۲۰۱۵، گرم‌ترین سال تاریخ معرفی شد

۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۱:۰۰ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
گرم‌ترین سال 2015

ناسا و اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی سال گذشته‌ی میلادی را به عنوان گرم‌ترین سال در طول تاریخ و در سطح جهان معرفی کردند.

قبل از این، سال ۲۰۱۴ رکورد گرم‌ترین سال را در تاریخ داشت.

براساس گزارشی که در نیویورک تایمز منتشر شده، سال ۲۰۱۵ رسما به عنوان گرم‌ترین سال تاریخ شناخته شده است. این یافته‌ها که توسط دانشمندان هم تایید شده، پیش‌‌بینی‌های قبلی را تایید می‌کند. در این پیش‌بینی‌ها گفته شده بود که سال ۲۰۱۵ گرم‌ترین سال زمین خواهد بود. همچنین، سال گذشته‌ی میلادی ۱۹‌امین سال متوالی بود که دمای سطح جهان بالاتر از حد متوسط رسید.

دانشمندان از سال ۱۸۸۰ دمای کره‌ی زمین را سال به سال زیر نظر می‌گرفتند. چند هفته‌ پیش هم دانشمندان دولتی سال ۲۰۱۵ میلادی را به عنوان دومین سال گرم در تاریخ ایالات متحده‌ی آمریکا معرفی کردند. پس از آن هم ناسا و اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) اعلام کردند که ۲۰۱۵، گرم‌ترین سال در سطح جهان بود.

قبل از این، سال ۲۰۱۴ رکورد گرم‌ترین سال را در تاریخ داشت. «مایکل ای. مان» (Michael E. Mann)، یک دانشمند هواشناسی در مصاحبه‌ای با تایمز گفت اگر زمین با پدیده‌ی گرم‌ شدن جهانی مواجه نبود، احتمال این که دو سال متوالی گرم‌ترین سال جهان شوند، یک در ۱۵۰۰ می‌شد.

براساس تحلیلی که اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی منتشر کرده، سال ۲۰۱۵ به اندازه‌ی ۰٫۲۹ درجه‌ی فارنهایت از ۲۰۱۴ گرم‌تر بود که بیشترین میزان افزایش در طول تاریخ به حساب می‌آید.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما