بهترین بازی‌های داستان‌محور پلی‌استیشن ۵؛ از خدای جنگ تا رزیدنت اویل

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
god of war ragnarok

در گذشته قبل از اینکه سیستم گیمینگ آنلاین و چند نفره وجود داشته باشد، تمامی عناوین بازی تک نفره بودند. به همین تعداد این عناوین به شدت زیاد بوده و طرفداران زیادی هم داشتند. نکته اصلی اینجاست که عناوین تک نفره آرامش خاصی دارند. همینطور اینکه مشکلات بازی‌های آنلاین مثل قطعی اینترنت و مواردی از این دسته را ندارد. همین موضوع باعث شده که عمر این عناوین تا الان باقی مانده و بازی‌های تک نفره تا این حد طرفدار داشته باشند.

وقتی بحث در مورد بازی‌های تک نفره و داستانی می‌شود، سونی برتری را در این زمینه بر عهده دارد. شرکت‌های زیرمجموعه سونی مثل ناتی‌داگ عملکرد بسیار خوبی داشته و عناوین به شدت زیبایی می‌سازند. همین موضوع باعث شده تا کنسول‌ پلی‌استیشن ۵ برای افرادی که به تجربه عناوین تک نفره و داستانی علاقه دارند، کنسول اصلی باشد.

با این حال بازی‌های تک نفره زیادی برای کنسول پلی‌استیشن ۵ وجود داشته که همه‌ی آن‌ها قطعاً با کیفیت نیستند. از طرفی به دلیل اینکه معمولاً بازی‌های داستانی طولانی هستند، وقت زیادی از شما می‌گیرند. پس بهتر است شما از میان عناوین مختلف بهترین مورد را انتخاب کرده و زمان خود را برای آن بگذارید. به همین دلیل در این متن ما تلاش کردیم تا بهترین بازی‌های تک نفره کنسول پلی‌استیشن ۵ را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

محافظان کهکشان مارول (Marvel’s Guardians of the Galaxy)

شرکت سازنده: Eidos Interactive
سال عرضه: ۲۰۲۱

بازی Guardians of the Galaxy

برخلاف تصور، بازی محافظان کهکشان یکی از بهترین عناوین ساخته شده از مجموعه مارول است. این بازی داستان بسیار خوبی داشته و مهم‌تر از همه از لحاظ طراحی کرکتر و شخصیت‌پردازی بسیار قوی است. به همین دلیل برخی از افراد معتقدند که بازی محافظان کهکشان مارول از فیلم‌های آن نیز بهتر است.

در این بازی شما ارتباط میان کرکترهای مختلف گروه را حس خواهید کرد و از طرفی داستان بازی نیز بامزه است. نکته اصلی بازی محافظان کهکشان کنترلی است که کاربر روی کل گروه داشته و پایه‌ی بازی بر اساس همکاری میان این افراد است. همینطور اینکه دشمنان هم تنوع خوبی داشته و غولآخرهای مهیجی هم در این بازی وجود دارد.

خانه بازی استرو (Astro’s Playroom)

شرکت سازنده: Team Asobi
سال عرضه: ۲۰۲۰

بازی Astro's Playroom

زمانی که شما کنسول پلی‌استیشن ۵ را خریداری کنید، این بازی به شکل رایگان در آن وجود دارد. این بازی در اصل قرار بود توانایی‌ها و قابلیت‌های خاص پلی‌استیشن ۵ را به کاربران نشان دهد و به همین دلیل است که انتظارات از آن چندان بالا نبود. با این حال خانه بازی استرو یکی از بهترین عناوین تک نفره برای این کنسول نسل نهمی سونی است. همینطور اینکه اطلاعات زیادی از کنسول را به شما نشان می‌دهد.

در اصل خانه بازی استرو برای افرادی است که به دنبال این هستند تا کودک درون خود را دوباره زنده کنند. این بازی از تمامی قابلیت‌های کنسول پلی‌استیشن ۵ استفاده کرده و به شما نشان می‌دهد که عملکرد این کنسول به چه شکل است. به همین دلیل نباید انتظار داستان خاصی از آن داشته باشید ولی از لحاظ گیم‌پلی و پلتفرمینگ یک بازی بسیار با کیفیت است. همینطور اینکه شرکت سازنده به بهترین نحو محیط بازی را ساخته تا کاربران از آن خسته نشوند. همینطور اینکه به صورت رایگان در کنسول وجود دارد. پس چرا تجربه نکنید!

فاینال فانتزی ۷ اینترگرید (Final Fantasy 7: Intergrade)

شرکت سازنده: Square Enix
سال عرضه: ۲۰۲۰

Final Fantasy VII Remake Intergrade

اگر شما به سبک نقش آفرینی علاقه داشته باشید، قطعاً با مجموعه فاینال فانتزی آشنایی دارید. این عناوین سابقه بسیار زیادی در دنیای گیمینگ داشته و تعداد زیادی بازی دارند. با این حال فاینال فانتزی ۷ را یکی از بهترین بازی‌های این مجموعه می‌دانند. اینترگرید در اصل محتوای بیشتری به این بازی فوق‌العاده اضافه کرده و آن را از قبل هم بهتر کرده است. همین موضوع باعث شده تا بازی فاینال فانتزی ۷ اینترگرید یکی از بهترین عناوین تک نفره و نقش آفرینی برای کنسول پلی‌استیشن ۵ باشد.

داستان بازی بسیار خوب است. از طرفی به دلیل بازسازی خوبی که انجام شده، از لحاظ بصری نیز بازی فاینال فانتزی ۷ به شدت پیشرفت کرده است. مبارزات در این بازی بسیار سریع بوده و شما را به راحتی به چالش می‌کشد. همینطور اینکه طراحی دنیا و داستان بازی به شکلی است که شما را از ابتدا تا انتها در صندلی خود میخکوب می‌کند. یکی از نکات جالب فاینال فانتزی ۷ توجه زیادی است که شرکت سازنده به موسیقی آن کرده است. به همین دلیل است که شما از تجربه این باز یقطعاً لذت خواهید برد.

بازسازی رزیدنت اویل ۴ (Resident Evil 4 Remake)

شرکت سازنده: Capcom
سال عرضه: ۲۰۲۳

Resident Evil 4 Ashley

کپکام روند بسیار خوبی را برای مجموعه رزیدنت اویل در نظر گرفته است. این شرکت داستان بازی را با شماره‌های اصلی مثل ۷ و ۸ ادامه داده و از طرفی در تلاش است تا عناوین قبلی را بازسازی کند. به همین دلیل است که مجموعه رزیدنت اویل توانسته طرفداران زیادی را به خود جلب کند. بازی رزیدنت اویل ۴ یکی از عناوین به شدت خوب این مجموعه بوده که برخی باور دارند بهترین بازی رزیدنت اویل است. حال کپکام نیز بازی را به روز کرده تا گیمرهای جدید نیز از آن لذت ببرند.

بازی رزیدنت اویل ۴ را می‌توان یک عنوان ترسناک کامل دانست. این بازی از لحاظ گرافیکی بسیار با کیفیت بوده و گیم‌پلی بسیار سریعی دارد. همینطور اینکه محیط بازی نیز بسیار جذاب بوده که باعث می‌شود بازیکنان از آن لذت ببرند. در کنار این موارد شرکت سازنده در رزیدنت اویل ۴ چندین پازل مختلف قرار داده تا کاربر تنوع زیادی را در بازی تجربه کند. دشمنان نیز در این بازی بسیار دشوار بوده که باعث می‌شود تجربه رزیدنت اویل چندین برابر جذاب‌تر بشود.

مجموعه مرد عنکبوتی مارول (Marvel’s Spider-man Series)

شرکت سازنده: Insomniac Games
سال عرضه: از ۲۰۱۸

بازی مرد عنکبوتی

اگر شما از طرفداران کمیک‌بوک‌ها و دنیای مارول باشید، قطعاً از بازی مرد عنکبوتی مارول لذت خواهید برد. این بازی به شدت به سبک آرکید و خاص دنیای مرد عنکبوتی وفادار بوده و همین موضوع باعث شده اصالت زیادی داشته باشد. شرکت Insomniac تمرکز زیادی روی طراحی و ساخت این بازی گذاشته و به همین دلیل توانسته یک عنوان به شدت با کیفیت طراحی کند. یکی از موارد بسیار مهم بازی مرد عنکبوتی مارول، سیستم تار زدن است که پیشرفت بسیار زیادی کرده است. در اصل گشت و گذار در دنیای مرد عنکبوتی یکی از بهترین تجربیات موجود در دنیای گیمینگ است.

در کنار این مورد مبارزات دقیق و جذاب به همراه غولآخرهای متنوع باعث شده که شما از بازی مرد عنکبوتی خسته نشوید. دنیای بازی مرد عنکبوتی نیز به شدت گسترده بوده و دارای محتوای بسیار زیادی است. در کنار عنوان اصلی ما شاهد عرضه بازی مایلز مورالس (Miles Morales) هم بودیم که یک شخصیت جدید را به دنیای این بازی معرفی کرد. همینطور اینکه از لحاظ مکانیسم مبارزه پیشرفت بسیار زیادی نسبت به مرد عنکبوتی اصلی داشت.

مجموعه هورایزن (Horizon Series)

شرکت سازنده: Guerilla Games
سال عرضه: از ۲۰۱۷

بازی Horizon Forbidden West

مجموعه هورایزن را می‌توان یکی از خلاقانه‌ترین عناوین موجود برای کنسول‌های پلی‌استیشن دانست. این بازی ترکیب جالبی از قدیم و جدید را به کاربر نشان می‌دهد. به این شکل که در دنیای هورایزن ربات‌های بسیار زیادی وجود داشته و از طرفی سلاح‌های مبارزه شما تیر و کمان و مواردی از این دسته است. این ترکیب باعث شد که عناوین هورایزن طرفداران بسیار زیادی در دنیا داشته باشند.

بازی هورایزن زیرو داون که در سال ۲۰۱۷ عرضه شد، دنیا را با این سبک خاص آشنا کرد. پس از آن بازی فوربیدن وست (Forbidden West) عرضه شد که همان سبک را به کمال رساند. بازی فوربیدن وست یک عنوان به شدت گسترده با دنیای متنوع است که از این سبک خاص بازی بهترین استفاده را می‌کند. در کنار آن اضافه شدن دشمنان انسان و دهکده‌های مختلف بازی شده تا بازی فوربیدن وست یک عنوان به شدت جذاب برای دوست داران سبک جهان باز باشد.

مجموعه خدای جنگ (God of War)

شرکت سازنده: Santa Monica
سال عرضه: از ۲۰۱۸

گاد آو وار رگناروک

اگر شما از طرفداران سبک تک نفره و داستانی هستید، باید عناوین خدای جنگ را تجربه کنید. از سال ۲۰۱۸ با عرضه اولین خدای جنگ با سبک جدید، روند کلی این عناوین تغییر زیادی کرد. در اصل بازی‌های گفته شده شماره ۴ در مجموعه خدای جنگ هستند اما از آنجایی که داستان و روند بازی تغییر زیادی کرده، شرکت سازنده هم نام آن را از اول شروع کرد. بازی خدای جنگ دارای مبارزات بسیار جذاب و نفس‌گیر بوده و از طرفی دنیای به شدت زیبایی دارد.

نکته اصلی در مورد بازی خدای جنگ داستان آن است. هر دو عنوانی که اخیراً از این مجموعه عرضه شده‌اند، داستان به شدت خوبی داشته و کاربر را به طور کامل درگیر می‌کنند. داستان بازی خدای جنگ پس از ماجراهای کریتوس با خدایان یونان است و حال کریتوس یک فرزند دارد. به نوعی چیزی برای از دست دادن دارد و رفتار او با چیزی که ما از کریتوس قدیمی می‌شناسیم تفاوت زیادی دارد. همین موضوع باعث شده تا هر دو عنوان خدای جنگ به شدت جذاب بوده و از بهترین عناوین تک نفره کنسول پلی‌استیشن ۵ باشند.

رچت اند کلنک: ریفت اپارت (Ratchet and Clank: Rift Apart)

شرکت سازنده: Insomniac
سال عرضه: ۲۰۲۱

Ratchet and Clank Rift Apart

بازی ریفت اپارت از لحاظ گرافیکی یکی از بهترین عناوین ساخته شده در حال حاضر است. این بازی به طور کامل از توان پلی‌استیشن ۵ استفاده کرده و حتی آن را به چالش می‌کشد. اکثر منتقدان می‌گویند که عناوین رچت اند کلنک شباهت زیادی به فیلم‌های پیکسار دارند. این حرف لزوماً نکته منفی به حساب نمی‌آید. بلکه نشان می‌دهد که این عناوین تا چه حدی از لحاظ داستانی و گیم‌پلی با کیفیت هستند.

رچت اند کلنک: ریفت اپارت تنها گرافیک نیست. بلکه از لحاظ داستانی نیز این بازی بسیار جذاب بوده و ارتباط خاصی را میان کرکترهای مختلف بازی نشان می‌دهد. در کنار این موارد شرکت سازنده تمام تلاش خود را کرده تا این بازی‌ مفرح و متنوع باشد. به همین دلیل سلاح‌های مختلفی در این بازی وجود دارد. همینطور اینکه دنیای ریفت اپارت از دو بخش مجزا تشکیل شده که در برخی مواقع به هم متصل می‌شوند.

آخرین ما: قسمت ۱ (The Last of Us: Part 1)

شرکت سازنده: Naughty Dog
سال عرضه: ۲۰۲۲ (نسخه پلی‌استیشن ۵)

سیستم مورد نیاز بازی The Last of Us

وقتی بحث در مورد عناوین داستانی می‌شود، نمی‌توان به بازی آخرین ما اشاره نکرد. این بازی از لحاظ داستانی به شدت قدرتمند بوده و ناتی‌داگ به بهترین نحو آن را طراحی کرده است. بازی آخرین ما قسمت ۱ سرآغاز ماجرای الی و جوئل است. دو عدد از دوست داشتنی‌ترین کرکترهای دنیای گیمینگ که در تلاش هستند تا در دنیای خشن بازی آخرین ما دوام بیاورند. جوئل که فرزند خود را از دست داده حال با الی آشنا شده و ارتباط میان این دو بسیار خاص است.

در کنار داستان زیبای بازی آخرین ما دنیای زیبایی هم دارد. به این شکل که برای زامبی‌ها (البته در بازی به آن‌ها متبلایان (Infected) گفته می‌شود) یک داستان زمینه‌ای وجود داشته و شما باید دلیل آن را در جای جای بازی پیدا کنید. دنیای بازی پر از محتوا است و عنوان آخرین ما تجربه‌ی واقعی یک بازی دوام آوری است. این بازی در ابتدا در سال ۲۰۱۳ عرضه شد و پس از موفقیت بسیار زیادی که کسب کرد، شرکت سازنده تصمیم گرفت آن را برای پلی‌استیشن ۵ و کامپیوتر نیز در سال گذشته عرضه کند.

الدن رینگ (Elden Ring)

شرکت سازنده: From Software
سال عرضه: ۲۰۲۲

Elden Ring

در لیست بهترین بازی‌های تک نفره و داستانی لزومی ندارد که تنها به بازی‌های انحصاری اشاره کنیم. الدن رینگ یکی از عناوین بسیار خوب و البته غیرانحصاری پلی‌استیشن ۵ است که قطعاً ارزش تجربه را دارد. این بازی توانست عنوان بهترین بازی سال ۲۰۲۲ را کسب کند که لیاقت آن را داشت. الدن رینگ یک عنوان نقش آفرینی و جهان باز بسیار خاص است که با دنیای گسترده خود توجه گیمرها را به خود جلب کرد. شرکت سازنده نیز تمام تلاش خود را کرد که از این دنیا نهایت استفاده را کرده و به همین دلیل محتوای بسیار زیادی در این بازی وجود دارد.

در کنار دنیای خاص، داستان بازی الدن رینگ هم جالب است. با این حال مانند عناوین دیگر چندان راحت به شما ارائه نمی‌شود. بلکه باید در دنیای بازی بگردید و کارهای مختلف را انجام دهید تا بتوانید داستان کلی بازی را متوجه شوید. در میانه راه شما با شخصیت‌های مختلف آشنا شده که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند. بازی الدن رینگ یک عنوان راحت نیست. به همین دلیل می‌تواند به راحتی شما را ساعت‌ها درگیر کرده و حتی امکان دارد در مواقعی شما از ادامه بازی منصرف شوید. با این حال الدن رینگ یکی از عناوین بسیار زیبا و مهم دنیای گیمینگ بوده که قطعاً ارزش تجربه کردن را دارد.

چند مورد افتخاری

قطعاً در این لیست ۱۰تایی نمی‌توان همه بازی‌های موجود برای کنسول پلی‌استیشن ۵ را قرار داد. نکته اصلی اینجاست که بسیاری از این عناوین در اصل برای کنسول پلی‌استیشن ۴ ساخته شده و تنها برای کنسول نسل نهمی سونی بهینه شده‌اند. ما در این لیست عناوینی را انتخاب کردیم که برای کنسول پلی‌استیشن ۵ ساخته شده یا اینکه شرکت سازنده یک نسخه جداگانه برای این کنسول عرضه کرده است. با این حال تعدادی مورد دیگر وجود دارند که می‌خواهیم در اینجا مطرح کنیم.

  1. گوست آو سوشیما (Ghost of Tsushima): این بازی یکی از بهترین عناوین انحصاری پلی‌استیشن ۴ بوده که با گیم‌پلی خوب و دنیای زیبا توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند.
  2. ریترنال (Returnal): ریترنال یکی از بهترین عناوین روگ لایک (Rogue Like) ساخته شده در این چند سال اخیر است. این بازی با طراحی دنیای عجیب و گیم‌پلی روانی که دارد توانست توجه گیمرها را به خود جلب کند. روگ لایک یک سبک خاص است. با این حال اگر به این سبک علاقه دارید، ریترنال مخصوص شماست.
  3. دیمنز سولز (Demon’s Souls): بازی دیمنز سولز یک عنوان بسیار دشوار است. با این حال اگر شما با سبک کار میازاکی آشنا باشید، این بازی برای شما ساخته شده است.

منبع: Destructoid

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیابرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما