۱۰ بازی ترسناک قرون وسطایی برتر؛ وحشت تاریخی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
بهترین بازی‌های ترسناک قرون وسطایی

ژانر ترسناک یکی از جذاب‌ترین ژانر‌های رسانه‌های مختلف است. یک داستان ترسناک خوب چه در فیلم‌ها، کتاب‌ها یا بازی‌های ویدیویی باشد، می‌تواند شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد زیرا با عمیق‌ترین ترس‌هایتان بازی می‌کند. در این آثار سکانس‌هایی که تا مغز استخوان شما فرو می‌روند، با اینکه چشمان شما را کاملا باز نگه می‌دارند، به‌طور شگفت‌انگیزی چیزی هستند که بسیاری واقعا دوست دارند تجربه کنند.

ژانر وحشت این روز‌ها بسیار چشمگیر شده و عناصر منحصر به فردی در آن ادغام شده است تا زیرژانرها و بازی‌های ویدیویی تازه و جذابی خلق شود. یکی از این ژانر‌ها ترسناک قرون وسطایی است که توسط سری‌هایی مانند دارک سولز یا بازی‌هایی مانند Hellblade: Senua’s Sacrifice بیشتر رشد کرده است. این سبک به طور یکپارچه داستان‌های باستانی را با عناصر ترسناک در گیم‌پلی خود ترکیب می‌کند. حال در این مقاله ۱۰ اثر ترسناک قرون وسطایی برتر صنعت بازی‌های ویدیویی را معرفی خواهیم کرد.

۱۰. Thief: The Dark Project

تهیه‌کننده: Eidos Interactive / سازنده: Looking Glass Studios
سال انتشار: ۱۹۹۸
پلتفرم: PC

بازی Thief: The Dark Project

اگرچه Thief: The Dark Project به عنوان یک بازی مخفی‌کاری کلاسیک در سال ۱۹۹۸، ممکن است به طور کامل به عنوان یک بازی ترسناک دسته‌بندی نشود، با این حال وجود موجودات ماوراء طبیعی به فضای تاریک بازی کمک کرده تا این اثر استرس را به بازیکنان وارد کند. این بازی در یک کلان شهر بزرگ و گوتیک به نام The City که یادآور شهرهای قرون وسطی و لندن ویکتوریایی است، می‌گذرد. درک مکانیک‌های بازی ساده است، اما این مبارزه نیست که تجربه‌ی گیم‌پلی را ارزشمند می‌کند، بلکه مخفی‌کاری است. شما کنترل شخصیتی به نام گرت (Garrett) را برعهده دارید که در واقع دزدی است که به صورت مخفیانه از کنار نگهبانان مختلف می‌گذرد تا لوت ارزشمندی به ارزش هزاران نفر را بدزدد.

بازی در ژانر مخفی‌کاری پیشگام بود. در اینجا نور و صدا تبدیل به بزرگترین دشمن شما شده و راحل به دقت با تاریکی به عنوان متحد شما ساخته شده است. رد شدن از میان سایه‌ها، استفاده از تیر برای خاموش کردن مشعل‌ها و استفاده از پیکان‌هایی خاص برای اتصال کوتاه دستگاه‌های الکتریکی، همگی بخشی از جنبه‌ی مخفی‌کاری بازی بود. هوش مصنوعی دشمنان در زمان خود چشمگیر بود. نگهبانان دارای روال خاص، مناطق گشت زنی و حتی تعامل با یکدیگر بودند. در این میان داستان‌سرایی محیطی بازی در سطح فوق‌العاده‌ای قرار دارد. شما مواردی را پیدا کرده و مکالماتی را خواهید شنید که اسرار شهر و سازمان‌های پنهانی را که بر سر قدرت رقابت می‌کردند، در کنار هم قرار خواهند داد. در نهایت می‌توان گفت که این بازی راه را برای بازی‌های مخفی کاری بی‌شماری هموار کرد که پس از سال‌ها تاثیر آن هنوز هم قابل لمس است.

۹. Darkest Dungeon

تهیه‌کننده: Red Hook Studios / سازنده: Red Hook Studios
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PS4, PS Vita, Xbox One, Switch, PC, iOS

بازی Darkest Dungeon

بازی Darkest Dungeon در سبک Dungeon Crawling است که از ژانر ترسناک قرون وسطایی نیز عناصری را وام گرفته است و شاید یکی از محبوب‌ترین‌ها در نوع خود باشد. رد بازی پس از به ارث بردن یک ملک، وظیفه‌ی شما این است که با کمک چند قهرمانی که استخدام می‌کنید، سیاه‌چاله‌های آن را کاوش کنید و آن را از تاریکی‌ای که آن را احاطه کرده، آزاد کنید. گیم‌پلی بازی نیز مکانیک‌های جالبی دارد. به عنوان مثال شما باید سطح استرس قهرمانان خود را کنترل کنید که با پیشرفت شما در بازی این میزان افزایش می‌یابد. تنوع هیولا‌های عجیب و غریب و لاوکرفتی به این واقعیت می‌افزاید که Darkest Dungeon یک بازی ترسناک جذاب است که محیط قرون وسطایی آن بر تاثیرگذاری آن افزوده است.

هرچند گفتنی است که Darkest Dungeon برای افراد تازه کار چندان مناسب نیست. سختی تنبیه و تاکید بر از دست دادن دائمی شخصیت‌ها، آن را به تجربه‌ای سخت تبدیل کرده است. با این حال برای کسانی که این چالش را می‌پذیرند، یک تجربه‌ی ارزشمند و کاوش منحصر به‌ فردی از عواقب روانی شخصیت‌ها را ارائه می‌دهد. در هر صورت اگر به دنبال یک بازی چالش‌برانگیز با اتمسفری سنگین هستید که از تاریکی، چه به معنای واقعی و چه استعاری، ابایی نداشته باشد، Darkest Dungeon اثری مناسب شما است.

۸. Undead Citadel

تهیه‌کننده: Dark Curry / سازنده: Dark Curry
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: PS5, PC, Meta Quest 2

بازی Undead Citadel

داستان بازیواقعیت مجازی Undead Citadel حول محور شخصیتی می‌چرخد که به دنبال پناه بردن به ارگ باستانی است، اما متوجه می‌شود که توسط ارتش مردگان احتکار شده است. با پیشروی ماجراجویی باید با مردگان مبارزه کنید. اگرچه بازی فقط ده مرحله دارد، اما گرافیک آن شما را به بازی جذب می‌کند. توسعه‌دهندگان بازی همچنین جلوه‌های صوتی فوق‌العاده‌ای ایجاد کرده‌اند که شما را دائما در معرض خطر و استرس قرار می‌دهد. ناله‌های مردگان به سمفونی دلخراشی تبدیل می‌شود که شما را عذاب خواهند داد.

در این میان محیط‌های کلاستروفوبیک بازی نیز قابل توجه هستند. Undead Citadel فقط در مورد ترس‌های ناگهانی نیست. وحشت واقعی در طبیعت ترسناک مردگان در بازی نهفته است. بنابراین، اگر به دنبال تجربه‌ای ترسناک هستید که مدت‌ها پس از برداشتن هدست واقعیت مجازی در ذهن شما باقی بماند، Undead Citadel مناسب شما است.

۷. Fear And Hunger

تهیه‌کننده: Happy Paintings / سازنده: Miro Haverinen
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC

بازی Fear And Hunger

بازی نقش‌آفرینی مستقل Fear And Hunger که به خاطر تزریق ترس منحصر به فردش شناخته می‌شود، یک اثر Dungeon Crawling است که در دوران قرون وسطی اتفاق می‌افتد و شما را مجبور می‌کند برای زنده ماندن تصمیم‌های واقعا سختی بگیرید. بازی دارای رده‌بندی سنی بزرگسال است بنابراین مملو از عناصر بسیار آزاردهنده است. با اینکه شما در اعماق پر از تله‌های خطرناک و دشمنان غم‌انگیز کاوش خواهید کرد، اما این بازی با عناصر ترسناکی که در اعماق روح شما نفوذ می‌کند، شناخته شده است.

در بازی شما به عنوان یکی از چهار شخصیتی بدبختی که در سیاه‌چاله به دام افتاده‌اند، بازی می‌کنید. نور با ارزش‌ترین منبع شماست. برخلاف بازی‌های دیگر که مشعل مزیت تاکتیکی را فراهم می‌کند، در اینجا یک راه نجات ناامید در برابر سایه‌های متجاوز است. همانطور که تاریکی شما را در بر می‌گیرد، عقل شما به شدت کاهش می‌یابد و شما را در برابر توهمات و زمزمه‌های وحشتناکی آسیب‌پذیر می‌کند که تهدید می‌کند ذهن شما را از بین ببرند.

۶. Blasphemous

تهیه‌کننده: Team17 / سازنده: The Game Kitchen
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: Nintendo Switch, PC, PS4, Xbox One

Blasphemous

بازی Blasphemous در سبک مترویدوانیا با کاوش در مضمون دین و معرفی جهانی که به شدت تحت تاثیر عناصر کاتولیک اسپانیایی قرار گرفته است، خود را اندکی از ژانر قرون وسطایی جدا می‌کند. داستان بازی در اطراف سرزمین Cvstodia است که توسط The Miracle، یک نفرین الهی که باعث جهش‌های عجیب و غریب در سراسر سرزمین شده، گرفتار شده است. در این میان، شخصیت اصلی به عنوان تنها بازمانده زنده می‌شود. همانطور که جهان بازی را سیر می‌کنید، اسرار آن را در حالی که با موجودات وحشتناک روبرو می‌شوید، کشف خواهید کرد. جلوه‌های بصری پیکسلی و فضای دلخراش که سرنوشت تلخ دنیای درون بازی را به تصویر می‌کشد، Blasphemous را در نوع خود بی‌نظیر می‌کند.

سیستم مبارزه نیز دشوار بوده و نیازمند زمان‌بندی دقیق و استفاده‌ی استراتژیک از شمشیر شما، Mea Culpa و توانایی‌های مختلف قابل باز شدن است. در نهایت می‌توان گفت که این بازی به هیچ وجه برای افراد تازه وارد این سبک مناسب نیست زیرا فضای تاریک، مبارزات وحشیانه و چالش‌برانگیز آن حتی باتجربه‌ترین گیمر‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. با این حال برای کسانی که به دنبال یک تجربه‌ی منحصر به فرد هستند، عالی خواهد بود.

۵. A Plague Tale: Requiem

تهیه‌کننده: Focus Entertainment / سازنده: Asobo Studio
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: PC, Switch, PS5, Xbox Series X, Xbox Series S

بازی A Plague Tale: Requiem

بازی A Plague Tale: Requiem به عنوان دنباله‌ای بر اثر تحسین‌شده‌ی A Plague Tale: Innocence، بازیکنان را وارد یک روایت عاطفی در دنیایی می‌کند که توسط بیماری و نیرو‌های ماوراء طبیعی ویران شده است. این بازی ماجرای آمیشیا و هیوگو را دنبال می‌کند که ناامیدانه به دنبال درمانی برای بیماری خونی هوگو هستند. این سفر آن‌ها را از مناظر جنگ‌زده‌ی جنوب فرانسه به جزیره‌ای مرموز در دریای مدیترانه می‌برد. در طول راه، آن‌ها باید با تهدید همیشگی طاعون که توسط انبوهی از موش‌های کشنده حمل می‌شود، مبارزه کنند. این بازی از قدرت کنسول‌های نسل نهم استفاده می‌کند تا ازدحام هزاران موش را به خوبی نمایش داده و فضایی واقعا وحشتناک را ایجاد کند.

آمیشیا، خواهر بزرگتر هیوگو، مجبور می‌شود برای محافظت از برادرش انتخاب‌های دشواری انجام دهد. این بازی روش‌های مختلفی را برای مبارزه ارائه می‌کند. از مخفی‌کاری گرفته تا اکشن با استفاده از لیستی از سلاح‌ها و ابزار‌ها، تنوع کارهایی که می‌توانید انجام دهید در سطح خوبی قرار دارد. در این میان توانایی‌های کیمیاگری جدید لایه‌ی دیگری از عمق را به گیم‌پلی بازی اضافه می‌کند. در نهایت A Plague Tale: Requiem فقط یک ماجراجویی تاریخی نیست بلکه فرو رفتن در اعماق تاریکی است که تهدید همیشگی موش‌ها آن را به تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و وحشتناک تبدیل کرده است.

۴. A Plague Tale: Innocence

تهیه‌کننده: Focus Home Interactive / سازنده: Asobo Studio
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Switch, PC

بازی A Plague Tale: Innocence

بازی Innocence و Requiem با وجود اینکه متعلق به یک سری و بخشی از یک خط داستانی هستند، تفاوت‌هایی داشته و هر دو از بهترین آثار نقش‌آفرینی قرون وسطایی با عناصر ترسناک هستند. بازی داستان آمیشیا را روایت می‌کند که در قرن چهاردهم در حال مانور دادن در میان خرابه‌های جنگ و طاعون است. این در حالی است که او باید برای برادرش هیوگو درمانی برای بیماری خونی‌اش پیدا کند. A Plague Tale: Innocence یک بازی ترسناک معمولی نیست.

بازی از ترس‌های ناگهانی یا جامپ اسکر استفاده نمی‌کند و وحشت واقعی آن از موش‌های جهش یافته ناشی می‌شود که به دنیای بازی هجوم می‌آورند. A Plague Tale: Innocence از موتور خود برای خلق صحنه‌های واقعا وحشتناک با محوریت انبوهی از موش‌ها استفاده می‌کند. عناصر فراطبیعی لایه‌ی دیگری از ترس را به بازی اضافه می‌کنند. بیماری مرموز هوگو و افرادی که به دنبال او هستند نیز تنش زیادی به گیم‌پلی می‌افزاید. در این میان هر مکان در بازی وحشت جدیدی را پنهان می‌کند. به طور کلی A Plague Tale: Innocence فضای خفقان‌آور و ناامیدکننده‌ای را ایجاد می‌کند تا مدت‌ها پس از اتمام بازی با شما خواهد ماند.

۳. Dark Souls III

تهیه‌کننده: Bandai Namco / سازنده: FromSoftware
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PS4, Xbox One, PC

دارک سولز

سری دارک سولز با عناصر ترسناک غریبه نیست. چه NPCهایی باشد که انگیزه‌هایشان برای ما بیگانه است و چه دشمنانی که چیزی جز کمین کردن برای شما را در هر گوشه‌ای که فکرش بکنید، نمی‌خواهند، این سری پر از موارد لازم برای ترسناندن شما است. این بازی ژانر نقش‌آفرینی را با دنیای قرون وسطایی تاریک و نیهیلیستی ترکیب می‌کند و در آن شاهد مناظر وهم‌آور زیادی هستیم که اثر آن‌ها به مرور در زیر پوست شما نفود می‌کند. در این میان دارک سولز ۳ فقط یک اثر چالش‌برانگیز نیست. این بازی کلاس درس در ساختن جهانی است که غرق در یک امضای منحصر به فرد از وحشت گوتیک است.

دارک سولز ۳ شما را در یک پادشاهی در حال زوال قرار می‌دهد. لوتریک، سرزمینی که زمانی باشکوه بوده بوده، اکنون بازتابی پیچیده از شکوه سابق خود است. معماری در حال فروپاشی، پوشیده شده توسط پوشش گیاهی بیش از حد رشد کرده و موجودات عجیب، یادآوری از یک تمدن سقوط کرده است. در این میان فارغ از جهانی ترسناک، بسیاری از دشمنان نه تنها به خاطر ظاهرشان، بلکه به خاطر ناله‌های دردناک و فریاد‌های غیرانسانی‌شان باعث رعب و وحشت می‌شوند.

۲. Castlevania: Symphony of the Night

تهیه‌کننده: Konami / سازنده: Konami Computer
سال انتشار: ۱۹۹۷
پلتفرم: PS1, Sega Saturn, Xbox 360, PS Portable, PS4, Android, iOS

Castlevania: Symphony Of The Night

کسلوانیا یکی از شناخته‌شده‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین سری‌های نقش‌آفرینی است که به دلیل استفاده از اساطیر گوتیک و خون‌آشام، وحشت و فانتزی را در یک محیط قرون وسطایی ترکیب می‌کند. در این میان Castlevania: Symphony of the Night به دلیل المان‌های گیم‌پلی متمایزش در سبک مترویدوانیا شناخته شده است. در این ماجراجویی غیرخطی، نقش آلوکارد را در حال بازدید از قلعه‌ی پدرش برعهده خواهید گرفت. این بازی با گرافیک جذاب در سبک خود و موسیقی رعب‌آور، طرفداران خاص خود را در طول سال‌ها بدست آورده است.

بازی با قلعه‌ی دراکولا که پوشیده از مه است، آغاز می‌شود که مدت‌ها پس از پیروزی افسانه‌ای ریشتر بلمونت در خفا بوده است. آلوکارد، پسر دامپیر دراکولا، از خواب غفلت بیدار می‌شود و قلعه را مملو از موجودات نامقدس می‌یابد. سالن‌هایی که روزگاری بزرگ بودند، اکنون درگیر کثافت شده و با ناله‌های روح‌های شکنجه‌شده‌ای که در آن به دام افتاده‌اند، طنین‌انداز می‌شوند. حتی موسیقی بازی یک سمفونی دلهره‌آور از ساز‌های بادی است و حال و هوای غم‌انگیزی ایجاد می‌کند. بازیکنانی که به اندازه‌ی کافی در اعماق بازی کاوش می‌کنند، می‌توانند حقیقت را در پشت انگیزه‌های دراکولا کشف کنند و این لایه‌ای از تنش را به داستان اضافه کنند.

۱. Hellblade: Senua’s Sacrifice

تهیه‌کننده: Ninja Theory / سازنده: Ninja Theory
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PS4, Xbox Series X, Xbox Series S, Switch, PC

هل‌بلید

بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice یک بازی ترسناک قرون وسطایی معمولی نیست. این بازی از ترس‌های ناگهانی و هیجان‌های پوچ چشم‌پوشی می‌کند و به جای آن شکلی عمیق‌تر از وحشت یعنی ورودی دلهره‌آور به درون روان شکسته‌ی پروتاگونیستش را انتخاب می‌کند. سنوا، یک جنگجوی پیکتیش که گرفتار روان پریشی شده است، سفری دلخراش را آغاز می‌کند تا روح معشوقه‌ی مرده‌ی خود را از جهنم نورس نجات دهد. بازی به طرزی استادانه روان پریشی او را از طریق جلوه‌های بصری آزاردهنده و توهمات شنیداری آزاردهنده به تصویر می‌کشد.

در این مسیر سنوا هیچ همراهی ندارد و فقط صدا‌های همیشه حاضر در ذهنش در کنار او هستند. از طرفی محیط‌ها نیز غرق در تاریکی و عناصر ترسناکی هستند که از ناشناخته‌ها برای ترساندن بازیکنان استفاده می‌کند. با این حال، وحشت واقعی در عدم اطمینان از اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی جلوه‌ای از روان پریشی سنوا است، نهفته است. در نهایت بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice یکی از متفاوت‌ترین آثاری است که در طول زندگی خود می‌توانید تجربه کنید و برای طرفداران این سبک به شدت پیشنهاد می‌شود.

منبع: The Gamer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما