اولويت در استفاده‌ی هدف‌مند از فناوری

۲۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۰ ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

این نکته قابل انکار نیست که فناوری نسبت به ده سال گذشته، تغییرات گسترده‌ای کرده و تغییرات عمده‌ای هم در زندگی مردم ایجاد کرده است. فناوری به ذات خود، پدیده‌‌ی خوبی است چون رفاه و آسایش مردم را فراهم کرده است و باعث صرفه‌جویی زمان شده است. از آنجا كه رفاه حاصل از فناوری به کمتر از دست دادن زمان منجر مي‌شود، اين فرصت بيشتر می‌بایست صرف برنامه‌های مفیدتري شود كه به نظر من در کشور ما، میزان استفاده مفید از فناوری درصد زیادی را به خودش اختصاص نمی‌دهد. به عنوان مثال اضافه شدن دوربین‌ روی موبایل‌های مختلف و گسترش شبکه‌های مجازي متعدد نتيجه‌ی تقاضاي عمومي براي تسهيل ارتباطات و آسايش بيشتر هستند؛ اما آيا به درستی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

در دوره‌اي كوتاه وارد اين نوع فضاهاي مجازي شدم و بعد متوجه شدم كه اين فضاها متعلق به من نيستند و تاثير مفيد و مثبتي روي نوع كارم ندارند.

امکانات جدید فناوری براي ايجاد رفاه و آسایش بیشتر طراحی شده‌اند و انتظار مي‌رود که كاربران از آنها درست و هدف‌مند استفاده ‌کنند. اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف، امکان تکنیکی بسیاری را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار مي‌دهد و از اين وجه كه در عرصه‌هاي مختلف كاري و ارتباطي قابل استفاده هستند، بسيار كارآمد و مفيد هستند. از وجه ديگر اين فناوري‌ها در امور و اميال شخصي هم به كار برده شوند كه در اين نوع كاربري، به‌درستي مورد استفاده قرار نمي‌گيرند و دقيق‌تر اينكه كاربري درست و هدف‌مند بسيار كم صورت مي‌گيرد.

شبكه‌هاي اجتماعي هم بخشي از فناوري روز هستند كه من شخصا در اين نوع شبكه‌ها فعاليت ندارم. در دوره‌اي كوتاه وارد اين نوع فضاهاي مجازي شدم و بعد متوجه شدم كه اين فضاها متعلق به من نيستند و تاثير مفيد و مثبتي روي نوع كارم ندارند. شايد بتوان از اين فضاهاي مجازي براي اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي به‌خوبي استفاده كرد ولي بر روي كار هنرمندان خيلي تاثير ندارند. بر اين باورم كه عالم هنر نياز به نوعي خلوت‌گزيني و انزوا براي انديشه بيشتر دارد، از اين رو با وقت زيادي كه حضور و فعاليت در شبكه‌هاي اجتماعي نياز دارد، در تعارض است؛ در نتيجه تركيب اين دو فضا جور در نمي‌آيند. به طور كلي من با استفاده درست از هر چيزي موافقم و با استفاده نادرست از هر چيزي مخالفم.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ comment
  1. Avatar علی مهدوی فر

    آقا این مطلب رو جداً آقای شهاب حسینی نوشته؟ o:

    1. Avatar mohsen

      آره ، آقای شهاب حسینی نوشته ؛ فقط من موندم که قرار دادن همچین عکس آتلیه ای ای چه لزوم و البته ارتباطی به مقاله میتونه داشته باشه ؟؟؟!!!!