۴ پیشنهاد برای ایجاد یک محیط کاری خوب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

افراد زیادی هر روز برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی و نصیحت‌های حرفه‌ای کارشناسان برای پیدا کردن یک کار خوب با درآمد بالا اینترنت و کتاب‌ها را زیر و رو می‌کنند. باید توجه داشت که پیدا کردن کار و استخدام شدن، بخش از ماجرا است و ماندن در شغل و داشتن روابط خوب با همکاران و کارفرما، بخش دیگر که باید در طولانی‌مدت با ملاحظه‌کاری و دوستانه شکل بگیرد.

گاهی ممکن است یک نفر سهوا و کاملا غیر عمدی حرفی بزند که از طرف همکاران‌اش سو تعبیر شود، در حالی که فقط چون درگیر کار بوده،حواس‌اش به رفتار و ظاهر خودش و تاثیری که روی مخاطب داشته، نبوده و نمی‌داند که چه حسی ایجاد کرده است.

با کمی توجه و تغییر رفتار می‌توان محیط کار را به یک فضای دلنشین و دوستانه تبدیل کرد. ۴ روشی که در این‌جا مطرح می‌شود، راه‌های ساده‌ای هستند که می‌توانند به عنوان یک رفتار عادی در محیط کار و بین کارمندان جا بیفتند. در این صورت انرژی و حس خیلی بهتری در فضا جریان خواهد داشت.

حتما این روش‌ها را امتحان کنید چون حتی یکی از آن‌ها هم می‌تواند تغییر خوبی در رابطه‌ی میان همکاران ایجاد کند.

۱. “کمکی احتیاج دارید؟”

طبیعی است که همه‌ی ما در محل کار، درگیر مسوولیت‌های خودمان هستیم. اما در نظر داشته باشید که اگر کسی همیشه فقط به کار خودش متمرکز باشد، کمی خودمحور و خوخواه به نظر می‌رسد. گاهی سرتان را بلند کنید و نگاهی بگردانید. از همکاری که کنارتان یا روبه‌روی‌تان نشسته سوال کنید که چه کار می‌کند؟ و آیا کمکی احتیاج دارد؟ همین دو سوال ساده نشان می‌دهد شما باور دارید که در یک تیم کار می‌کنید و حاضرید خارج از برنامه و وظایف خودتان، بقیه را هم حمایت کنید. در این صورت چون فقط درگیر خودتان نیستید و باب هم‌صحبتی با بقیه را باز کرده‌اید، صمیمی‌تر و جذاب‌تر دیده می‌شوید.

Open-plan-office-2

۲. “می‌توانید در این مورد با من صحبت کنید.”

شاید مسوولیت‌های شما آن‌قدر زیاد است که واقعا فرصت کمک کردن به شخص دیگری را ندارید. در این صورت زمانی برای گوش دادن به صحبت‌های همکارتان پیدا کنید. همه گاهی احتیاج دارند که درباره‌ی خودشان یا کارشان صحبت کنند. پس اگر بدانند کسی هست که به صحبت‌های آن‌ها گوش کند و از این بابت کسل یا خسته نمی‌شود، بی‌نهایت خوشحال می‌شوند. این نشان می‌دهد که فرد شنونده انسان دلسوز و باشعوری هست که وقت برای گوش دادن به نظرها و ایده‌های جدید و خاص دارد.

۳. “مایل‌ام نظر شما را هم بدانم.”

کسانی که درباره‌ی ایده و کارشان با دیگران صحبت می‌کنند و از آن‌ها نظرخواهی می‌کنند، این پیام را می‌رسانند که انسان‌هایی پذیرا و صمیمی هستند و به راحتی می‌توان با آن‌ها صحبت کرد. وقتی برای نظر دیگران ارزش قایل می‌شوید، یعنی صلاحیت او را قبول دارید و او را در این زمینه صاحب‌نظر می‌دانید؛ همه دوست دارند در نظر همکاران‌شان مهم جلوه کنند. پس بعضی ایده‌ها را با سوال‌هایی مثل “شما نظری در این مورد دارید؟” با بقیه در میان بگذارید.

۴. “یک فنجان چای میل دارید؟”

معمولا افراد گاهی با کسانی که رابطه‌ی کاری نزدیکی با آن‌ها دارند یا در محیط کار بیش‌تر با هم در ارتباط هستند، بیرون می‌روند و قهوه‌ای می‌خورند. دقت کنید که اگر دایم افرادی را نادیده بگیرید، فضای کاری سرد و سنگینی ایجاد می‌شود. پس از دفعه‌ی بعد، گاهی هم کارمندهای جدید یا آن‌هایی که کمی از شما دور مانده‌اند را به صرف چای یا قهوه دعوت کنید.

work relationship

حتی اگر دعوت‌تان را رد هم بکنند، این‌که پیشنهاد کردید باعث می‌شود تا فضای دوستانه و گرمی به وجود بیاید.

منبع: Inc.comدیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما