۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه

۱۱ بهمن ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
10 عادت موثر برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه

شما هم جزء افرادی هستید که در طول روز زمان زیادی را در آشپزخانه‌ی خود سپری می‌کنید و در آخر با حجم زیادی از به هم ریختگی و شلوغی مواجه می‌شوید؟ یکی از نقاط اصلی خانه که باید همیشه تمیز نگه داشته شود، آشپزخانه است. همان‌طور که می‌گویند، آشپزخانه قلب هر خانه است و بیشترین رفت و آمد را در هر خانه دارد. تمیز نگه داشتن آشپزخانه یکی از نکته‌های مهم خانه‌داری است.

با به کار بردن نکات زیر مجبور نیستید تا زمان زیادی را برای تمیز کردن آشپزخانه‌ی خود صرف کنید. در ادامه خواهید خواند که چگونه آشپزخانه‌ی خود را همیشه تمیز نگه دارید بدون اینکه مجبور باشید هر روز وقت زیادی را صرف تمیز کردن آن کنید. عادت‌های ساده و مؤثری که می‌توانید انجام دادن آن‌ها را به طور روزمره تمرین کنید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

۱. آشپزخانه‌ی خود را خلوت کنید

برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه‌، آن را خلوت کنید

وجود تعداد زیادی از وسایل برقی و غیر برقی روی پیشخوان‌ها و کابینت‌ها می‌تواند فضای آشپزخانه را به هم ریخته و آشفته به نظر برساند. با قرار دادن تنها چند وسیله‌ی پرکاربرد در پیشخوان‌ آشپزخانه، به نظر می‌رسد کل فضا تمیز و بدون شلوغی است.

با توجه به میزان کاربرد و استفاده‌ی خود از هر وسیله می‌توانید یک غذاساز یا قهوه‌ساز، یک جعبه‌ی نان، چند شیشه‌ی ادویه، مجموعه‌ی چاقوهای آشپزخانه و وسایل پرکاربرد دیگری را روی کابینت‌ها قرار دهید. این‌ها کاملا به سبک دکوراسیون و میزان استفاده‌ی شما از هر وسیله بستگی دارد. برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه، هر چیز اضافه‌ی دیگری را از جلوی چشم خود بردارید و داخل کابینت‌ها قرار دهید تا از ایجاد آشفتگی و به هم ریختگی آشپزخانه جلوگیری شود.

۲. یک فضای مخصوص برای کاغذها و قبض‌های خود داشته باشید

این روزها قبض‌ها، نامه‌ها، برگه‌های تبلیغاتی و کاغذهای یادداشت تمایل زیادی به جمع شدن در پیشخوان آشپزخانه‌ها، میزهای غذاخوری و فضای ورودی خانه دارند. به محض دریافت یک نامه از صندوق پستی، رسیدن یک قبض یا یک برگه‌ی تبلیغاتی جدید، آن‌ها را در جایی که از قبل مشخص کرده‌اید قرار دهید. با اجرای این سیستم سازماندهی، فقط اسنادی را که مهم هستند نگهداری می‌کنید و در صورت نیاز نداشتن به اسناد، آن‌ها را کنار می‌گذارید. در نتیجه، مانع از تجمع این کاغذها در فضای آشپزخانه و یا هر مکان دیگری از خانه‌ی خود خواهید شد.

۳. سطوح آشپزخانه را به طور مداوم پاک کنید

برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه سطوح آن را به طور مداوم پاک کنید

برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه، پس از آماده‌سازی یک وعده‌ی ‌غذایی یا میل کردن آن، حتما سطوح مختلف را پاک کنید. اجازه ندهید باقیمانده‌ی غذا و یا لکه‌های کثیف برای مدت طولانی روی سطوح آشپزخانه‌ی شما باقی بماند. تنها داشتن یک اسپری پاک‌کننده‌ی سطوح، همه‌ی آن چیزی است که برای تمیز نگه داشتن سطوح از لکه‌ها و میکروب‌ها لازم دارید.

۴. ماشین ظرفشویی را یک بار در روز روشن کنید

اگر در طول روز ظرف‌های نشسته‌ی زیادی دارید و هر بار ماشین ظرفشویی به سرعت پر می‌شود، برای خالی کردن آن و شست‌وشوی ظرف‌ها برنامه بریزید. مثلا هر روز صبح بعد از خوردن صبحانه، ماشین ظرفشویی را روشن کنید و قبل از رسیدن به وعده‌ی ناهار تمام ظرف‌های خود را بشویید. به این ترتیب می‌توانید ظرف‌های کثیف و به جا مانده از وعده‌های ناهار و شام را مستقیم داخل ماشین ظرفشویی بگذارید بدون اینکه چیزی در سینک ظرفشویی شما باشد. این برنامه‌ریزی به تمیز نگه داشتن آشپزخانه‌ی شما کمک خواهد کرد.

۵. سطل زباله را از چشم دور نگه دارید

یکی دیگر از راه‌های تمیز نگه داشتن آشپزخانه این است که سطل زباله‌ی خود را در مکانی قرار دهید که از جلوی چشم دور باشد. برخی از آشپزخانه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سطل زباله درست در یکی از کابینت‌ها قرار می‌گیرد.

اگر فضای کمی دارید و مجبور هستید که سطل زباله‌ی خود را در فضای داخلی آشپزخانه قرار دهید، از یک سطل زباله با ظاهری زیبا استفاده کنید و آن را در محلی از آشپزخانه‌ی خود قرار دهید که کاملا مناسب اندازه‌ی آن باشد. حتما سطل زباله‌‌ی خود را به طور منظم خالی کنید و آن را تمیز نگه دارید. زباله‌ها تمایل زیادی به بدبو شدن در مدت زمانی کوتاه دارند.

۶. از ظرف‌های ذخیره‌سازی استفاده کنید

استفاده از ظرف‌های ذخیره‌سازی برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه

داشتن چند نوع مختلف از ظروف ذخیره‌سازی مواد غذایی، یکی از نکات تمیز نگه داشتن آشپزخانه است. از این ظرف‌ها برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال و یا بیرون از آن استفاده کنید. در این صورت به جای آنکه انواع مواد غذایی در بسته‌بندی و یا پاکت‌های مختلف قرار بگیرند و ظاهر آشپزخانه‌ی شما را شلوغ کنند، همه چیز به طور منظم و یکسان در ظروف مشخص قرار خواهد گرفت. ظروف نگهداری در آشپزخانه، نگهداری از مواد غذایی را هم ساده‌‌تر خواهد کرد.

۷. برای هر چیزی یک مکان مشخص تعیین کنید

تمیز نگه داشتن آشپزخانه با تقسیم بندی وسایل

مطمئن شوید که همه‌ی وسایل آشپزخانه‌‌ی شما یک جای مشخص و دائمی دارند. در این صورت داشتن یک آشپزخانه‌ی همیشه تمیز برای شما آسان است، زیرا جابه جایی همه چیز بسیار ساده و سریع خواهد بود.

۸. از مواد تمیز کننده استفاده کنید

از موادی که به تمیز نگه داشتن آشپزخانه شما کمک می‌کند، می‌توان تمیز کننده‌ی شیشه، تمیز کننده‌ی سطوح، مایع ضد عفونی کننده و تمیز کننده‌ی همه کاره را نام برد. اگر سطوح آشپزخانه‌ی شما از جنس سنگ یا گرانیت است، هر ماه یک بار، پیشخوان‌های آشپزخانه‌ی خود را با اسپری مخصوص گرانیت تمیز کنید تا به حفظ تمیزی و درخشش آن‌ها کمک کنید. برای تمام مواد تمیز کننده یک جای به خصوص در آشپرخانه تعیین کنید تا دسترسی به آن‌ها آسان باشد؛ به‌عنوان مثال در زیر سینک ظرفشویی. می‌توانید از محلول‌های تمیزکننده‌ی خانگی و دست‌ساز هم استفاده کنید.

۹. یخچال خود را تمیز کنید

یخچال خود را تمیز کنید

بعد از رفتن به فروشگاه و خرید مواد لازم، یخچال خود را خالی کنید و قبل از قرار دادن مجدد مواد غذایی، میوه و سبزیجات در آن، تمیزکاری خوبی انجام دهید. قبل از پر کردن یخچال با مواد مختلف، سطوح آن را پاک کنید. هر ماه حداقل یک بار، کشوهای یخچال را با مواد شوینده‌ی مناسب شست‌وشو دهید.

مواد غذایی را به طور منظم و جداگانه نگه دارید. داشتن یک یخچال تمیز به تمیز نگه داشتن آشپزخانه کمک زیادی خواهد کرد. برای هر ماده‌ی غذایی یک جای مشخص در یخچال خود تعیین کنید. به یاد داشته باشید؛ همه چیز یک جای مشخص دارد.

۱۰. قبل از خواب آشپزخانه را مرتب کنید

بعضی از افراد اعتقاد دارند که بیدار شدن در خانه‌ای تمیز به آن‌ها کمک می‌کند تا با انرژی بیشتری روز خود را شروع کنند و کارهای روزانه‌ی خود را انجام دهند. شما می‌توانید یک عادت بسیار ساده را در برنامه‌ی روزمره‌ی خود وارد کنید؛ قبل از خواب، آخرین مکانی که به آن سر می‌زنید آشپرخانه‌ی شما باشد.

مطمئن شوید که هر شب سینک ظرفشویی خالی از ظرف است، سطل زباله خالی است، پیشخوان‌ها مرتب و تمیز هستند و هیچ چیز اضافه‌ای در آشپزخانه‌ی شما قرار ندارد. با این روش یا شما قبل از خواب آشپزخانه‌ی خود را مرتب می کنید یا صبح را با یک آشپزخانه‌ی نامرتب شروع می‌کنید.

در پایان

ممکن است که انجام این عادت‌ها سخت و دور از دسترس به نظر برسند. اما، اگر اجرای برخی از این عادت‌ها را هم شروع کنید، تفاوت را مشاهده خواهید کرد. همه‌ی این عادت‌ها را به طور روزانه انجام دهید تا بعد از مدتی جز برنامه‌ی همیشگی شما قرار بگیرند. برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه هرچه بیشتر این موارد را پیاده‌سازی کنید، دیگر مجبور به انجام کار بیشتری نخواهید بود، زیرا همه چیز در جای خود قرار خواهند گرفت.

منبع: How To SIMPLIFY

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه