۱۲ اشتباه رایج در تمیز کردن خانه که زمان شما را تلف می‌کنند

۳۰ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

اغلب افراد دوست دارند منزل بسیار تمیزی داشته باشند و بیشتر اوقات وقت زیادی را به انجام کارهای نظافت منزل اختصاص می‌دهند. با این وجود، چند اشتباه تمیز کردن منزل وجود دارند که باعث هدر رفتن زمان و انرژی می‌شوند. برای کاهش زمان تمیز کردن منزل، باید اشتباهات نظافت را شناخته و از انجام آن‌ها اجتناب کنیم.

وقتی زمان تمیز کردن منزل فرا می‌رسد، اغلب افراد می‌خواهند تا حد ممکن منزل رادر کوتاه‌ترین زمان به تمیزترین حالت تبدیل کنند. اما یک سری عادت‌های تمیز کردن وجود دارند که می‌توانند ما را از مسیر داشتن منزل تمیزتر منحرف کنند. عادت‌هایی مانند: فراموشd تمیز کردن ابزار نظافت (بله، شستن ماشین لباسشویی هم امکان پذیر است) یا خیس نکردن ظرف‌های کثیف می‌تواند باعث هدر رفتن زمان ارزشمندمان شود. به امید اینکه روتین نظافتی که داریم را هرچه سریع‌تر و موثرتر انجام دهیم، می‌توانیم زمان بیشتری را به کارهای مهم‌تر اختصاص دهیم. در این مطلب، دوازده اشتباه تمیز کردن منزل که باعث از دست رفتن زمان می‌شود و باید از آن‌ها اجتناب کنیم را بررسی کرده‌ایم. با انجام تغییرات کوچک در عادت‌های تمیز کردن، هر هفته زمان بیشتری را در اختیار داشته باشید.

۱. تمیز نکردن دستگاه‌ها؛ اولین اشتباه تمیز کردن منزل

نظافت ماشین لباسشویی

ماشین‌های ظرفشویی و لباسشویی برای تمیز کردن لباس‌ها و ظرف‌ها طراحی شده‌اند، اما آیا خود این دستگاه‌ها نیازی به تمیز شدن ندارند؟ باید دقت کنید که اگر به صورت منظم ماشین ظرفشویی خود را تمیز نمی‌کنید، تکه‌ها و باقیماند‌ه‌های غذا می‌توانند باعث ایجاد بوی بد شوند. اگر متوجه شدید که ظرف‌های تازه شسته شده، کدر هستند یا لباس‌های تازه شسته شده بوی بد نم دارند، باید بدانید که این‌ها نشانه قطعی غفلت از نظافت این دستگاه‌ها هستند. به جای هدر دادن زمان و آب، در ابتدا ماشین لباسشویی را تمیز کنید، سپس در دور دوم لباس‌ها را در آن قرار دهید تا کارکرد موثرتری داشته باشد.

راه حل: ماشین ظرف شویی را به این صورت تمیز کنید که یک فنجان سرکه سفید را در محفظه بالایی بریزید.

۲. استفاده از پارچه‌های کثیف برای نظافت (یا استفاده از نوع اشتباه پارچه)

اگر پیشخوان‌های آشپزخانه و شیشه‌ها را با دستمال کثیف پاک می‌کنید، در حقیقت آن‌ها را تمیز نمی‌کنید. با این کار نه تنها به صورت غیرعمدی باعث پخش شدن باکتری‌ها در منزل خود می‌شوید، بلکه ممکن است آینه‌ها و شیشه‌ها حتی کثیف‌تر از قبل شوند.

راه حل: پارچه‌های نظافت کثیف را کنار بگذارید و به دنبال پارچه‌های میکروفایبر باشید که رد پرز از خود باقی نمی‌گذارند و هر زمان که نیاز به تمیز شدن و بازسازی داشته باشند، می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازید. الیاف محکم بافته شده حتی می‌توانند باکتری را با یا بدون کمک پاک کننده‌های شیمیایی از بین ببرند و پاکیزگی را به مرحله بالاتری برسانند.

۳. استفاده نکردن از ابزار مناسب هر کار

گاهی اوقات ابزارها و وسایل تخصصی، ارزش هزینه کردن ندارند و گاهی هم سرمایه گذاری‌های ارزشمندی هستند که باعث صرفه جویی در زمان و ساده‌تر شدن زندگی می‌شوند. هنگام نظافت منزل، ابزار زیادی وجود دارند که کارهای خسته کننده و زمان‌بر را بسیار ساده‌تر می‌کنند. اگر همچنان پرده‌های کرکره‌ای پنجره را با حوله کاغذی پاک می‌کنید یا از یک چهارپایه پله دار تاشو برای زدودن غبارهای گچ بری استفاده می‌کنید، باید بدانید که راه‌های ساده‌تری هم برای این کارها وجود دارد.

راه حل: از برس‌های پاک کردن پرده برای صرفه جویی در زمان استفاده کنید. اگر در حال حاضر از یک گردگیر جمع شو برای از بین بردن لکه‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است، مانند: بالای پیشخوان آشپزخانه و بالای قاب پنجره، استفاده نمی‌کنید، بهتر است یکی از آن‌ها را سفارش دهید.

۴. خیس نکردن ظرف‌های کثیف قبل از شست‌و‌شو

خیس کردن ظرف‌ها قبل از شست‌و‌شو

در صورتی که قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را پس از صرف غذا روی اجاق گاز می‌گذارید، به پنیر و سس باقی‌ مانده اجازه می‌دهید که به ماهیتابه بچسبند. در این صورت، پس از تمام شدن غذا، با غذای پخته شده‌ای مواجه می‌شوید که به یک خراشیدن سخت و زمان بر نیاز دارد.

راه حل: پس از آشپزی، سعی کنید به انتقال غذا به بیرون از ماهیتابه و قابلمه پس از پختن غذا و غوطه‌ور کردن ظرف‌ها در آب گرم و کف دار عادت کنید. توجه داشته باشید که اگر با قابلمه‌های آلومینیومی آشپزی می‌کنید، در ابتدا اجازه دهید کمی سرد شوند. آب سرد به صورت بالقوه باعث کج شدن قابلمه داغ شود.

۵. خالی نکردن کیسه جاروبرقی

پس از اینکه جاروبرقی کشیدن کل خانه را تمام کردید، آخرین کاری که باید انجام دهید این است که زمانی را صرف خالی کردن کیسه یا پاک کردن برس‌ها صرف کنید. اما اگر این کار را انجام ندهید، در آینده زمان بیشتری را از دست خواهید داد. به محض اینکه کیسه جاروبرقی با زباله‌های ریز پر شود و برس‌ها با خز و موی خیس گرفته شوند، جاروبرقی به خوبی کار نخواهد کرد.

راه حل: دو دقیقه را برای خالی کردن کیسه جاروبرقی اختصاص دهید تا در آینده زمان استفاده از جاروبرقی را کاهش دهید. راهکار نهایی هم این است که از جاروبرقی‌های روباتیک استفاده کنید که می‌توانند بیشتر کارها را برایتان انجام دهند و برخی انواع آن‌ها حتی سطل و کیسه خودشان را هم خالی می‌کنند.

۶. اشتباه تمیز نکردن منزل از بالا به پایین

به روتین معمول خود برای تمیز کردن اشپزخانه فکر کنید. آیا با جارو زدن زمین شروع می‌کنید، سپس پیشخوان را تمیز می‌کنید و در نهایت روی کابینت‌های آشپزخانه را گردگیری می‌کنید؟ اگر روند نظافت شما چنین است، باید توجه کنید که خرده زباله‌ها و گرد و غبار، روی کف زمینی که به تازگی تمیز شده است می‌ریزند. راهکار بهتری برای این مساله وجود دارد.

راه حل: به تمیز کردن از بالا به پایین عادت کنید. با تمیز کردن گرد و غبار بالای کابینت‌ها، سطوح و پیشخوان‌ها قبل از رفتن به سطوح پایین‌تر و کف زمین شروع کنید. با این روش، کار قبلی ضایع نمی‌شود که مجبور شوید به عقب بازگردید و زمان را هدر دهید.

۷. اشتباه تمیز نکردن منزل به صورت مداوم و روزمره

نظافت از بالا به پایین

آیا به صورت روزمره منزل خود را نظافت می‌کنید یا ترجیح می‌دهید همه‌ی کارها را برای یک جلسه نظافت آخر هفته نگه دارید؟ اگر چه نظافت آخر هفته کار اشتباهی نیست و یک برنامه شلوغ پر فعالیت هفتگی می‌تواند گزینه دوم را امکان پذیرتر کند. اگر هر روز نظافت کنید، در وقت خود صرفه جویی کرده‌اید. با تمام شدن روز شنبه، لکه‌ها ایجاد می‌شوند، سطل‌های زباله بزرگ‌تر می‌شوند و کار سخت‌تر به نظر می‌رسد.

راه حل: در صورتی که برایتان امکان‌‌پذیر است، چند دقیقه‌ای را به تمیز کردن آلودگی‌ها زمانی که اتفاق می‌افتند، اختصاص دهید؛ با انجام این کار در آینده از خودتان بابت اینکه مجبور نخواهید بود برای از بین بردن لکه‌ی سخت از روی فرش تلاش کنید، تشکر خواهید کرد. پیش از اینکه به رختخواب بروید، ۵ دقیقه را به تمیز کردن اسباب بازی‌های کودکان و جمع آوری کاغذها یا لباس‌هایی که در نقاط مختلف خانه ریخته شده است، اختصاص دهید. پس از پایان پنج دفیفه، زمان استراحت است. پنج دقیقه زمان کافی برای تمیز کردن همه چیز نیست، اما جلسه نظافت آخر هفته شما را سرعت می‌بخشد.

۸. درست تمیز نکردن آینه‌ها

این مساله یک اشتباه ناشیانه کلاسیک در نظافت است. افراد برای پاک کردن آینه به صورت معمول شیشه پاک کن را روی آینه اسپری می‌کنند و با یک پارچه مایکروفایبر، اسکاچ یا روزنامه آن را پاک می‌کنند؛ اما نتیجه نهایی یک آینه کدر با رگه‌هایی از خاک به جا مانده روی سطح آن است. دلیل این مساله این است که در ابتدا باید با یک پارچه تمیز همه گرد و غبار و آلودگی روی آینه را تمیز کنید. پس از انجام این کار، شیشه پاک کن مرحله‌ی بعدی نظافت را انجام خواهد داد.

۹. اشتباه در تمیز کردن پنجره‌ها

تمیز کردن پنجره‌ها

مانند آینه‌ها، شیشه‌های پنجره را هم باید اول با یک دستمال از گرد و غبار پاک کنید و سپس سراغ شیشه‌ پاک‌کن بروید. اگر تمیز کردن پنجره‌ها را در زمان مناسبی از روز انجام دهید، نیازی به تکرار فرایند نیست. زمانی که خورشید در آسمان است، به هیچ عنوان پنجره‌ها را تمیز نکنید. برای این کار یک روز ابری را انتخاب کنید یا اوایل عصر که گرمای خورشید شدت ندارد، نظافت پنجره‌ها را انجام دهید. دلیل این مساله این است که نور خورشید شیشه‌ها را گرم کرده و به سرعت شیشه پاک‌کن را خشک می‌کند و پس از دستمال کشیدن رگه‌هایی روی شیشه باقی می‌گذارد. از این رو، تا زمانی که رد رگه‌ها پاک شود، باید به صورت مکرر شیشه را پاک کنید. تمیز کردن پنجره را در روز سرد انجام دهید تا مجبور به انجام دوباره آن نشوید.

۱۰.  شست‌و‌شوی فرش به جای لکه زدایی

وقتی با لکه تازه ایجاد شده روی فرش مواجه می‌شوید، به احتمال زیاد آن را با شست‌و‌شوی شدید مورد حمله قرار می‌دهید که نه تنها باعث پخش شدن لکه می‌شود، بلکه باعث آسیب رساندن به الیاف فرش می‌شود. از طرف دیگر، لکه زدایی می‌تواند عملکرد بهتری در جذب رطوبت و رنگ لکه بدون ایجاد صدمه به فرش داشته باشد. اگرچه، استفاده از چند پارچه تمیز برای غوطه ور کردن لکه تا زمانی که دیگر رطوبتی برای جذب شدن وجود نداشته باشد، هم موثر است و پس از آن، می‌توانید با گام‌های دیگر برای از بین بردن لکه‌های فرش، اقدام کنید.

۱۱. عدم شناخت ابزار نظافت

گاهی اوقات ابزار نظافت باعث می‌شوند زمان زیادی از دست برود. کمی بررسی و تحقیق انجام دهید و مطمئن شوید که ابزار نظافت را به درستی برای هدف مورد نظر خود انتخاب کرده‌اید. به عنوان مثال، هنگام شستن کف قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها به جای اسفنج‌های نرم از اسکاچ‌های زبر استفاده کنید. در صورتی که اسکاچ نرم را برای این کار انتخاب کنید، مدت زمان زیادی را در آشپزخانه باید بگذرانید.

۱۲. محصولات نظافتی؛ هر چه کمتر بهتر

محصولات نظافتی

در حقیقت طبیعی است که فکر کنید هر چه محصولات بیشتری را برای نظافت استفاده کنید، نتیجه کار تمیزتر خواهد بود. اما آیا تا به حال هنگام شستن لباس‌ها مقدار خیلی زیادی پودر لباسشویی در ماشین لباسشویی ریخته‌اید؟ در صورتی که این کار را انجام داده‌اید، به احتمال زیاد لباس‌ها با پودر باقیمانده روی آن‌ها بیرون می‌آیند یا لباس‌ها سخت و سفت خواهند بود و نیاز به یک آبکشی دیگر برای شفافیت خواهند داشت. هنگام استفاده از جلا دهنده وسایل هم ماجرا به همین صورت خواهد بود؛ در صورتی که مقدار زیادی از آن‌ها را استفاده کنید، لایه‌ای را روی وسایل به جا می‌گذارند که برای تمیز کردن نیاز به پاک کردن شدیدتر و زمان بیشتر خواهد داشت. جدا از این مساله، در نهایت مقدار بسیار زیادی از محصولات پاک کننده را استفاده خواهید کرد.

در پایان

نظافت منزل کاری وقت‌گیر و حوصله‌‌بر است. اغلب افراد می‌خواهند در کمترین زمان ممکن تمیز کردن خانه را انجام دهند، اما انجام چند اشتباه تمیز کردن منزل باعث هدر رفتن وقت و انجام دوباره کارها شود.

به نظر شما چه اشتباهات دیگری موجب هدر رفتن زمان در تمیز کردن منزل می‌شوند؟

منبع: Real Simple, Simply Maid

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه