۱۰ بازی مشابه‌ی ایپکس لجندز که در سال ۲۰۲۳ می‌توانید تجربه کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
ایپکس لجندز

با گذشت بیش از چهار سال از انتشار «ایپکس لجندز» (Apex Legends)، این بازی همچنان یکی از محبوب‌ترین آثار ژانر بتل رویال است. با گیم‌پلی مبتکرانه، حالت‌های بازی جذاب و جریان ثابتی از محتوای جدید، ایپکس لجندز توانسته است میلیون‌ها بازیکن را برای صدها و بلکه هزاران ساعت، مجذوب خود کند. با این حال اگر می‌خواهید کمی از از این اثر فاصله بگیرید و بازی‌های مشابه را تجربه کنید، طی این مقاله به ۱۰ مورد از آثار مشابه خواهیم پرداخت. ممکن است که برخی از بازی‌های لیست در ظاهر خیلی شبیه به ایپکس به نظر نرسند، اما هدف گردآوری تعدادی از بهترین بازی‌های سرویس محور با اکشن سریع و سرگرم‌کننده و برخی از ژانرهای دیگر بوده است.

۱۰. Warzone 2.0

تهیه کننده: Activision / سازنده: Raven Software
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

وارزون 2.0

کال آو دیوتی: وارزون از زمان انتشار در سال ۲۰۲۰ بزرگترین رقیب ایپکس بوده است. وارزون یک موفقیت باورنکردنی برای اکتیویژن و توسعه‌دهندگان به همراه داشته است که البته بی‌دلیل هم نیست. این بازی به طور مداوم در حال تکامل و بهبود گیم‌پلی خود است و از طرفی با محتوای جدید همواره سرگرم‌کننده باقی مانده است. وارزون در زمانی که با متقلبین سروکله نمی‌زند، مانند هایلایتی از بهترین لحظات سری تیراندازی کال آو دیوتی است که طرفداران این ژانر را به خوبی راضی نگه می‌دارد. نسخه‌ی دوم این بازی با نام وارزون ۲.۰ مدتی است که جایگزین نسخه‌ی قبلی شده و بهبودهای زیادی را به ارمغان آورده است. از طرفی رایگان بودن بازی یکی از دلایلی است که تجربه‌ی آن را ارزشمندتر کرده است.

۹. Doom Eternal

تهیه کننده: Bethesda Softworks / سازنده: id Software
سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

دوم اترنال

سرعت و قدرت عناصری هستند که ایپکس لجندز و دوم اترنال را در بخش‌هایی به هم شبیه می‌کند. دنباله‌ی موفق ریبوت سری دوم، اثر هنری خشن، وحشیانه و بی‌رحمانه‌ای است که چالش‌هایی شیطانی را به سمت بازیکنان می‌اندازد و آن‌ها را موظف می‌کند تا با با روش‌هایی خشن از میان نیروهای جهنمی بگذرند. این بازی مدتی پس از وقایع نسخه‌ی ۲۰۱۶، بار دیگر داستان دوم اسلیر را دنبال می‌کند که در ماموریتی برای پایان دادن به زوال زمین توسط جهنم و خنثی کردن نقشه‌های بیگانه‌ها برای نابود کردن بشریت است.اگر ایپکس لجندز به اندازه‌ی کافی برای شما تنش‌زا نیست، دوم اترنال به عنوان یک برداشت متفاوت از ژانر اول شخص، شما را با مراحل سریع و خونین خود، راضی خواهد کرد.

۸. Fortnite

تهیه کننده: Epic Games / سازنده: Epic Games
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S, Mobile

فورتنایت

به عنوان اثری که ژانر بتل رویال را به یک سرگرمی جهانی تبدیل کرد، فورتنایت تمام شایستگی‌های لازم را برای برداشتی جایگزین از ایپکس لجندز به همراه دارد. این بازی رایگان است، دائما خود را با محتوای جدید به‌روزرسانی کرده و جامعه‌ی عظیمی از بازیکنان دارد که سرورهای آن را همواره شلوغ کرده‌اند. مهمتر از آن، فورتنایت از نظر ارائه‌ی یک گیم‌پلی آسان برای یادگیری، شباهت‌های زیادی به ایپکس دارد. البته این بدان معنا نیست که بازی آسان است بلکه این اثر چه برای بازیکنان تازه‌وارد و چه حرفه‌ای، حرف‌هایی برای گفتن دارد. همچنین هر دو بازی همچنین دارای ترکیبی از حالت‌هایی با محدودیت زمانی در طول رویدادهای خاصی هستند. با این حال گفتنی است که فورتنایت بدون شک محتوای بیشتری در هر زمان در دسترس دارد.

۷. Ghostrunner

تهیه کننده: ۵۰۵Games / سازنده: One More Level
سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

گوست‌رانر

یکی از نکات کلیدی در محبوبیت ایپکس لجندز، بدون شک عناصر جابجایی سریع شخصیت‌ها در گیم‌پلی آن است که بازی گوست‌رانر در این زمینه بسیار سرگرم‌کننده عمل کرده است و لحظات جذاب ایپکس را در این زمینه بازبینی می‌کند. قهرمان داستان این بازی ممکن است در خیابان‌های غرق در باران و با چراغ‌های نئوئی و پر از هیجان، حتی ضعیف‌تر از رقیب‌های معمولی شما در ایپکس لجندز باشد، اما بدون شک چابک‌تر و سریع‌تر است و در انجام ضربات وحشیانه و خونین تخصص زیادی دارد. این همان سرعت، تنش و خشونت بی‌امان است که گوست‌رانر را به یک اثر به یاد ماندنی تبدیل می‌کند. از طرفی چنین ویژگی‌های مشابه‌ای در ایپکس لجندز، این بازی را در طول سال‌ها در میان دیگر آثار بتل رویال و سرویس محور، محبوب نگه داشته است.

۶. Knockout City

تهیه کننده: Electronic Arts / سازنده: Velan Studios
سال انتشار: ۲۰۲۱
پلتفرم: Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی ناک‌اوت سیتی

ناک‌اوت سیتی یک بازی چندنفره‌ی مبتنی بر تیم است که قوانین گیم‌پلی آن شبیه به بازی وسطی (Dodgeball) است. هدف بازیکن در بازی حمله به دشمنان تیم مقابل و ناک‌اوت کردن آن‌ها با توپ‌های مختلف است. البته بازیکن می‌تواند بازیکن دیگری را به عنوان توپ پرتاب کند. بازی با گیم‌پلی اعتیادآور و تنوع زیاد در حالت‌ها و نقشه‌های خود، به راحتی می‌تواند برای ساعت‌ها توجه‌ی شما را جلب کند و از نظر ریتم گیم‌پلی و تحریک حس رقابت در بازیکنان، شباهت‌های زیادی به بازی ایپکس لجندز دارد. از طرفی رایگان بودن بازی و وجود ایده‌های تازه در آن، آن هم در صنعتی که بازی‌های آنلاین و چندنفره‌ی آن به حلقه‌ی تکرار افتاده‌اند، آن را برای تجربه جذاب‌تر از پیش می‌کند.

۵. Mirror’s Edge Catalyst

تهیه کننده: Electronic Arts / سازنده: DICE
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PlayStation 4, PC, Xbox One

بازی Mirror's Edge Catalyst

همانطور که ذکر شد، عناصر حرکتی در ایپکس لجندز بسیار مهم هستند و یکی از عناصر اصلی سرگرم‌کنندگی بازی محسوب می‌شوند. اگر به این عناصر علاقه‌ی زیادی دارید، چه اثری بهتر از Mirror’s Edge Catalyst خواهید یافت که ایده‌ی پارکور را به خوبی در گیم‌پلی اول شخص خود پیاده‌سازی کرده است؟ سفر شخصیت اصلی یعنی فیت (Faith) در شهر شیشه‌ای مانند بازی برای افرادی که در کنترل استرس خود مشکل دارند، مناسب نیست! این بازی جشنی عالی از حرکت آکروباتیک است که مانند ایپکس لجندز به طرز شگفت‌انگیزی در این زمینه سرگرم‌کننده عمل می‌کند. کاتالیست تجربه‌ای بی‌نظیر و هیجانی مطلق برای طرفداران عناصر حرکتی ایپکس لجندز به ارمغان خواهد آورد و نسخه‌ی اول آن نیز به اندازه‌ی کافی جذاب است.

۴. Overwatch 2

تهیه کننده: Blizzard Entertainment / سازنده: Blizzard Entertainment
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Windows, Xbox One, Xbox Series X/S

اورواچ 2

اورواچ اثری بود که ژانر تیراندازی قهرمانی را رایج کرد. این بازی فهرست متنوعی از شخصیت‌ها را در برمی‌گیرد که هر کدام از قابلیت‌های متفاوتی بهره می‌برند و آن‌ها در قالب تیم‌ها و حالت‌هایی در مقابل هم قرار می‌دهد. ایپکس لجندز نیز از نظر شخصیت‌ها با قابلیت‌های متنوع شبیه به اثر موفق بلیزارد است. شخصیت‌هایی که با گذشت ماه‌ها بیشتر می‌شوند. از طرفی اضافه شدن شخصیت جدید در اورواچ به تغییر گیم‌پلی می‌انجامد که این خود باعث ایجاد موقعیت‌های جذاب جدیدی می‌شود. گفتنی است که نسخه‌ی دوم اورواچ با تغییراتی در سال گذشته عرضه شد و با عرضه‌ی آن، سرورهای بازی اول به طور کلی خاموش شدند. این بازی به دلیل مواردی نظیر تاثیر زیاد پرداخت‌های درون برنامه‌ای با واکنش‌های منفی زیادی مواجه شد اما گیم‌پلی آن همچنان همانند قبل سرگرم‌کننده است.

۳. Realm Royale

تهیه کننده: Hi-Rez Studios / سازنده: Heroic Leap Games
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PlayStation 4, Nintendo Switch, PC, Xbox One

رئالم رویال

بازی Realm Royale با تغییراتی جذاب در قوانین و عناصر اصلی ژانر بتل رویال، المان‌های فانتزی را با رویکردی مبتکرانه برای انتخاب قهرمان خود قبل از شروع مسابقه ترکیب می‌کند. در واقع هر قهرمانی مزایا و معایب خود را دارد و انتخاب کلاس مناسب منجر به ایجاد تیم هایی می‌شود که در کار حمله و دفاع کارایی زیادی خواهند داشت. این عنصر ظریف استراتژی در بازی است که آن را یک اثر جذاب ساخته است و در حالی که مسائل مربوط به بالانس قدرت‌های شخصیت‌ها به طور مداوم در بازی حل می‌شوند، Realm Royale مانند یک رقیب جدید و جدی در یک فضای ژانری شلوغ احساس می‌شود. این بازی نیز مانند بسیاری از بازی‌های بتل رویال به صورت رایگان در دسترس است.

۲. Splitgate

تهیه کننده: ۱۰۴۷Games / سازنده: ۱۰۴۷Games
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

اسپلیت‌گیت

با برداشتن المان‌هایی از بازی‌های کلاسیکی نظیر هیلو و پورتال، اسپلیت‌گیت یک اثر اکشن محض است که می‌تواند برای طرفداران ایپکس لجندز که به دنبال پیچیدگی کافی در یک بازی تیراندازی علمی و تخیلی هستند، جذاب باشد. نبردی جذاب با محوریت پورتال‌ها و با فرصت‌های متعدد برای پیاده‌سازی حملات مخفیانه، عقب‌نشینی‌های تاکتیکی و حس جذاب هدشات کردن، اسپلیت‌گیت را به اثری ساده و در عین حال پیچیده برای طرفداران ژانر کرده است. در واقع المان‌های بازی را از همان ابتدا به راحتی می‌توان فراگرفت اما حرفه‌ای شدن در بازی زمان می‌طلبد. از این نظر بازی شبیه به فورتنایت نیز به نظر می‌رسد. گفتنی است که توسعه‌دهندگان کار روی این بازی رایگان را مدتی است که متوقف کرده‌‌اند تا روی ساخت دنباله‌ی آن با آنریل انجین ۵ تمرکز کنند.

۱. Titanfall 2

تهیه کننده: Electronic Arts / سازنده: Respawn Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PlayStation 4, PC, Xbox One

تایتان‌فال 2

اولین بازی استودیوی سازنده‌ی ایپکس لجندز یعنی ریسپاون اینترتینمنت (Respawn Entertainment)، تایتان‌فال در سال ۲۰۱۴ بود. این بازی تیراندازی جذاب که تایتان‌های رباتیک را در گیم‌پلی اول شخص خود ترکیب کرده بود، توانست موفق زیادی کسب کرده و نامی برای استودیوی خود دست و پا کند. در ادامه و در سال ۲۰۱۶، دنباله‌ی این اثر با بهبود گیم‌پلی نسخه‌ی قبل و ارائه‌ی یکی از بهترین کمپین‌های تک‌نفره دهه‌ی ۲۰۱۰، سطح این سری نوپا را بیش از پیش بالا ببرد. هرچند این بازی به دلیل نزدیکی تاریخ عرضه با انتشار آثاری نظیر بتلفیلد ۱ و کال آو دیوتی: اینفینیت وارفر نتوانست فروش خوبی را تجربه کند، اما این چیزی از ارزش‌های آن کم نمی‌کند. در نهایت عناصر اصلی تایتان‌فال ۲ به دی‌ان‌ای ایپکس لجندز تزریق شدند و اینگونه شد که یک بازی هیجان‌انگیز در ژانر بتل رویال متولد شد.

منبع: GameSpot


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایتبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما