آیفون و آینده‌ی مبهم؛ ۵ دلیل برای امیدواری، ۱ دلیل برای نگرانی

محسن چینه‌کش ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۵ 22 جولای 2018
مدیر عامل اپل - تیم کوک - کاهش فروش آیفون

اپل برای اولین بار از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون شاهد افت درآمد سه‌ماهه‌ی خود بوده است. برای اولین بار در تاریخ فروش آیفون با افت روبرو شده و انتظار می‌رود این افت در سه‌ماهه‌ی بعدی هم ادامه داشته باشد. پس آیا زمان نگرانی اپل و سپاه طرفدارانش فرا رسیده؟ دقیقا نه.

قطعا عملکرد مالی اپل در سه‌ماهه‌ی گذشته با هر معیاری که سنجیده شود ضعیف بوده است و کاهش فروش آیفون نقش بزرگی در آن بازی کرده. اپل در سه‌ماهه‌ی منتهی به ماه مارس اندکی کمتر از ۵۱.۲ میلیون آیفون فروخت، درحالی‌که در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ موفق به فروش حدود ۶۱.۲ میلیون دستگاه شده بود. نگاهی به این افت در کنار رشد اندک فروش آیفون در طول سه‌ماهه‌ی تعطیلات سال نوی میلادی این را نشان می‌دهد که اگر ۱۰ سال وضعیت به همین منوال باشد داستان عاشقانه‌ی ما با آیفون ممکن است به انتها برسد.

ولی شاید بهترین روزهای آیفون سپری نشده باشند. دلایلی در گزارش مالی اپل مخفی شده که نشان می‌دهد علاقه به گوشی هوشمند اپل ممکن است دوباره اوج بگیرد. البته به شرطی که اپل جانشینی جذاب برای آیفون ۶s و ۶s Plus در دست تولید داشته باشد.

۱. مردم هنوز آیفون قدیمی خود را بروز می‌کنند

اپل مشخصا از چرخه‌ای دوضربی برای بروز رسانی آیفون استفاده می‌کند؛ بدین ترتیب که تغییر اساسی محصول در یک سال با یک به‌روزرسانی افزایشی در سال بعد همراه است. معرفی آیفون ۶s و ۶s Plus در پاییز گذشته در واقع ضربه‌ی دوم چرخه‌ی معرفی ۶ و ۶ پلاس بود. معرفی آیفون ۶ و ۶ پلاس در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ شور عجیبی را در مردم برای بروز رسانی آیفون‌هایشان از نسخه‌های سال ۲۰۱۳ یعنی ۵s و ۵c به راه انداخت. همین موضوع باعث شده افت فروش امسال بیشتر به چشم بیاید.

اپل آیفون 6s

مدیرعامل اپل تیم کوک در کنفرانسی که در روز ۲۶ آوریل برگزار شد به تحلیل‌گران وال‌استریت گفت اگر اپل با معرفی ۶s همان نرخ رشد بروز رسانی آیفون ۶ را حفظ می‌کرد «الان زمان برگزاری یک جشن بزرگ بود».

اما کافی است به‌روزرسانی ۶ به ۶s را با به‌روزرسانی ۵ به ۵s و ۵c مقایسه کند؛ اوضاع برای اپل بهتر می‌شود. کوک اشاره کرده که نرخ به‌روزرسانی به ۶s و ۶s Plus اندکی بهتر از چرخه‌ی به‌روزرسانی به آیفون ۵s در دو سال پیش بوده است. از این موارد می‌توان نتیجه گرفت که تغییر اساسی بعدی در خط تولید آیفون‌های اپل می‌تواند شاهد رشد تعداد افرادی باشد که آیفون‌های قدیمی خود را با یک نسخه‌ی جدید تعویض می‌کنند.

۲. هنوز کاربران از گوشی‌های اندرویدی به آیفون کوچ می‌کنند

کوک در ماه ژانویه گذشته و در زمان ارائه‌ی آمار فروش اپل در تعطیلات سال نو به این اشاره کرد که رکورد تعداد کاربرانی که از گوشی‌های اندرویدی به گجت‌های موبایل اپل کوچ می‌کنند شکسته شده است. این گرایش حتی در سه‌ماهه‌ی سخت بعدی هم ادامه یافته و این بار کوک به تحلیل‌گران می‌گوید که در نیمه‌ی اول سال مالی جاری اپل نسبت هر شش ماه دیگری در تاریخ اپل تعداد بیشتری از کاربران اندروید به iOS کوچ کرده‌اند. هرچند احتمالا تعداد کوچ از اندروید در سه‌ماهه‌ی دوم نسبت به سه‌ماهه‌ی تعطیلات اندکی افت داشته ولی روشن است که اپل هنوز به این می‌اندیشد که می‌تواند با تشویق کاربران ناراضی اندروید به امتحان کردن آیفون فروش خود را بالا ببرد.

۳. اعداد اعلام‌شده از سوی اپل شامل فروش آیفون SE نیست

سه‌ماهه‌ی دوم اپل در روز ۲۶ مارس به پایان رسید. فروش آیفون SE که علی‌رغم اندازه‌ی ۴ اینچی قدرتی برابر با پرچم‌داران بزرگ‌تر اپل دارد از روز ۳۱ مارس آغاز شد. این یعنی نمودارهای فروش اپل به‌هیچ‌وجه اثری از فروش آیفون SE در خود نداشتند. با توجه به این‌که اپل می‌گوید تقاضا برای گوشی کوچکش زیاد بوده این موضوع می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی داشته باشد.

اپل آیفون SE

همچنین فروش آیپد پروی ۹.۷ اینچی هم پس از اتمام سه‌ماهه‌ی مالی شروع شد. این موضوع هم می‌تواند نتیجه‌گیری اپل را روشن‌تر کند. کوک به تحلیل‌گران گفت که درآمد حاصل از فروش آیپد در سه‌ماهه‌ی بعدی منتهی به ماه ژوئن احتمالا بهترین عملکرد آن در دو سال گذشته را نشان خواهد داد.

آیفون SE به‌تنهایی برای بهبود نمودار کلی فروش اپل کافی نخواهد بود. گمانه‌زنی‌های کمپانی هنوز هم کاهش درآمد نسبی را برای سه‌ماهه‌ی منتهی به ژوئن پیش‌بینی می‌کند. ولی آیفون SE نشان می‌دهد اپل در حال یافتن شیو‌ه‌هایی برای جذب مشتریان از طریق گوشی جدیدی است که نسبت به آیفون‌های قبلی قیمت کمتری دارد. «ما نسبت به جذب مشتریان جدید خوش‌بین هستیم.»

۴. کسانی که آیفون دارند به خرید محصولات دیگر اپل ادامه می‌دهند

بخش سرویس‌های اپل با درآمد ۶ میلیارد دلاری و افزایش ۲۰ درصدی یکی از نقاط روشن کمپانی در طول این سه‌ماهه بوده است. اپ استور با رشد ۳۵ درصدی درآمد و رسیدن به بالاترین فروش خود نقش بزرگی در این زمینه دارد. مدیران اپل همچنین اشاره کردند که متوسط زمانی که هر کاربر در محتوای سرویس‌های اپل می‌گذراند هم به رکورد جدیدی رسیده است.

نتیجه‌گیری: شاید اپل تعداد کمتری گوشی نسبت به سال گذشته فروخته باشد ولی آن‌هایی که آیفون دارند هنوز با رضایت در برابر موسیقی، فیلم و اپلیکیشن‌ها به کمپانی پول پرداخت می‌کنند. چیزی که می‌تواند توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های iOS را نسبت به این پلتفرم کاملا مشتاق نگه دارد.

۵. عملکرد اپل واچ هم کاملا خوب است

درست است که اپل واچ یک گوشی نیست ولی موفقیت آن به توانایی اپل برای گسترش دادن یک اکوسیستم جدید گواهی می‌دهد. اپل اعداد و ارقام دقیق فروش ساعت هوشمند خود را محرمانه نگه می‌دارد ولی بر اساس گفته‌های این کمپانی شرایط خوب پیش می‌رود. در مقایسه با تعداد آیفون‌هایی که در سال اول معرفی این گوشی هوشمند فروخته شده بود اپل در اولین سال حضور اپل واچ تعداد بیشتری از این محصول را فروخته است. این موضوع نشانه‌ای است از این‌که اپل واچ پتانسیل بالایی برای رشد دارد؛ به‌ویژه اگر شایعات در مورد مجهز شدن اپل واچ به سیم‌کارت و استقلال نسخه‌های آینده‌ی آن از آیفون درست باشد.

چه چیزی موجب نگرانی است؟

طبیعتا اگر اپل موفق نشود امسال نسخه‌هایی جذاب برای به‌روزرسانی آیفون معرفی کند تمام این جنبه‌های روشن ممکن است به‌سادگی رنگ ببازند. شایعاتی که در مورد آیفون ۷ به گوش می‌رسد چندان دلگرم‌کننده نیست و بسیاری از تحلیل‌گران اپل احتمال می‌دهند آیفون امسال تغییرات نسبتا اندکی داشته باشد. طراحی ضدآب، حذف جک خروجی هدفون و دوربین دوتایی برخی از بزرگ‌ترین تغییرات احتمالی آیفون بعدی است که تاکنون مطرح شده. شاید مجبور باشیم برای تغییرات اساسی‌تری نظیر طراحی مجدد بدنه و صفحه‌نمایش OLED تا سال ۲۰۱۷ صبر کنیم.

سقوط رشد فروش آیفون در سه‌ماهه‌ی گذشته ممکن است اولین تجربه‌ی اپل در این مورد باشد ولی اگر این پیش‌بینی‌ها درست از آب در بیاید احتمالا آخرین تجربه‌ی آن نخواهد بود. البته فراموش نکنید تا این لحظه همه‌چیز در حد شایعه است.

منبع: Tom’s Guide

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه
 1. Farhad Farhad

  تا زمانی که استیو جابز بود، همه چیز خوب بود اما از وقتی تبم کوک اومد، همه نظرشون نسبت به اپل بد تر شد. حتی عقاید استیو جابز هم پایمال شد مثل اندازه ی گوشی و قلم استایلوس که الان هم اندازه ی آیفون بزرگتر از ۴ اینچه و هم قلم استایلوس رو اپل همراه آیپد پرو ارائه میده…
  استیو جابز یک اسطوره بود.

 2. ابراهیم ابراهیم

  شما مقاله ی قیمت تمام شده ی ۲۳۴ دلاری برای iphone SE و قیمت تمام شده ی ۲۷۶ دلاری Huaweai Mate 8 رو توی همین دیجیکالا که بخونید متوجه ی بسیاری از تغییرات عمده ی بازار در دنیا میشوید، سالها بعد متوجه ی حضور apple های آندرویدی هم در بازار خواهیم بود اگر و فقط اگر apple به بازخورد کاربران گوش فرا ندهد.

 3. امین امین

  این تیم کوک خاتمه دهنده اپل خواهد بود… این را با اطمینان میگم… همانطور که استیون الوپ نوکیا را نابود کرد, این کوک هم اپل را متاسفانه نابود خواهد کرد…..

  1. جعفر جعفر

   منم موافقم حالا نمیشه گفت اپل به سرنوشت نوکیا و موتورولا میپیونده ولی ممکنه وجهه اش رو تا حد زیادی از دست بده و شاید استراتژی اش رو کاملا تغییر بده مانند راهی که بلک بری (با انتخاب اندروید) و مایکروسافت (با تولید نرم افزارهای اندرویدی و ای او اسی) نجام بده

 4. آریا آریا

  در اینجا سقوط رشد نداشته ایم بلکه سقوط فروش داشته ایم… و به نظر وضعیت اپل وخیم است…۱۲ درصد کاهش درآمد به زمان مشابه در سال قبل, یعنی سقوط فروش و نه کاهش رشد..

  1. رامین رامین

   واقعا برای شرکت اپل خیلی بده و همچنین شرکت رقیب سامسونگ در حال حاظر در فروش بالاتری نسبت به سال قبل داره

  2. پدرام پدرام

   وضعیت اپل بسیار نگران کننده تر از تحلیل ها است…بسیاری از سرمایه گذاران اصلی سعی میکنند تا وضعیت اپل را آرام جلوه دهند تامانع از سقوط بیشتر ارزش این شرکت بشوند و کمتر متضرر شوند و در این ضمن آرام آرام سهام های خود را بفروشند و از اپل خارج شوند…

 5. farid farid

  وقتی برای اولین بار آیفون معرفی شده بود ، ساده ترین و ارزانترین گوشی هایی مثل نوکیا رو میشد پیدا کرد که از ۳G پشتیبانی می کردند . واقعا” مضحک بود که اپل در کشوری که استاندارد نسل دوم ارتباطی منسوخ شده بود یعنی در ایالات متحده آیفون ۲G رو تولید و معرفی کرد . حتی آیپد ها هم همینطور بودند! Wifi نداشتند!!!!!!! من موندم اون کسی که آیپد بدون wifi رو می خریده با خودش چی فکر میکرده !!! برای چه کاری از آیپد بدون wifi استفاده میکرده؟!!!!
  اپل همیشه مرسوم ترین و پیش پا افتاده ترین قابلیت ها رو به تدریج به محصولاتش اضافه می کنه تا برای استمرار فروش محصولات در طول زمان دلیلی داشته باشه.
  یک کاربر یا خریدار اگر درست به قضیه نگاه کنه متوجه میشه هیچکدوم از محصولات اپل قابلیت بالقوه ایی ندارند . در صورتی که اپل می تونست امکاناتی که در حال حاضر روی محصولاتش وجود دارند رو سالها پیش هم قرار بده . الان هم تکنولوژی هایی داره که آیفون رو به پیشرفت های قابل توجه برسونه اما این کار رو انجام نمیده و حتی با آگاهی محصولاتی تولید میکنه که دارای نواقصی هستند تا رفع این نواقص ، بعنوان بهبودی برای آپدیت های نسل های بعدی محسوب بشه . تا عده ایی مشتاق بشن محصول جدید رو بخرن ، و این بازی ادامه داره …
  این یک تجارت فریب کارانه همراه با به سخره گرفتن شعور خریدارانه

  1. محمد امين سادات محمد امين سادات

   تمامی ایپد های تولید شده تا به امروز دارای وای فای بوداند

  2. رامین رامین

   درست میگن قبلا ایپد ها بدون وای فای بودن و کم کم که وای فای اومد توی ایپد ها نام wifi هم در کنار مدل نوشته شد مانند ipad 2 wifi