۱۵ بازی ترسناک علمی‌تخیلی برتر تاریخ بازی‌های ویدیویی

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
بهترین بازی‌های ترسناک علمی‌تخیلی

بازی‌های ژانر ترسناک در اشکال و فرم‌های مختلفی ساخته می‌شوند. این بازی‌ها معمولا با ژانر بقا ترکیب شده و گاها در دنیاهای فانتزی و حتی علمی‌تخیلی نیز پرسه می‌زنند. با این حال بازی‌های ترسناک علمی‌تخیلی همواره برای بسیاری خاص بوده و ترکیب این دو ژانر به نتایج خوبی منتهی شده است. در واقع برخی از اولین و بهترین بازی‌های ترسناک، علمی‌تخیلی بوده‌اند.

به نظر می‌رسد که از همان ابتدا، توسعه‌دهندگان می‌دانستند که چیزهای کمی می‌توانند ترسناک‌تر از قرار گرفتن در مکان و زمانی ناشناخته و مبارزه با وحشت‌های ناشناخته با ابزارهای ناشناخته باشد. گفتنی است که بهترین بازی‌های ترسناک علمی‌تخیلی اغلب راه‌هایی برای نشان دادن بهترین‌ عناصر هر دو سبک را پیدا می‌کنند. حال در این مقاله به بهترین بازی‌های این سبک می‌پردازیم. توجه داشته باشید که از هر سری تنها یک بازی انتخاب شده است.

۱۵. Iron Lung

تهیه کننده: David Szymanski / سازنده: David Szymanski
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: PC

آیرون لانگ

به‌عنوان جدیدترین بازی در این فهرست، شاید بتوان گفت که آیرون لانگ لیاقت جایگاه بهتری داشت و احتمالا روزی از این بازی به عنوان جواهری ناشناخته در این ژانر نام خواهند برد. بازی شما را در نقش سکاندار یک زیردریایی در اقیانوسی از خون در یک ماه بیگانه قرار می‌دهد. این بازی که توسط دیوید زیمانسکی ساخته شده، نه تنها وحشتناک است، بلکه حاوی المان‌هایی از ژانر علمی‌تخیلی است که بعید است در بسیاری از دیگر بازی‌های این سبک دیده شود. این بازی شبیه یک نسخه‌ی ترسناک‌تر از Subnautica است. تنها چیزی که بدتر از احساس کلاستروفوبیایی است که بازی القا می‌کند، این است که می‌دانیم هر چیزی که با آن برخورد کنیم، بسیار ترسناک‌تر از آن چیزی است که تصور کرده‌ایم. این بازی واقعا تنش‌زا است.

۱۴. We Went Back

تهیه کننده: Dead Thread Games / سازنده: Dead Thread Games
سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: PC

بازی We Went Back

We Went Back با بیدار شدن شخصیت شما در یک ایستگاه فضایی به ظاهر متروکه شروع می‌شود. با این حال زمانی که متوجه شوید که این ایستگاه متروکه‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، اوضاع بدتر می‌شود. اساسا چنین بازی‌هایی از ژانر ترس که گیم‌پلی آن‌ها تمرکز بر چرخیدن در راهروهای تنگ و تاریک دارد، با حلقه‌های زمانی، محیط‌های پویا و داستان سرایی درخشان، می‌توانند از رقبای خود به میزان قابل توجهی بهتر عمل کنند. شما می‌توانید در کمتر از یک ساعت بازی را تمام کنید، اما پیدا کردن یک بازی رایگان، خلاقانه و حتی کوتاه در این روزها چیزی نزدیک به معجزه است. در نهایت اگر به موضوعات این بازی علاقه‌مند هستید، تجربه‌ی بازی Outer Wilds نیز خالی از لطف نیست.

۱۳. The Thing

تهیه کننده: Konami / سازنده: Computer Artworks
سال انتشار: ۲۰۰۲
پلتفرم: PC ،Xbox ،PS2

بازی The Thing

صحبت در مورد بازی اقتباسی The Thing محصول سال ۲۰۰۲، همواره دشوار است. این بازی یکی از بهترین اقتباس‌های ساخته شده از فیلم و یک اثر ترسناک علمی‌تخیلی باورنکردنی است. از طرفی اینکه در حال حاضر نمی‌توان به‌ طور قانونی بازی را بدون سخت‌افزارهای اصلی آن انجام داد، ناراحت‌کننده است. بسیاری از بازیکنان در گذشته این بازی را تجربه نکردند و بسیاری دیگر به همین دلیل همچنان از تجربه‌ی آن محروم مانده‌اند. در هر صورت The Thing یک نمونه‌ی فوق‌العاده از این سبک است. بازی با تمرکز بر جنبه‌ی فراطبیعی فیلمی که بر اساس آن ساخته شده است، می‌تواند شما را روی صندلی‌تان میخکوب کند. به نظر می‌رسد که تنها چیزی که ترسناک‌تر از تنها بودن در یک دنیای ترسناک و علمی‌تخیلی محسوب می‌شود، محاصره شدن توسط افرادی به ظاهر دوست است که هر لحظه ممکن است بر علیه شما شوند.

۱۲. GTFO

تهیه کننده: ۱۰ Chambers / سازنده: ۱۰ Chambers
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PC

بازی GTFO

همانطور که احتمالا از همان ابتدا که عنوان مقاله را دیده حدس زده‌اید، یک بازی ترسناک علمی‌تخیلی وجود دارد که وحشت سری فیلم‌های بیگانه (Alien) را به خوبی به تصویر می‌کشد که در مورد این بازی در ادامه‌ی لیست صحبت خواهیم کرد. با این حال، یک بازی ترسناک عالی وجود دارد که ترس بیگانگان را به خوبی به تصویر می‌کشد و از طرفی از بازی‌هایی نیست که از سری ذکر شده اقتباس شده‌اند. GTFO یک بازی تیراندازی تیم محور مانند رینبو سیکس با المان‌هایی از Left 4 Dead است که در فضا جریان دارد. برخی این بازی را دشوار می‌دانند، اما چیزی که باید بدانید این است که GTFO بازی کمیابی در نوع خود است که که همیشه پیروزی‌ها را با تعداد موجوداتی که کشته‌اید، کنار هم قرار نمی‌دهد. شما و تیمتان هر زمان که توانستید در مقابل ارتشی از هیولاهای عجیب و غریب که شما را محاصره کرده‌اند زنده بمانید، باید احساس قهرمان بودن کنید.

۱۱. Echo Night: Beyond

تهیه کننده: Agetec / سازنده: FromSoftware
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PS2

بازی Echo Night: Beyond

تعداد بازی‌های کمی وجود دارند که به طور موفقی فضا را با المان‌های ماوراء‌طبیعی سنتی به خوبی با هم ترکیب می‌کنند. Echo Night: Beyond یکی از بازی‌های جذاب این سبک است. این بازی روایتگر داستان زوجی است که اخیرا ازدواج کرده‌اند و در یک پایگاه دورافتاده در فضا در مسیر رسیدن به مقصد ماه عسل خود تصادف می‌کنند. آنچه در ادامه پیش می‌آید‌، یک داستان علمی‌تخیلی عجیب و شگفت انگیز است که به جای نابودی بر آزادی ارواح تحت تعقیب شما تاکید می‌کند. البته این بدان معنا نیست که بازی ترسناک محسوب نمی‌شود و شخصیت اصلی ممکن است که از ترس بمیرد.

۱۰. I Have No Mouth, and I Must Scream

تهیه کننده: Cyberdreams / سازنده: Cyberdreams
سال انتشار: ۱۹۹۵
پلتفرم: PC

بازی I Have No Mouth, and I Must Scream

I Have No Mouth یک بازی ماجراجویی علمی‌تخیلی در سبک اشاره و کلیک است که شما در آن در نقش پنج شخصیت بسیار متفاوت قرار خواهید گرفت. با وجود تفاوت‌های شخصی هر یک از این شخصیت‌ها، هر یک با وحود این واقعیت که توسط یک ابررایانه دستگیر شده‌اند تا آزمایش‌های بی‌رحمانه‌ای را روی آن‌ها هم برای لذت و هم برای تحقیق انجام دهد، با یکدیگر متحد می‌شوند. برخی از چیزهایی که در این بازی خواهید دید و انجام خواهید داد به قدری وحشتناک هستند که توصیف آن‌ها به هیچ وجه آسان نیست. این بازی بدون شک یکی از بهترین بازی‌های ترسناک علمی‌تخیلی و در عین حال یکی از منزجرکننده‌ترین آثار تاریخ است.

۹. Doom 3

تهیه کننده: Activision / سازنده: id Software
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PC

دوم 3

زمانی که Doom 3 منتشر شد، بحث‌های ضد و نقیض زیادی در مورد این بازی وجود داشت. در آن زمان، تعداد زیادی از طرفدارانی که منتظر یک تیراندازی عالی از این سری بودند، وقتی فهمیدند که این نسخه در واقع یک اثر ترسناک است که بر اتمسفر و ترس بیش از المان‌های اکشن تمرکز دارد، شگفت‌زده شدند. البته همین ویژگی‌ها باعث شد که Doom 3 به یکی از بهترین بازی‌های این سبک تبدیل شود. هرچند این بازی بر ترس‌های ناگهانی تکیه می‌کند، اما بسیاری از این جامپ‌اسکرها به‌طور ماهرانه‌ای با استفاده از جلوه‌های صوتی ترسناک و دیگر ترفندهای محیطی ساخته شده‌اند.

۸. Observer

تهیه کننده: Aspyr / سازنده: Bloober Team
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC ،PS4 ،Xbox One

بازی Observer

بلوبر تیم معمولا به خاطر المان‌های ظاهرا خاص بازی‌های ترسناک خود، واکنش‌های ضد و نقیضی را از سوی بازیکنان و منتقدان دریافت کرده است. با این حال، نگاهی عمیق‌تر به بازی‌های این استودیو، مجموعه‌ای از آثار را نشان می‌دهد که ثابت می‌کنند این استودیو فقط به دنبال المان‌هایی است که می‌توانند بازی‌های مدرن را ترسناک کنند. شاید بتوان گفت که Observer بلندپروازانه‌ترین بازی ترسناک این استودیو تا به امروز است. این بازی ترسناک که در دنیایی سایبرپانکی جریان دارد، شما را در نقش یک کارآگاه قرار می‌دهد که برای حل پرونده‌های مختلف، باید به درون ایمپلنت‌های مغزی افراد  مراجعه کنید. این بازی ترسناک و اغلب از نظر روان‌شناختی آزاردهنده، شما را مجبور می‌کند تا به چیزهایی توجه کنید که هرگز نباید از ناخودآگاه کسی به بیرون درز می‌کردند.

۷. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

تهیه کننده: THQ / سازنده: GSC Game World
سال انتشار: ۲۰۰۷
پلتفرم: PC

استاکر

Shadow of Chernobyl راهی برای تجربه‌ی وحشت پس از انفجار بمب‌های هسته‌ای است. اولین نسخه از استاکر در آینده‌ای جریان دارد که در آن مزدوران برای جستجوی گنجینه‌های عجیب و غریب، به منطقه‌ی آلوده‌ی اطراف چرنوبیل می‌روند. این بازی از آن دست آثار ترسناک است که بر المان‌های بقا تاکید زیادی دارد. هرچند این بازی از هیولاهای جهش یافته‌ی قابل توجهی بهره می‌برد، اما بزرگترین چالش شما در آن، تشعشعات و مقابله با کمبود مداوم منابع خواهد بود. بازی به وضوح بر اساس یک رویداد واقعی ساخته شده است، اما نگاهی اجمالی و ترسناک از زندگی در یک محیط آخرالزمانی و رادیواکتیو را ارائه می‌دهد که امیدواریم هیچوقت به واقعیت نپیوندد.

۶. Prey

تهیه کننده: Bethesda Softworks / سازنده: Arkane
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC ،PS4 ،Xbox One

بازی Prey

Prey شاید ترسناک‌ترین بازی لیست نباشد و نسبت به دیگر بازی‌های این سبک کمتر شما را از این نظر اذیت کند، اما بدون شک عناصری در خود دارد که شما را به وحشت می‌اندازد. در هر صورت طراحی مراحل بازی، داستان‌سرایی و مکانیک‌های اصلی گیم‌پلی، همگی نسبت به دیگر بازی‌های ترسناک علمی‌تخیلی در سطح قابل توجهی قرار دارند. از طرفی جلوه‌های بصری آینده‌نگرانه و خیره‌کننده‌ای در این بازی وجود دارد، اما این دنیا اغلب توسط نیروهای مختلف، تاثیرگذاری خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد. در نهایت این بازی نشان می‌دهد که سبک ترسناک علمی‌تخیلی می‌تواند پتانسیل‌های زیادی داشته باشد.

۵. Returnal

تهیه کننده: SIE / سازنده: Housemarque
سال انتشار: ۲۰۲۱
پلتفرم: PS5

ریترنال

ریترنال ممکن است دارای گیم‌پلی پر زرق و برقی با المان‌های سبک مترویدوینیا باشد، اما می‌توان گفت که بهترین جنبه‌ی آن، داستان‌گویی عمیق، وحشتناک  و تکان‌دهنده‌ی آن است. این بازی یکی از آن آثار ترسناک علمی‌تخیلی کمیاب است که به طرز ماهرانه‌ای وحشت‌های شخصی فرد را با کابوس گیر افتادن در فضا ترکیب می‌کند. در حالی که پاسخ‌های قطعی بسیار کمی برای بزرگترین سؤالات این بازی وجود دارد، نیاز به تمرکز بیشتر روی برخی از مفاهیم روایی آن باعث می‌شود که احساس پوچی کنید. در هر صورت برای کسانی که به ژانر علمی‌تخیلی علاقه‌مند هستند، غوطه‌ور شدن در ریترنال ضروری است.

۴. SOMA

تهیه کننده: Frictional Games / سازنده: Frictional Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC ،PS4 ،Xbox One

بازی SOMA

با توجه به اینکه SOMA توسط سازنده‌ی بازی فوق‌العاده‌ی Amnesia: The Dark Descent ساخته شده، احتمالا نیازی نیست در مورد ترسناک بودن آن توضیح داد. با این حال، چیزی که واقعا این بازی را برجسته می‌کند، کیفیت داستان‌سرایی آن در دنیایی علمی‌تخیلی است. به بیان ساده، SOMA یکی از بهترین داستان‌های علمی‌تخیلی تاریخ بازی‌های ویدیویی را ارائه می‌دهد. در حالی که این اثر به بررسی موضوعاتی می‌پردازد که ممکن است در برخی از فیلم‌ها، سریال‌ها و کتاب‌ها دیده باشید، روشی که استودیوی سازنده با آن شما را مجبور می‌کند تا تفکرات این بازی در مورد سرنوشت، هویت و فناوری را تحمل کنید، برای همیشه شما را آزار خواهد داد. از طرفی پایان فراموش‌نشدنی این بازی برای مدت‌ها ذهن شما را درگیر خود خواهد کرد.

۳. System Shock 2

تهیه کننده: EA / سازنده: Irrational Games ،Looking Glass Studios
سال انتشار: ۱۹۹۹
پلتفرم: PC

سیستم شاک 2

در برخی از داستان‌های علمی‌تخیلی، یک هوش مصنوعی شرور از بشریت متنفر بوده و به دنبال نابودی آن‌ها است. بازی‌های زیادی با پرداخت به این مسئله ساخته‌ شده‌اند، با این حال دلایل زیادی وجود دارد که چرا System Shock 2 به عنوان بهترین نمونه از این مضمون در صنعت بازی در نظر گرفته می‌شود. سیستم شاک ۲ اتمسفر فوق‌العاده‌ای دارد. تقریبا هر منطقه در این بازی با موفقیت احساس قرارگیری در یک ایستگاه فضایی با المان‌های ترسناک و علمی‌تخیلی را به شما منتقل می‌کنند. از طرفی این واقعیت که در بازی دنیایی را کشف خواهید کرد که قطعا نمی‌خواهید در آن سردرگم شوید، خود گویای همه چیز است.

۲. Alien: Isolation

تهیه کننده: Sega / سازنده: Creative Assembly
سال انتشار: ۲۰۱۴
پلتفرم: PS3 ،PS4 ،PC ،Xbox 360 ،Xbox One

بازی Alien: Isolation

در گذشته بازی‌های بسیار خوبی با الهام از سری بیگانه ساخته شده‌اند، اما مدت‌ها بود که ساخت اثری ترسناک که المان‌های اصلی اولین فیلم مجموعه را به تصویر بکشد، یک رویا باقی مانده بود. البته این شرایط تا زمانی پابرجا بود که در نهایت Alien: Isolation عرضه شد. در حالی که بسیاری دیگر از بازی‌های بیگانه خوشحال هستند که با زنومورف‌ها به عنوان دشمنانی نه چندان خاص رفتار می‌کنند، Isolation این موجود را به عنوان یک شکارچی راس هرم در نظر می‌گیرد که در گوشه‌ای در محیطی ناآشنا قرار گرفته است. همین زنومورف تنها به راحتی تبدیل به ستاره‌ی یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های تاریخ شده است. هرچند شناخت کلی زنومورف‌ها باعث شده تا دیگر فیلم‌های این مجموعه مانند قبل ترسناک نباشند اما این بازی کاری می‌کند که مانند فیلم بیگانه در سال ۱۹۷۹ و حتی بیشتر از آن، از این موجودات بیگانه بترسید.

۱. Dead Space

تهیه کننده: EA / سازنده: EA Redwood Shores
سال انتشار: ۲۰۰۸
پلتفرم: PC ،PS3 ،Xbox 360

دد اسپیس

Dead Space بدون شک یکی از بهترین بازی‌هایی است که در سبک ترس و بقا ساخته شده است. با وجود رقبای زیاد در این سبک، با این حال تعداد کمی از آثار می‌توانند به خوبی این بازی لحظات اکشن، کاوش و ترس را با هم ترکیب کنند. با این حال فارغ از بخش‌های مختلف بازی، این عناصر علمی‌تخیلی Dead Space هستند که آن را به چیزی خاص تبدیل می‌کنند. از دنیای بازی گرفته تا ماهیت ابزارها و سلاح‌های مختلف، Dead Space به وحشتی که در آینده ممکن است به صورت ناگزیر به وجود آید و راه‌های مقابله با آن، به خوبی می‌پردازد. این بازی بدون شک بهترین اثر ترسناک علمی‌تخیلی است و اگر آن را تاکنون تجربه نکرده‌اید، می‌توانید در ۷ بهمن ۱۴۰۱ به تجربه‌ی بازسازی آن بپردازید.

منبع: Den of Geek

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه