۲۰ صحنه‌ی ترسناک برتر تاریخ بازی‌های ویدیویی

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
best horror moments in games

اگر از طرفداران ژانر ترس باشید، قطعا صحنه‌های مختلفی را از بازی‌ها، فیلم‌ها و حتی کتاب‌های این سبک به خاطر دارید. صحنه‌هایی که به خصوص اگر آن‌ها را در کودکی تجربه کرده باشید، حداقل برای مدتی به کابوس شب‌هایتان تبدیل شده و هرگز از ذهن شما فراموش نخواهند شد. معمولا هر اثر ترسناک شاهکاری از این صحنه‌های نمادین برخوردار است و بعید است که هنگام بحث در مورد آن در محافل مختلف، نامی از آن سکانس‌های خاص برده نشود.

بازی‌های ویدیویی نیز از این قاعده مستثنا نیستند و چه بسا که به خاطر تعاملی بودنشان، بعضا شما را بیشتر از هر فیلم و کتابی خواهد ترساند. بازی‌های ترسناک شما را در دل مهلکه‌های مختلف قرار می‌دهند و با صحنه‌های مختلف دائما این سوال را از شما می‌پرسند که آیا به اندازه‌ی کافی شجاع هستید؟ حال در اینجا به ۲۰ صحنه‌ی ترسناک برتر در بازی‌های ویدیویی خواهیم پرداخت.

۲۰. قبیله‌ی شب (Night Folk) / بازی Red Dead Redemption 2

رد دد ریدمپشن 2

به نظر می‌رسد که غرب وحشی نیز از دست زامبی‌ها در امان نمانده است.

اگر حدود ساعت ۲ صبح در اطراف باتلاق‌های رد دد ریدمپشن ۲ پرسه بزنید، ممکن است به زنی که در کنار یک آتش گریه می‌کند، برخورد کنید. اگر به اشتباه در تلاش برای کمک به او قدمی بردارید، او به شما حمله کرده و گروهی از افراد مشابه زامبی به سمت شما حرکت می‌کنند. این افراد به عنوان قبیله‌ی شب شناخته می‌شوند. این صحنه به این دلیل تاثیرگذار است که حس ترس و ناامنی را که هنگام عبور از باتلاق‌ها احساس می‌کنید، به نوعی توجیه می‌کند و آنقدر یهویی و شوکه‌کننده محسوب می‌شود که بعید است از قبل برای آن آماده شده باشید.

۱۹. شام با آدمخوارها / بازی The Walking Dead: Season One

بازی مردگان متحرک

غذا و منابع کم است اما انسانیت پیدانشدنی…

بعد از یک افتتاحیه‌ی تاثیرگذار، فصل اول بازی مردگان متحرک ظاهرا با انتقال شما به یک مزرعه، یعنی جایی که گروه شما سرانجام برای مدتی استراحت کرده و همچنین از غذای گرم و لذیذ! خود لذت می‌برند، در حال آروم کردن اوضاع حداقل برای مدتی است. با این حال طولی نمی‌کشد که یکی از همراهان خود را تکه تکه پیدا کرده و متوجه می‌شوید که میزبان شما یک آدمخوار است. وحشت ذاتی این لحظه همراه با دلبستگی عاطفی که به همراهان خود داشته‌اید و این واقعیت که اپیزود ذکر شده مربوط به کمبود منابع است تقویت شده و شما را شوکه می‌کند. این یک خیانت به احساسات شما و همچنین یک پیچش ترسناک است.

۱۸. فرار از دست مستر ایکس / بازی Resident Evil 2 Remake

رزیدنت اویل 2 ریمیک

«اوه، سلام!»

لحظات بسیار تاثیرگذاری در تاریخ بازی‌هایی که از نوعی تعقیب‌کننده استفاده می‌کنند وجود داشته است، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند با وحشتی که در اولین مواجهه با مستر ایکس در بازسازی رزیدنت اویل ۲ احساس می‌کنید، رقابت کنند. بهترین اسلشرها و تعقیب‌کننده‌ها به شما این احساس را القا می‌کنند که فرار به نوعی غیرممکن است و این دقیقا همان کاری است که مستر ایکس به خوبی انجام می‌دهد. احساس ترس شما در اولین باری که او را ملاقات می‌کنید، با این واقعیت که فرار از او سخت خواهد بود، تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

۱۷. حذف تمام فایل‌های ذخیره / بازی Eternal Darkness: Sanity’s Requiem

بازی Eternal Darkness: Sanity’s Requiem

مگر دیوانه‌ام؟!

استفاده‌ی درخشان Eternal Darkness از نوار سلامت عقل که باعث می‌شود شخصیت شما دچار توهم شود، یکی از بهترین مکانیک‌ها در تاریخ بازی های ترسناک است. با این حال، این ایده‌ی درخشان زمانی ترسناک می‌شود که شما را به این باور می‌رساند که بازی در حال حذف همه‌ی فایل های ذخیره‌ی شما است. حتی زمانی که متوجه شوید که بازی قرار است از این طریق اعصاب شما را بهم بریزد، باز هم ترس از دست دادن تلاش‌هایتان چیزی نیست که بتوانید به راحتی آن را توصیف کنید. این به نوعی درک کامل ترسی است که هر گیمر در دوره‌ای خاص از زندگی‌اش تجربه کرده است.

۱۶. کشف پناهگاه Deathclaw / بازی Fallout 3

فال‌اوت 3

یکی از ترسناک‌ترین مکان‌هایی که در سری فال‌اوت با آن روبرو خواهید شد.

فال‌اوت ۳ پر از لحظات وحشتناک است، اما تعداد کمی از آنها با کشف پناهگاه نوعی از دشمنان بازی یعنی دث‌کلاو (Deathclaw) قابل مقایسه است. منطقه‌ای پر شده از این نوع دشمنان که بعید است بخواهید بیش از حد در آن پرسه بزنید. چه بدشانس باشید و به صورت ناگهانی خود را در این مکان بیابید یا روی نقشه آن را پیدا کنید، بهتر است که سریعا از این هزارتو خارج شوید. این منطقه به خوبی نشان می‌دهد که پرسه زدن در دنیای پساآخرالزمانی فال‌اوت، همیشه می‌‌تواند خطرناک باشد.

۱۵. لورا / بازی The Evil Within

«روح خراش» به معنای واقعی کلمه!

The Evil Within به طور کلی ترسناک است و لحظات شوکه‌کننده‌ی زیادی دارد، با این حال برخورد اولیه‌ی شما با لورا به عنوان یک موجود عنکبوت مانند با سر یک انسان، به راحتی بهترین صحنه‌ی بازی لقب می‌گیرد. در واقع ورود ناگهانی و خشونت‌آمیز لورا است که این صحنه را خاطره‌انگیز می‌کند. بازی به شما فرصتی نمی‌دهد تا آنچه را که دیده‌اید، پردازش کنید و باید قبل از هر کاری فرار کنید تا صدای فریادهایش روح و جان شما را بیش از حد آزرده نکرده است. بدون شک لورا یکی از ترسناک‌ترین شخصیت‌ها در تاریخ بازی‌های ویدیویی است.

۱۴. مقر The Match Maker / بازی Condemned: Criminal Origins

بازی Condemned: Criminal Origins

تعریفی جدید از ناامنی

Condemned: Criminal Origins به طور کلی یک تجربه‌ی ترسناک را ارائه می‌دهد، اما این بازی مستقل درخشان و کمتر شناخته شده، زمانی به اوج خود می‌رسد که شما می‌خواهید قاتل سریالی معروف بازی با نام The Match Maker را دستگیر کنید. در این میان متوجه خواهید شد که بسیاری از مانکن‌هایی که در مقر او قرار دارند، در واقع قاتل‌هایی در لباس مبدل هستند. در این بخش از بازی جام اسکرها به موقع هستند، اما چیزی که واقعا باعث می‌شود که این سکانس‌ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند، احساس ناامنی و استرسی است که هنگام حرکت از کنار مانکن‌ها احساس می‌کنید.

۱۳. شاه موش (The Rat King) / بازی The Last of Us Part 2

لست آو آس 2

جل الخالق!

قطعا سری لست آو آس بیشتر از اینکه به خاطر المان‌های ترسناکش شناخته شود، به دلیل روایت داستان جذاب و گیم‌پلی فوق‌العاده‌اش محبوب شده است. با این حال ترسناک‌ترین لحظه‌ی سری بدون شک رویارویی با یک هیولای تقریبا غیرقابل توصیف با نام شاه موش در نسخه‌ی دوم است. این موجود جهش یافته که به عنوان باس بازی نیز عمل می‌کند، چنان عجیب و غریب است که با توجه به محیط چندش بیمارستانی که در آن قرار دارد، باز هم توقع ظاهر شدن آن را نخواهید داشت. از طرفی این لحظه ما را به یاد فیلم‌های ترسناک دهه‌ی ۸۰ میلادی خواهد انداخت و از این نظر نیز ماندگار محسوب می‌شود.

۱۲. اتاق بچه / بازی Layers of Fear

بازی لایه‌های ترس

آرامش پیش از طوفان

تقریبا زمانی که در بازی لایه‌های ترس به خود می‌گویید که دیگر به اندازه‌ی کافی ترس را تجربه کرده‌اید، خود را در وسط اتاق کودکی می‌بینید که در آن یک جعبه‌ی موسیقی و پخش شدن تصاویر کودکانه‌ای را روی دیوارها خواهید یافت. در لحظه‌ای که با جعبه‌ی موسیقی تعامل می‌کنید، سفری را در جهنم با صحنه‌ای که پس از آن می‌آید، آغاز می‌کنید که به طرز عجیبی شما را خواهد ترساند. با این حال چیزی که واقعا این لحظه را خاص می‌کند، این است که این سکانس به طرز درخشانی با داستان بازی پیوند خورده و دقیقا احساسی را در شما ایجاد می‌کند که شخصیت اصلی بازی در آن لحظه احساس می‌کند.

۱۱. آلما / بازی .F.E.A.R

بازی .F.E.A.R

این نردبان لعنتی!

بازی .F.E.A.R در سال ۲۰۰۵ عرضه شد و توانست ترکیبی از ژانر اکشن و ترسناک را به بهترین شکل ممکن ارائه دهد و از ایده‌هایی برخوردار بود که در فیلم‌های ترسناک آن دوران بسیار محبوب بودند. بدون شک نمادین صحنه‌ی بازی مربوط به دیدن شخصیت آلما در هنگام بالا آمدن از یکی از پله‌های بازی است. این لحظه بدون هیچ سر و صدای اضافی، شما را برای لحظه‌ای میخکوب کرده و به شما یادآوری می‌کند که در وهله‌ی اول در حال تجربه‌ی یک اثر ترسناک هستید.  قطعا بعد از این لحظه دیگر هرگز به یک بازی تیراندازی اول شخص اعتماد نخواهید کرد.

۱۰. تله‌ی خرس / بازی Until Dawn

آنتیل داون

دو راهی مرگ و زندگی

بسیاری ممکن است که بازی آنتیل داون را به خاطر جامپ اسکرهای متعدد و بعضا بیهوده مورد سرزنش قرار دهند، با این حال این اثر از سناریوهای جذابی در این ژانر بهره‌مند است. در یکی از بخش‌های بازی، دست یکی از شخصیت‌ها در تله‌ی خرس گیر می‌کند. مشکل آزاد کردن دست خود در کنار احتمال قطع آن و دشمنی که هر لحظه ممکن است به شما نزدیک شود، دو راهی ترسناکی را ایجاد می‌کند که تصمیم‌گیری را برای شما سخت خواهد کرد. این صحنه همچنین با این واقعیت که بازی شما را دائما تهدید می‌کند که اگر یک اشتباه کوچک انجام دهید، شخصیت فعلی را خواهد کشت، ترکیب شده و تأثیرگذاری بیشتری دارد.

 ۹. دستگاه The NoonTech Diagnostic / بازی Dead Space 2

بازی Dead Space 2

حتی اگر چیزی که از شما خواسته شده را با موفقیت انجام دهید، باز هم این صحنه را فراموش نخواهید کرد.

تقریبا تمامی طرفداران سری ترسناک Dead Space موافق هستند که صحنه‌ی مربوط به دستگاه پزشکی NoonTech Diagnostic، ترسناک‌ترین و یکی از به یاد ماندنی‌ترین صحنه‌های مجموعه است. در این صحنه شما مجبور می‌شوید که یک سوزن را وارد چشم شخصیت خود کنید. آسیب زدن به چشم شخصیت‌ها یکی از موثرترین راه‌ها برای القای حس ترس در این ژانر بوده و Dead Space 2 با مجبور کردن شما به کسی که سوزن را وارد می‌کند، تجربه‌ای از قبل ترسناک را استرس‌زا می‌کند. جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان بازی نیز در ابتدا در مورد قرار دادن این صحنه در بازی مردد بودند.

۸. آینه / بازی Silent Hill 3

سایلنت هیل 3

اهمیت آینه‌ها در سری سایلنت هیل غیرقابل انکار است.

تصور کنید که وارد یک اتاق کثیف شده و خود را روی آینه می‌بینید. ناگهان خون در انعکاس شما در آینه و اتاق رفتار متفاوتی از خود نشان داده و در امتداد دیوارها و کف اتاق حرکت می‌کند. قبل از اینکه بخواهید کاری کنید در اتاق خونین گیر افتاده و باید راهی برای خروج پیدا کنید. در این شرایط به چه چیزی خواهید اندیشید؟ زمانی که یک بازی بتواند نوعی از این ترس‌های قابل مشاهده و ملموس را به یک تهدید واقعی تبدیل کند، در هدف خود موفق شده و این صحنه از سایلنت هیل ۳ یکی از بهترین نمونه‌های این تکنیک است. این صحنه به اندازه‌ی کافی ترسناک است، اما زمانی که متوجه می‌شوید که خون یک تهدید واقعی است و باید سعی کنید که از این اتاق فرار کنید، فشار و استرس زیادی را تحمل خواهید کرد.

۷. پریدن سگ از پنجره به داخل / بازی Resident Evil 1

رزیدنت اویل 1

جامپ اسکر (Jump Scare) یعنی این!

بسیاری از کسانی که با بازی‌های کلاسیک ژانر ترس خاطره دارند، معمولا از سکانس پریدن سگ از پنجره به داخل راهرو در اولین قسمت از سری ترسناک رزیدنت اویل، به عنوان یکی از به یاد ماندنی‌ترین صحنه‌ها در بازی‌های ویدیویی یاد می‌کنند. این لحظه نسلی از گیمرها را وحشت زده کرده که هنوز با این واقعیت که یک بازی تا این حد می‌تواند ترسناک باشد، دست و پنجه نرم می‌کنند. ز طرفی با وجود گذشت سال‌ها از تاثیرگذاری این صحنه کم نشده است. روشی که بازی از آن تغییر ناگهانی دوربین برای ایجاد یک تهدید جدید که هم در پشت آواتار و هم مستقیما در مقابل بازیکن قرار دارد استفاده می‌کند، در نوع خود بسیار جالب است.

۶. ورود کله هرمی / بازی Silent Hill 2

سایلنت هیل 2

یکی از ترسناک‌ترین شخصیت‌های تاریخ در تمامی مدیوم‌ها

کله‌ هرمی بدون شک نمادین‌ترین شخصیت سری سایلنت هیل و یکی از ترسناک‌ترین دشمنان طراحی شده در تاریخ بازی‌های ویدیویی است. با اینکه تمامی صحنه‌های مربوط به این شخصیت ترسناک و تاثیرگذار است، با این حال صحنه‌ی ورود او به این سری و اعمال خشونت‌آمیزش با مانکن‌ها در نسخه‌ی دوم بسیار شوکه‌کننده است. در حالی که نوع کارگردانی این صحنه برای ترساندن شما کافی است، پس از این که معنای آن را بهتر متوجه شوید، بیشتر از قبل تحت تاثیر قرار خواهید گرفت. این همان جادویی است که مختص مجموعه‌ی سایلنت هیل است.

۵. زن مرموز / بازی Fatal Frame 2: Crimson Butterfly

بازی Fatal Frame 2

«اگر تاریکی من را غرق خود کند، می‌خواهم اینجا را با پرواز ترک کنم»

Fatal Frame پر از صحنه‌های ترسناک تاثیرگذار است که بررسی آن‌ها موضوع این مقاله نیست، اما صحنه‌ی مربوط به The Falling Woman از نسخه‌ی دوم یکی از برجسته‌ترین‌ سکانس‌های مجموعه است. این زن یک شخصیت مرموز است که ظاهرا خودکشی کرده و مجبور است دائما مرگ خود را بارها تجربه کند. از طرفی عواقب اعمال این زن، او را به فرمی عجیب تبدیل کرده‌اند که روحش از آن برای تعقیب شما استفاده می‌کند. احساس ایجاد شده در صحنه‌ی مربوط به او دقیقا مشابه ترسی است که هنگام دیدن کله هرمی تجربه می‌کنید. از طرفی روشی که بازی برای رویارویی شما با این شخصیت انتخاب کرده، بسیار هوشمندانه است.

۴. منطقه‌ی امن / بازی Alien: Isolation

بازی Alien: Isolation

یکی از بهترین بازی‌های اقتباس شده از مجموعه‌های سینمایی

اگر بازی Alien: Isolation را تجربه کرده باشید، بدون شک در بخشی از بازی به مخفی‌گاه مورد علاقه‌تان باز خواهید گشت تا توسط زنومورف بازی کشته نشوید. با این حال، زنومورف شما را پیدا کرده و از میان بر خواهد داشت. این لحظه‌ای است که تمام تصورات شما از این مناطق امن غلط از آب در آمده و از هوش مصنوعی بالای این موجود متحیر خواهید شد. احتمالا در این لحظه به این فکر خواهید کرد که چگونه این موجود شما را به این سرعت شناسایی کرده است. این دقیقا جایی است که بازی می‌درخشد و با استفاده از آن توانسته یک تجربه‌ی ترسناک را ارائه دهد.

۳. اتاق‌های پر از آب / بازی Amnesia: The Dark Descent

بازی Amnesia: The Dark Descent

The Kaernk

Amnesia از آن بازی‌هایی است که تاثیر زیادی روی ژانر ترسناک گذاشته و از لحظات تاثیرگذار زیادی برخوردار است. با این حال شاید استرس‌زاترین بخش بازی زمانی است که باید در مناطقی که تا حدی از آب پر شده و توسط یک هیولای نامرئی اشغال شده، حرکت کنید. چیزی که این قسمت را دشوارتر از قبل می‌کند، جنبه‌ی معمایی آن است که به شما فشار زیادی وارد می‌کند. امنژیا با این قسمت نشان داد که آینده‌ی ژانر ترسناک بر محور قرار دادن شما به عنوان بخشی واقعی از ترس موجود در اثر خواهد چرخید. از طرفی با سکانس ذکر شده ثابت کرد که این رویکرد چقدر می‌تواند وحشتناک و تأثیرگذار باشد.

۲. داماد / بازی Outlast: Whistleblower

بسته‌ی الحاقی اوت‌لست 1

«وقتی یک پسر بچه بودم، مادرم همیشه به من می‌گفت که پسرم ازدواج کن و ببین که چقدر خوشبخت خواهی شد.»

ادی گلاسکین که معمولا با نام «داماد» شناخته می‌شود، یکی از آنتاگونیست‌های فرعی بسته‌ی الحاقی Whistleblower بازی اوت‌لست بود که بی‌رحمانه شخصیت اصلی بازی یعنی ویلون پارک را تعقیب می‌کرد و قصد داشت او را همسر خود کند. در واقع او در تلاش برای یافتن عروسی برای خود است و مشکل اینجاست که او توسط مردان احاطه شده است. به همین دلیل او عمال خشونت‌آمیز و غیرقابل توصیفی را انجام می‌دهد تا قربانیان خود را تبدیل به شخص ایده‌آل خود کند. صحنه‌های مربوط به این شخصیت به حدی خشن هستند که تنها در برخی از فیلم‌های اسلشری می‌توان یافت و شما در کابوسی غیرقابل تصور قرار می‌دهند.

۱. لیزا / بازی .P.T

پی‌تی

در حالی که انتخاب ترسناک‌ترین و تاثیرگذارترین صحنه‌ی دموی پی‌تی بسیار دشوار است، با این حال اولین باری که شخصیت لیزا را در راهروی خانه می‌بینید، بدون شک شما را بیش از هر زمان دیگری شوکه خواهد کرد. لیزا در دوران بارداری توسط شوهرش با تفنگ به قتل رسیده است. او بارها مقابل شما ظاهر می‌شود، با این حال در دیدار اول بیشتر از هر زمان دیگری شما را می‌ترساند. دلایل زیادی وجود دارد که این صحنه را بسیار خاص می‌کند، اما می‌توان گفت که مهم‌ترین دلیل اهمیت آن، این است که بازی با این صحنه به شما نشان می‌دهد که فراتر از تصورات و پیش‌بینی‌هایتان خواهد بود.

منبع: Den of Geek

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه