما، مطمئن بود که ژاپن بدون بمباران اتمی هم حاضر به صلح است! این را مقامات بلندپایه نظامی آمریکا به رییس جمهور کشورشان گفته بودند. اما صلح و تسلیم ژاپنی‌ها بهانه‌ای بیش نبود چون هدف اصلی فشار به شوروی بود! (این هم از طنزهای روزگار است که شوروی و اردوگاه مارکسیسم همواره به عنوان کشورهای ناقض حقوق بشر معرفی می‌شوند، اما هیچ حرفی از تنها کشور استفاده کننده از بمب اتم در میان نیست!)

    به هرحال بمباران اتمی ژاپن، از سوی عقلانی‌ترین سیستم‌ سیاسی دنیا و توسط عاقل‌ترین آدمهای روی زمین کلید خورد! روز بعد از بمباران اتمی و نابودی هیروشیما، ترومن رضایتش را از این اقدام جنایتکارانه با این عبارت بیان کرد: «موفقیتی بزرگ و غیرقابل مقاومت!» بی جهت نبود که پرسنل نظامی دخیل در بمباران‌ اتمی هیروشیما و ناکازاکی پس از اتمام عملیات مورد تشویق دولت وقت آمریکا قرار گرفتند!

    در اثر این بمباران حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در هیروشیما و ناکازاکی جان باختند. بیش از نیمی از قربانیان بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند. بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی تا به امروز تنها موارد استفادهٔ جنگی از سلاح هسته‌ای در جهان است. (ویکی پدیا)

    دقت کنید: دویست و بیست هزار نفر انسان. یعنی همان هایی که طبق اندیشه لیبرالی، به خاطر انسان بودنشان حق و حقوقی داشتند.

    واقعا اگه آمریکا به سرنوشت ارتش نازی هیتلر تبدیل شده بود و نابود شده بود ، الان باز هم همین حرفا رو پشت سرش میزدین؟ یا اینکه می گفتین بدترین جنایت کار تاریخه چون از بمب اتم استفاده کرد…؟

   10. Avatar مانا

    کاملا موافقم!!!

   11. Avatar مهدی

    کلا هر کشوری که بمب اتم داره مشکل داره و خطر محسوب میشه . کره شمالی اگه یه خطا بکنه یک شبه از روی زمین محو میشه .. اما اگر چین ، آمریکا یا مثلا روسیه دچار خطا بشه .. ممکنه در پیامد هایی که داره نسل بشر منقرض بشه .بمب تزار TSAR رو سرچ کنید قدرتش ۱۰۰ مگا تنه .. ولی موقع تست انفجار خودشونم ترسیدن که از تمام قدرتش استفاده کنن کردن ۵۰ مگا تن TNT .
    از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۸ در دنیا ۲۰۵۳ بار انفجار اتمی شده . که دو تاش تو هیروشیما و ناکازاکی بود و مابقی تستی بود .
    ۱۰۳۲ تا امریکا – ۷۱۵ بار شوروی – ۲۱۰ بار فرانسه – ۴۵ بار بریتانیا – ۴۵ بار چین – ۴ بار هند و دو بار هم پاکستان .
    این آمار تازه فقط تا سال ۹۸ بوده ..تو این ۱۷ سال قطعآ خیلی بیشتر از این حرفا آزمایش شده .
    در مورد اینکه یک دیکتاتور خطرناکی مثل کیم جونگ اون به دنبال نسل کشی و قدرت طلبی شکی نیست اما کره شمالی در برابر آمریکا یا روسیه یا سایر اعضای شورای به اصطلاح امنیت مثل پشه است در برابر دایناسور .

   12. Avatar امیر

    اگه یه سرچ بزنی میفهمی که علت این کار حکومت قبلی
    زاپن بود که یه نظراتشون به همین رهبر کره شمالی خیلی نزدیکه…

  2. Avatar محمد

   با یک آزمایش شد تهدید؟
   آمریکا که هم داره هم دوبار تا حالا با وجود اینکه خودش تعهدات بین المللی رو نوشته، استفاده کرده تهدید نیست؟
   دمش گرم راهشون راه درستی ، سازش یعنی شکست

   1. Avatar عباس

    سازش یعنی شکست؟؟ الان شما بی زحمت کتاب اردوگاه ۱۴ رو بخون. وضعیت معیشت و زندگی مردم کره جنوبی رو با کره شمالی مقایسه کردی؟ برای مقایسه از چه مستنداتی استفاده کردی؟ کشور و پادشاهی که تمام امور مردم خودش رو زیر محنت و رنج گذاشته تا ایدئولوژی تاریخ مصرف گذشته ای رو به هر قیمتی، ولو به قیمت عمر و زندگی و خون مردم در راس قدرت نگه داره. اون ایدئولوژی هم فقط بر حذف طرف مقابل استوار شده

   2. Avatar Mamad

    همین شده که الان کره ی شمالی یک ابرقدرت شده و روز به روزم داره میشه این قوانین شاید برضد مردمانش شده ولی مطمنن یک راه درست و هدفمند برای آیندگان کشورشه

   3. Avatar gholam

    این طرز فکر فاجعه است

   4. Avatar شایان

    ابر قدرت!!!!!
    خدایا خودت کمک کن.

   5. Avatar حسین

    راه درست و هدفمند برای آینده‌ی کشور؟
    سه نسل از این خانواده‌ بر کره‌ی شمالی حکومت کردند و هنوز به آن آینده نرسیدن؟
    فازت چیه داداش؟

   6. Avatar حسین

    اینکه کره در حق مردمش ظلم کرده شکی توش نیست
    ولی کره جنوبی هم الگوی مناسبی نیست برای مقایسه
    شما معاهده های آمریکا با کره جنوبی رو بخون
    کره جنوبی رسما جزیی از خاک آمریکا هستش با این معاهده ها

   7. Avatar حسین

    به نظر من، باید کره‌ی شمالی و جنوبی را با هم مقایسه کرد، نزدیک‌تر بهم هستند ولی با دو رویه متفاوت و دو نتیجه‌ی متفاوت‌تر. شخصاً (و فکر می‌کنم خیلی‌های دیگه) اگر قرار به زندگی باشه، رویه کره‌جنوبی را بیشتر ترجیح می‌دن تا شمالی.

   8. Avatar arian

    شما درمورد کره شمالی چی میدونین یک دیکتاتوری که مردمش فک میکنن رهبرشون با دلفینا حرف میزنه و رهبر دیکتاتورشون مثل خدا میدونن همین چند سال پیش بود که اولین فست فودی تو کره باز شد گفتن رهبر کره شمالی همبرگر ساخته برا اولین بار تو دنیا ۷۰ درصدشون دچرخه دارن و در کل کشور نادان و خطر ناکی برای دنیاست من نمیگم که امریکا خوبه ولی هر کشوری که دنبال بمب اتم باشه یک کشور خطرناک برای دنیاست!!

   9. Avatar mehrdad

    آخ آخ آخ آخ… امان از دست رسانه ها!

   10. Avatar امیر

    یبار دیگه بگو…خودش نوشته ؟؟