گوشی‌های «بلو» (BLU) وارد بازار ایران شدند

مجید نوردوست ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۰ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

امروز شرکت انفورماتیک گستر با برگزاری کنفرانس خبری  از فروش رسمی گوشی‌های برند «بلو» (BLU) در بازار ایران خبر داد. مدیرعامل این شرکت با بیان توضیحاتی درباره شرکت بلو درباره شرایط بازار ایران هم صحبت کرد و آماری را در اختیار رسانه‌ها قرار داد. در این آمار به این موضوع اشاره شد که ماهانه نزدیک به ۶۰۰ هزار گوشی در ایران به فروش می‌رود. این میزان نزدیک به ۲.۲ میلیارد دلار در سال درآمد را شامل می‌شود. با این حساب پیش‌بینی شده که در بازار موبایل ایران سالانه ۷.۲ میلیون دستگاه گوشی فروخته شود. همچنین میانگین قیمت خرید گوشی در بازار ایران ۱.۴ میلیون تومان است.

با توجه این آمار می‌شود میزان درخواست برای خرید گوشی‌های هوشمند در بازار ایران را به چند دسته تقسیم کرد. دسته اول شامل گوشی‌هایی با قیمت تا ۵۰۰ هزار تومان می‌شوند. دسته دوم مربوط به گوشی‌هایی می‌شوند که بین ۵۰۰ تا ۱ میلیون تومان قیمت دارند. گروه سوم به گوشی‌هایی با قیمت‌های ۱ میلیون تا ۱.۵ میلیون تومان تقسیم می‌شوند. گروه پنجم شامل گوشي‌هایی می‌شوند که از ۱.۵ تا ۲ میلیون قیمت دارند. دسته ششم گوشی‌هایی خواهند بود که بین ۲ تا ۲.۵ میلیون قیمت دارند. دسته هفتم هم بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان قیمت دارند و دسته آخر هم شامل گوشی‌هایی می‌شوند که قیمت آن‌ها از ۳ میلیون تومان بیشتر است. گوشی‌هایی که تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارند نزیک به ۱۷ درصد بازار را به خودشان اختصاص داده‌اند و گوشی‌هایی که بین ۵۰۰ تا ۱ میلیون تومان ۲۴ درصد بازار و محصولات بین بین ۱ تا ۱.۵ میلیون تومان هم ۲۶ درصد بازار را به خودشان اختصاص داده‌اند. بین ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان ۱۰ درصد و بین ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان هم ۶ درصد بازار را در اختیار دارند. گوشی‌هایی که بین ۲.۵ تا ۳ میلیون قیمت دارند ۳ درصد بازار و گوشی‌هایی که از ۳ میلیون تومان به بالا قیمت دارند هم نزدیک به ۱۵ درصد بازار را در اختیار دارند.

معرفی گوشی‌های بلو در ایران

اما بد نیست به سهم ریالی این گوشی‌ها هم اشاره کنیم. گوشی‌هایی تا ۵۰۰ هزار تومان تنها ۲ درصد از بازار فروش را شامل می‌شوند. ۵۰۰ تا ۱ میلیون تومان نزدیک به ۱۰ درصد. ۱ تا ۱.۵ میلیون تومان نزدیک ۱۹ درصد، ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان ۱۳ درصد، ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان ۸ درصد و ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان هم نزدیک به ۴ درصد و گوشی‌هایی با قیمت ۳ میلیون به بالا ۴۴ درصد بازار را به خودشان اختصاص داده‌اند. نزدیک به ۷۰ درصد فروش گوشی‌ها در بازار کشور شامل گوشی‌هایی می‌شوند که تا ۱ میلیون تومان قیمت دارند. حدود ۵۰ درصد حجم ریالی بازار هم مربوط به گوشی‌هایی می‌شوند که بالای ۲.۵ میلیون تومان قیمت دارند.

 

 

حالا شرکت انفورماتیک گستر با در نظر گرفتن همین بازار تصمیم گرفته محصولات بلو را راهی کشور کند. اما از آنجایی که بلو به عنوان برندی تازه وارد راهی بازار ایران شده است، بازار اول را هدف قرار داده است. بازاری که گوشی‌های تا ۵۰۰ هزار تومان را هدف قرار داده است. براساس آمار به دست آمده، گوشی‌هایی که تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارند، با میانگین قیمت ۱۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسند. ماهانه ۱۰۲ هزار عدد گوشی در این قیمت به فروش می‌رسند که گردش مالی آن در ماه به ۱۷ میلیارد تومان میرسد. در این قسمت شرکت‌هایی مثل نوکیا، سامسونگ، هواوی به عنوان رقیب بلو به حساب می‌آیند. این شرکت‌ها ۵۵ درصد بازار را در اختیار دارند و ۲۵ درصد از بازار در اختیار گوشی‌هایی هستند که به شکل قاچاق وارد بازار کشور می‌شوند. این گوشی‌ها شامل برندهای چینی بی‌نام و نشان می‌شوند. در حال حاضر شرکت انفورماتیک گستر توانسته فروش خوبی را به دست بیاورد. در حال حاضر ماهی ۲۰ هزار گوشی بلو راهی بازار می‌شود که سهم بازار این شرکت از کل  بازار موبایل ایران را به ۳.۳ درصد رسانده و پیش بینی می‌شود که تا سال آینده نزدیک به ۶.۶ درصد بازار را در اختیار داشته باشد.

همچنین انفورماتیک گستر گوشی‌های بلو را با ۱۸ ماه ضمانت و ۵ سال خدمات پس از فروش راهی بازار می‌کند. این شرکت نرخ بازگشت و خرابی گوشی‌های بلو را تنها ۰.۲۸ رصد اعلام کرده است که مقدار بسیار کمی به حساب می‌آید. مدیرعامل شرکت انفورماتیک گستر در بخش دیگری از صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرد که فروش گوشی‌های بلو در فروشگاه‌های اینترنتی از جمله دیجی‌کالا هم بسیار خوب بوده است و توانسته نظر مردم را به سمت خودش جلب کند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar shahabmp

    آقا اگه ۳ میلیون تقسیم به واحد های ۵۰۰۰۰۰ تومانی کنید ۶ دسته میمونه چطوری ۳ میلیونوتقسیم به ۵۰۰۰۰۰ کردید به ۷ تا دسته بندی رسیدید آخه؟!!! 😀