۶ توصیه برای موفقیت در کاریابی

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
۶ توصیه برای موفقیت در کاریابی

«جوزف کدمن» (Joseph Cadman) بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، تلاش کرد در واشنگتن کاری پیدا کند. او خیلی زود با محیط به‌شدت رقابتی شغل‌ها در واشنگتن مواجه شد و به این نتیجه رسید که باید از یک بنگاه کاریابی کمک بگیرد. مشاور کاریابی در همان ابتدا، به‌جای تمرکز روی رزومه یا مهارت‌های مصاحبه‌ی کدمن، حضور او را در شبکه‌های اجتماعی بررسی کرد. آن‌ها پروفایل «لینکدین» (LinkedIn) او را پروپیمان کردند. کدمن می‌گوید: «آن‌ها کاری کردند که پروفایلم حرفه‌ای‌تر به نظر برسد». در قدم بعدی، کدمن با صرف ساعت‌ها وقت، سعی کرد عکس‌هایی را از پروفایل فیسبوکش پاک کند که او را به‌عنوان یک دانشجو نشان می‌دادند نه یک نیروی مشتاق کار. او توضیح می‌دهد: «عکس‌های چندان بدی نداشتم، اما این‌گونه عکس‌ها از دوران دانشجویی، تصویر درستی را از من نشان نمی‌دادند». چه به دنبال یافتن اولین شغلتان باشید و چه به دنبال تغییر شغل، لازم است حتما حضورتان را در شبکه‌های اجتماعی پاک‌سازی کنید تا در ذهن کارفرما تصویر بدی از شما ایجاد نشود.

بر اساس یک نظرسنجی که سایت CareerBuilder منتشر کرد، در سال جاری حدود ۷۰ درصد از کارفرمایان، قبل از استخدام نیروهای جدید، پروفایل شبکه‌های اجتماعی کارجوها را بررسی کرده‌اند؛ این آمار، افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. اغلب اوقات، نتایج این بررسی‌ها مطابق میل کارفرمایان نیست. ۵۴ درصد کارفرمایان بعد از بررسی پروفایل شبکه‌های اجتماعی، به چیزی برمی‌خورند که سبب می‌شود رزومه‌ی فرد کارجو را کنار بگذارند.

البته این موضوع بدین معنا نیست که فعالیت‌های آنلاین را به کل فراموش کنید. ۴۴ درصد کارفرمایان گفته‌اند در همین بررسی‌ها به نکاتی برخورده‌اند که موجب کمک به استخدام کاندیدای موردنظر شده است. البته تعدادی از کارفرمایان هم گفته‌اند که نسبت به کارجوهای فاقد حضور مجازی، محتاطانه عمل می‌کنند. چگونه می‌توان چنین واقعیاتی را به نقطه قوتی برای پیدا کردن کار تبدیل کرد؟ در ادامه توضیح می‌دهیم که کارفرمایان در شبکه‌های اجتماعی به دنبال چه چیزهایی هستند و چگونه می‌توانید این موضوع را به نفع خودتان تمام کنید.

کارفرمایان به دنبال چه چیزهایی هستند

کارفرمایان می‌خواهند تا آنجا که امکان دارد، اطلاعاتی را پیرامون افراد کارجو پیدا کنند؛ بهترین ابزار هم برای چنین کاری، شبکه‌های اجتماعی است. شرکت‌ها دنبال چه چیزهایی می‌گردند؟ اولا، آن‌ها به دنبال موارد مشکوک هستند. «فیلیپ گوردون» (Philip Gordon)، وکیلی که در همین زمینه مقالات زیادی نوشته، می‌گوید: «اگر در پروفایل فرد، مدارکی مبنی بر مصرف مواد مخدر، بیان حرف‌های نژادپرستانه یا تخریب شخصیتی همکارانش پیدا شود،­ چنین اطلاعاتی رزومه‌ی کارجو را بی‌اثر خواهد کرد».

نکته‌ی دیگری که برای کارفرمایان اهمیت دارد، میزان تناسب کارجو با فرهنگ شرکت است. «گلن مورفی» (Glenn Murphy)، یکی از مشاورهای کاریابی در نیویورک، می‌گوید: «چیزی به‌عنوان اطلاعات خیلی زیاد نداریم و هرچه اطلاعات بیشتری پیرامون کارجو جمع شود، بهتر است». مورفی به یاد می‌آورد که در بررسی پروفایل فیسبوک یکی از کارجوها، به پست‌های متعددی برخورده بود که او درباره‌ی استرس آخرین مهلت انجام کار نوشته بود. برای همین به این نتیجه رسیدند که چنین فردی مناسب شغل مدیریتی در یک محیط استارت‌آپ نیست.

۶ توصیه برای موفقیت در کاریابی

البته شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به کارجوها کمک کنند. به‌طور مثال بسیاری از شرکت‌ها، ارتباطات کارجو را در لینکدین بررسی می‌کنند که ببینند فارغ از سابقه‌ی شغلی، چه سوابقی ازنظر کارهای داوطلبانه دارد. «جنیفر لیک» (Jennifer Lake)، متخصص منابع انسانی، در همین زمینه می‌گوید: «اگر دو کارجو با شرایط یکسان داشته باشیم، نفری بهتر است که روابط بهتری با افراد و شرکت‌های مهم در زمینه‌ی کاری‌اش دارد».

در ادامه ۶ توصیه را ذکر می‌کنیم که چگونه با کمک شبکه‌های اجتماعی، شانس استخدام در شغل موردنظرتان را افزایش دهید.

۱.  نام خودتان را در وب جست‌وجو کنید

اولین قدم خیلی ساده است؛ نام خودتان را در موتورهای جست‌وجوگر وارد کنید. البته این کار را با کامپیوتر شخصی انجام ندهید، چون به دلیل وجود کوکی‌ها، حساب‌ها و حافظه‌های کش، نتایجی مشابه با کامپیوترهای دیگر نشان نمی‌دهد. برای همین کامپیوتر دوستتان را قرض بگیرید یا به کافی‌نت بروید. نامتان را در موتورهای جست‌وجوی مختلف وارد کنید و در هنگام مشاهده‌ی نتایج، خودتان را جای کارفرما بگذارید. جنیفر لیک می‌گوید: «خودتان را جای محافظه‌کارترین انسانی که می‌شناسید قرار دهید و تصور کنید که با دیدن این نتایج جست‌وجو، چه واکنشی نشان می‌دهد». البته حواستان باشد که به قسمت عکس‌ها هم سری بزنید، تا اگر عکس ناشایستی از شما وجود دارد، از وجود آن آگاه شوید و فکری به حالش بکنید. جنیفر لیک اضافه می‌کند: «برای مواردی که نمی‌توانید پاک کنید، توضیح کوتاهی را آماده کنید که اگر در هنگام مصاحبه از شما پرسیده شد، آمادگی‌اش را داشته باشید».

۲. تنظیمات حریم خصوصی را تغییر دهید

بعد از قدم اول، احتمالا شگفت زده می‌شوید که یک کارفرمای بالقوه، حتی بدون داشتن پسوردهای شما یا ارتباط با شما روی شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند به چه میزان از اطلاعات مربوط به شما دسترسی داشته باشد. بنابراین بهتر است به فکر تغییر تنظیمات حریم خصوصی حساب‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی باشید؛ با این کار، کارفرمایان بالقوه به‌راحتی نمی‌توانند تمام جزییات زندگی شما را ببینند. این همان کاری بود که کدمن قبل از این‌که به جست‌وجوی شغل برود، انجام داد. به‌طور مثال، در فیسبوک گزینه‌ای تعبیه‌شده که با فعال کردن آن، گوگل و دیگر موتورهای جست‌وجو پروفایل شما را پیدا نمی‌کنند. حتی می‌توانید در تنظیمات کاری کنید که پست‌های تگ شده‌ی عمومی، فقط برای دوستان شما به نمایش دربیاید. البته، اگر از شبکه‌های اجتماعی فقط برای کارهای حرفه‌ای و مربوط به شغلتان استفاده می‌کنید، احتیاجی به انجام این کارها ندارید. فقط مطمئن شوید مواردی که برای عموم قابل‌مشاهده است، ازنظر شما مشکلی نداشته باشد.

۳. قبل از کامنت گذاشتن، فکر کنید

۶ توصیه برای موفقیت در کاریابی

حتی اگر قبل از توییت کردن یا پست گذاشتن در فیسبوک حسابی فکر کنید، احتمالا برای کامنت گذاشتن در سایت‌های مختلف، بدون فکر اقدام می‌کنید. چنین اطلاعاتی، به راحتی در دسترس کارفرماهای بالقوه‌ی شما قرار می‌گیرد. در بسیاری از سایت‌ها، بخش کامنت‌ها در موتورهای جست‌وجو قابل مشاهده است. از این فراتر، پلتفرم Disqus که یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌ها برای بخش کامنت سایت‌ها و وبلاگ‌ها است، به کارفرمای بالقوه اجازه‌ی خواندن ده‌ها یا شاید صدها کامنت شما را می‌دهد. معمولا در کامنت‌ها تمام داستان مشخص نیست. مثلا به شوخی یا عصبانیت کامنتی گذاشته‌اید که شاید هم درست باشد، اما فقط با خواندن کامنت، در ذهن کارفرما تصویر چندان خوبی از شما شکل نمی‌گیرد.

۴. عکس‌هایی را که تگ شده‌اید، بررسی کنید

حتی اگر خودتان به‌شدت محتاط باشید، شاید دوستانتان این‌گونه نباشند. جنیفر لیک می‌گوید: «حتی زمانی که اکانت شما برای افراد غریبه کاملا بسته باشد، زمانی که دوستتان شما را در عکسی تگ کند، دیگر تنظیمات حریم خصوصی شما مهم نیست». بنابراین اگر دوستتان شما را در عکسی تگ کرد که چندان مناسب نبود، بهترین کار این است که هرچه سریع‌تر تگ را بردارید تا کسی چنین عکسی را نبیند. برای حذف تگ چه در اینستاگرام و چه در فیسبوک کار سختی در پیش ندارید و این کار خیلی ساده انجام می‌شود. فقط فراموش نکنید که با حذف تگ، عکس پاک نمی‌شود و برای همین بهتر است اگر با عکسی راحت نیستید، به دوستتان بگویید که عکس مذکور را پاک کند.

۵. بامزه‌بازی را فراموش کنید

شروع جست‌وجو برای کار جدید، معمولا انگیزه‌ی خوبی است که یک ایمیل را برای ارتباطات شغلی باز کنید. بهتر است که عنوان چنین ایمیلی ساده و مرتبط با نام حقیقی شما باشد. برای همین اگر نام ایمیلتان عجیب‌وغریب است، بهتر است آن را فراموش کنید یا فقط برای پیام‌های خصوصی از آن استفاده کنید. در همین زمینه، بهتر است که عکس پروفایل شبکه‌های اجتماعی شما، متناسب با کار درخواستی شما باشد.

۶. مراقب همزادها باشید

شبکه‌های اجتماعی گاهی باعث سردرگمی هم می‌شوند. به‌طور مثال فرض کنید که کارفرما نام شما را جست‌وجو می‌کند و به فرد دیگری برمی‌خورد که نام مشابه شما را دارد. پس زمانی که نام خودتان را در موتور جست‌وجو وارد می‌کنید، علاوه بر خودتان، به افراد دیگری دقت کنید که شاید با شما اشتباه گرفته شوند. جنیفر لیک می‌گوید: «کارجویی داشتم که می‌گفت من فلان شخص نیستم. هر دوی آن‌ها نام مشابهی داشتند و نام یکی از آن‌ها در آن روزها به‌طور منفی در اخبار منتشر شده بود».

درنهایت، دلیل دیگری هم وجود دارد که چرا باید قبل از جست‌وجو برای کار جدید، پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود را پاک‌سازی کنید. حتی اگر مسئول استخدام، پروفایل‌های فیسبوک و اینستاگرام شما را چک نکند، به‌احتمال‌زیاد همکاران آینده‌ی شما چنین کاری را انجام می‌دهند. زمانی که استخدام شدید، آیا می‌خواهید که بابت عکس‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی مورد تمسخر قرار بگیرید یا مثل یک فرد معمولی و بدون دغدغه با همکارانتان گپ بزنید؟

منبع: Consumer Reports

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar مسلم

    بسیار بسیار مطلب مفید و بسیار هم اموزنده بود.تشکر از شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه