۱۵ نقش‌آفرینی آنلاین برتر تاریخ بازی‌های ویدیویی

۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
best mmo all time

سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده (MMORPG) طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. با وجود اینکه نقش آفرینی در نام این عناوین وجود دارد، بازی‌های این سبک تفاوت زیادی با نقش آفرینی دارند. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده ارتباط زیاد با کاربران دیگر است. اینکه شما با افراد دیگر به مبارزه رفته و یا تجارت می‌کنید، وجه تمایز این سبک است. به همین دلیل است که تفاوت زیادی با نقش آفرینی‌های عادی دارند.

عناوین نقش آفرینی آنلاین گسترده به سرعت در میان گیمرها طرفدار پیدا کردند. این بازی‌ها فرهنگ مخصوص خود را داشته و جامعه خاصی را دارند. از طرفی مشکلات زیادی هم در زمینه روانی برای کاربران ایجاد می‌کنند. در حقیقت بازی‌های نقش آفرینی آنلاین گسترده مثل دنیای وارکرفت (World of Warcraft) به شدت اعتیاد آور هستند. با این حال اگر مدیریت بشوند، بسیار مفرح و جذاب هستند. دلیل اینکه این لیست دارای ۱۵ مورد است، این است که برخی از عناوین موجود بسیار روی این سبک تأثیرگذار بودند. اگر شما دوست دارید تا در یک دنیای مجازی غرق بشوید، با لیست بهترین عناوین سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده با ما همراه باشید.

این نکته همچنان لازم به ذکر است که اگر تصمیم به امتحان این عناوین گرفتید بسیار مراقب باشید. به دلیل اینکه به راحتی شما را درگیر کرده و باعث اعتیاد شما خواهند شد.

۱۵. گیلد وارز (Guild Wars)

تهیه‌‌کننده: NCSoft / سازنده: ArenaNet
سال انتشار: ۲۰۰۵

بازی مبارزات انجمن از همان ابتدا توانست طرفداران زیادی را جذب کند. رقیب مستقیم آن نیز بازی دنیای وارکرفت بود. در مقایسه با رقبا، بازی مبارزات انجمن از لحاظ گرافیکی واقعی‌تر بود. به همین دلیل افرادی که از ظاهر کارتونی دنیای وارکرفت خوششان نمی‌آمد به سمت این بازی رفتند.

Guild Wars

اگر دقت کنید اکثر عناوین موجود در این لیست قدیمی بوده ولی برای مدت زیادی توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند.

مبارزات انجمن برای تجربه گروهی ساخته شده است. به همین دلیل به تنهایی نمی‌شد در آن پیش رفت. البته به صورت گروهی یکی از بهترین عناوین سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده است. اولین بازی از این مجموعه از نظر ابعاد حتی نزدیک دنباله‌هایش نیست. با اینحال زمینه را برای پیشرفت و ساخت عناوین دیگر فراهم کرد.

۱۴. ترا (TERA)

تهیه‌‌کننده: Nexon / سازنده: Bluehole Studios
سال انتشار: ۲۰۱۱

این بازی کره‌ای حدود ۱۰ سال است که جریان دارد. با وجود این سابقه قصدی برای آرام‌شدن نیز ندارد.  ترا یک بازی فانتزی نقش آفرینی آنلاین گسترده است که تمرکز زیادی روی مبارزات دارد. در اصل در این عنوان تلاش شده تا مبارزات شدید و هیجان انگیز باشند.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

ترا بیش از ۲۸ میلیون کاربر دارد. همینطور اینکه تنوع آیتم‌ها به همراه سیستم طراحی قوی و گیم‌پلی روان باعث شد این بازی طرفداران خود را در این مدت حفظ کند.

۱۳. پلنت‌ساید ۲ (Planetside 2)

تهیه‌‌کننده: Daybreak Game Company / سازنده: Rogue Planet Games
سال انتشار: ۲۰۱۲

پلنت ساید با چیزی که شما از یک عنوان نقش آفرینی آنلاین گسترده انتظار دارید، تفاوت دارد. با اینحال یکی از عناوین قوی در این سبک بوده و مکانیک خاصی دارد. هدف بازی این است که شما در یک جنگ بسیار بزرگ برای تسلط روی سیاره آئوراکسیس (Auraxis) شرکت کنید.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

زاویه دید این بازی اول شخص بوده و به همین علت طرفداران خاصی را دارد.

نکته جالب اینجاست که این بازی دارای رکورد گینس برای تعداد بازیکنان همزمان در یک جنگ است. تعداد کاربران همزمان نیز ۱۱۵۸ نفر در یک مبارزه بود.  به طور کلی عنوانی مثل پلنت ساید ۲ وجود ندارد. حتی با وجود اینکه این بازی روزهای اوج خود را گذرانده، بازهم ارزش تجربه را دارد.

۱۲. بیابان سیاه آنلاین (Black Desert Online)

تهیه‌‌کننده: Pearl Abyss / سازنده: Pearl Abyss
سال انتشار: ۲۰۱۵

یکی دیگر از عناوین نقش آفرینی آنلاین گسترده‌ی کره‌ای بیابان سیاه است. این بازی به طور ناگهانی ظهور کرد و توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. گرافیک عالی به همراه داستان خوب و سیستم مبارزات قوی باعث شد تا بیابان سیاه کیفیت بالایی داشته باشد.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

بازی بیابان سیاه یکی از بهترین عناوین در این سبک بوده که نسبتاً هم جدید است. به همین دلیل از سطح گرافیکی بالایی برخوردار است.

بیابان سیاه دارای یکی از بهترین سیستم‌های طراحی کاراکتر در سبک نقش آفرینی گسترده آنلاین است. به همین دلیل برای گیمرها جذابیت زیادی دارد که هیچ دو کرکتر مشابه هم نیستند. در میان کلاس‌های بسیاری وجود داشته و عناوین متفاوتی برای کسب کردن وجود دارند.  نکته جالب حضور حیوانات اهلی است که به شما کمک خواهند کرد! همینطور اینکه این بازی روی سرویس گیم‌پس (Game Pass) مایکروسافت به صورت رایگان وجود دارد.

۱۱. استار ترک آنلاین (Star Trek Online)

تهیه‌‌کننده: Perfect World Entertainment / سازنده: Cryptic Studios
سال انتشار: ۲۰۱۰

طرفداران استار ترک قطعاً از این بازی لذت خواهند برد. با اینحال دنیای این مجموعه باعث می‌شود تا پتانسیل زیادی برای ساخت یک عنوان نقش آفرینی داشته باشد. شما در این بازی مسئول یک استارفلیت (Starfleet) هستید. به همین دلیل است که بازی جذاب است.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

در ابتدای عرضه منتقدان اصلاً از استار ترک آنلاین راضی نبودند. با اینحال در طول زمان با دریافت به روزرسانی‌های متعدد توانست تا حد خوبی مشکلات را برطرف کند. این بازی بدون نقص نیست ولی همچنان بسیار لذت بخش است. همینطور اینکه طرفداران استار ترک قطعاً از تک تک لحظات خود در این بازی لذت خواهند برد.

۱۰. اورکوئست (EverQuest)

تهیه‌‌کننده: Sony Online Entertainment / سازنده: Verant Interactive
سال انتشار: ۱۹۹۹

اورکوئست از عناوین اولیه سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده است. با اینحال همچنان بازیکنان بسیاری دارد. در سال ۲۰۱۲ این بازی به صورت رایگان در آمد. با اینحال این رایگان شدن به معنای محدود شدن کاربران از کل محتوای بازی بود.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

این بازی با وجود قدیمی بودن همچنان طرفداران بسیار زیادی دارد.

با اینحال اورکوئست یکی از تأثیرگذارترین عناوین در این سبک بود. عناوینی مثل دنیای وارکرفت بدون اثر اورکوئست قطعاً متفاوت می‌شدند. نکته جالب این بازی اول شخص بودن آن است. این حالت باعث می‌شود تا مبارزات در اورکوئست بسیار جذاب بوده و شما را درگیر کند.

۹. بریدگی (Rift)

تهیه‌‌کننده: Trion Worlds / سازنده: Trion Worlds
سال انتشار: ۲۰۱۱

بازی بردیگی یک عنوان عادی نقش آفرینی آنلاین گسترده‌ است. چیزی مشابه به بازی دنیای وارکرفت. مانند دنیای وارکرفت، بریدگی نیز از سیستم اشتراکی بهره می‌برد. البته حالت رایگان هم برای این بازی وجود داشته که محتوای محدودتری نسبت به نسخه دیگر دارد.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

نکته اینجاست که چرا باید بریدگی را به دنیای وارکرفت ترجیح داد؟ بریدگی تمام تلاش خود را کرده است تا یک عنوان متفاوت با دنیای وارکرفت باشد. مخصوصاً اینکه از دیدگاه بسیاری از بازیکنان، این بازی دارای عمق بیشتری نسبت به دنیای واکرفت است. به هرحال هر دو عنوان بسیار با کیفیت بوده و ارزش تجربه را دارند.

۸. ارباب حلقه‌ها آنلاین: سایه‌ی آنگمار (Lord of The Rings Online: Shadows of Angmar)

تهیه‌‌کننده: Daybreak Game Company[ / سازنده: Standing Stone Games
سال انتشار: ۲۰۰۷

بعد از رایگان شدن، بازی ارباب حلقه‌ها به شدت رشد کرد. البته در حال حاضر بازیکنان کمتری نسبت به دوران اوج خود دارد. این بازی در دنیای زمین میانه (Middle Earth) قرار دارد. البته این موضوع از یک بازی ارباب حلقه‌ها انتظار می‌رود. در اصل یک بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده با زمینه ارباب حلقه‌ها است.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

به طور کلی دنیای ارباب حلقه‌ها پتانسیل زیادی برای بازی سازی دارد.

با اینحال این بازی شما را به گشت و گذار و جست و جو ترغیب می‌کند.  اگر شما از بازی جنگ ستارگان: جمهوری قدیمی (Star Wars: The Old Republic) لذت برده باشید، قطعاً از این مورد نیز لذت خواهید برد. اگر طرفدار مجموعه ارباب حلقه‌ها باشید، قطعاً از تجربه این بازی پشیمان نخواهید شد.

۷. مبارزات انجمن ۲ (Guild Wars 2)

تهیه‌‌کننده: NCSoft / سازنده: ArenaNet
سال انتشار: ۲۰۱۲

بازی مبارزات انجمن ۲ یک عنوان نقش آفرینی گسترده آنلاین ساده نیست. در اصل به جای اینکه از مکانیسم مأموریتی استفاده کند، بر اساس سیستم رویدادی (Event) کار می‌کند.  چارچوب کلی مبارزات انجمن ۲ چیز جدیدی نیست. نکته اینجاست که این بازی برای اولین بار این کار را انجام داد. همینطور اینکه بسیار خوب از پس آن بر آمد.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

نسبت به شماره ۱، این بازی در زمینه محتوا پیشرفت بسیار زیادی داشته است.

به همین علت بسته‌های الحاقی این بازی باعث شدند محتوای اصلی بازی نیز پیشرفت زیادی داشته باشد. بازی مبارزات انجمن ۲ در سال ۲۰۱۲ عرضه شد. با اینحال سیستم اشتراکی ندارد. به همین علت برای بسیاری از افراد جذاب است.

۶. ایو آنلاین (EVE Online)

تهیه‌‌کننده: CCP Games / سازنده: CCP Games
سال انتشار: ۲۰۰۴

بازی ایو آنلاین از زمان عرضه به روزرسانی‌های بسیاری دریافت کرده است. به همین علت تغییر زیادی نسبت به قبل داشته است. به همین دلیل بسیاری از منتقدان نظر بهتری نسبت به زمان عرضه به آن دارند. حتی تعداد بازیکنان آن نیز افزایش زیادی داشته است.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

این بازی نسبتاً جدید بوده و از گرافیک خوبی برخوردار است. در اصل سبک متفاوت ایو باعث می‌شود که از عناوین دیگر متمایز باشد.

تعداد کمی از سازندگان هستند که تصمیم به ساخت یک عنوان نقش آفرینی گسترده آنلاین با حالت فضایی می‌گیرند. به دلیل اینکه این فرمول معمولاً جواب نمی‌دهد. با اینحال اینطور که به نظر می‌رسد، برای ایو خوب جواب داده است. در زمینه مبارزه، این بازی چندان قوی نیست. با اینحال به دلیل محتوای بسیار زیاد ارزش تجربه را دارد.

۵. رون‌اسکیپ (Runescape)

تهیه‌‌کننده: Jagex / سازنده: Jagex
سال انتشار: ۲۰۰۱

بای رون‌اسکیپ در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. نکته مهم این بازی رایگان بودن آن بود. همین عامل باعث شد که حتی بعد از گذشت ۲۰ سال همچنان محبوب باشد. ران‌اسکیپ حداقل ۵۰ هزار کاربر در هر زمانی دارد. از لحاظ گیم‌پلی نیز این بازی یک نقش آفرینی آنلاین گسترده عادی است. محتوای چندان متفاوتی ندارد. بهش مهم این بازی قسمت بازیکن علیه بازیکن (PVP) است. جایی که مهارت بازیکنان به چالش کشیده می‌شود.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

در سال ۲۰۱۳ یک نسخه جدید از این بازی به نام رون‌اسکیپ ۳ منتشر شد. نکته جالب اینجاست که پرطرفدارترین نسخه این بازی، همان نسخه اولیه است. از لحاظ گرافیک این بازی تا حد زیادی ناامید کننده است. با این حال گیم‌پلی آن بامزه و جذاب است.

۴. جنگ ستارگان: جمهوری قدیم (Star Wars: The Old Republic)

تهیه‌‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Bioware
سال انتشار: ۲۰۱۱

این بازی از لحاظ بودجه، رتبه سوم را در تاریخ عناوین ساخته شده دارد! البته پس از تجربه آن متوجه خواهید شد که تمام این هزینه درست و به جا بوده است. عنصر نقش آفرینی در این بازی به شدت تقویت شده و همینطور اینکه بسیار گسترده است. اینکه شما چه کلاسی را انتخاب می‌کنید کاملاً به خودتان بستگی دارد. با این حال هر کاراکتر ویژگی و داستان مخصوص خودش را دارد.

بهترین بازی نقش آفرینی آنلاین گسترده

این بازی را می‌توان به راحتی بهترین عنوان ساخته شده بر اساس جنگ ستارگان دانست.

این موضوع لازم به ذکر است که این بازی دنباله جنگ ستارگان: شوالیه‌های جمهوری قدیم ۲ (Star Wars: Knights of the Old Republic 2) نیست. البته افراد زیادی منتظر این موضوع بودند! نکته جالب هم اینجاست که این بازی همچنان طرفداران بسیار زیادی دارد. بازی جنگ ستارگان: جمهوری قدیمی یک عنوان نقش آفرینی گسترده آنلاین بسیار خوب است که داستان قوی‌ای را توضیح می‌دهد.

۳. فاینال فانتزی ۱۴ آنلاین (Final Fantasy XIV: A Realm Reborn)

تهیه‌‌کننده: Square Enix / سازنده: Square Enix
سال انتشار: ۲۰۱۴

فاینال فانتزی ۱۴ با هر عنوان دیگر این مجموعه تفاوت دارد. این بازی‌ها همگی در سبک نقش آفرینی بودند اما هیچکدام به گستردگی شماره ۱۴ نبودند. با اینحال تبدیل شدن به یک عنوان نقش آفرینی آنلاین گسترده بسیار سخت است. در زمان عرضه فاینال فانتزی ۱۴ یک فاجعه بود. بعد از مدتی اسکوئر اینکس (Square Enix) تصمیم گرفت تا این بازی را دوباره عرضه کند.

xiv

فاینال فانتزی ۱۴ با عناوین دیگر این مجموعه تفاوت زیادی دارد.

شروع این بازی نسبتاً طولانی است. پس از اتمام این بخش شما وارد دنیای فاینال فانتزی ۱۴ شده و باید مأموریت‌های مختلف را انجام دهید. دنیای این عنوان نیز به شدت جذاب است. تنوع شخصیت‌ها و کلاس‌ها در این بازی به شدت زیاد است به همین دلیل است که در حال حاضر نیز طرفداران بسیار زیادی دارد.

۲. الدر اسکرولز آنلاین (Elder Scrolls Online)

تهیه‌‌کننده: / سازنده:
سال انتشار:

عناوین الدر اسکرولز همگی توسط بتسدا ساخته می‌شوند. با اینحال الدر اسکرولز آنلاین توسط بخش آنلاین شرکت زنی‌مکس (ZeniMax) ساخته شد. با وجود اینکه این شرکت تجربه چندانی در ساخت بازی ندارد، به شدت خوب کار کرده است. در اصل الدر اسکرولز آنلاین یکی از بهترین عناوین نقش آفرینی آنلاین گسترده تاریخ است.

tes online

شرکت زنی‌مکس صاحب بتسدا بوده و تصمیم گرفته که در این عنوان به صورت جداگانه فعالیت کند.

یکی از نکات جالب هم این است که این بازی اصالت الدر اسکرولز بودن خود را حفظ کرده است. البته پیشنهاد ما به شما این است که این بازی را روی کامپیوتر تجربه کنید. با اینحال نسخه کنسول هم بسیار خوب است. شاید در ابتدای کار از سیاهچال‌ها (Dungeon) خسته شوید. با اینحال پس از گذشت از این مرحله به قسمت خوب ماجرا و دنیای گسترده این بازی خواهید رسید.

۱. دنیای وارکرفت (World of Warcraft)

تهیه‌‌کننده: Blizzard Entertainment / سازنده: Blizzard Entertainment
سال انتشار: ۲۰۰۴

بهترین عنوان نقش آفرینی آنلاین گسترده، قطعاً دنیای وارکرفت است. این بازی از همان زمان عرضه توانست شوک زیادی به دنیای گیمینگ وارد کند. اوج آن هم در سال ۲۰۱۰ با حدود ۱۲ میلیون بازیکن بود. محتوایی که در این مدت برای دنیای وارکرفت عرضه شده باعث شده تا همچنان بهترین عنوان در این سبک باشد.

بهترین بازی‌های نقش آفرینی آنلاین گسترده

بازی دنیای وارکرفت قطعاً بزرگترین عنوان این سبک بوده و تا به حال هیچ شرکتی نتوانسته به اندازه بلیزارد از یک بازی نقش‌آفرینی آنلاین پشتیبانی کند.

در دنیای وارکرفت بازیکنان می‌توانند که چه دسته‌ای را انتخاب کنند.  البته دقت کنید که به جز گروه پاندارنز (Pandarens) اگر شما یک فرقه را انتخاب کنید دیگر نمی‌توانید آن را تغییر دهید. حال وارد دنیای وارکرفت شده و به انجام مأموریت‌های مختلف و ارتقاء دادن خود باشید. با وجود اینکه از لحاظ گرافیکی این بازی چندان پیشرفته نیز اما به طور قطع بهترین عنوان ساخته شده در سبک نقش آفرینی آنلاین گسترده است.

منبع: TheGamer.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما