۱۰ بازی ترسناک برتر که بهترین داستان و دنیا را دارند

۱۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
بهترین بازی های ترسناک

زمانی که بحث درباره‌ی بازی‌های ترسناک می‌شود، داستان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به دلیل اینکه نمونه‌های موجود در این سبک نمی‌توانند تنها با ترساندن ناگهانی به هدف خود برسند. این بحث ترس ناگهانی در فیلم‌های ترسناک بسیار خوب جواب داده است. این موضوع هم به این دلیل است که توجه مخاطب بسیار کمتر از گیمرها است. از طرفی فیلم‌ها هم از بازی‌ها کوتاه‌تر هستند.

سبک ترسناک در بازی‌ها باید از ابتدا توجه بازیکن را به خود جلب کند. از طرفی باید بتواند این توجه را تا انتهای بازی نگه دارد. مهم نیست که این بازی ۶ ساعت یا ۲۰ ساعت طول بکشد. به طور کلی باید این توانایی را داشته باشد که بتواند همواره مخاطب را هیجان زده کند. یکی از راه‌های این کار، این است که دنیای بازی را تا جای ممکن ترسناک و جذاب طراحی کنند. حال یکی دیگر از این کارها می‌تواند داستان زیبا به همراه توضیحات بسیار در دنیای بازی باشد. چیزی که باعث شود بازیکن در دنیای بازی قرار داشته و بخشی از این تجربه است. حال بیایید تا نگاهی به بازی‌های ترسناکی بی‌اندازیم که بهترین دنیا و داستان را داشتن.

۱۰. قاب مرگبار: پروانه‌ی سرخ (Fatal Frame: Crimson Butterfly)

بهترین بازی ترسناک

این مجموعه به نام پروژه صفر هم در اروپا شناخته می‌شود. مجموعه فیتال فریم در سال ۲۰۰۱ برای کنسول ‌پلی‌استیشن ۲ عرضه شد. این مجموعه از فیلم‌های اصیل ژاپنی مثل حلقه (The Ring) الگوبرداری کرده است. همین باعث شده تا بتواند حس تنهایی را بسیار خوب به کاربر القا کند. به همین دلیل توانست یکی از بهترین بازی‌های ترسناک تا الان باقی بماند.

این مجموعه در شماره ۲ به اوج خود می‌رسد. یعنی فیتال فریم ۲ را می‌توان به راحتی بهترین بازی این مجموعه دانست. داستان کلی مجموعه بسیار به هم متصل بوده و از طرفی داستان روستای مینیکامی (Minikami Village) هم بسیار غنی است. به همین علت بازیکنان غرق در این بازی خواهند شد.

۹. مجموعه‌ی شیطان درون (The Evil Within)

بهترین بازی ترسناک

مجموعه‌ی شیطان درون در سال ۲۰۱۴ برای کنسول‌های نسل ۷ و ۸ به همراه کامپیوتر عرضه شد این بازی‌ها توسط شینجی میکامی (Shinji Mikami) ساخته شده است. از کارهای دیگر میکامی می‌توان به رزیدنت اویل و داینو کرایسیس (Dino Crisis) اشاره کرد. شیطان درون به نسبت دو نمونه‌ی قبلی ترسناک‌تر است. به دلیل اینکه عناصر ترس ناگهانی و روانی دارد.

با این حال دنیای این بازی به‌شدت جالب طراحی شده و اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این موضوع در شیطان درون ۲ بسیار مشخص‌تر است. به دلیل اینکه این بازی تقریبا جهان باز بوده و بازیکن آزادی عمل بسیاری در یافتن موارد مختلف در آن دارد. تنها بخش ناامید کننده این بازی صداگذاری آن است که اصلا جالب نیست. همچنین ممکن است در طول بازی با چند مورد آزار دهنده روبه‌رو شوید ولی به طور کلی شیاطان درون کیفیت بسیار بالایی دارد.

۸. سایرن: طلسم خون (Siren: Blood Curse)

بهترین بازی ترسناک

این بازی در سال ۲۰۰۸ پلی‌استیشن ۳ عرضه شد. در اصل طلسم خون با حالت قسمتی خود، یادآور بازی آژیر اصلی که در سال ۲۰۰۳ برای پلی‌استیشن ۲ منتشر شد، بود. با گذشت چندین سال بسیار عجیب است که همچنان از لحاظ بصری این مجموعه بسیار زیبا است. نکته مثبت این بازی نسبت به رقبا طراحی هنری و محیط بازی است.

اگر شما طرفدار طراحی دنیا و داستان باشید، آژیر یکی از بهترین داستان‌ها به همراه محیط را دارد. شما در نقش یک ژورنالیست ژاپنی هستید که مسؤول شده تا رازهای روستای هانودا (Hanuda Village) را کشف کند. نکته‌ی جالب اینجاست که اشاره‌هایی هم به داستان تاریخی در این بازی می‌شود.

۷. مجموعه‌ی فضای مرده (Dead Space)

بهترین بازی ترسناک

مجموعه فضای مرده از نمونه‌هایی بود که طرفداران به‌شدت منتظر بازسازی آن بودند. حال این‌طور که به نظر می‌رسد بازسازی آن قرار است به‌زودی عرضه شود.

مجموعه‌ی فضای مرده یک مجموعه‌ی ترسناک و علمی تخیلی است. این فاکتورها از بازی‌هایی مثل موجود فضایی (Alien) الگو گرفته‌اند. فضای مرده برای کنسول‌های نسل ۷ به همراه کامپیوتر عرضه شد. بعد از عرضه‌ی اولین بازی، دو نسخه‌ی دیگر هم عرضه شدند. بحث اینجاست که بهترین بازی‌های فضای مرده، دو نسخه‌ی اول بودند.

شاید این بازی ترسناک‌ترین گزینه در این لیست نباشد. با این حال اتمسفر بازی به همراه حس ترسی که به شما القا می‌کند، بی‌نظیر است. طراحی دنیای این بازی جزء بهترین‌های سبک ترسناک است. هر عنصر در بازی از طراحی شخصیت‌ها تا صداگذاری بسیار خوب باعث شدند تا بازیکن در دنیای فضای مرده غرق بشود. نکته جالب اینجاست که بعد از عرضه بازی‌ها از این مجموعه داستان‌های جانبی بسیاری در قالب کتاب یا فیلم عرضه شد.

۶. مجموعه‌ی جشن جسد (The Corpse Party Series)

بهترین بازی ترسناک

شما تنها به تصاویر این مجموعه نگاه بیاندازید. متوجه خواهید شد که این مجموعه قطعا چندان ترسناک به نظر نمی‌رسد. با این حال با وجود جلوه‌های بصری ساده، داستان این بازی به همراه محیط آن ترس خاصی را در وجود شما ایجاد خواهد کرد. چیزی که بازی‌های بزرگ ترسناک به سختی به آن دست می‌یابند.

داستان جشن جسد کمی آزار دهنده، گیرا و البته ترسناک است. به همین علت است که تعداد طرفداران آن هم محدود است. قسمت جالب اینجاست که داستان این بازی پس از عرضه با ساخت مانگا، انیمیشن و حتی فیلم بیشتر گسترش پیدا کرد.

۵. بیگانه: انزوا (Alien: Isolation)

بهترین بازی ترسناک

مجموعه‌ بیگانه به‌عنوان یکی از معروف‌ترین عناوین علمی تخیلی و ترسناک، شناخته شده‌اند. پس زمانی که انزوا منتشر شد، سابقه بسیار خوبی را در میان گیمرها داشت.

وقایع این بازی بین دو فیلم بیگانه رخ می‌دهد. جایی که آماندا ریپلی (Amanda Ripley) وارد دنیای این بازی شده تا بفهمد چه اتفاقی برای مادرش افتاده است. حتی اگر شما چیزی از این مجموعه ندانید، بیگانه: انزوا دنیاسازی بسیار زیبایی دارد. به حدی که شما را در دنیای این مجموعه غرق کرده و به شما امکانات زیادی می‌دهد. از طرفی با خواندن مطالبی که در اختیارتان قرار خواهد گرفت، می‌توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید.

۴. مجموعه‌ی آخرین ما (The Last of Us)

بهترین بازی ترسناک

مجموعه آخرین ما را می‌توان موفقترین عنوان در این لیست دانست.

اولین بازی آخرین ما در سال ۲۰۱۳ برای کنسول پلی‌استیشن ۳ عرضه شد. از همان ابتدای کار، این بازی توانست جزو بهترین بازی‌های ترسناک تاریخ قرار بگیرد. بسیار اعتقاد دارند که گیم‌پلی این بازی بیشتر به سبک ماجراجویی است تا ترسناک. این حرف تا حدی هم درست است. بحث اصلی اینجاست که اتمسفر بازی به همراه داستان و کرکترها همگی به حالت ترسناک هستند. از طرفی این مجموعه یکی از بهترین دنیاهای ترسناک را ارائه می‌کند.

ناتی داگ (Naughty Dog) توانست یک دنیای بسیار باورکردنی را با توجه به توضیحاتی که درباره‌ی آن داد بسازد. از طرفی شماره ۲ این مجموعه هم موفقیت بسیار زیادی کسب کرد و توانست یک دنباله شایسته برای شماره ۱ باشد. تقریبا در هر ساختمان دنیای آخرین ما شواهدی از افرادی که قبلا آنجا زندگی می‌کردند وجود دارد. این افراد اصلا اطلاعی از سرنوشت شوم خود نداشتند. بازی‌های داستان محور مثل آخرین ما بیشتر بازیکن را به سمت داستان اصلی سوق می‌دهند. این در حالی است که محیط بازی هم اطلاعات بسیار زیادی در خود دارد.

۳. مجموعه‌ی مترو ۲۰۳۳ (Metro 2033)

بهترین بازی ترسناک

اولین بازی مترو در سال ۲۰۱۰ عرضه شد. سپس یک ریمستر از همین بازی و دو دنباله دیگر از آن منتشر شد. همه این‌ها توانستند تا تعدادی از بهترین بازی‌های ترسناک را ارائه دهند.

این بازی‌ها بر اساس کتاب‌هایی به همین نام ساخته شده‌اند. نویسنده این کتاب‌ها هم دیمیتری گلوکووسکی (Dmitry Glukhovsky) بود. زمانی که این مجموعه بر اساس کتاب باشد پس داستان و تاریخچه‌ای غنی خواهد داشت. به‌خصوص آخرین بازی این مجموعه به نام مهاجرت (Exodus) بسیار گسترده بود. این مجموعه شما را غرق در دنیای ترسناک خود خواهد کرد. حتی قصد هم ندارد به شما لحظه‌ای استراحت دهد.

۲. سایلنت هیل ۲ (Silent Hill 2)

بهترین عنوان ترسناک

وقتی بحث درباره‌ی ساخت یک دنیای ترسناک می‌شود، سایلنت هیل ۲ می‌درخشد. نمونه‌های کمی در این سبک وجود دارند که دنیای آن‌ها تا اینحد ترسناک و آزار دهنده باشد. اولین بازی این مجموعه از محدودیت‌های پلی‌استیشن ۱ برای ترسناک‌تر شدن استفاده کرد. با این حال شماره دو این مجموعه بود که به‌عنوان یک معیار برای بازی‌های ترسناک به شمار می‌آید.

سایلنت هیل ۲ از اسطوره‌گرایی و عناصر توهم به همراه داستان جالب برای ترسناک‌کردن دنیای خود استفاده کرد. همین چیزها بودند که باعث شدند دنیای سایلنت هیل برای مدت‌ها در ذهن کاربران هک شود. علاوه بر آن سایلنت هیل ۲ اتصال خوبی بین شماره ۱ با خود برقرار می‌کند و داستان را بسیار خوب توضیح می‌دهد.

۱. مجموعه‌ی رزیدنت اویل (Resident Evil)

بهترین عنوان ترسناک

تأثیر رزیدنت اویل در سبک ترسناک بسیار زیاد بوده است. به حدی که بسیاری از افراد سبک ترسناک را با این عنوان می‌شناسند.

مجموعه رزیدنت اویل از سال ۱۹۹۶ در دنیای گیمینگ وجود دارند. این مجموعه نقش بزرگی در محبوبیت سبک ترسناک داشتند. رزیدنت اویل عناصر جست‌و‌جو و ماجراجویی را با ترسناک مخلوط کرد. به همین دلیل توانست یک دنیای بسیار باورپذیر را بسازد. دنیای رزیدنت اویل پر از نوشته‌های مختلف است که به شما کمک خواهد کرد تا به داستان بازی پی ببرید. به همین دلیل این مجموعه یکی از گیراترین عناوین در تاریخ است.

حتی آخرین عناوین عرضه شدند از رزیدنت اویل هم قدرت بسیار زیادی در ساخت دنیا داشته و اصلا در این زمینه بازی افت نداشته است. درست است که داستان این مجموعه در طول سال‌ها بسیار پیچیده شده است. با این حال طرفداران پر و پا قرص توانستند ارتباط میان این بازی‌ها را پیدا کنند. نکته جالب اینجاست که ارتباط میان بازی‌های رزیدنت اویل از آنچه فکر می‌کنید بسیار بیشتر است!

در انتها باید گفت که این عناوین شاید لزوما ترسناک‌ترین در این سبک نباشند اما قطعا داستان و دنیای بسیار زیبایی دارند. این چیزها تجربه‌ای را به شما ارائه خواهند داد که در هیچ عنوان دیگری وجود ندارد. حال نظر شما چیست؟ به نظر شما جای کدام عنوان در این لیست خالی است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GamesRadar.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۵ دیدگاه
 1. Avatar شادی

  ده لست اف اس یکی از بهترین بازی ها تو سال خودش بوده و تا الان هم هست‌
  زیاد ترسناک نیست ولی داستان عالی داره مثل رزیدنت ویلیج و اینکه ممنون بهش اشاره کردید

 2. Avatar Mohsen

  Amnesia هم خوبه خصوصا یکش

 3. Avatar محمد امیر

  واقعا جای بازی دایینگ لایت و اوت لست خالیه بعضی از بازی ها واقعا چرت بودن و جای این دو بازی بینظیر رو پر کرده بودم

 4. Avatar M.J

  واقعا اوت لست نباید میبود؟؟؟ اون وقت لست اف اس که اصلا نمی‌ترسونه هست اوت لست جزو ترسناک ترین بازی های جهانه و داستان و محیط جذابی هم داره باید می‌بود

 5. Avatar حسینی

  سلام لست اف اس اصلا ترسناک نیست. منظورم این نیست که نمیترسونه، منظورم خود ژانر “ترسناک” یا همون “Survival Horror” هست. اینکه بچه های زیر ۱۰ سال با بازی کردنش میترسن دلیل نمیشه بازی ترسناک به حساب بیاد، این بازی کلا توی ژانر ترسناک نیست. یه تحقیقی بکنید کافیه اسم the last of us رو توی گوگل سرچ کنید تا ژانرش رو بیاره، واقعا کار ساده ای هست.

 6. Avatar علیرضا

  Alone in the dark

 7. Avatar علیرضا

  اسمش یادم اومد
  Alone in the dark

 8. Avatar علیرضا

  F.E.A.R که سبک جدیدی از ترس رو اون موقع آورد و داستان جدابی داشت.
  یا الن ویک که داستان هم توش نقش جذابی داره.
  یا سری بازیهایی بود که اسمش خاطرم نیست خیلی معروف بود. که یه نسخه‌ش توی سنترال پارک نیویورک اتفاق میفتاد.

 9. Avatar مهدی

  شما alone in the dark 1 رو بازی نکردی

 10. Avatar احمد

  من با اکثر این بازیها خاطره دارم خصوصا فاتال فریم ولی بازی cod:veronika هم بازی خیلی قشنگیه هم ترسناک و هم داستان خیلی جذابی داره و به شدت معمایی هست

  1. Avatar حسینی

   سلام دوست عزیز cod:veronika یکی از نسخه های قدیمی تر رزیدنت اویل هست که تو مقام اول به کل مجموعه رزیدنت ایول اشاره شده.

 11. Avatar mohamd mehdi

  کاش fnaf هم یه اشاره میکردید

  1. Avatar no

   مجموعهff ترسناک نیست

 12. Avatar Duana1385

  پس لیتر نایورز کووووووووووووووووووووو

 13. Avatar عارف

  The evil within رو خوب اومدی مخصوصا اینکه یکش خیلی ترسناک تر و شاهکار تر بود

 14. Avatar F

  پس infliction extended cut چی؟

 15. Avatar Im

  این بازی های جدید خوب نیست

  فقط قدیمی ها

  فتال فریم – سایلنت هیل

  اینا خوبن

 16. Avatar میلاد

  تو این لیست نوشته بهترین “داستان” خب این که معلومه بازی five nights at freddy یکی از بهترین داستان ها و تئوری هارو داره ولی تو این لیست نیست.

  1. Avatar مصطفی

   یعنی داری داستان fnaf رو با سایلنت هیل و رزیدنت اویل و این ها مقایسه میکنی؟؟؟ واقعا؟؟؟!!
   اصلا داستان داره اون؟؟ داستان؟؟

   1. Avatar ALIMOOSA

    یه سر برو داستانشو کامل بخون گشادیت میاد برو یوتیوب میبینی یه داستانی داره که مخت ارور بده

   2. Avatar No

    +

  2. Avatar سیلن

   بله میلاد درست میگه یکی از بهترین بازیهاست ولی تو لیست نیست

   1. Avatar No

    فکر کنم سنتون هنوز دو رقمی نشده

  3. Avatar حسینی

   اینکه داستانش عجیب غریبه و چند تا دونه تئوری داره که دلیل نمیشه. مثل این میمونه بگیم ماینکرافت بهترین داستان رو داره و داستانش از رد دد ۲ و لست آف آس بهتره فقط چون تئوری داره و هیچی معلوم نیست. (خودم طرفدار ماینکرافت هستم ولی مشخصه که داستانش به بازی های دیگه نمیرسه). سایلنت هیل ۲ هنوزم توی مقالات خارجی دارک ترین داستان رو داره همچنین جز بهترین داستان های تاریخ ویدیو گیم هم هست.

  4. Avatar No

   به نظرم حتی باعث ترس و یا استرس هم نمیشه.

 17. Avatar farhad

  ترسناکترین بازی تاریخ بدون شک اوت لست هست و خواهد بود. باورم نمیشه تو لیست نیست. امکان نداره بازی نام ببرید که حتی به گرد پای این بازی تو وحشت و هیجان برسه.

  1. Avatar مصطفی

   اولا: بحث داستانه اینجا، آوت لست داستان به درد عمش میخوره، یه روانی افتاده دنبالت بکشتت و همین. توی قسمت دوم یه روستا روانی می افتن دنبالت. باز همین.
   دوما: آوت لست کجاش ترسناکه؟ اگه بحث ترسناکیه که این بازی ژاپنی ها رو باید با پوشک بازی کرد

  2. Avatar حسینی

   اوت لست خیلی داستان خوبی نداره… اوج داستانش تو نسخه دوم بود، که اخرش انقدر داستان رو باز گذاشت افسرده شدیم تا یه هفته. اونم نه افسردگی درست حسابی، مثلا رزیدنت ایول ۸ اخرش واقعا غم انگیز بود و خیلیا اشک ریختن، ولی اوت لست ۲ غم انگیز نبود به اون صورت، چون شخصیت پردازی ها مشکل داشت از بیخ، بهترین فضا ها همونجا ها بود که بر میگشتیم توی مدرسه و عمیق ترین کاراکتر همون جسیکا بود که اخر اون کاراکتر جسیکا هم سرنوشتش باز موند یکم. افسردگی و دپرسی که این بازی میداد به خاطر داستان بیش از اندازه باز بود که اخرم نفهمیدیم چی شد. اصلا معلوم نبود هدف داستان چیه و چی رو میخواد منتقل کنه. اوت لست یک رو هم که دیگه اسمشو نبر، کاراکتر اصلی لال بود و یه پدر روحانی بود اون هر چی به کاراکتر میگفت کاراکتر قبول میکرد و مای بدبخت باید میرفتیم انجامش میدادیم. اخرشم هیچی به هیچی.

 18. Avatar بهنام

  جای مجموعه بازی layers of fear تو این لیست به شدت خالیه

 19. Avatar امیرحسین

  عالی ولی خدایی من مترو لست لایت بازی کردم ترسناک نبود

 20. Avatar مت

  واقعا مجموعه رزیدنت اویل چه از لحاظ فضا سازی و آهنگ و از همه مهمتر گیم پلی یه سروگردن از همه نامبرده ها بالاتره با اینکه دنیای لست آف آس بازتر و دست بازیکن بازتره ولی صددر صد از رزیدنت اویل کپی برداری شده اون شخصیت سوم قهرمان بازی و یا زاویه دوربین حتی تو رزیدنت اویل سال ۱۹۹۵ نیز به همین صورت بوده و خلاقیت مهمترین شرط یه مبدع است و با احترام به نویسنده تو این لیست اول رزیدنت اویل را نام میبرم بعد لست

  1. Avatar سام

   شما سایلنت هیل رو بازی نکردی، سایلنت هیل یک و دو و سه و مخصوصا نسخه ی دوم قابل مقایسه با هیچ بازی ای نیستن، اونقد اتمسفر قوی و داستان عمیقی داره ک چندین تفسیر مختلف براش میگن، سایلنت هیل یه اثر هنریه قرار نیس توش زامبی بذاره دنبالت، اونقد سنگینه ک توش غرق میشی، با شکل هیولاها نفس کشیدنشون با زاویه ی دوربین برات قصه میگه، مطمئنم وقتی این بازیو تجربه کنی هیچوقت هیچ چیزیو با سایلنت هیل مقایسه نمیکنی. خود کسی ک این مطلبو گذاشته هم سایلنت هیلو نمیشناسه درست چون سایلنت هیل ۲ اصلا یه نسخه ی مستقل و جداست و ربطی به سایلنت هیل یک نداره، قسمت سوم سایلنت هیل ادامه ی داستان سایلنت هیل یک رو میگه

   1. Avatar مت

    ببین استاد برای عامه پسند بودن یک مجموعه تنها یه فاکتور مهم نیست تو احساس ترس منتقل کننده در سایلنت هیل حتی بیشتر از رزیدنت اویل شکی نیست ولی آیا اون حس و هیجان و رمزگونه بودن و آهنگ اتاق امن رزیدنت اویل و در کل جذابیت بازی مخصوصا در قسمت های دوم و چهارم با سایلنت هیل قابل مقایسه است .نمیدونم اهل موسیقی هستی یا نه این مقایسه مثل مقایسه متالیکا در عرصه موسیقی متال با دیگر گروهاست مهم ابداع سبک و گوش نواز بودن موسیقی و استفاده از ملودی و سمفونی و ووکال قوی و اشعار پر مفهومه وگرنه گروههای بسیار با سرعت بیشتر و فن و تکنیک بالاتر اومدن که هر کدوم تو زمینه ای از متالیکا بهتر بودن ولی همه چی باهم نداشتن ولی این متالیکاس که بین ۵ گروه پر درآمد تاریخ موسیقی(عجیب با اینکه تمام ۴ گروه دیگر موسیقی پاپ هستن) قرار میگیره. رزیدنت اویل مثل متالیکا همه چی تمامه

   2. Avatar حسینی

    سایلنت هیل اثر فوق العاده ای بود. داستان سایلنت هیل ۲ هنوزم جز دارک ترین داستان ها هست و همچنین بهترین داستان ها. کاش این مجموعه زمین نخورده بود تا رقابتش رو با سری رزیدنت ایول میدیدیم و حتا شاید بازی های قبلی رو ریمیک میکردن.
    اگر فرنچایز سایلنت هیل هنوز با قدرت بود میتونست ژانر ترس رو زیر و رو کنه و بودنش حتا برای طرفداران رزیدنت ایول (که خودم جزو طرفداران سری رزیدنت ایول هستم) هم خوب و مفید بود چرا که به دلیل رقابت ایجاد شده هر دو فرنچایز قدرتمند میشدن و رشد میکردن.

 21. Avatar Kingp

  Metro توی این لیست !!!!!!!!