بلادبورن؛ ۱۰ نکته‌ی طلایی که تازه‌واردها باید بدانند

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
بلادبورن

بلادبورن (Bloodborne) از دید اکثر گیمرها به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های تاریخ کنسول پلی‌استیشن به حساب می‌آید. این بازی دروازه‌ی ورود بسیاری از بازیکنان به دنیای بازی‌های استودیوی «فرام‌سافت‌ویر» (FromSoftware) است. بازی بلادبورن تفاوت‌های زیادی با دیگر بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر، به‌خصوص معروف‌ترین آن‌ها که همان دارک سولز است دارد و طوری ساخته شده که به خاطر متفاوت بودن، حتی بازیکنان حرفه‌ای دارک سولز را هم به چالش می‌کشد.

بسیاری از طرفداران این بازی منتظر آپدیت شدن این بازی برای کنسول پلی‌استیشن ۵ با نرخ فریم شصت فریم بر ثانیه یا حتی یک دنباله هستند و این موضوع باعث می‌شود تا بازیکنان بیشتری سراغ بازی بلادبورن بیایند. به همین دلیل می‌خواهیم مهم‌ترین ویژگی‌های بازی بلادبورن را برای شما بازگو کنیم تا در صورتی که قصد دارید پا به دنیای «یارنام» (Yharnam) بگذارید، سفر مطمئن‌تری داشته باشید.

بلاد بورن

۱۰. سپر بی سپر!

در بازی‌های سری دارک سولز سپرها نقش بسیار مهمی دارند و بازیکنان این سری عادت دارند تا در یک دست اسلحه و در دست دیگر خود سپر حمل کنند. هر اتفاقی هم که رخ بدهد بازیکنان می‌توانند پشت سپرهای خود پنهان شوند و اگر سپر خوبی داشته باشند، از قوی‌ترین ضربه‌ها هم در امان بمانند.

در بازی بلادبورن از این خبرها نیست. سازندگان این بازی دیگر به وسیله‌ی سپرها از بازیکنان محافظت نمی‌کنند و بازیکنان باید در دست چپ خود یک تفنگ برای دفع حملات دشمنان (درباره‌ی تفنگ‌ها صحبت خواهیم کرد) حمل کنند. اضافه می‌کنیم که حتی با اسلحه‌ی اصلی (همانند حمل کردن دو دستی شمشیر در بازی دارک سولز) نمی‌توان از خود دفاع کرد و این بازی به بازیکنان اجازه‌ی دفاع از خود نمی‌دهد. البته باید بگوییم در این بازی یک سپر درب و داغان وجود دارد که بیش‌تر برای اذیت کردن بازیکنانی که به سپرها علاقه دارند به بازی اضافه شده. دلیل دفاعی نبودن بازی این است که بازی بلادبورن از اساسا به شکلی متفاوت طراحی شده و در طراحی آن اصلا نیازی به دفاع کردن نداریم.

بلادبورن

۹. الگوهای حمله‌ی دشمنان در بلادبورن را حفظ کنید

تمام دشمنان موجود در بازی بلادبورن الگوهای مشخصی برای حمله کردن دارند و تعداد انواع حملات آن‌ها محدود است. در لابه‌لای این حملات هم موقعیت‌هایی وجود دارند که دشمنان بی‌دفاع می‌شوند. بازیکنان این بازی نیاز دارند که الگوهای حملات دشمنان را حفظ کنند تا در مواقع ضروری جاخالی بزنند و در موقعیت‌های مناسب به دشمنان حمله کنند.

البته این ویژگی درباره‌ی تمام بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر صدق می‌کنند. در این بازی‌ها اگر نحوه‌ی حملات دشمنان را بلد باشیم کار بسیار ساده‌تر می‌شود و اگر با تمرین و ممارست بتوانیم در کنترل بازی مهارت پیدا کنیم، شکست دادن هر دشمن چندان سخت نخواهد بود.

بازی Bloodborne

۸. محیط‌های بلادبورن را شناسایی کنید

هر منطقه‌ی جدید از بازی بلادبورن موقعیت‌های بی‌شماری در دست توسعه‌دهندگان این بازی برای گول بازیکنان و انداختن آن‌ها در دردسر قرار می‌دهد. طراحان این بازی در شناسایی رفتار بازیکنان تبحر خاصی دارند و ترفند‌های زیادی برای انداختن بازیکنان در هچل می‌شناسند.

البته طراحی تله‌های این بازی به قدری خوب هستند که بازیکنان حق ندارند وقتی گرفتار آن‌ها می‌شوند، طراحان بازی را مقصر بدانند. این تله‌ها به‌گونه‌ای هستند که معمولا می‌توان آن‌ها را از قبل تشخیص داد یا در صورتی که تشخیص آن‌ها از قبل سخت باشد، به قدری زمان کافی به بازیکن داده می‌شود که واکنش نشان دهد. بازیکنان تازه‌وارد بهتر است که با ورود به هر مکان ناشناخته‌ای، چشم و گوش‌شان باز باشد و قدم‌های خود را به آرامی بردارند.

بازی بلادبورن

۷. از مردن درس بگیرید

بازی‌های چالش‌برانگیز اساسا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با شکست دادن بازیکنان به طور پیاپی اعصاب آن‌ها را خرد می‌کنند. با وجود این که مردن در بازی بلادبورن جریمه‌های خود را دارد، بهتر است آن را به دید یک ابزار عالی برای یادگیری مشاهده کرد.

هر باری که بازیکن در این بازی شکست می‌خورد موقعیتی است تا مهارت‌ها‌ی خود را بالا برد و به بازیکن بهتری تبدیل شد. تمام بازیکنان درباره‌ی بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر اتفاق نظر دارند که طراحی عالی این بازی‌ها به شکلی است که از هر موقعیتی می‌توان جان سالم به در برد و زمانی که بازیکنان در این بازی‌ها شکست می‌خورند قطع به یقین مشکل از خود بازیکن است. گاهی اوقات هم پیش می‌آید که رد شدن از یک مانع غیرممکن به نظر بیاید که در این مواقع بهتر است بازیکنان نحوه‌ی پیش‌روی خود را تغییر دهند.

دارک سولز ۳

۶. بلادبورن سریع‌تر از دارک سولز است

معمولا منتقدان سری بازی‌های دارک سولز از سرعت پایین بازی‌های آن سری شاکی هستند. در حقیقت سرعت بازی‌ها دارک سولز با طراحی گیم‌پلی آن‌ها گره خورده و استودیوی فرام‌سافت‌ویر در ساخت بازی دارک سولز تلاش کرده‌اند تا تجربه‌ی آن بازی را به گونه‌ای شکل دهند که بازیکنان مجبور شوند از سرعت خود بکاهند و به‌خوبی درباره‌ی کارهای خود فکر کنند.

استودیوی فرام‌سافت‌ویر در پروسه‌ی ساخت بازی بلادبورن سرعت پایین بازی‌های دارک سولز را بی‌خیال شده و اثری بسیار سریع ساخته. بسیاری از داشته‌ها و مهارت‌های بازیکنان حرفه‌ای سری بازی‌های دارک سولز به‌هنگام روبه‌رویی با بلادبورن بی‌مصرف می‌شوند و این بازیکنان مجبور هستند خود را با سرعت بالای بازی بلادبورن تطبیق دهند. زمانی می‌توان لذت کامل را از بازی بلادبورن برد که سرعت بالای این بازی را پذیرفت و با آن هم‌سو شد.

بلادبورن

۵. در بلادبورن تفنگ‌ها برای دفع حمله هستند و نه خود حمله

قبل‌تر گفتیم که سازندگان بازی بلادبورن نمی‌خواهند بازیکنان درگیر دفاع کردن شوند و به همین خاطر سپرها را از این بازی حذف کرده‌اند. در این بازی تفنگ‌ها جای سپرها را گرفته‌اند. البته بسیاری از بازیکنان به هنگام تجربه‌ی بازی بلادبورن برای اولین بار گمان می‌کنند که تفنگ‌ها به‌عنوان روشی برای حمله از فاصله‌های دور در این بازی قرار داده شده‌اند که این تفکر اشتباه است.

تفنگ‌های بازی بلادبورن ابزار اصلی بازیکنان برای دفع حملات دشمنان هستند. در بازی بلادبورن اگر لحظه‌ای قبل از این که دشمنان حمله کنند، به آن‌ها شلیک کنیم گیج می‌شوند و می‌توانیم با یک ضربه‌ی جانانه خسارت عظیمی به آن‌ها وارد کنیم. حملات تقریبا تمام دشمنان معمولی بازی بلادبورن قابل‌دفع هستند و حتی می‌توان از این تکنیک برای مقابله با برخی از غول‌آخرهای این بازی که جثه‌ای در حد انسان دارند هم استفاده کرد.

بازی بلادبورن

۴. شیشه‌های خون زیادی جمع کنید

شیشه‌های خون در بازی بلادبورن همان نقشی که آیتم استوس فلاسک در بازی دارک سولز دارد را به دوش می‌کشند. این آیتم‌ها در زمان‌های سخت به بازیکنان کمک می‌کنند تا سلامتی خود را بازیابی کنند. البته تفاوت این دو آیتم در این است که استوس فلاسک‌ها با هر بار استراحت در کنار آتش‌های بازی دوباره پر می‌شوند اما شیشه‌های خون، یک‌بار مصرف هستند و با شکست دادن دشمنان بازی یا گشت‌وگذار در محیط به دست می‌آیند.

در بازی بلادبورن تنها می‌توان ۲۰ شیشه‌ی خون را به شکل هم‌زمان حمل کرد (این مقدار با برخی از طلسم‌های بازی یکی دو تا افزایش پیدا می‌کند) و اگر شیشه‌ی جدیدی پیدا شود به انبار آیتم‌های بازیکن منتقل می‌شود. با توجه به این که دریافت شیشه‌های خون از دشمنان معمولی بازی بلادبورن (که با هر بار ریست کردن بازی دوباره زنده می‌شوند) محدودیتی ندارد، می‌توان تعداد بسیار بالایی از آن را در انبار آیتم‌ها ذخیره کرد. بر همین اساس بازیکنان زیادی هستند که ترجیح می‌دهند گاهی اوقات یکی از بخش‌های بازی را چندین بار رد کنند تا تعداد بالایی از شیشه‌های خون به دست بیاورند و تعداد زیادی از آن‌ها را جمع‌آوری کنند.

بلادبورن

۳. گشتن محیط‌های بازی بلادبورن با وجود خطرات ارزشمند است

توسعه‌دهندگان بازی بلادبورن و طراحان مراحل این بازی که در استودیوی فرام‌سافت‌ویر کار می‌کنند، در بازی‌های خود بازیکنان را همیشه به گشت‌وگذار در محیط‌ها تشویق می‌کنند. محیط‌های بازی‌های استودیوی فرام‌سافت‌ویر همواره با جزییات بسیار بالا ساخته می‌شوند و در این بازی‌ها، به ویژه بلادبورن بخش‌های مختلف بازی به شکل هنرمندانه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند.

در بخش‌های قبلی، به خطرناک بودن محیط‌های بازی بلادبورن اشاره کردیم اما باید بگوییم در گوشه‌کنار این محیط‌ها، چیزهای زیادی پیدا می‌شوند. دنیای بازی بلادبورن پر از آیتم‌ها و اسلحه‌های مختلف، غول‌آخرهای فرعی و حتی شخصیت‌های جانبی است که برخورد نکردن با آن‌ها در مسیر اصلی بازی خلالی ایجاد نمی‌کند و ممکن است بازیکنان بدون روبه‌رویی با آن‌ها بازی را تمام کنند؛ اما این موارد نسبتا مخفی به‌قدری خوب هستند که ارزش گشت‌وگذار در محیط‌های این بازی را دارند. برای رسیدن به این موارد اضافه از این بازی باید خطرات مسیر را به جان خرید و تمام سوراخ سنبه‌های بازی را به‌خوبی گشت.

بلاد بورن

۲. ممکن است گاهی اوقات بترسید

مجموعه بازی‌های دارک سولز لحظات تاریک و ترسناک مخصوص به خود را دارند که هیجان بیش‌تری از بخش‌های عادی بازی را دارند اما به هیچ‌وجه نمی‌توانیم بازی‌های دارک سولز را «ترسناک» خطاب کنیم. از سمت دیگر بازی بلادبورن رسما ترسناک است و با داشتن عناصری از داستان‌های ترسناک کیهانی (ترس لاوکرفتی) برخی از بازیکنان را می‌ترساند.

اگر از این بازی صرفا انتظار محیط‌های ویکتوریایی تاریک را دارید بهتر است بیش‌تر مراقب باشید. با این تفاسیر، جنس ترس بازی بلادبورن تفاوت زیادی با بازی‌های ترسناک متداول دارد و در آن قرار نیست چیزی مانند ترس‌های ناگهانی را تجربه کنید. اصلی‌ترین سرچشمه‌ی ترسناک بودن بازی بلادبورن داستان آن است که برای بازیکنان مناسب خود، می‌تواند عمیقا ترسناک باشد و این داستان، با هیولاهای متعدد و کریه پشتیبانی می‌شود تا تجربه‌ای خاص و مورمورکننده ایجاد کنند.

بلادبورن

۱. در بلادبورن بهترین دفاع حمله است

بلادبورن به روش‌های مختلفی توانست تا فرمول دارک سولز را تغییر دهد و با ایجاد تجربه‌ای نو، در دل بسیاری از گیمرها جا خوش کند. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تفاوت بازی بلادبورن با بازی‌های سری دارک سولز در این است که سازندگان این بازی از بازیکنان می‌خواهند تا به شکلی تازه با دشمنان مقابله کنند.

برخلاف بازی دارک سولز که در مبارزات آن زیاد پیش می‌آید که از دشمنان فاصله گرفت و به آن‌ها حمله‌ور نشد، در بازی بلادبورن باید بی‌وقفه با دشمنان تعامل داشت. بهترین روش مبارزات این بازی این است که تا حد ممکن مهاجمانه بازی کرد. در این بازی، بازیکنان بعد از ضربه خوردن برای مدت کوتاهی وقت دارند تا با حمله به دشمنان سلامتی خود را بازیابی کنند و این موضوع باعث شده که حتی در مواقعی که حریف دست بالاتر را پیدا می‌کند بتوان تهاجمی بازی کرد.

در بخش‌های قبلی گفتیم که سازندگان این بازی سپرها را در بازی خود قرار نداده‌اند و سرعت بازی بلادبورن بالاتر از بازی‌های مشابه است؛ تمام این ویژگی‌ها به این خاطر است که بازی بلادبورن از پایه و اساس به گونه‌ای طراحی شده که بازیکنان را به مهاجمانه بازی کردن تشویق می‌کند و نوع مبارزات تازه‌ای را ارایه می‌دهد.

این مطلب بر پایه‌ی نوشته‌ای از وب‌سایت TheGamer نگاشته شده.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar moh3en

    من نزدیک باس Rom, the Vacuous Spider هستم ، تا ب اینجا ک تمام بازی رو اصولی پیش رفتم جوری ک هیچ کدوم از ماموریتا حذف نشدن و دقیق پیش اومدم ، باید بگم بلادبورن خیلی خیلی منو ب وجه آورده ، باسهای اصلی بازی ی‌گلیچ های دارن ک هنوزم با گذشت این همه سال از انتشار بازی بازی سازا با آپدیت حلش نکردن ،انگاری خودشون دوست داشتن اینجوری باشه ، درکل پیشنهاد میکنم ب همه لین بازی رو

  2. Avatar پویا

    برای درک بهتر داستان و وقایع بازی (البته اگر علاقه دارید) بهتره نیم نگاهی هم به نسخه ژاپنی بازی داشته باشید. تعداد قابل توجهی از نکات کلیدی تو ترجمه به انگلیسی از دست رفته. کانالهایی در یوتیوب هست که این نکات گم شده رو جمع اوری کردند و دید بهتری به قضایا ارائه می کنند به طوری شاید باورهای خیلی از بازیکن های خبره و با سابقه رو هم رد کنه. پیشنهاد من سری ویدئوهای fear the old lore از کانال last protagonist هست.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه