۱۰ بازی ترسناک واقعیت مجازی که شما را میخکوب می‌کنند

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
ترسناک‌ترین بازی‌های واقعیت مجازی

با اینکه فناوری واقعیت مجازی در صنعت بازی‌های ویدیویی همچنان پتانسیل‌های زیادی برای رشد و پیشرفت دارد، هدست‌هایی مانند پلی‌استیشن وی‌آر، اکلوس کوئست ۲، وایو ایندکس و… هر ساله شاهد رشد جامعه‌ی کاربران خود هستند. در طول سال‌ها شاهد بازی‌های واقعیت مجازی بسیاری روی پلتفرم‌های مختلف بوده‌ایم که تجربه‌ی جدیدی را در اختیار بازیکنان قرار داده‌اند، با این حال به نظر می‌رسد که ژانر ترس یکی از بهترین سبک‌هایی است که می‌تواند با این فناوری جذاب به سطح جدیدی از تاثیرگذاری دست پیدا کند.

افزایش غوطه‌وری توسط هدست‌های واقعیت مجازی باعث می‌شود تا بازی‌های ترسناک بیش از پیش بازیکنان را وحشت‌زده کنند و از طرفی زاویه‌ی دید اول شخصی که در بسیاری از بازی‌های این ژانر استفاده می‌شود، تأثیرگذاری بیشتری نسبت به قبل پیدا می‌کند. چه بازیکنان به دنبال تجربه‌ی ترس‌های ناگهانی یا جامپ اسکرها باشند و چه قرار گرفتن در اتمسفری هولناک را ترجیح دهند، بازی‌های واقعیت مجازی متنوعی در دسترس هستند که می‌توانند حسابی با آن‌ها سرگرم شوند و البته حسابی بترسند. در این جا به ۱۰ بازی ترسناک واقعیت مجازی خواهیم پرداخت که هم اکنون می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید.

۱۰. Phasmophobia

تهیه کننده: Kinetic Games / سازنده: Kinetic Games
سال انتشار: ۲۰۲۰

فسموفوبیا

فسموفوبیا یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های چند سال اخیر است. در این اثر چند نفره در آن حداکثر چهار بازیکن با هم متحد می‌شوند تا موجودات فراطبیعی را در مکان‌های خالی از سکنه شناسایی کنند. یکی از ویژگی‌های بازی این است که به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا از چت مجاورتی برای برقراری ارتباط استفاده کنند و تشخیص صدا به شیاطین اجازه می‌دهد تا کلماتی خاص و کلیدی را از زبان بازیکنان بشنوند و بر ترس بازی بیفزایند. این بازی را می‌توان با رایانه‌های شخصی روی یک صفحه نمایش معمولی تجربه کرد، اما مکان‌های مختلف و ترسناک آن در هدست‌های واقعیت مجازی به طور قابل توجهی ترسناک‌تر می‌شوند. با ۹ مکان خالی از سکنه و شانزده موجود فراطبیعی که در حال حاضر برای بازی منتشر شده‌اند، محتوای زیادی برای سرگرم شدن بازیکنان با دوستانشان وجود دارد.

۹. A Chair In A Room: Greenwater

تهیه کننده: Wolf & Wood Interactive Ltd / سازنده: Wolf & Wood Interactive Ltd
سال انتشار: ۲۰۱۶

 A Chair In A Room: Greenwater

بازی A Chair In A Room: Greenwater بازیکنان را به جنوب ایالات متحده می‌برد؛ جایی که در مؤسسه‌ی گرین واتر بیدار می‌شوند و هیچ خاطره‌ای از نحوه‌ی ورودشان به این مکان ندارند. روایت بازی خطی است، اما داستان مانند یک فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی است. بازی تنها به دلیل اتکای حداقلی به جامپ اسکرها یا ترس‌های ناگهانی قابل توجه است. در واقع وحشت آن از یک فضای متراکم و موقعیت‌های تنش‌زای روانی ناشی می‌شود. بازی به سه فصل تقریبا ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم شده است، بنابراین می‌توان کل این اثر را بدون وقفه تجربه کرد. البته اگر با واقعیت مجازی و بازی‌های ترسناک چندان آشنا نیستید بعید است که بتوانید فشار آن را تحمل کنید!

۸. The Walking Dead: Saints & Sinners

تهیه کننده: Skydance Interactive / سازنده: Skydance Interactive
سال انتشار: ۲۰۲۰

The Walking Dead: Saints & Sinners

Saints & Sinners فقط یک اثر ترسناک نیست، یکی از کامل‌ترین بازی‌های واقعیت مجازی موجود در بازار است. مانند سریال تلویزیونی و کمیک بوک‌های مردگان متحرک، این بازی هم روی شخصیت‌ها و درگیری آن‌ها تمرکز دارد. بازیکنان باید با از بین بردن انسان‌های خطرناک، زنده ماندن از دست زامبی‌ها و جست‌وجوی مواد و آیتم‌های مختلف، از آخرالزمان جان سالم به در ببرند. از طرفی انتخاب‌های بازیکنان نقش زیادی در مبارزه و داستان دارد. این امکان وجود دارد که بی‌گدار به آب بزنید یا با مخفی‌کاری وارد نبرد شوید. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که با کدام شخصیت‌ها و جناح‌های نیواورلئان قصد همکاری دارید. این بازی واقعیت مجازی به طور موثری اکشن را با المان‌های استراتژی ترکیب می‌کند و به بازیکنان اجازه می‌دهد تا دنیای مردگان متحرک را با تمام شکوه آخرالزمانی آن تجربه کنند.

۷. Alien: Isolation

تهیه کننده: Sega / سازنده: Creative Assembly
سال انتشار: ۲۰۱۴

Alien: Isolation

بیشتر فیلم‌های اخیر مجموعه‌ی بیگانه ممکن است تا حد زیادی از المان‌های ترس و وحشت به نفع اکشن اجتناب کرده باشند، اما بازی Alien: Isolation یک تجربه‌ی ترسناک آرام و اتمسفریک است که فضایی مشابه با فیلم کلاسیک این سری دارد. این بازی از بازیکنان می‌خواهد تا در سفینه‌ی فضایی خود پرسه زده و در عین حال از موجودی به نام زنومورف دور بمانند. بازیکنان تقریبا همیشه در حالت تدافعی هستند و باید از ابزارهای مختلفی برای فرار یا مخفی شدن در هنگام نزدیکی این موجود استفاده کنند. پنهان شدن در یک قفسه در حالی که یک موجود بیگانه در بیرون کمین کرده است، در یک صفحه نمایش معمولی ترسناک است، اما زمانی که هدست واقعیت مجازی روی سر خود گذاشته‌اید، وحشت آن چند برابر می‌شود. همچنین یک ویژگی جذاب بازی، شخصیت اصلی آن است. به‌عنوان آماندا ریپلی، بازیکنان این شانس را دارند که به طور کامل در نقش دختر الن ریپلی محبوب قرار گیرند.

۶. The Exorcist: Legion

تهیه کننده: FunTrain / سازنده: Wolf & Wood Interactive Ltd
سال انتشار: ۲۰۱۷

The Exorcist: Legion

The Exorcist: Legion یک بازی اپیزودیک پنج قسمتی است که بازیکنان را در هنگام رویارویی با موجودات شیطانی مختلف جای یک جن‌گیر قرار می‌دهد. هر قسمت حدود نیم ساعت طول می‌کشد و یک موجود فراطبیعی متفاوت دارد که بازیکنان باید بر آن غلبه کنند. چیزی که این بازی را عالی می‌کند این است که سعی نمی‌کند به زور شما را بترساند و اجازه می‌دهد تا به خوبی غرق در اتمسفر و جو ترسناک آن شوید و سپس المان‌های وحشتناک خود را رو می‌کند. جدای از ترس، بازی از نظر بصری زیبا به نظر می‌رسد و گشت‌و‌گذار در هر محیط لذت‌بخش است. گفتنی است که یکی از برجسته‌ترین فصل‌های بازی، قسمت مقبره است که بازیکنان را در یک غار هولناک در زیر زمین می‌برد تا با انواع شیاطین روبه‌رو شوند.

۵. Face Your Fears 2

تهیه کننده: Oculus Studios / سازنده: Turtle Rock Studios
سال انتشار: ۲۰۱۹

Face Your Fears II

از زامبی‌ها گرفته تا قاتلان زنجیره‌ای، بازی‌های زیادی وجود دارند که بر روی استفاده از این موجودات ترسناک رایج تمرکز دارند. Face Your Fears 2 همه‌ی این المان‌ها را می‌گیرد و از آن‌ها در یک بازی ترسناک واقعیت مجازی استفاده می‌کند. در این بازی، بازیکنان به بررسی املاک خانواده‌ی هاروست و سناریوهای وحشتناکی که در آن‌ها رخ داده، می‌پردازند. از طرفی بازی به‌شدت به ترس‌های ناگهانی یا جامپ اسکرها متکی است. در حالی که این مکانیزم فوق العاده موثر اما چیزی نیست که هر بازیکنی به دنبال آن باشد. Face Your Fears 2 برای هدست‌های اکلوس کوئست و ریفت در دسترس است و فصل اول آن به تنهایی ارزش خرید دارد زیرا به بازیکنان وظیفه می‌دهد تا از یک عمارت جن‌زده پر از زامبی‌ها و عنکبوت‌های غول‌پیکر جان سالم به در ببرند.

۴. Paranormal Activity: The Lost Soul

تهیه کننده: VRWERX / سازنده: VRWERX
سال انتشار: ۲۰۱۷

Paranormal Activity: The Lost Soul

در حالی که مجموعه‌ی پارانورمال اکتیویتی یکی از بهترین سری فیلم‌های زیرژانر خانه‌‌ی جن‌زده به حساب می‌آید، این سری پس از چند فیلم اول محبوبیت خود را از دست داده است. با این حال بازی The Lost Soul، بسیاری از المان‌های موفق فیلم اول را با یک محیط ترسناک و تصاویری آزاردهنده ترکیب می‌کند. نحوه‌ی روایت هم برای طرفداران فیلم‌ها آشنا خواهد بود. در این اثر بازیکنان در یک خانه‌ی جنگلی گیر می‌افتند و باید منطقه را بررسی و راز اتفاقات فراطبیعی آن را کشف کنند. بازی هیچ دستورالعمل و راهنمایی ندارد و بازیکنان با چراغ قوه‌های خود تنها هستند. این بازی همچنین یک سیستم ترس تصادفی دارد که ارزش تکرار آن را بالا برده است. 

۳. The Inpatient

تهیه کننده: Sony / سازنده: Supermassive Games
سال انتشار: ۲۰۱۸

The Inpatient

The Inpatient بیشتر به فضا و اتمسفری ترسناک متمایل است تا استفاده از ترس‌های ناگهانی، با این حال در ایجاد احساس ناراحتی در بازیکن فوق‌العاده تأثیرگذار عمل می‌کند. این بازی بازیکن را در مؤسسه‌ای قرار می‌دهد که در آن همه چیز مشکوک است و از او می‌خواهد تا بر رویاهای وحشتناک و توهمات خود غلبه کنند تا از راز این مکان مرموز پرده بردارد. طرفداران Until Dawn کلینیک بلک‌وود موجود در بازی را می‌شناسند، زیرا این بازی شصت سال بعد در همان جهان اتفاق می‌افتد. گفتنی است که Inpatient نسبتا کوتاه است و تنها دو ساعت زمان برای تکمیل آن نیاز است، اما پایان‌های متفاوت آن مانند دیگر بازی‌های سوپرمسیو گیمز، ارزش تکرار بازی را افزایش می‌دهد.

۲. Resident Evil 7: Biohazard

تهیه کننده: Capcom / سازنده: Capcom
سال انتشار: ۲۰۱۷

Resident Evil 7: Biohazard

مجموعه‌ی ترسناک رزیدنت اویل پس از نسخه‌ی چهارم به مرور از ترس و وحشت مطلق دور شد. با این حال هفتمین نسخه‌ی این سری، با گیم‌پلی متفاوت خود توانست بار دیگر این مجموعه را بر سر زبان‌ها بیندازد و این بار به جای شهری مملو از زامبی‌های مختلف، بازی در یک خانه‌ی متروک در لوئیزیانا جریان داشت. نسخه‌ی وی‌آر رزیدنت اویل ۷ یکی از ترسناک‌ترین و بهترین بازی‌های واقعیت مجازی است. سیستم مبارزه‌ی اصلاح‌شده و جلوه‌های بصری بهبودیافته، تجربه‌ای منحصربه‌فرد را ایجاد می‌کند که به شدت به طرفداران این ژانر پیشنهاد می‌شود.

۱. Half-Life: Alyx

تهیه کننده: Valve / سازنده: Valve
سال انتشار: ۲۰۲۰

Half-Life: Alyx

طرفداران سال‌ها است که منتظر نسخه‌ی جدیدی از سری Half-Life هستند و کمپانی ولو در نهایت با انتشار بازی واقعیت مجازی Half-Life: Alyx در سال ۲۰۲۰، توانست اندکی آن‌ها را راضی نگه دارد. داستان بازی بین رویدادهای نسخه‌ی اول و دوم سری اتفاق می‌افتد و بازیکنان الکس ونس را در راستای دزدیدن یک ابرسلاح از سازمان Combine کنترل می‌کنند. گفتنی است که این بازی واقعیت مجازی یک اثر کاملا ترسناک نیست، اما با ترکیب چند ترس ناگهانی و اتمسفری هولناک، توانسته به سطح خوبی از کیفیت دست پیدا کند. مانند بسیاری از بازی‌های ژانر ترس و بقا، منابع و مهمات کمیاب هستند، بنابراین بازیکنان باید برای استفاده از آن‌ها محتاط عمل کنند.

منبع: ScreenRant

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Reza

    fnaf help wanted هم خیلی خوبه برید اضافش کنید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه