۲۰ کرم کتاب معروف دنیای ادبیات و سینما

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
20 شخصیت کرم کتاب در ادبیات و سینما

اگر اهل کتاب خواندن و مطالعه باشید، همیشه شخصیت‌های کتاب‌خوان یا اصطلاحا کرم کتاب در دنیای ادبیات و سینما برایتان جذاب خواهند بود و با آن‌ها احساس همذات‌پنداری خواهید کرد. در این مطلب ۲۰ کرم کتاب در دنیای ادبیات و سینما را نام بردیم؛ تعدادی از محبوب‌ترین و مشهورترین شخصیت‌های کتاب‌خوان فیلم‌ها و سریال‌ها و مسلما برخی از بهترین شخصیت‌های داستانی در ادبیات.

در این فهرست بیشتر شخصیت‌های ادبی محبوب داستان‌های مدرن را نام بردیم، چون در آثار کلاسیک تعداد زیادی شخصیت کتاب‌خوان وجود دارد که مطلبی جدا و مفصل می‌طلبد. با ادامه مطلب همراه باشید تا ابتدا با ۱۰ کرم کتاب دنیای ادبیات و بعد از آن ۱۰ کرم کتاب سینما آشنا شوید.

۱۰ کرم کتاب در ادبیات

۱. هرماینی گرنجر در داستان‌های «هری پاتر» (Harry Potter)

هری پاتر در تمام طول ماجراهایش به هرماینی احتیاج داشت تا همه چیز را برای او بخواند. این دختر ممکن است در یک خانواده جادویی به دنیا نیامده باشد، اما از ۹۹ درصد از دنیای جادوگران کتاب‌خوان‌تر است! هرماینی اغلب به خاطر کرم کتاب بودن مورد تمسخر قرار می‌گرفت، اما این طبیعت کتاب‌دوست او بود که هر بار هری و رون را از دردسر نجات می‌داد. تحقیقات هرماینی نشان داد که نیکلاس فلامل کیست، مار افسانه‌ای بایسلیسک چگونه از بین می‌رود، که رموس یک گرگینه است و غیره. حتی در پایان فیلم وقتی آن‌ها به شکار هورکراکس می‌روند، او موفق می‌شود انبوهی از کتاب‌ها را در کیف کوچکش پنهان کند!

۲. ماتیلدا ورموود در داستان «ماتیلدا» (Matilda)

«ماتیلدا» نوشته رولد دال اغلب به عنوان رمان مورد علاقه کودکان شناخته می‌شود و به راحتی می‌توان دلیل آن را فهمید. داستان این کتاب خنده‌دار و شیرین و پر از لحظات بسیار هیجان‌انگیز است. ماتیلدا، یکی از مشهورترین شخصیت‌های کتاب، کودکی است که مورد بی‌مهری قرار گرفته و پدر و مادری بسیار وحشتناک دارد. خانواده او هر روز عصر جلوی تلویزیون می‌نشینند تا شام خود را بخورند و هیچ توجهی به مطالعه یا یادگیری ندارند. اما زندگی ماتیلدا با کشف جادوی کتابخانه تغییر می‌کند.

ماتیلدا جوان‌ترین کرم کتاب در این فهرست است، اما مطمئنا در بین تمام این شخصیت‌ها نسبت به سنش بیشترین کتاب را خوانده. او از بچه‌های هم سن و سال خود جلوتر است و حتی کتاب‌هایی را که بزرگ‌ترها نخوانده‌اند، مطالعه کرده است. او الهام‌بخش‌ترین شخصیت برای کرم کتاب‌های جوان بود و همچنان یکی از محبوب‌ترین کتاب‌خوان‌های دنیای ادبیات است. در قسمتی از کتاب «ماتیلدا» نوشته شده:

«این کتاب‌ها به ماتیلدا پیامی امیدوارکننده و آرامش‌بخش داد؛ تو تنها نیستی.»

کتاب ماتیلدا اثر رولد دال

۳. تیریون لنیستر در داستان «نغمه یخ و آتش» (A Song of Ice and Fire)

یکی از نقل قول‌های محبوب در مجموعه داستان «سریر شیشه‌ای» این است: «کتابخانه‌ها پر از ایده‌اند، خطرناک‌ترین و قدرتمندترین سلاح‌ها.» و هیچ‌کس این جمله را بهتر از تیریون لنیستر نشان نمی‌دهد. او در دنیای خطرناکی زندگی می‌کند که پر از نبردهای خونین و صدای شمشیرها است. تیریون که یک انسان کوتاه‌قامت است، هرگز استاد شمشیربازی نبوده، در عوض در استفاده از کلمات مثل یک استاد مهارت داشت.

در حالی که اطرافیان او به شمشیرزنی خود افتخار می‌کنند، تیریون با استفاده از دانشی که از صفحات کتاب به دست آورده است، جایگاه خود را به عنوان یکی از مهم‌ترین و باهوش‌ترین شخصیت‌های مجموعه «نغمه یخ و آتش» به دست می‌آورد. او در قسمتی از کتاب می‌گوید:

«ذهن به کتاب نیاز دارد، همانطور که شمشیر به سنگ آهن»

کتاب نغمه آتش و یخ (بازی تاج و تخت 3) اثر جرج آر. آر. مارتین - جلد اول

۴. الیزابت بنت در رمان «غرور و تعصب» (Pride and Prejudice)

کتاب‌کرم‌های زیادی در آثار جین آستن وجود دارد که می‌توان از بین آن‌ها انتخاب کرد، اما من به سراغ قهرمان کلاسیک مطلق آستن یعنی لیزی رفته‌ام. او یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های داستانی کتاب‌های تمام دوران است، بنابراین نادیده گرفتنش به نوعی بی‌انصافی است.

لیزی هرگز برای فعالیت‌های بیهوده مورد انتظار زنان در دوران خود وقت نداشت، در عوض ترجیح می‌داد زندگی خود را با کتاب و ذهنش را با دانش پر کند. البته، این علاقه به آینده ازدواج او کمکی نمی‌کند و مادرش ناامید می‌شود. اما لیزی برای موقعیت اجتماعی به جای ازدواج به دنبال یک زندگی واقعی با کسانی است که واقعا دوستشان دارد. او یکی از فمینیست‌های درجه یک بود که به ما یادآوری کرد که آنچه در ذهن ما می‌گذرد مهم‌ است، نه لباسی که می‌پوشیم. او در بخشی از کتاب می‌گوید:

«به صراحت اعلام می‌کنم که هیچ لذتی مثل مطالعه وجود ندارد! آدم از هر چیزی خسته می‌شود اما از کتاب نه!»

کتاب غرور و تعصب اثر جین اوستین نشر افق

۵. لیزل ممینگر در داستان «کتاب‌دزد» (The Book Thief)

لیزل، دزد کتابی است که در آلمان و در بدترین زمان یعنی جنگ جهانی دوم بزرگ شد. او حتی قبل از اینکه خواندن و نوشتن را بیاموزد اهمیت کتاب‌ها را درک می‌کند و معمولا کتاب‌هایی را که به دستش می‌رسد می‌دزدد.

ناپدری او هانس، به لیزل نحوه خواندن و نوشتن را می‌آموزد و او شیفته مطالعه می‌شود. مطالعه راه فرار او از دنیای خشنی است که در آن زندگی می‌کند. با این حال، با گذشت زمان، نگرش او تغییر می‌کند. او هنوز عاشق مطالعه است، اما همچنین از قدرت بی‌شماری که کتاب‌ها می‌توانند در زندگی دیگران داشته باشند آگاه است؛ یک درس تلخ برای تمام ما! او در جایی از کتاب می‌گوید:

«من هم‌زمان از کلمات متنفر بودم و آن‌ها را دوست داشتم.»

کتاب دزد اثر مارکوس زوساک نشر میلکان

۶. هیزل گریس در داستان «بخت پریشان» (The Fault In Our Stars)

هیزل گریس یک دختر جوان بیمار است و زندگی او بیشتر در بیمارستان می‌گذرد. بعد از ملاقات او با آگوستوس همه چیز تغییر می‌کند. این زوج رمان‌های مورد علاقه خود را به هم قرض می‌دهند و این شروعی می‌شود برای عاشقانه شیرین آن‌ها. آخرین آرزوی هیزل ملاقات با نویسنده مورد علاقه‌اش، یعنی نویسنده کتابی است که به آگوستوس داده، بنابراین این دو نفر برنامه‌ریزی می‌کنند تا برای پیدا کردن این نویسنده به آمستردام سفر کنند.

کتاب بخت پریشان اثر جان گرین

۷. کت اوری در «فنگرل» (Fangirl)

کت یکی از بهترین کرم کتاب‌ها است. او یکی از طرفداران پرشور مجموعه کتاب‌های «سایمون اسنو» (Simon Snow) است و حتی بر اساس این مجموعه، داستان‌های تخیلی خودش را می‌نویسد. داستان حول محور زندگی کت در دانشگاه به عنوان یک کرم کتاب خجالتی می‌چرخد، در حالی که خواهر دوقلوی او زندگی پر شور و حال و متفاوتی را در پیش می‌گیرد. برخلاف خواهرش، کت همراهی با شخصیت‌های داستانی کتاب را به افراد واقعی ترجیح می‌دهد و به معنای واقعی یک انسان درونگرا است.

۸. بیلبو بگینز در داستان «هابیت» (The Hobbit)

بیلبو کرم کتابی است که دوست دارد داستان‌های ماجراجویانه بخواند. بیلبو نشان می‌دهد که چگونه کتاب‌ها می‌توانند ذهن را وسعت ببخشند و ما را تشویق کنند که وقتی فرصتی برای کاوش فراهم می‌شود، زندگی را به دست بگیریم. او می‌گفت: «فرودو، بیرون رفتن از خانه‌ات، کار خطرناکی است. تو به جاده پا می‌گذاری، و اگر مواظب پاهایت نباشی، نمی‌توان گفت به کجا ممکن است کشیده شوی.»

کتاب هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره اثر جی.آر.آر.تالکین انتشارات روزنه

۹. اسکات فینچ در داستان «کشتن مرغ مقلد» (To Kill a Mockingbird)

اسکات فینچ یک دختر جوان باهوش غیرمعمول نسبت به سن خود است که بدون شک این ویژگی به پدرش مربوط می‌شود. اسکات می‌تواند خیلی قبل از بچه‌های دیگر در میکوم بخواند و پدرش همیشه کارهای زیادی انجام می‌داد تا مطمئن شود که ذهن او به روش درست پرورش داده می‌شود.

داستان در دهه ۱۹۳۰ آلاباما اتفاق می‌افتد که دست کم پیشروترین زمان یا مکان آن دوره نبود. با این حال، اسکات بیش از آنچه از دختران جوان در آن زمان انتظار می‌رفت، از طریق کتاب، ارتباط انسانی و بازی با پسرها یاد گرفت. آتیکوس فینچ همیشه حس قوی درست و غلط را در دخترش القا می‌کرد و این چیزی است که خوانندگان باید از این کتاب یاد بگیرند.

کتاب کشتن مرغ مقلد اثر هارپر لی نشر نگاه

۱۰. سیلنا ساردوثین در داستان «سریر شیشه‌ای» (Throne of Glass)

وقتی مجموعه کتاب‌های «سریر شیشه‌ای» را انتخاب کردم، انتظار نداشتم که قهرمان داستان آنقدر کرم کتاب و کتابخوان باشد. سلینا ساردوثین، یتیم، قاتل مرگبار و ملکه اغلب به عشق خود به مطالعه اشاره می‌کند و اینکه چگونه نمی‌تواند بدون کتاب‌هایش دوام بیاورد. او ممکن است یکی از اولین شخصیت‌های زن در ادبیات نباشد که به ذهن می‌رسد، اما یکی از مشهورترین شخصیت‌های ادبیات داستانی نوجوانان است. در قسمتی از کتاب نوشته شده:

«دستمزد او به عنوان قهرمان پادشاه قابل توجه بود و سلنا تا آخرین سکه مسش را خرج کرد. کفش، کلاه، لباس، جواهرات، اسلحه، گیره‌ای برای موها، و کتاب. کتاب و کتاب و کتاب. آنقدر کتاب زیاد بود که فیلیپا مجبور شد یک قفسه کتاب دیگر برای اتاقش تدارک ببیند.»

کتاب سریر شیشه ای تاج نیمه شب جلد 2 بخش 2 اثر سارا جی ماس نشر باژ

۱۰ کرم کتاب در فیلم و سریال

در ادامه ۱۰ کرم کتاب معروف در فیلم‌ها و سریال‌ها را معرفی کردیم. اگر به دنبال فیلم‌هایی درباره شخصیت‌های کتاب‌خوان و کتاب‌دوست هستید، حتما این فیلم‌ها و سریال‌ها را به فهرست تماشای خود اضافه کنید.

۱۱. روری گیلمور در سریال «دختران گیلمور» (Gilmore Girls)

روری گیلمور در سریال «دختران گیلمور»

کسی چالش مطالعه‌ی روری گیلمور را امتحان کرده است؟ منظورم فهرستی بسیار طولانی از هر کتابی است که تا به حال در سریال «دختران گیلمور» ذکر شده. در طول قسمت‌های سریال، روری ۳۳۹ کتاب نام می‌برد. یعنی ۲.۲ کتاب در هر قسمت! فکر می‌کنم این برای تبدیل شدن روری از سریال «دختران گیلمور» به بهترین کرم کتاب سریال‌های تلویزیونی کافی باشد.

بعضی از کتاب‌هایی که روری از آن‌ها به عنوان محبوب خود یاد می‌کند عبارتند از: «آلیس در سرزمین عجایب»، «حباب شیشه»، «آنا کارنینا» و غیره. جالب‌تر اینکه حتی دوست‌پسر روری هم یک کرم کتاب بود!

۱۲. لیزا سیمپسون در سریال انیمیشنی «سیمپسون‌ها» (The Simpsons)

لیزا سیمپسون در سریال انیمیشنی «سیمپسون‌ها»

لیزا سیمپسون بعد از روری گیلمور قرار می‌گیرد و به خاطر تنوع کتاب‌هایی که می‌خواند در این فهرست لقب کرم کتاب را به خود اختصاص می‌دهد. در فهرست کتاب‌های او می‌توان «هری پاتر»، «حباب شیشه» اثر سیلویا پلات و تعدادی از رمان‌های جین آستن را پیدا کرد. به یاد داشته باشید که او فقط ۸ سال دارد! در یکی از قسمت‌های سریال می‌گوید:

«وقتی غمگینم کتابی را باز می‌کنم و دنیا را نادیده می‌گیرم.»

۱۳. بل در انیمیشن/ فیلم «دیو و دلبر» (Beauty and the Beast)

بل در انیمیشن/ فیلم «دیو و دلبر»

بل از نظر فنی می‌توانست در بالای فهرست ۲۰ کرم کتاب در ادبیات و سینما قرار بگیرد، اما بیشتر مردم با شخصیت محبوب دیزنی بل آشنا هستند. او آزادی خود را با پدرش معاوضه کرد و رفت تا با دیو زندگی کند اما به زودی متوجه شد که اوضاع آنقدرها هم بد نیست. دیو یک موجود تنها است و شکوهمندترین کتابخانه را در اختیار دارد. بل بعد از دیدن این کتابخانه به دیو می‌گوید:

«کتابخانه شما باعث می‌شود گوشه کوچک ما در جهان، بزرگ به نظر برسد…»

۱۴. کت استراتفورد در فیلم «۱۰ چیز درباره تو که ازشان متنفرم» (۱۰ Things I Hate About You)

کت استراتفورد در فیلم «10 چیز درباره تو که ازشان متنفرم»

«۱۰ چیز درباره تو که ازشان متنفرم» یکی از کمدی رمانتیک‌های محبوب است. جولیا استایلز در نقش اصلی و هیث لجر در نقش معشوق او بازی می‌کند. این فیلم بعیدترین رابطه عاشقانه را نشان می‌دهد چرا که کت در ابتدا کاملا از پاتریک متنفر بود. او علاقه خواهر کوچکش به پسران و آرایش و موقعیت اجتماعی را تحقیر می‌کند و ترجیح می‌دهد سرش را با یک کتاب گرم کند.

در پایان، او حتی قطعه شعر کوچک خود را می‌نویسد تا احساسش را بیان کند، درست مانند یک عاشق واقعی ادبیات. بعلاوه، «۱۰ چیز درباره تو که از ازشان متنفرم» اقتباسی سینمایی از نمایشنامه «رام کردن زن سرکش» (Taming the Shrew) اثر شکسپیر است.

۱۵. راپانزل در انیمیشن «گیسوکمند» (Tangled)

راپانزل کرم کتاب در ادبیات و سینما

راپانزل بیشتر روزهای زندگی خود را در یک برج محبوس شده بود، آن هم به قول مادر نامهربانش «به خاطر صلاح و امنیتش». او هرگز دنیای بیرون را ندیده است، اما همه چیز را از روی کتاب‌هایی که خوانده می‌شناسد. او در ترانه «زندگی من کی شروع می‌شود» اشاره می‌کند که با خواندن «یک یا دو یا سه کتاب» روزهایش را سر می‌کند و بعد بارها آن‌ها را بازخوانی می‌کند. به هر حال وقت زیادی در آن برج دارد!

 دفتر مشق 100 برگ مدل کارتون گیسوکمند کد note-C-347

۱۶. کاتلین کلی در فیلم «ایمیل داری» (You’ve Got Mail)

کاتلین کلی کرم کتاب در ادبیات و سینما

کاتلین کلی در فیلم «ایمیل داری» یک کتابفروشی مستقل در نیویورک دارد که از مادرش به ارث برده است. در سراسر جاده، شعبه‌ای از کتابفروشی‌های زنجیره‌ای فاکس بوکز وجود دارد. این همان داستانی است که امروز در دنیای واقعی آمازون دیده‌ایم که کتابفروشی‌های فیزیکی را از دور خارج می‌کند.

متاسفانه، همه چیز برای فروشگاه کتاب کاتلین ختم به خیر نمی‌شود، اما او تمام تلاشش را می‌کند تا فروشگاه را نجات دهد، حتی راه‌اندازی یک تجمع محله‌ای و رفتن به تلویزیون. به همین دلایل او شایسته حضور در فهرست ۲۰ کرم کتاب دنیای ادبیات و سینما است.

۱۷. لوکاس اسکات در سریال «یک تری هیل» (One Tree Hill)

لوکاس اسکات کرم کتاب در ادبیات و سینما

لوکاس اسکات با بازی چاد مایکل موری هنوز هم یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های تلویزیونی امروز است. او در مدرسه چندان شناخته‌شده نیست و وقتی به تیم بسکتبال می‌پیوندد ناگهان در کانون توجه قرار می‌گیرد، جایی که باید در کنار برادر ناتنی‌اش ناتان اسکات بازی کند. او به هیچ وجه یک ورزشکار معمولی نیست، چون علاقه زیادی به مطالعه دارد و واقعا درونگرا است.

بهترین دوست او هیلی جیمز یک کتاب‌خوان است و او اغلب نقل قول‌هایی را از دنیای ادبیات در رابطه با آنچه در زندگی‌اش می‌گذرد بیان می‌کند. او آشکارا به آثار کلاسیک علاقه دارد و برخی از کتاب‌هایی که از آن‌ها یاد می‌کند عبارتند از: «دنیای شگفت‌انگیز/ قشنگ نو»، «تبصره ۲۲»، «شرق بهشت» و «موش‌ها و آدم‌ها». لوکاس اسکات همچنین کتابی با عنوان «بی‌مهری کلاغ‌ها» نوشت.

۱۸. تشا جفرسون در سریال «نارنجی مد جدید است» (Orange Is the New Black)

تشا جفرسون کرم کتاب در ادبیات و سینما

تاشا جفرسون، معروف به تایستی، کتابدار زندان در سریال «نارنجی مد جدید است» است. او یکی از بامزه‌ترین و شادترین شخصیت‌های سریال است که روحیه خود را حفظ می‌کند، اما همچنین یکی از کرم‌ کتاب‌ها هم شناخته می‌شود.

در یکی از قسمت‌ها، او در حالی که نسخه‌ای از کتاب مورد علاقه دوست خوبش «ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب» را در دست گرفته است، دیده می‌شود. او به حدی کتاب را خوب خوانده است که به راحتی ایراد نقل قول دوستش از این کتاب را می‌گیرد.

۱۹. ویل تاکر در فیلم «ناتینگ هیل» (Notting Hill)

ویل تاکر کرم کتاب در ادبیات و سینما

ویل تاکر، یک مرد کلاسیک انگلیسی و صاحب کتابفروشی مستقل در ناتینگ هیل اساسا مرد ایده‌آل و یک کرم کتاب متفاوت در ادبیات و سینما است. او زندگی آرامی دارد و کتابفروشی کوچکش را اداره می‌کند که یک روز هنرپیشه‌ای معروف با بازی جولیا رابرتز از در کتابفروشی وارد می‌شود. بدیهی است که این زوج عاشق می‌شوند و «ناتینگ هیل» یکی از بهترین کمدی رمانتیک‌های جولیا رابرتز است!

اگرچه کتابفروشی سیاری که در فیلم‌ دیده می‌شود، یک کتاب‌فروشی واقعی نبود، اما بر اساس یک کتاب‌فروشی واقعی ساخته شده بود. متاسفانه این کتابفروشی در سال ۲۰۱۱ بسته شد اما با کتابفروشی ناتینگ هیل جایگزین شد که هنوز هم برای طرفداران ارزش بازدید دارد.

۲۰. سوزی بیشاپ در فیلم «قلمرو طلوع ماه» (Moonrise Kingdom)

سوزی بیشاپ کرم کتاب در ادبیات و سینما

کتاب‌ها اغلب نقشی کلیدی در فیلم‌های خلاقانه و عجیب وس اندرسون ایفا می‌کنند و «قلمرو طلوع ماه» هم از این قاعده مستثنی نیست. سوزی بیشاپ، قهرمان داستان «قلمرو طلوع ماه»، شش کتاب را در چمدانش بسته‌بندی می‌کند و با سم به ماجراجویی می‌رود. متاسفانه، شش کتابی که سوزی با خود به همراه دارد کاملا ساختگی هستند، اما قسمت‌هایی از داستان‌ها که شخصیت‌ها با صدای بلند می‌خوانند، توسط وس اندرسون نوشته شده است.

در نهایت به پایان فهرست ۲۰ کرم کتاب ادبیات و سینما رسیدیم. شخصیت‌های زیادی در کتاب‌ها و فیلم‌ها و سریال وجود دارند که می‌توانستند در این فهرست جایی داشته باشند. اگر شما هم کسی را می‌شناسید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: whatshotblogبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. محمد

    سلام

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما