۱۳ بازی برتر در ژانر هک و جاسوسی

۸ خرداد ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
بهترین بازی های هک و حاسوسی

با اینکه ژانر مخفی‌کاری اکنون در صنعت بازی‌سازی آن‌طور که باید نقش پررنگی ندارد ولی همچنان بازی‌هایی ساخته می‌شوند که بسیاری از مکانیک‌های هک‌کردن و نظارت را به کار می‌گیرند. مکانیک‌هایی که بیشتر موردعلاقهٔ بازیکنان هستند. بله درست است که عصر اسپلینتر سل تام کلنسی به پایان رسیده است اما وقتی به بازی‌های مستقل و تریپل ای نگاه می‌کنیم عناوین فراوانی پیدا می‌شوند که هنوز هم عناصر مشابه این دست بازی‌های به‌یادماندنی را در خود جای‌داده‌اند. در این مقاله به بهترین بازی‌های هک و نظارت محوری که می‌توانید تجربه کنید خواهیم پرداخت.

۱۳. سایبرپانک ۲۰۷۷

تهیه‌کننده: CD Projekt / سازنده: CD Projekt RED
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

بازی Cyberpunk 2077

در سایبرپانک ۲۰۷۷ شما در نقش مزدوری به نام وی بازی می‌کنید که سعی دارد جایگاهش را در نایت سیتی بهبود ببخشد. عنوان بازی اشاره به بستر سایبرپانکی جهان آن در سال ۲۰۷۷ دارد. از همین رو، تکنولوژی‌های جالب و آینده‌گرایی در بازی دیده می‌شود و حتی مردم نیز از تکنولوژی سایبرنتیکی در بدنشان استفاده می‌کنند.

از قضا پروتاگونیست بازی مهارت‌های هکری دارد پس شما می‌توانید وارد سیستم‌های دشمنانتان شوید و به آنها آسیب بزنید. شما همچنین می‌توانید دوربین‌ها، کامپیوتر و دیگر وسایل الکترونیکی را هک کنید. در اصل در طول داستان بازی به‌مراتب از این قابلیت خود استفاده خواهید کرد.

۱۲. Observer

تهیه‌کننده: Bloober Team / سازنده: Bloober Team
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

بازی Observer

اگر به بازی‌هایی که در کشورهای اروپایی جریان دارند علاقه‌مند هستید بازی Observer برای شماست. بازی در لهستان رخ می‌دهد اما در عصر معاصر بلکه در سال ۲۰۸ و کشور در تلاش است از یک آلودگی دیجیتالی جان سالم به در ببرد. شما در نقش یک Observer بازی می‌کنید که در واقع نوعی کارآگاه از نظر تکنولوژیکی پیشرفته است.

یک متدی که به شما در حل پرونده‌ها کمک می‌کند هک‌کردن ایمپلنت‌های موجود در مغز افراد است. این بخش‌های قرار گرفته در ذهن مردم عجیب غریب است هرچند که این عجیب بودن محدود به این قسمت‌ها نیست زیرا بازی در ژانر وحشت روان‌شناختی و ماجراجویی قرار می‌گیرد.

۱۱. Do Not Feed The Monkeys

تهیه‌کننده: Alawar Premium / سازنده: Fictiorama Studios
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر، نینتندو سوییچ

بازی Do Not Feed the Monkeys

گاهی اوقات عناوین می‌توانند گمراه‌کننده باشند. به‌عنوان‌مثال بازی ای به نام «به میمون‌ها غذا ندهید» در ظاهر بیشتر یک شبیه‌ساز باغ‌وحش به نظر می‌رسد ولی این‌طور نیست. واژه میمون‌ها در عنوان بازی به انسان‌ها اشاره دارد. این آدم‌ها زندگی روزمره‌شان را تجربه می‌کنند و شما از طریق رایانه‌تان آنها را مشاهده می‌کنید.

در طول نظارتتان، شما باید به دنبال چیزهای کوچکی بر روی هر صفحه بگردید که به شما در مورد راستای دستیابی به اهدافتان و کاری که دارید انجام می‌دهید کمک می‌کند. به شما گفته می‌شود که نباید در زندگی این افراد دخالت کنید اما در نهایت این انتخاب برعهده شماست.

۱۰. Watch Dogs Legion

تهیه‌کننده: Ubisoft / سازنده: Ubisoft Montreal
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

بازی Watch Dogs Legion

بازی سگ‌های نگهبان: لژیون دربردارندهٔ تعدادی از جاه‌طلبانه‌ترین مکانیک‌های هک و نظارت در عرصه بازی‌های ویدئویی است. قابلیت کنترل و بازی‌کردن در نقش صدها شخصیت مختلف، هک‌کردن هر دستگاه که دستتان به آن می‌رسد و ماهیت سندباکسی جهان باز بازی همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا چیزی منحصربه‌فرد را به وجود بیاورند.

نقاط قوت سگ‌های نگهبان: لژیون در سیستم‌ها و مکانیک‌هایش است و نه در خط داستانی و شخصیت‌های آن. داشتن انتظارات به جا پیش از تجربهٔ این بازی می‌تواند تفاوت میان تجربه یک بازی هکری سرگرم‌کننده یا یک داستان سرقت حوصله سر بر باشد.

۹. Hacknet

تهیه‌کننده: Fellow Traveller / سازنده: Team Fractal Alligator
پلتفرم: کامپیوتر

بازی Hacknet

با اسمی مانند هکنِت شما از همان آغاز کار می‌دانید چه نوع بازی ای در انتظارتان است. این بازی به شما حس یک هکر واقعی را می‌دهد زیرا بازی حاوی مراحل واقعیت‌گرای هک است که به شما اصول اولیه دستورهای UNIX را آموزش می‌دهد. هکنت را صفحات و سیاه و نوشته‌های سبزرنگ تشکیل داده که ارمغان آور تجربهٔ تمام‌عیار هک‌کردن است. بازی با ایستر اگ های فراوان پر شده است و حاوی یک بستهٔ الحاقی به نام Labyrinths است که عناصر جدید ARG را به بازی اضافه می‌کند.

۸. Her Story

تهیه‌کننده: Sam Barlow / سازنده: Sam Barlow
پلتفرم: کامپیوتر، موبایل

بازی Her Story

وقتی به نظارت فکر کنیم اغلب اوقات ذهنمان به‌سوی دوربین‌های نظارت یا گوش‌کردن به مکالمه‌ها از طریق میکروفون‌های مخفی می‌رود. بازی داستان او تجربه‌ای نظارت محور را ارائه می‌دهد که در آن شما باید مصاحبه‌های ضبط شده پلیس را مورد بررسی قرار دهید. شما نه‌تنها باید موضوع موردبحث در مصاحبه‌ها را پیدا کنید بلکه باید از جواب‌هایی که داده می‌شود رمزگشایی کنید تا در نهایت سؤال‌های بی‌جوابی که پلیس به دنبال آنهاست را پاسخ دهید. بازی در سایت متاکریتیک نمره ۹۱ دارد و جوایز متعددی را به‌خاطر رویکرد مبتکرانه در طراحی به دست آورده است.

۷. Watch Dogs 2

تهیه‌کننده: Ubisoft / سازنده: Ubisoft Montreal
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی Watch Dogs 2

پس از حال و هوای سرراست بازی نخست سگ‌های نگهبان، سگ‌های نگهبان ۲ رویکردی پر رنگ و لعاب تروتازه‌تر از هک‌کردن و نظارت بر روی جمعیت ارائه کرد. هسته اصلی بازی بر آزادی عمل بازیکن در راستای به‌انجام‌رساندن اهداف داستان دارد. شما می‌توانید رویکردی خشونت‌بار با سلاح و تکنولوژی داشته باشید یا می‌توانید بی‌سروصدا وارد شده و بدون اینکه به خشونت روی بیاورید مأموریتان را به انجام برسانید. این بازی برای طرف‌داران هک اطلاعات که می‌خواستند آزادی عمل بیشتری داشته باشند و دنیایی را تجربه کنند که خودش را خیلی جدی نمی‌گیرد گزینه‌ای شایسته است.

۶. Operation Tango

تهیه‌کننده: Clever Plays / سازنده: Clever Plays
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

بازی Operation Tango

وقتی به هک‌کردن فکر می‌کنیم اکثر اوقات تصویر تیمی از هکرها در ذهن نقش می‌بندد که برای کسی کار می‌کنند که به‌عنوان «رئیس» شناخته می‌شود. در عملیات تانگو، دو بازیکن به‌عنوان تیم متخصص رایانه و هک سیستم‌ها کار می‌کنند و بازیکن دیگر مأمور عملیاتی است که نقش جاسوس یا دزد را برعهده می‌گیرد. گیم‌پلی نامتقارن بازی باعث ایجاد هرج‌ومرج در میان بازیکنان می‌شود زیرا آنها باید برای انجام مأموریت به یکدیگر تکیه کنند که رویکردی منحصربه‌فرد در زیرگروه هک و نظارت به‌حساب می‌آید.

۵. Quadrilateral Cowboy

تهیه‌کننده: Blendo Games / سازنده: Blendo Games
پلتفرم: کامپیوتر

بازی Quadrilateral Cowboy

بسته به اینکه آیا به دنبال یک شبیه‌ساز واقعیت‌گرای هک هستید یا خیر می‌توانید به‌خوبی ارزیابی کنید که بازی گاوچران چهارگوش تا چه حد برایتان لذت‌بخش خواهد بود. شما در نقش یک دزد بازی خواهید کرد که با استفاده از رایانه قابل‌حمل خود به دنبال دزدی‌کردن است. بازی بازیکن را مجبور می‌کند کدنویسی ساده را یاد بگیرد و به‌هیچ‌وجه به شما در این راه کمک نمی‌کند. شما باید این مهارت‌ها را یاد بگیرید تا بتوانید درها را باز کنید، وسایل الکترونیکی را کنترل کنید و فعالیت‌های دیگر را به انجام برسانید. اگر به دنبال یک تجربهٔ حقیقی هکری هستید به‌سختی می‌توانید بازی ای به‌خوبی گاوچران چهارگوش پیدا کنید.

۴. System Shock 2

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Irrational Games
پلتفرم: کامپیوتر

بازی System Shock 2

اکثر گیمرهای عصر جدید بازی بایوشاک را می‌شناسند اما شاید ندانند که بایوشاک یک متصدی پیشین معنوی به نام سیستم شاک دارد. دومین دنباله در این سری با اضافه‌کردن چند درخت‌وارهٔ مهارت به مکانیک هک خود به جایگاه ویژه‌ای در قلب هواداران بازی‌های هکری دست پیدا کرد. مینی گیم موجود در سیستم شاک ۲ برای هک‌کردن شبیه بازی Minesweeper است که به‌خودی‌خود خاص نیست اما به آن گزینه اختیاری تعهد به هک‌کردن را اضافه کنید و با چیزی جادویی طرف هستید.

۳. Hitman 3

تهیه‌کننده: IO Interactive / سازنده: IO Interactive
پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری، کامپیوتر

بازی Hitman 3

هیتمن ۳ عنوان نهایی کمپانی IO Interactive در سه‌گانهٔ World of Assassination آنهاست. این دنباله بر روی بستره‌ای که دو بازی قبلی بنا کردند به‌خوبی قرار می‌گیرد و مکانیک‌های تعامل و نظارت به سطحی که می‌شود آن را تقریباً بی‌عیب‌ونقص قلمداد کرد می‌رساند. هیتمن ۳ بازی است که تلاش‌های بازیکن را جایزه می‌دهد زیرا هر چقدر که شما وقت خود را صرف زیر نظر گرفتن عادت‌های شخصیت هدف خود و مرحله‌ای که در آن قرار دارید بکنید متدهای به‌خصوص و کارآمدی بسیاری برای از میان برداشتان هدفتان به وجود می‌آید.

۲. Papers, Please

تهیه‌کننده: Lucas Pope / سازنده: Lucas Pope
پلتفرم: کامپیوتر، پلی‌استیشن ویتا، موبایل

بازی Papers Pleaes

کمتر می‌شود بازی ویدئویی پیدا کرد که به‌اندازهٔ مدارک، لطفاً بر روی سیاست و جامعه تمرکز داشته باشد. بازی به‌صورت یک شبیه‌ساز معما عمل می‌کند که شما باید در آن به مهاجران اجازه ورود یا عدم اجازه ورود دهید.

شما باید بر روی مهارت‌های نظارتی و تحلیلی خود تکیه کرده تا ارزیابی کنید چه کسی می‌تواند از مرز عبور کرده و چه کسی نباید از مرز رد شود. مدارک لطفاً بر روی رایانه شخصی و موبایل قابل بازی است که آن را در دسترس طیف وسعی از کاربران قرار می‌دهد.

۱. Deus Ex: Human Revolution

تهیه‌کننده: Square Enix / سازنده: Eidos Montreal
پلتفرم: پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰، کامپیوتر

بازی Deus Ex Human Revolution

بازی دئوس اکس: تحول انسان در چشم هواداران ژانر هک و نظارت، نقطهٔ اوج آنچه است که بازی‌های ویدئویی این ژانر می‌توانند ارائه دهند. بازی در سایت متاکریتیک نمرهٔ درخشان ۹۰ به دست آورده است که به‌خوبی نشان می‌دهد تا چه حد جهان سایبرپانکی اش با استادی هرچه‌تمام‌تر طراحی شده و تلفیق مخفی‌کاری و هک سیستم‌ها به ساختار باز مأموریت‌هایش تا چه اندازه کمک کرده است.

دئوس اکس: تحول انسان نه‌تنها به بازیکن اجازه می‌دهد به‌صورت ترکیبی از اول‌شخص و سوم‌شخص بازی را تجربه کند بلکه چهار سبک بازی متفاوت از هم نیز دارد که شامل مخفی‌کاری و هک می‌شود. در این بازی هک‌کردن بخشی حیاتی به‌حساب می‌آید زیرا به بازیکن exp فراوانی می‌دهد و درعین‌حال او را به‌گونه‌ای به چالش می‌کشد که خسته‌کننده و حوصله سر بر نمی‌شود.

منبع: TheGamer


کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 ظرفیت 825 گیگابایت

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه