چگونه بازی‌های کنسولی بزرگ را به موبایل بیاوریم؟ با نگاهی به ایپکس لجندز

۱۹ دی ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
Apex Legends

با تسخیر چارت‌های موبایل توسط بازی‌هایی چون Diablo Immortal، Call of Duty: Mobile، Ni No Kuni: Cross Worlds و PUBG: Mobile به نظر می‌رسد سردرآوردن فرنچایزهای مشهور و بزرگ در بازار موبایل به این زودی‌ها خاتمه نخواهد یافت.

ازآنجایی‌که بازی‌های موبایل تریپل ای بزرگی نیز در عرصه حضور دارند، بازی ایپکس لجندز: موبایل که به طور جهانی در تاریخ هفدهم مه منتشر شد نمونه‌ای قابل‌توجه از پورت یک فرنچایز تریپل ای به موبایل است. این کیفیت مدیون حفظ قابلیت تحرک پرسرعت در نسخه رایانه شخصی و کنسول بازی است. به این معنا که گیم پلی اصلی در ایپکس لجندز: موبایل بسیار منسجم، روان و سرگرم‌کننده است؛ مهم‌ترین فاکتورها در یک بازی شوتر رقابتی.

ایپکس موبایل شروع پرسروصدا و هفته‌های آغازین پرفروش و پردرآمدی را به خود دید؛ ولی از آن زمان تا کنون موفق شده جایگاه خود را در رده ده بازی برتر دانلود شده حفظ کند. بااین‌حال درآمدها به‌تدریج رو به کاهش می‌رود و نسبت درآمد به میزان دانلودها به طور خطی ثابت باقی‌مانده است.

بیایید در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به بازی داشته باشیم تا ببینیم چطور ساخته شده، چه چیزی آن را منحصربه‌فرد کرده و پشت اعداد و ارقام آن چه خبر است.

Apex Legends Mobile

  1. محتویات انحصاری
  2. عناصر مترقی برای حفظ فعالیت بازی
  3. تمرکز قوی بر روی عناصر اجتماعی
  4. رویکرد به کار گرفته شده در بتل پس

محتویات انحصاری

تفاوت‌های فراوانی میان نسخه‌های کنسول/رایانه شخصی و موبایل ایپکس لجندز وجود دارد و این وضعیت شامل حال محتویات انحصاری نیز می‌شود همچون شخصیت‌های جدید، گیم پلی، مکانیک‌ها و حالت‌های بازی جدید. ازآنجایی‌که ایپکس لجندز: موبایل یک شوتر قهرمان محور است اضافه‌شدن شخصیت انحصاری نسخه موبایل به نام Fade دلیل خوبی برای دانلود و تجربه بازی برای بازیکنان ایپکس لجندز است. شما می‌توانید او را از طریق سکه‌های ایپکس به دست آورید یا به‌صورت free-to-play سعی کنید آنچه که برای آزادکردن او لازم است را گردآوری کنید.

جالب است که گزینه باز کردن Fade به روش رایگان در بازی وجود دارد چراکه یک شخصیت انحصاری معمولاً پیشنهاد ترغیب‌کننده‌ای برای پول خرج‌کردن است خصوصاً که چقدر درآمد با محدودکردن به‌دست‌آوردن او به خریداری‌کردن به دست می آید. مانند سایر شخصیت‌های ایپکس لجندز Fade مزیت‌ها و توانایی های مختص به خود در کنار آیتم‌های آرایشی همچون اسکین و ایموت دارد. بازیکنان می‌توانند این آیتم ها را از طریق جعبه های لوت به دست بیاورند یا خریداری کنند.

ایپکس لجندز: موبایل همچنین یک حالت کلاسیک دائمی دث مچ را ارائه می‌کند. حالتی که در نسخه کنسول/رایانه شخصی در دسترس نیست و پیش‌ازاین تنها برای مدت‌زمان محدودی ارائه شده بود. این حالت تجربه شوتر سنتی‌تری را به نسبت گیم پلی بتل‌رویال شصت نفره که اکثریت ایپکس لجندز را با آن می‌شناسند ارائه می‌دهد. دلیل دیگری برای بازیکنان تا نسخه موبایل را امتحان کنند.

Apex Legends Mobile

عناصر مترقی برای حفظ فعالیت بازی

همه از عناصر پیش‌رونده و مترقی در بازی‌های ویدئویی خوششان می‌آید نه؟ چه با درخت‌واره مهارت‌ها طرف باشیم چه با قابلیت به‌دست‌آوردن XP برای سلاح‌ها و شخصیت‌ها این دست از قابلیت‌ها و ویژگی‌ها برای حفظ جامعه بازیکنان یک بازی حیاتی هستند.

ما مدت‌زمان قابل‌توجهی را صرف مانیتورکردن بازی‌های ویدئویی  کرده‌ایم و به‌موجب آن موفق به دستیابی به طرحی شده‌ایم که بر روی نیروهای محرکه ژانرهای مختلف نظارت دارد. این انگیزه‌ها به شش شاخه اصلی تقسیم می‌شوند: اجتماعی، مهارت، فرار از واقعیت، گشت‌وگذار، ابرازکنندگی و مدیریت. همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید شاخهٔ مهارت که شامل قابلیت بهبود مهارت‌ها و تکمیل رویدادها می‌شود یکی از انگیزه‌های اصلی بازیکنان بازی‌های بتل‌رویال مانند ایپکس لجندز است. به طور خلاصه: بازیکنان بتل‌رویال بازی‌هایی را دوست دارند که راه‌های متفاوت و زیادی برای پیشرفت در خود دارند.

ایپکس لجندز: موبایل سطوح مهارت برای شخصیت‌ها تعبیه کرده است که با استفاده از شخصیتی که می خواهد آپگرید کنید صورت می گیرد. با آپگرید کردن سطح مهارت، مزیت‌ها آزاد می‌شوند (مشابه فرنچایز ندای وظیفه) که می توان آن‌ها در loadout فعال کرد. پس هرچه بیشتر بازی را انجام دهید مزیت های بیشتری نیز به دست خواهید آورد. این قابلیت سطح مهارت  که دربردارنده مزیت های بیشتر است فقط در نسخه موبایل ایپکس لجندز وجود دارد.

تمرکز قوی روی عناصر اجتماعی

عناصر اجتماعی مدتی است که در بازی‌های موبایل مختلف تبدیل به ترند شده‌اند و انگیزه محرک مهمی برای بازی‌های سبک بتل‌رویال هستند.

به‌عنوان‌مثال، ارزهای درون بازی برای حالت‌های اجتماعی و PvP و تلفیق بازی با پلتفرم‌های اجتماعی در طول سال گذشته در میان ۲۰% از بازی‌های شوتر برتر  ۱۳% رشد پیدا کرده است.  دیگر قابلیت‌های اجتماعی چون اصناف و انجمن‌ها، چت‌روم و مکان‌هایی در بازی که می‌شود در آن‌ها گرد هم آمد در سایر ژانرها نیز شاهد افزایش محبوبیت بوده است. این نشان‌دهنده ترندی در سرتاسر عرصه صنعت بازی‌سازی است که بازیکنان به دنبال بازی‌هایی هستند که نه فقط بتوانند بازی کنند بلکه آنها را در کنار دوستانشان تجربه کنند. این مورد برای ایپکس لجندز: موبایل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه سیستم کلاس محور آن بازیکنان را به همکاری تیمی در بازی‌ها دعوت می‌کند. چه این همکاری در قالب رویکردشان دررابطه‌با موقعیت‌های به‌خصوص باشد و چه درباره انتخاب قهرمانان متفاوت و مزیت‌ها بر اساس پویایی تیم.

علاوه بر مزیت‌ها جدید و سطوح مهارت در ایپکس لجندز: موبایل این بازی همچنین دارای ویژگی صنف یا همان گیلد است که کلاب نام دارد. بازیکنان به این کلاب‌ها ملحق می‌شوند تا با دیگر بازیکنان جوامعی را شکل داده که در آن می‌توانند با یکدیگر گفتگو و بازی کنند. وقتی بازیکنان به یک کلاب می‌پیوندند آنها می‌تواند مأموریت‌های روزانه‌ای را انجام دهند تا ارز خاصی را دریافت کنند.

بازیکنان همچنین می‌تواند امتیاز فعالیت برای تکمیل مأموریت‌ها دریافت کنند و با استفاده از این امتیازها سطح کلاب خود را بالا ببرند. انجام این کار سطوح جدید جوایز قابل خریداری در فروشگاه کلاب را باز می‌کند که نه‌تنها ترغیب‌کننده گیم پلی تیمی است بلکه شامل شاخه بهبود مهارت‌ها نیز می‌شود.

Apex Legends Mobile

رویکرد به بتل پس

ایپکس لجندز: موبایل از متدهای مشابه درآمدزایی رقبایش استفاده می‌کند اما بیشتر بر روی بتل پس تکیه دارد. شنیدن کلمات گاچا و لوت شاید باعث درهم‌کشیده شدن صورتتان شود خصوصاً اگر به بازی‌های موبایل عادت نداشته باشید ولی ماهیت فری‌میوم یا رایگان پایهٔ عرصه بازی‌های موبایل به این معناست که شما بی شک با این مکانیک‌های درآمدزایی در اکثر بازی‌ها روبه‌رو خواهید شد. مانند رقبایش ایپکس لجندز از انواع گاچا به روش‌هایی که در ادامه درج شده‌اند استفاده می‌کند:

  • Apex Packs: گاچای پایه‌ای دائم که هرچند وقت یک‌بار آیتم‌های جدید به آن اضافه می‌شود
  • Store Vault: گاچا با مدت‌زمان محدود و ارز/فروشگاه مختص به خود و مکانیک milestone pity. این مکانیک به این صورت است که در جوایز، ارز گاچا قرار دارد و پس از دفعات مشخصی به بازیکن داده می‌شود. جوایز تکراری در این حالت وجود ندارد.
  • Arsenal Drop: گاچا با مدت‌زمان محدود و مکانیک‌ها box-gacha بدین معنا که جوایز تکراری وجود ندارد اما با هر بار انجام، قیمت گاچا افزایش پیدا می‌کند.
  • Phase Heists: گاچا با مدت‌زمان محدود که از رویکرد دوفازی استفاده می‌کند. بازیکنان سی عدد ارز پریمیوم را خرج می‌کنند تا یکی از شش آیتم موجود در گاچا را دریافت کنند. وقتی چیپ کمیاب بالاخره به دست بازیکن می‌رسد او می‌تواند یک آیتم آرایشی (یکی از دوازده آیتم) را از گاچا دریافت کند. شانس گرفتن جوایز تکراری وجود ندارد.

با اینکه ایپکس لجندز طیف متنوعی از گاچا دارد به نظر می‌رسد اکثر بازیکنان از آن استفاده نمی‌کنند و در عوض ترجیح می‌دهند بازی را انجام داده و هرآنچه که به‌صورت رایگان ارائه می‌شود یا قابل خریداری و پیشروی از طریق بتل پس است را دریافت کنند. بتل پس مکانیکی است که در شصت درصد بازی‌های پردرآمد به کار گرفته می‌شود.

پس اگر ایپکس لجندز مانند بازی‌های دیگر از متدهای درآمدزایی مشابه استفاده می‌کند چرا در چارت ۲۰۰ بازی پردرآمد نیست؟ چند دلیل مختلف وجود دارد. رقبایش طیف وسیع‌تری از آیتم‌های قابل خریداری دارند و محتویات بیشتر پس دلیل چندان قابل توجیهی برای پول خرج‌کردن در ایپکس لجندز موبایل وجود ندارد خصوصاً در نبود همکاری با برندها برای آیتم‌های آرایشی با مدت‌زمان محدود. دوم اینکه درآمدزایی از شوترهای کلاس محور همچون ایپکس سخت‌تر است، هر شخصیت اسکین‌های متعلق به خود را دارد و بازیکنان از تمامی شخصیت‌های موجود در بازی به‌عنوان شخصیت اصلی‌شان استفاده نمی‌کنند. بازیکنان برای شخصیت‌هایی که می‌دانند هرگز آنها را انتخاب نمی‌کنند آیتم خریداری نمی‌کنند.

آینده‌ی ایپکس لجندز: موبایل

در بازار شلوغ بازی‌های موبایل جایی که چارت‌ها به‌سرعت توسط عناوین تریپل ای اشباع می‌شود باید دید آیا ایپکس لجندز: موبایل می‌تواند بازیکنان را از بازی‌هایی چون Call of Duty: Mobile و PUBG: Mobile به‌سوی خود بکشاند.

تا آنجایی که من می‌دانم، به نظر می‌رسد ایپکس باید بخشی از بازار را به خودش اختصاص دهد چراکه جذابیت همگانی بازی‌هایی چون COD و PUBG را ندارد. با اینکه دانلودها همچنان به مقدار قابل‌توجهی صورت می‌گیرند افت چشمگیری در درآمد کلی ایپکس لجندز دیده می‌شود. یک تقویم پر از مأموریت‌ها و همکاری با برندهای مشهور می‌تواند باعث افزایش درآمدزایی بازی شود. بااین‌حال باید صبر کنیم و ببینیم آیا Respawn و Tencent حاضرند بر روی این بازی سرمایه‌گذاری کنند خصوصاً با در راه بودن یک رقیب جدی دیگر، نسخهٔ موبایل بتلفیلد.

بیشتر بخوانید: جای بازی‌های کنسولی روی موبایل نیست

منبع: Gamesindustry


صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه