گسترش خريد آنلاين، نكته‌ی مثبت فناوری نوين

۲۷ مرداد ۱۳۹۴ | ۰۸:۲۵ ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

امروزه پيشرفت فناوري، سرعت ارتباطات را افزايش داده است و اين تاثير در روند كار من كاملا مشهود است. به طور مثال پيش از اين كه فناوري‌هاي جديد روي كار بيايند و دنياي ارتباطات را گسترده‌تر كنند، فيلمنامه يا متن را براي ما ارسال مي‌كردند اما در حال حاضر از طريق ايميل فيلمنامه‌ فيلم‌ها را براي‌مان مي‌فرستند. اين اتفاق باعث شده است كه هم روند كار سرعت بگيرد و هم از اتلاف انرژي و وقت و حتي كاغذ جلوگيري شود. همچنين اپليكيشن‌ها و برنامه‌هاي مختلفي در اختيار كاربران قرار گرفته است كه آنها مي‌توانند مدارك مهم خود را از طريق آن، براي مراكزي كه نياز است، ارسال كنند و نسخه‌اي از آن را در تلفن همراه يا لپ‌تاپ خود داشته باشند. اين در حالي است كه به حضور فيزيكي و اتلاف وقت‌تان نياز نيست.

همه اين موارد زندگي را ساده‌تر و راحت‌تر كرده‌اند و فناوري نوين در كنار معايبش، تاثير موثري در سهولت زندگي مردم داشته است. البته كه مهمترين ايراد فناوري نوين، گوشه‌نشيني و دور بودن از جمع‌هاي دوستانه و خانوادگي است. فناوري اين امكان را به شما مي‌دهد در عرض دو تا سه روز، حتي بدون آنكه از منزل خارج شويد با دوستان‌ و خانواده‌تان در ارتباط باشيد.

اتفاق مثبت ديگری كه در اين سال‌ها افتاده است، گسترش سايت‌ها و خريد آنلاين در ايران است.

در گذشته و بدون وجود تكنولوژي‌ و امكانات موبايل‌هاي مدرن، شما نمي‌توانستيد زمان طولاني در خانه بمانيد زيرا حوصله‌تان سر مي‌رفت يا مجبور مي‌شديد براي انجام كاري از خانه خارج شويد! البته ما به عنوان نسل قديمي‌تر از نظر سلامت بدني و اجتماعي، جلوتر از نسل جديدتر بوديم. ما اغلب در كوچه‌ها در حال بازي بوديم اما نسل امروز سرگرم بازي‌هاي ديجيتالي شده است و من سر كار شاهد هستم كه بچه ۸ تا ۱۰ ساله موبايل دارد و از همان امكاناتي استفاده مي‌كند كه من در حال استفاده از آنها هستم و از اين نظر قابل مقايسه با نسل ما نيستند!

شبكه‌هاي اجتماعي هم با وجود كاربردي بودن و مفيد بودن‌شان هنوز با مشكلات فرهنگي و رفتاري كاربران همراه است. من از طريق دنياي مجازي توانستم با مخاطبين ارتباط بگيرم و نظرات و بازتاب كارهايم را پيگيري كنم و بفهمم در كارم موفق بوده‌ام يا نه؟ حتي گاهي به ارزيابي جديدي دست پيدا كرده‌ام؛ اما پيش از همه بايد استفاده از اين شبكه‌هاي مجازي به كاربران آموزش داده شود. من در چند شبكه اجتماعي فعال هستم و شاهد رفتارهاي غير اخلاقي و غير فرهنگي بسياري بوده‌ام. بدتر اين كه افراد زيادي با شناسه مجازي در اين شبكه‌ها فعاليت مي‌كنند و مسئوليت رفتارشان را بر عهده نمي‌گيرند. از طرف ديگر وقتي در پروژه‌اي همكاري مي‌كنم و سر فيلمبرداري هستم، زمان زيادي به دليل آماده شدن نور و صحنه و هماهنگي‌ها، بيكار و در انتظار هستم. در اين شرايط از طريق شبكه‌هاي اجتماعي با دوستان و خانواده‌ام ارتباط برقرار كرده‌ام و يا در جريان اخبار قرار گرفته‌ام. اين نكته از جمله ارزش‌هاي فناوري نوين است و اتفاق مثبت ديگري كه در اين سال‌ها افتاده است، گسترش سايت‌ها و خريد آنلاين در ايران است و اين جاي شكر دارد كه شما بتوانيد با يك كارت اعتباري و از طريق يك سايت، به راحتي خريد كنيد بدون آنكه مجبور باشيد براي خريد چند قلم جنس حضوري به فروشگاه‌ها مراجعه كنيد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما